חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

עדכון שבועי מס' 9 - י"ג בתמוז תשע"ד - 11 ביולי 2014

שישי, 11 יולי 2014 05:09

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

צוק איתן- השבוע הראשון

כמעט שבוע עבר מאז התברר לנו ששוב, בפעם השלישית מאז 2009, (אחרי עופרת יצוקה ועמוד ענן), שמתקיים מהלך לחימה נרחב וכולל שבמסגרתו הפלסטינאים מייצרים בעקביות במכוון ולאורך זמן אש רקטית שנורית ללא אבחנה לריכוזי האוכלוסיה בישראל במטרה טקטית לפגוע ובמטרה איסטרטגית שקשה להבין עד הסוף.(כל התשובות בעניין הזה אפשריות).

מעבר לבוגרי המכינות בסדיר ובמילואים שנקראים במצב כזה להתכונן ו/או לבצע את הפעילות הצבאית המוטלת עליהם לנו כמכינות יש תפקיד מהותי- סיוע לאזרחים ולמשק האזרחי. בהקשר לכך נקדיש הרבה מקום להתארגנותנו במהלך השבוע הראשון למבצע:-

א. הקמת חמ"ל  צוק איתן של מועצהת המכינות:-

ביום שלישי בבוקר כשהתחוור היקף העימות, הוקם כלקח מהמבצעים הקודמים חמ"ל לטובת ומטעם מועצת המכינות. החמ"ל יושב במטעמי נוחות סמוך למשרדי המועצה בתוך מכללת אורנים. החמ"ל מאויש מהבוקר ועד שעת לילה מאוחרת על ידי בוגרים טריים של מכינות גליל עליון, רבין ומיצר. המתפעל הישיר האחראי של החמ"ל הוא איתן הוניג רכז הבוגרים המסתייע בי לפי הצורך.

מטרת החמ"ל, תיווך וקישור בין "הצרכנים", ( קרי: הרשויות, המוסדות והאזרחים הנזקקים לסיוע) לבין הגופים המתכללים את הבקשות לסוגיהם, לרבות גופים המסוגלים לספק גיבוי משאבי (נסיעות אוכל וכדו'), לבין המכינות ובוגריהן המעוניינים בהתנדבות ו/אן מכינות שיכולות לאחר "פליטים" באופן זמני.

הקמת החמ"ל היא לקח ישיר של הבלגן שהיה בשני המבצעים הקודמים ונועדה גם לתעדף ולייעל את העבודה והצרכים. לאחר מספר ימי הפעלה אציין שלמרות תקלות וקשיי "ילדות", שיחייבו עם שוך האש תהליך מסודר של תחקיר והפקת מסקנות לשיפור ההקמה והעבודה החמ"לית לקראת הפעם הבאה (וכנראה שבאזור בו אנו חיים תמיד צפויה להיות "הפעם הבאה")  החמ"ל בהחלט מתפקד יפה ונותן תפוקות חשובות ויישר כח גדול לכל המתנדבים בו.

ב. פעילות שכבר קיימת:-

נכון ליום חמישי 10.7.14  אחרי הצהריים היו 130 איש בפעילות עם הארגונים ו/או ביישובים ובאתרים הבאים:-

"לב אחד",  מקלטים בשדרות, מוא"ז לכיש, מרכז שפירא, באר שבע, אשקלון, אשדוד, קרית גת, קרית מלאכי, קיבוצי שער הנגב, ועוד. ליום ראשון יש ביקוש של למעלה מ250 מתנדבים…

המכינות הלוקחות חלק עד כה בפעילות (באמצעות החמל או בעדכון החמ"ל,  לפי א,ב,):-

אדרת, בני ציון, גליל עליון, הנגב, העמק, חנתון, לכיש, מאיר, מיצר, נחשון, עין פרת, עמיחי, ערבה, קרית מלאכי, קשת יהודה, רבין. 

ביום א צפויות להצטרף קבוצות מאורגנות של: אלישע, בני דוד, הירושלמית, "החלוץ".

מספר מכינות הודיעו כי הן ערוכות לקליטת מוסדות חינוך ו/או קבוצות מהדרום והמכינות הדרומיות מארחות מתנדבים בוגרי מכינות מהיום הראשון למבצע.

ג. הרחבת מעגל ההתנדבות- זה תלוי רק בנו

בחינת הסעיף הקודם מצביעה על כך שלפי שעה  15 מכינות בלבד מתוך 46 המכינות הקיימות בתשע"ד, משתתפות בפעילות, וכ130 בלבד מתוך מזחור של 2,800 בתשע"ד. (ביום א 18 מכינות ו250 בוגרים)
גם בהנחה שחלק מבוגרי המכינות הכלליות עומדים ערב גיוס בטווח הקצר, ושחלק מהמכינות הדתיות בשלב הסיום של התכנית – עדיין אנחנו מסוגלים לתרום הרבה הרבה יותר.

ואין קיצורי דרך בעניין הזה:- יש הכרח במעורבות אישית של ראשי המכינות אם בעצמם או אם באמצעות אנשי צוות מדריכים בכירים רכזי בוגרים שיתפעלו וילחצו על הבוגרים לתרום את חלקם. אני מציע לכל מכינה  שטרם עשתה זאת להקים מיני חמל/מינהלת שתרחיב את התנדבות בוגריה.
חברים וחברות זה מאני טיים עכשיו- קל לדבר גבוהה גבוהה כשאנחנו בשנה השוטפת, דווקא עכשיו כשהבוגרים נקראים מבתיהם זאת הזדמנות אמת ממשית לבחון בלי דברי להג מיותרים את עבודתנו החינוכית.

ד. סבלנות, סבלנות, סבלנות

כדי שנוכל להיות אפקטיביים ולהוכיח את מקומנו ויכולותינו צריך אחרי שמגייסים ומסכמים על קבוצת בוגרים שמתנדבת (ועדיף תמיד בקבוצה ולא בבודדים) להודיע לחמ"ל.

יש לקחת בחשבון שלא תמיד ההפעלה היא מידית ושיש נסיון בעזרת השתפ שאנו מקיימים באמצעות החמ"ל עם משרד החינוך משרד הביטחון ופיקוד העורף לתכנן את מיצוי הכח.

החמל משתדל לזרז את החיבור ולהתגבר על הבלגן האופייני, המסרים שלעיתים סותרים, והבקשות הרבות מספור שזורמות כל העת ולכן יש לפרקים  קשיים ועיכובים. עם זאת , בסופו של יום, אני משוכנע שעבודת החמל תוכיח וכבר מוכיחה את עצמה: גם בהרחבת השתתפות המכינות וגם בריכוז נתוני אמת על השתתפות המכינות בפועל, לטוב ולרע.

זה גם מסביר את ההכרח בכך שמכינות שפעילות עצמאית או שיודעות על בוגרים/צוותים שפועלים עצמאית ידווחו ויעדכנו את החמל כדי שנדע לאסוף לנתח ולהציג את מלוא התמונה וגם כדי לקבל גיבוי משאבי למי שמתנדב.

ועוד מילה לסיום עפ הערכות מצב שהייתי שותף להן:  השטח בוער וצריך אותנו מאד גם אם התקשורת לא ממש מפרסמת את זה (שיש בשטח מצוקה). מאחר וההערכה היא שלא מדובר באירוע שיסתיים בימים הקרובים, אז בואו ניקח הרבה אויר נשמור על חלוקת כוחות ונמצה את יכולותינו לסייע לעם ישראל ולתושבי ישראל המצויים תחת אש.

————————————————————————————————-

ובמעבר חד לענייני דיומא:-

פגישה ושתפ עם הקק"ל

חמישה נציגת מועצת המכינות (תומר, יוסי זאביק נתיב, איתן ואני) נפגשנו עם ראשי אגף החינוך של הקק"ל במרכז השדה ביער לביא ביום 10.7.14 במטרה לבחון כיצד יוצרים ומקיימים שתפ איסטרטגי. חבל שלמרות פניותינו ובקשותינו לא באו ראשי מכינות נוספים, במיוחד הצפוניים, אבל גם כך בהרכב המצומצם יחסית הזה המפגש היה חשוב מאד כהמשך תהליך החיבור לקקל.

מעבר לכיבוד המפתיע שקיבלנו בפתיחה (תמונות בהמשך…) התקיים סיור במרכז השטח המרשים מאד והתקיים דיון לגופו של עניין שאת סיכומו נעלה בשבוע הבא מייד לאחר שיופץ לאישור ולבחינת כיווני הפעולה האפשריים: החל משתפ ברמת סדרות השטח, לינה, עבודה קהילתית/עשייה תורמת,  וכלה בשיעורי קיימות, כיתות פתוחות וכדו'. כל פגישה עם הקק"ל רק משכנעת אותי כמה החיבור הזה סינרגטי ומתחייב וחייבם לחתור למימוש מייד שלו שממנו כולנו (וגם הקקל) נצא נשכרים מאד.

פעילות קיץ מכינות תבור ועמיחי

במסגרת פעילויות נוספות שמכינות מקיימות בקיץ חשיפה גם לפעילות מכינת תבור. האגף הביטחוני חברתי בשיתוף מכינת תבור, מכינת עמיחי, ומשרד הקליטה אמורים לבצע בראשית חודש אוגוסט תכנית הכנה לצה״ל בת שלושה שבועות לשמונים עולים חדשים ומתנדבי מח״ל מכל רחבי העולם. מטרות התכנית הן ליצור לעולים מעגל חברים ישראלים, להוקיר את עלייתם ארצה ולרכך את תהליך הנחיתה שלהם בצה״ל. בתכנית טיולי אתגר, סיורי הכרות עם החברה הישראלית, ניווטים, מורשת קרב, סדנאת הסברה, ביקורים ביחידות שונות. בתכנית משולבות מורות חיילות שילמדו את העולים עברית בין טיול לסיור. המוטו של התכנית ״ מי שבא לפה אחינו״, (מתוך שירו של יורם טהר לב צל ומי באר).יישר כח!

פרוטוקול וועד מכינות מיום 26.6.14 וחזרתו של יוס אלדר לעבודה במועצה

מצ"ב פרוטוקול ישיבת הועד מיום 26.6.14 המדבר בעד עצמו, לעיונכם.

בהתאם למצווה עלי בפרוטוקול נפגשתי לפגישות מסכמות עם יוס אלדר מטרה שהקרע שנפער ושהביא להתפטרותו יגושר כפי שהוחלט באסיפה הכללית, ובמיגבלות עליהן הוחלט.

אני שמח לבשר שהושגה הסכמה עקרונית, שיש בה משום שינוי מבחינת עלויות לעומת מה שהורו האסיפה והווועד, אך הועד הסמיך אותי לסכם את הנושא בחיוב עם יוס ולו מתוך תפיסת הרוב של חברי הועד בדבר מתן גיבוי עקרוני לבקשתי ועמדתי, גם אם חלק מחברי והוועד אינם משוכנעים שהם היו בוחרים בעמדה זו במקומי.

אני חושב שמדובר במהלך נכון וחשוב שיוכיח את עצמו וישלם את עצמו, ושכולנו: ראשי המכינות יוס ועולם המכינות הקדם צבאיות ייצא נשכר מאד מממנו שניהול המועצה יטוייב מאד ויאפשר לי ולנו להיגע ליעדים אותם הצבנו לעצמינו.

אני רוצה גם לאמר בגילוי לב  שאני סבור כי הסדרת המחלוקת והמשבר הנקודתי, שמאפשרים ליוס לחזור ולסייע לי בעבודה וליוס ולנו תהליך של שיקום והסדרת הכעסים והמטענים, הוא לכשעצמו תהליך בעל משמעות חינוכית וארגונית עצומה לנו כמועצת המכינות ומסר מאד ברור לגבי החזון שלנו והאופן שבו אנו מתנהלים ומתאמצים להתנהל.

כדי לא לבלבל:  כרגע ועד הודעה מפורשת אחרת הכל נשאר ונמצא תחת אחריותי וארגוני כמנכל. גם בהמשך, עלד עת הועד ויוס, האחריות המינהלתית הכוללת תישאר שלי. (לא מטעמי אגו אלא מטעמי ארגון).

לאחר הגדרה מדויקת של חלוקת העבודה ומישורי האחריות ביני ובין יוס, ואישורם בוועד בישיבתו הקרובה (24.7) נוציא הודעה מסודרת ומפורטת גם בעדכון וגם בהודעה נפרדת

שבת שלום, נאחל לכולנו ימים של שקט ושלווה, 
דני

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.