חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 78 | 8.11.15 | כ"ו חשוון תשע"ו | שבוע נפלא

ראשון, 08 נובמבר 2015 17:23

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

שלום לכולם ולכולן,
אני מנסה לשמור על קור רוח ולא להתלהב, אבל אני כותב עדכון שכולו סיכום מרהיב של שבוע אדיר מבחינת המכינות ומועצת המכינות. (אישורי תמיכה כספיים בפרוייטקים של המועצה, ימי עיון, מיזמים שהמכינות יכולות להגיש, ביקורי משלחות, עבודה חינוכית מעצימה ועוד ועוד).
שימו לב היטב להנחיות ולתכניות השונות שחלקן מפורטות בדף זה ומצורפות אליו, כדי שאם המכינה שלכם או הבוגרים יכולים להיכלל במסגרת הזכאות והפעילות, אנא נצלו וקדמו זאת ככל הניתן- מכינה שאינה חותרת לפתח את מיזמיה ושאינה פועלת לשלב את בוגריה בעשייה- מתנוונת ומאבדת את סוד קיומה…
באופן אישי אני עושה דרכי בשעה זו למסע של כשבועיים במזרח ארה"ב וקנדה, שבה אני ממשיך בקיום כ 40 פגישות מטעם מועצת המכינות עם הגורמים המוסדיים הבכירים של הקהילות היהודיות, עם תורמים פרטיים ועם מנהלי בתי ספר במטרה להמשיך ולקבל סיוע ומימון לפרוייקטים שלנו ולמכינות, ובעיקר להמשיך ולחשוף את המכינות בפני יהודי צפון אמריקה. (זאת בד בבד עם פעילות גם באירופה ואמריקה הלטינית בעזרת קרן היסוד ובוגרים שלנו הנמצאים שם בשליחות,
אז נאחל בהצלחה, ו… להתראות!
קריאה מהנה!

רישמו ביומנים

השבוע! 9.11.15  |  כ"ז בחשוון  |  יום שני 
פורום רכזי בוגרים תורניות וחכ"ם

מכינת בית ישראל, רחוב אריה בן אליעזר 62, ירושלים.
13:00-17:00- פורום רכזים למכינות התורניות
16:00-20:00- פורום רכזים למכינות החכ"ם
(בין השעות 16:00-17:00 יתקיים פורום משותף)

חדש! 26.11.15  |  י"ד בכסלו |  יום חמישי
יום עיון בנושא שילוב אנשים עם מוגבלות במכינות  

בשיתוף ג'וינט אשלים, משרד החינוך ומשרד הביטחון.
13:00-16:00 באוניברסיטת בר אילן
לפרטים נוספים, תותי: 052-8404804

עדכונים

זכיית המועצה במענק לימודי יהדות וציונות של פדרציית לוס אנג'לס

ממש ערב יציאתי לחו"ל קיבלנו הודעה משמחת מאד על זכייתנו במסגרת ה"קול קורא" של פדרציית לוס אנג'לס במענק שיתפרש על 3 שנים בהיקף 200,000 $ שיסייע במימון (לפי תכנית עבודה שהגשנו) לימודי יהדות פלורליסטית ועמיות יהודית במכינות.
נזכיר כי בתכנית העבודה הערכנו שנזכה בקול הקורא, אך העמדנו את הסכום הצפוי על 100,000$. מסתבר שהחברים בלוס אנג'לס חושבים ששווה להשקיע בנו כפול- יישר כוחם!
עד סוף נובמבר נפרסם הנחיות מדויקות מהם תנאי הזכאות וכללי המימון (דוחות פרמטרים מחייבים וכו'). ככלל , הכוונה לפרוייקט שהוא "תואם אבי חי", כלומר שהוא מממן בעיקר למכינות ש"אבי חי" כבר לא תומכת בפעילותן הלימודית הזו או לא תמכה בעבר.
חשוב להדגיש: החלוקה איננה אוטומטית ומחייבת עמידה בפרמטרים שהמועצה מפקחת עליהם והיא נעשית באופן יחסי לפי גודל המכינות והיקף עיסוקן בתחומי התוכן הנ"ל.
תודה ענקית לחברנו בלוס אנג'לס שנתנו בנו אמון!

78 1 1024x299

תחבורה ציבורית חינם החל מ1 דצמבר

לאחר עבודת הכנה ממושכת שבה היה למועצה חלק באופן ישיר ועקיף נאות שר התחבורה לקדם ולממש את שלב ב' של הרפורמה ביחס לתלמידי המכינות ומ 1.12.15 אמורים חניכי המכינות בעלי "כרטיס מכינאי" להיות פטורים מתשלום בתחבורה הציבורית לסוגיה למעט אילת (אם כי לתלמידי מכינות הערבה ובאר אורה יהיה הסדר ייחודי).
יוס יפרסם בקרוב הנחיות נוספות ויטפל בהסדרת קשיים אם יהיו.
נזכיר שמכינות שמשום מה לא הנפיקו עד היום לחניכיהן "כרטיס מכינאי" מונעות מהן בשל כך את הזכות ליהנות מתחבורה ציבורית חינם וראוי איפה שיסדירו עניין מיידית.
תודה ענקית לעושים במלאכה ולשר התחבורה ישראל כץ, שמאד מאד הקל על תלמידינו ועלינו במהלכיו אלו- יישר כח!

פריצת דרך: חיבור בוגרי המכינות לעולם השליחויות- יום עיון משותף עם הסוכנות היהודית

ביום רביעי נערך יום עיון משותף ראשוני המסמן, אנו מקווים, תחילתו של מהלך פורץ דרך בשיתוף הפעולה בין עולם המכינות למחלקת השליחים של הסוכנות.
ככלל, עד היום, יצאו באופן אקראי בוגרים של כל המכינות בשנים שלאחר שירותם הצבאי לשליחויות בטווחים שונים, ובמכינות מסוימות (גליל עליון והשנה גם בינ"ה) התקיימו שיתופי פעולה שבמסגרתם עברו תלמידי שנה א תהליך מיון וחלקם יצאו ממש עם סיום המכינה לשליחות קצרה לפני הגיוס, במחנות הקיץ של העולם היהודי.
במסגרת שיתוף פעולה שרקמנו עם מחלקת השליחים הוחלט על ביצוע מיידי של ארבעה מסלולים שלשמם כונס יום העיון מהקל אל הכבד-
מסלול א: מאפשר לכל מכינה שתרצה להיכנס עם תלמידי שנה א למהלך המיון והשיבוץ כבר השנה ו/או בשנים הבאות במחנות הקיץ, להכיר את תנאי ההצטרפות להחליט על כך כיעד, ולחבור לאנשי הקשר לנושא במחלקת השליחים.
מסלול ב: להטמיע בקרב ראשי המכינות ורכזי הבוגרים את חשיבות השליחות ולהביא למהלך כולל במכינות של עידוד הבוגרים במהלך חינוכי שמתחיל במכינה ונמשך בכנסי הבוגרים ובאמצעי הקשר של כל מכינה עם בוגריה לגשת למיון ולשליחויות ארוכת טווח (שנה/שנתיים/שלוש) כשמכתב המלצה של ראש המכינה יחסוך לבוגר שלב מיוני.
מסלול ג:  יוזמה ייחודית שפותחה עבורנו- בוגרי מכינות שמעוניינים להתמיין ושעברו מיון יוכלו להשתתף  מפברואר הקרוב! בקורס הכנה לשליחות לבוגרי מכינות בלבד (בהיקף של עד 20 משתתפים). הקורס יכלול עשרה מפגשים שבועיים/דו שבועיים וייערך בקרית מוריה בירושלים, כשמשתתפיו מקבלים סיוע בהחזר הוצאות על נסיעותיהם למפגש וכן מלגה כללית בסך 3,000 ₪!
מסלול ד': סמינר קיץ משולב עם מועצת המכינות שיכלול חודש וחצי לימוד מרוכז עד חגי תשרי, שמשתתפיו יעברו כחלק מהתכנים הכשרה לשליחות עם אותם תנאים.

זהו מהלך של win win-n קלאסי: לסוכנות זה מייצר נגישות וכר פעולה אצל אוכלוסייה שמראש מתאימה לייעוד השליחותי, ולנו זה מאפשר להציג לבוגרים יעד הגשמה אמיתי וחשוב מאין כמוהו ברחבי העולם והעם היהודי. למרות שאנו בשלב מתקדם יחסית למיונים וייתכן שעיקר ההצלחה תהיה בשנים הבאות- יש חשיבות גדולה מאד לעניין ולהפיץ את הנושא בקרב הבוגרים הרלבנטים וכמובן מכינות שנושא השליחות לתלמידי שנה א מעניין אותם חשוב שייצרו קשר במיידי עם אוריה ושאר אנשי הקשר בסוכנות.
ביום עצמו לקחו חלק כ 50 איש בהם נציגי 30, כשמצד הסוכנות- בנוסף לעובדי מחלקת השליחים המקצועיים והמסורים שתענוג לעבוד איתם- פתחו את היום יו"ר הסוכנות נתן שרנסקי ומנכ"ל הסוכנות אלאן הופמן. תודה לכל המשתתפים ובהצלחה לנו!

78 2 300x169            78 3 300x169

שוטף

בינוי, תזכורת ועדכון: קידום תכניות, היתרים והקצאת קרקרע

בנושא הבינוי מתקיימים כל העת מגעים ומהלכים שונים. נכון לעכשיו אני מבקש להודיע בזהירות המתבקשת, כי להערכתי, יש היתכנות למעלה מבינונית לכך שכבר בשנת עבודה זו יוקצה סכום ראשוני במסגרת הפרוייקט למימוש בנייה. מאחר ואני מניח בוודאות שיהיה זה סכום חלקי שלא יספיק לכל המכינות, אזי למרות שאין עדיין אישור כזה ושטרם החלטנו סופית על אופן התעדוף הרי שלמניעת טענות וטרוניות עתידיות,  אני מבהיר שוב, שמיד עם אישור ההקצאה הכספית נוציא קול קורא למכינות, ומכינות שיהיו בשלות ומוכנות יזכו לעדיפות. (בשפה פשוטה: סדר העדיפות הבסיסי והעיקרי יהיה בנוסף לתנאי סף של וותק מכינה מינימלי: היתרי בנייה, לאחר מכן מי שבידו הקצאות  מתאימות ותכנון אדריכלי מפורט וכן הלאה). 

אני ממליץ משום כך לכל מכינה לקדם ולסיים כבר עתה, למרות שאין שום וודאות נכון לשעת פרסום זה, את כל ההכנות לבנייה (הכולל כאמור תכנון אדריכלי מפורט עד וכולל היתרי בנייה, הקצאות קרקע והסדר נושא משפטי, וגם חיפוש מקור למא'צינג).
נכון שתכנון וקידום היתרים מחייב הוצאה כספית עצמית לא מבוטלת אך אם יסתייע המהלך מי שיטרח בערב שבת ייהנה בשבת…
כדי להיות ריאליים ולא לבזבז סתם כסף, קחו כאמור בחשבון בשיקוליכם שבמסגרת ההחלטה על הקדימות, ככל שתהיינה יותר מכינות מוכנות תינתן מן הסתם עדיפות לוותק המכינה.

תמיכות במיזם משותף של מכינות

ביום רביעי 4.11 נערכה ישיבת ועד שסיכומה יפורסם בעדכון הבא.
מאחר ובישיבה הוחלט כבר על הפרמטרים והנהלים שיהיו בנושא מיזמי מכינות וכי ב 3.12 הועד יחליט על המיזמים שיזכו לתמיכה מפורסמים בזאת ומצורפים לעדכון הכללים והפרמטרים שלפיהם ניתן להציע הצעות שונות. ברצוני להזכיר ולהדגיש:

1. ביקשנו כבר בספטמבר להגיש הצעות ואכן הוגשו מספר הצעות, אך הואיל ורק עתה גיבשנו נוסח סופי של הכללים והפרמטרים, ניתן בזאת כאמור פרק זמן נוסף של שלושה שבועות להגשה מצד מי שכבר הגיש וגם מצד מי שלא הגיש.

2. הועד הקצה השנה למיזמים המוצעים סך כולל של  70,000 ₪.

3. את  הצעות על פי ההנחיות המצורפות יש להגיש עד 30.11.15,  לא נדון בהצעות שיתקבלו לאחר מכן.
מצורף כאמור לעדכון נוהל לפרמטרים וכללי תמיכה במיזמים משותפים שמכינות יכולות להציע.

4. לפי החלטת הועד  כל מכינה או קבוצת המכינות המעוניינת בכך יכולה להגיש בקשה לתמיכה בהתאם לנוהל המצורף. הצעה של מכינה צריכה לכלול:
פירוט של העמידה בפרמטרים (מהות הפרוייקט, מהות השותפים, התקציב, גודל הבקשה) ולהישלח אל תותי [email protected] עד ליום 30.11.15. למסמך לחצו כאן

בהצלחה- וקדימה חברים וחברות יצירתיות ואקטיביזם!

ממשיכים בפרוייקט לשילוב יוצאי אתיופיה במכינותכל מכינה שמשתתפת בפרויקט:

1. צריכה לקבוע פגישת היכרות עם אווקה, הרכז מטעם קרן הידידות

2. להגיש למועצת המכינות תכנית עבודה לשנה הקרובה עד ה15.12.15. כדי שנראה איך כל מכינה הולכת לפעול לקידום התחום במכינה.* החוזה של קרן הידידות עוד לא נשלח אליכם. כשהוא ישלח אנחנו נעדכן.

הפרטים של אווקה:

טלפון: 050-9933041

מייל: [email protected]

עדכונים מהשטח

ביקור הוועדה העוסקת ב"צרכים מיוחדים" בפדרציית ניו יורק, ומכינת חנתון מעוררת השראה

ביום חמישי ביקרה הועדה העוסקת בפדרציית ניו יורק במיזמים המסייעים לשילוב אנשים עם מוגבלויות בחברה, ופרוייקט הנערך במכינת חנתון (גם בשנה ב בעין פרת) שנקרא תמיכה רוחנית ועיקרו ליווי וסיוע לחולים פיזיים ונפשיים המאושפזים בבתי חולים כולל שהוראה לכל המכינה להכשרת היכולות הלבבות והמכינאים.
החצי השני של המפגש כלל הכרות עם פרוייקט שילוב צעירים עם מוגבלויות במכינות הקדם צבאיות, שאותו אנו מקדמים ובו נכח גם רכז הפרוייקט מטעמנו גיא פינקלשטיין. נזכיר שהעסקת גיא ופיתוח הפרוייקט מתבסס על מימון ראשוני בסך 50,000$  לפיתוח שאישרה לנו הועדה לפני כשבועיים.
עוד נזכיר כי המועצה הקימה צוות היגוי לפרוייקט שלו שותפים גם ג'וינט אשלים משרדי החינוך והביטחון, הביטוח הלאומי וראשי שלוחות ומכינות שהתנדבו מתוך עניין.
אנו מקווים כי הסכומים הגבוהים הנדרשים לקידום הפרוייקט במכינות (הנגשה וכו') יאושרו בחודשים הקרובים כך שבספטמבר 2016 לפחות 15 צעירים עם מוגבלויות ישתלבו בקבוצה של בין 7 ל 15 מכינות. (ראו יום העיון המתוכנן ל 26.11!!!).

ועוד כמה דברים על המפגש הזה בחנתון:
קשה להביע במילים את ההתפעמות מהמפגש הזה וגם את התשבחות וההתרגשות של המשלחת על החלטת מועצת המכינות לקדם בתחומה את פרוייקט השילוב וההכרות ולהיכנס אליו ברצינות.
אני התרשמתי מאד מפרוייקט התמיכה הרוחנית כאלמנט חינוכי משלים וחשוב בתהליך המכינאי ואני מציע למתעניינים לפנות לרחל אטון (אחותו של אהרל'ה פוקס מיודעינו שעמד בראש מכינת תל"ם שנים רבות) שמרכזת את הפרוייקט.
ולסיום כמה משפטים על מכינת חנתון.
כפי שכתבתי כאן כבר בעבר כמעט כל מכינה שמזדמן לי להגיע אליה מעוררת אצלי התרגשות ושמחה אמיתית על שותפות למפעל ולאנשים שאני פוגש בשטח, צוות, מורים מכינאים, בוגרים, רכזי בוגרים וכו'.
גם במכינת חנתון הרגשתי ככה אבל היה ויש שם משהו נוסף. יש במכינה נשמה יתרה שמאד ייחודית וחשובה לעולם המכינות. מעבר למבנים ולסביבה היפה  (ראו התמונות שצילמנו ה"זולה" במכינה) הגישה ההומניסטית המרחיבה של הצוות והאווירה הקהילתית החמה של אנשי חנתון מרשימים ומעוררי השראה וגם תובנה שניתן לקדם מפעלים חינוכיים בדרך של הקשבה, שיחה הסתכלות על האדם כמכלול ולא רק בסיסמאות ונאומים נשגבים, וכל אדם רואי לכך לא רק נוער עם צרכים מיוחדים.

יישר כח גדול לאיתי, יואב,  דקל, הצוות וחניכי המכינה בחנתון– ריגשתם.

78 4 1024x436

מכינת תלם מצטרפת להפנינג פתיחת שנה

חניכי מכינת תלם ביפו סייעו ביום שלישי שבוע לארגון ותפעול הפנינג פתיחת שנה של בי"ס קריית חינוך (ציבורי, יהודי-ערבי) בלב יפו. 
בקהילת קריית חינוך כבר מכנים את חניכי  המכינה כ"הפעלתנים והבלתי נלאים" וזהו עוד חלק משמעותי מהמעורבות שלנו בקהילה ומשיתופי הפעולה שאנו עמלים לבנות.
שימקו אל עמי.
ראש מכינת תל"ם, יפו. 

78 5 300x200          78 6 300x219

שבוע טוב,

דני

dani2 300x213

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.