חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 76 | 26.10.15 | י"ג בחשוון תשע"ו | שבוע טוב

שני, 26 אוקטובר 2015 15:29

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

שלום לכולם ולכולן,
ערב י"ב בחשון במוצאי שבת, 20 שנה ליום המר והנורא בו נרצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל, על ידי מתנקש יהודי.
ישראל השתנתה מאד מאז היום ההוא, במובנים רבים מפעל המכינות הקדם צבאיות, בייחוד על הצדדים החיוביים שבו הוא תוצר של הערב ההוא.
קריאה מהנה!

שר החינוך נפתלי בנט בפתיחת מכינת רבין – חיפה, 22.10.15 ט' בחשוון תשע"ה

נערות ונערים יקרים, בצד זיכרון האדם, אנו מצפים מכם לזכור גם את לקחי הרצח, את הסכנה הנוראה שממנה הזהיר רבין בחייו וזו שהובילה למותו – הסכנה שבהסתה, שבשנאה, שבחריגה מגבולות המחלוקת הלגיטימית לעבר האלימות. בכל מחלוקת שתהיה – לעולם אין להרים יד. לעולם....
בי"ב בחשוון, הרביעי בנובמבר תשעים וחמש, קם לו בשנית רוצח מתועב מבני עמנו והחליט לגזול את חייו של מנהיג אשר נבחר באופן דמוקרטי. בלילה ההוא, בכיכר מלכי ישראל, נפער "בור תחתית אפל" בלבה של החברה הישראלית, כמאמר מילות השיר שהושר על בימת העצרת, מילים שנספגו בדמו של יצחק רבין.
ראש הממשלה הצבר הראשון של מדינת ישראל, הראשון שנולד בארץ הזו, וששפת אימו היתה עברית- היה גם לראש הממשלה הראשון של מדינת היהודים שנרצח על ידי יהודי. עשרים שנה חלפו מאז – אך רצח רבין עדיין חי בתוכנו. ועימו גם זכר התדהמה, הכאב והזעזוע מאותו מעשה נתעב שלא ייעשה.
אתם, תלמידים יקרים, נולדתם שנים ספורות לאחר האסון הכבד שפקד אותנו. מה היינו רוצים לספר לכם על יצחק רבין? מה השיעור שהיינו רוצים שתלמדו מהרצח ומהנסיבות שהובילו אליו?
היינו רוצים שתלמדו על רבין האדם, על לוחם הפלמ"ח הנועז ומפקד חטיבת "הראל" במלחמת העצמאות שניצב לאורך כל שנותיו בחדר הפיקוד הקדמי של מדינת ישראל; רבין הצעיר שבאלופי צה"ל, שפיקד כרמטכ"ל על המהיר והמוחץ שבניצחונותינו – מלחמת ששת הימים; מלחמה שאיחדה מחדש את ירושלים, העיר שלמענה רבין לחם וחלם; עיר שאנחנו ממשיכים לשמור על אחדותה ולהציב שומרים על חומותיה – גם בימים מורכבים אלו.
לא הייתי שייך לאותו צד פוליטי של יצחק רבין – אך אני מעריך את מסירותו לעם ישראל, את היכולת לקבל החלטות, את האמונה בדרך ואת ההנהגה.….
….כשר החינוך, ניתנה לי הזכות להוביל את המערכת שהייתה יקרה כל כך לליבו של רבין, לטפח את דור העתיד שבו ראה את משאבנו היקר מכל; לשקוד יחד אתכם, ויחד עם המחנכים הנפלאים שלכם, על טיפוחה של חברה סובלנית, פלורליסטית, שתמצה את המאחד ותכבד את המייחד; חברה שתחבר את הישראלים אל מקורות העוצמה שלנו, אל הערבות ההדדית, הסולידריות התקווה.
חברה שתגלם את המצבה הראויה והיפה ביותר – ליצחק רבין, לדמותו ולמורשתו. לכל אחת ואחד מכם ישנה אחריות כבדה ביצירת חברה שכזו. האנרגיה שלכם, העוצמה של הביחד הישראלי, החתירה הנחושה לתיקון עולם וההתעלות מעל מחלוקות היומיום – הם מקור הכוח שלנו – הם התקווה והסיכוי לישראל טובה עוד יותר. ברוח דבריו של יצחק רבין זכרו לברכה, כפי שאמר לנציגי הפדרציות היהודיות בארצות הברית: "זוהי שעה של התחבטויות קשות, גם ויכוחים סוערים.
אבל חשוב שכולנו נדע כי תהיינה אשר תהיינה ההחלטות, אהבת ישראל אמיתית שורה עליהן ולנגד עינינו תמיד המימרה העתיקה – כל ישראל ערבים זה לזה. אין אנו שוכחים לרגע כי כולנו אחים,
כולנו יהודים וגורל אחד לכולנו". גם היום איננו שוכחים זאת לרגע. ואיננו שוכחים את יצחק רבין.
דמותו ופועלו לעד יהיו חרותים על לוח ליבנו. יהי זכרו ברוך."

76 1

השר בנט בפתיחת מכינת רבין – חיפה 22.10.15

רישמו ביומנים

29.10.15  |  ט"ז בחשוון |  יום חמישי
סמינר מדריכים וחברי צוותים מכינות חכ"ם

9:30-16:30- בית אבי חי, ירושלים.
לפרטים נוספים: אודי תמיר, 050-9112350

29.10.15  |  ט"ז בחשוון |  יום חמישי
יום עיון וערב חלומות להוריש- קרן ברל כצנלסון והמכינות הצפוניות

14:00-18:00- בקיבוץ יפעת.
לפרטים נוספים: אדם, 054-6735042

31.10.15  |  כ"ב בחשוון |  מוצ"ש
כנס אזרחי משותף ליום השנה ה20 לרצח רה"מ רבין

כיכר רבין, תל אביב

4.11.15  |  י"ח בחשוון |  יום רביעי
יום עיון בנושא שליחות עם הסוכנות היהודית- לראשי ומנהלי מכינות ולרכזי הבוגרים

13:00-16:00- בבניין הסוכנות היהודית, ירושלים.
לפרטים נוספים: תותי, 052-8404804

עדכונים

גיוס משאבים: אישור סיוע לפרוייקט קליטת מכינאים עם מוגבלויות

אנו שמחים מאד להודיע להודיע שאחרי מאמצים רבים קיבלנו אישור ראשוני למענק למועצה של כ- 50,000 $ לפיתוח הפרוייקט במהלך שנה זו כדי להפעילו בשנת העבודה תשע"ז.
במסגרת זו הגשנו ואנו בתהליך מקביל של לימוד ופיתוח מחד ומאידך הגשת בקשות רבות לביטוח לאומי, הג'וינט, משרדי ממשלה נוספים, ועוד קרנות העוסקות בתחום כדי לאפשר למכינות שירצו בכך להיכנס לפרוייקט הייחודי והחיוני הזה (קבלת בוגרי י"ב עם מוגבלויות כמכינאים מן השורה) הדורש התאמות וחיבורים.

ביקור במכינות וכניסת יוס כמקשר למיטב

יישלח גם במכתב נפרד-
בהתאם לאישור הועד מישיבתו ביום 8.10.15 אנו מרחיבים את תפקידו של יוס במטרה לנסות השנה את עזרתו בפתרון נושאים פרסונליים במיטב. אנא פעולתכם כדלקמן:

א. לגבי ביקורים במכינות
1. מבקשים להשלים ביקור מטעם המועצה בכל המכינות. בדרך כלל ניתן לשלב עם הרצאת המור"ק המעוררת השראה של יוס, או עם שיעור של דני. יש לתאם מול יוס או תותי את הביקורים, עם עדיפות ליוס. חשוב להזכיר שאין הכרח בשיעור או הרצאה למי שלא מסתדר, כן יש הכרח בביקור כדי לשתף לשמוע ולהציג את פעילות המועצה לצווות, ולהפך.

ב. מיט"ב!
מטרת תפקידו של יוס בתחום זה אותו נבחן יחד השנה היא סיוע בפתרון מצבים אישיים של חניכי מכינות בשנים א, ב, שקיימת הצדקה עניינית להתערב ולסייע בהם, (כמו: השתתפות בימי סיירות, מקרי אבחון והצבות אישיות בעייתיים, התערבות במקרים שראש המכינה ממליץ בנושאי התאמת מנילה והעלאת פרופיל, וכדו'. נדגיש: – ליוס תהיה סמכות מיון הפניות כולל אי קבלתן במקרה שלא עומדות בהגדרות.)

  1. הקשר ליוס בענייני מיטב ייעשה רק באמצעות ראש המכינה או המנהל/ת האדמנסטרטיבי, (ולא ראש שלוחה או איש צוות או חניך).
  2. קידום מול הצבא ויחידותיו של מסגרות משותפות של חניכים לשירות משותף (אוריינטציה: לפיקוד ולקצונה אבל גם לפי צרכי הצבא).
  3. ערוץ תקשורת בין מיט"ב למועצת המכינות והמכינות עצמן.
  4. ככלל, יוס לא יטפל בבעיות רפואה/פרופיל/ת"ש חיילים תוך כדי השירות וגם לא בדח"שים.חברות וחברים נא להיעזר ולהסתייע ביוס בנושאים הנ"ל בהתאם לכללים הללו בלבד. מומלץ גם לא לקיים טיפול מקביל בנושאים שיוס מטפל בהם.
    [email protected] 052-7772617 : יוס

מסע

בנובמבר יהיו בחו"ל גם גלעד אלשטיין (נחשון) רק למטרת גיוס למסע, וגם אני שאהיה בענייני איגום משאבים אסייע במפגש עם קהל ייעודי "על הדרך". מכינות שטרם הגישו את החומרים על עצמן וכן המעוניינות לפתוח מסלולים לדוברי אנגלית מתבקשות להעבירן ללא דיחוי לסתיו.
סתיו: 054-2490469 [email protected]

שוטף

ישיבת ועד מנהל מועצת המכינות

לפרוטוקול ישיבת הועד מיום 8.10.15 לחצו כאן

יום עיון בנושא הרחבת השתתפות יוצאי אתיופיה במכינות

יום עיון מצוין ומרתק התקיים בלטרון ביום חמישי.
יום העיון נועד לשוחח ולראות כיצד להרחיב את קליטת יוצאי אתיופיה במכינות. כזכור כשהתחלנו לדבר ולחשוב על הפרוייקט בסתיו 2014  קראנו לו "פרוייקט ה200", כלומר היעד היה להגיע תוך 3 שנים ל 200 יוצאי אתיופיה במכינות. והנה כבר בשנת עבודה זו יש במכינות הקדם צבאיות כ 230 חבר'ה יוצאי אתיופיה!  כך שגם צריך למצוא שם חדש (והצעות יתקבלו בברכה!!!) ובעיקר להתמודד עם האתגר שהמספרים האלו אינם מתארים הרחבת "הפיזור" והשתתפות של צעירים יוצאי אתיופיה בכלל המכינות במיוחד במכינות שבהן רוב האוכלוסייה מגיע ממקומות מבוססים ושיש בהם מספר אפסי או זניח של משתתפים יוצאי העדה.ביום העיון השתתפו ראשי מכינות רבים ובס"ה בנוסף ל3 חברי מטה המועצה ו3 אנשי קרן הידידות נציגי  21 מכינות: אחד משלנו, ימין אורד, גל, רבין, קרית מלאכי, בית ישראל, אדרת, לפידות, גל, פדואל, מלח הארץ, חנתון, בינה, נגב, יפתח, נחשון, גליל עליון, צהלי, בני ציון, הירושלמית, לכיש.
היום התחיל בהרצאת רקע מעולה של אייל אלדר (היסטוריה, תרבות, משברי המפגש עם ישראל) המשיך בהסבריה של זהבה רכזת הפרוייקט ושותפתנו מקרן הידידות והסתיים בחלק שבו התקיימה הצגה של אפשרויות ואופני גיוס שונים והתקיים דיון פתוח בנושא.
אחת ההצעות המעניינות שעלו ואנו רוצים לבדוק אותן- העמדת אדם במשרה מלאה (במימון ועבור מספר מכינות, נניח 3-4 מכינות) שיעסוק אך ורק בגיוס בני העדה. מכינות שמעוניינות ברעיון נא צרו קשר דחוף עם טלי, ואנו נבצע את החיבור, יש לנו מועמדות מעולות לעניין.
טלי: 052-8204786 [email protected]

76 2 300x168          76 3 300x168

גיוס משותף מכינות חכ"ם

34 נציגים מ 21 מכינות (רק 3 מכינות לא שלחו נציגים) השתתפו בישיבה שהתקיימה ביום 18.10.15, וסיכומה מצ"ב.
בסך הכל ניכר מהמהלך כניסה לנורמות של שיתוף פעולה ושמירה על הכללים המוסכמים.
הבעיה: מסתמן מחסור בפותחים בחודש הקרוב – נא התנדבותכם. כמו כן, בחלק מהמכינות כמות הנרשמים למכינות ישירות ודרך האתר עצומה כבר בשלב זה ונצטרך להקדיש זמן באחד מימי העיון הקרובים לחשיבה מחודשת של הגיוס המשותף לאור עודף הביקוש העצום.
לסיכום הישיבה לחצו כאן

עדכונים מהשטח

76 4

76 5

76 6

חופרים בארץ ישראל

תלמידי מכינת קרית מלאכי הצטרפו למיזם החפירות הארכיאולוגיות של רשות העתיקות. במהלך השבוע קיימנו "שבוע שטח" שבמרכזו חפירות ארכיאולוגיות באתר "חירבת רימון" שביער להב.חפרנו בבית הכנסת העתיק (תקופת בית שני) שנמצא במקום, מצאנו מטבעות ובעיקר התחברנו לארץ, להסטוריה היהודית והתגבשנו עוד כקבוצה.במהלך השבוע שילבנו פעילויות "OUTDOOR" בהן כל תלמיד הציב לעצמו מטרות ויעדים לשנה הקרובה ופעילויות גיבוש והוואי.תודה לאנשי רשות העתיקות, בראשם : ד"ר יגאל ישראל, טלי וסלביה שנרתמו למשימה בשיא המרץ. לאנשי "חוות שבדרון" שארחו אותנו בהתנדבות!! ותודה לאירית ברוק על היוזמה.
שי וייסלבום, קרית מלאכי

76 7 225x300          76 8 225x300

שבוע טוב,

דני.

dani2 150x150

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.