חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 71 | 20.9.15 | ז' תשרי תשע"ו | גמר חתימה טובה

ראשון, 20 ספטמבר 2015 22:37

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

shanatove

שבוע טוב לכולן ולכולם,
בעוד יומיים, בשעה שמרבית עם ישראל יתכנס בבתי הכנסת, ימשיכו רבות מהמכינות במסורת הייחודית שהתפתחה אצל רובן השנים האחרונות ויכנסו את בוגריהן במכינות, להתפלל ללמוד ולציין את יום הכיפורים בחברותא. המועד הקדוש והמשמעותי הזה שהפך מאז מלחמת יום הכיפורים ליום טעון של חשבון נפש חברתי לא פחות מאשר אישי ודתי- הוא גם מועד יציאה לחופשה ארוכה של שבועיים כמעט במכינות התורניות, ובחלק מהמכינות הכלליות שלאחריהן מגיעים ימי ה"אחרי החגים" והעולם חוזר לשגרת מירוצו. מועדים לשמחה, למשמעות וליצירה!

ana

רישמו ביומנים

חדש! 22.10.15 | ט' חשוון תשע"ו | יום חמישי

9:00-13:00-יום עיון למכינות בפרוייקט שילוב יוצאי אתיופיה במכינות

5.11.15 | כ"ג בחשוון | יום חמישי

13:00-16:00- יום עיון עם הסוכנות היהודית- שליחים לחו"ל

ללוח השנתי של מועצת המכינות לשנת תשע"ו לחצו כאן.

caltashaz

עדכונים

bogi 1024x346

יום עיון עם משרד הביטחון

בשל אילוצים של משרד הביטחון חרגנו השנה ממנהגנו וקיימנו את יום העיון המסורתי של י"א בתשרי שבוע לפני המועד, מיד לאחר ראש השנה וצום גדליה.

היום שתוכנן ואורגן במשותף על ידינו ועל ידי האגף, נועד לעסוק בדיון והצגת יעדי ההתיישבות לבוגרי המכינות ולעיסוק בשאלה האם התיישבות זו בכלל רלוונטית עדיין.

בשעה היעודה התייצבו נציגי 49 (!!!) מתוך 52 המכינות לכנס (המוגדר על ידי האגף ככנס חובה), ובמתייצבים גם מנהלי שלוחות, רכזי בוגרים ועוד קרובים לעולם המכינות.

חשוב לציין לטובה, שבניגוד לתופעות שקרו בשנים עברו, אולי בגלל הנושא, למעלה מ-80% ממשתתפי יום העיון הפגינו מחויבות ורצינות ונשארו עד סופו, מה שמפגין לטעמי התבגרות של ראשי המכינות ביחס למחויבותם ליום העיון, וגם דוגמה אישית ראויה וקיום של משנתנו החינוכית ("אל תעשה לאחרים מה ששנוא עליך"), שהרי אם ראשי ערים עוזבים הכל ובאים מקצווי ארץ לשיחה של 45 דקות עם ראשי המכינות, ראוי שאפילו לכבודם בלבד נישאר ונאזין להם ומשמח שכך היה.

ביום עצמו, לאחר שיחת פתיחה של שר הביטחון שענה בזהירות רבה למספר שאלות (שזה ניסוח דיפלומטי להגיד שלא קיבלנו תשובות ספציפיות מספיק, בוודאי לא לשאלה מה האופק שהשר רואה היום שיש לנער בן 19 מנחל עוז ולנער בן 19 מסג'עיה) התחיל יום העיון בהרצאה סוערת ונטולת כל פוליטיקלי קורקט של פרופ' ארנון סופר שסקר את מגמות ההתיישבות והדמוגרפיה במדינת ישראל, סיכונים, סיכויים ואתגרים.
ההרצאה גררה תגובות ושאלות ומגוון תגובות- חלקנו חוששים ומודאגים מן המסתמן, חלקנו כועסים באם בגלל האופן הבוטה שדיבר סופר ומהאופן המושגי שבו תופס סופר את עולם המציאות בישראל, אך דבר אחד בטוח לא ניתן להישאר אדיש לנתונים המאלפים שהוצגו בפנינו.

ההרצאה של פרופ' סופר הייתה פתיחה טוב לשיחתה של סיגל מורן, ראשת המועצה האזורית בני שמעון. סיגל תיארה את תהליך ההיחלצות של בני שמעון מהקיפאון הדמוגרפי שאיים על יישובי המועצה והציגה את עמדתה בנושא ההתיישבות בפריפריה הגם שציינה ביושר נתון מדהים שמעמיד בסימן שאלה חלק מהטענות העובדתיות של פרופ' סופר: (טענה שאני שומע שוב ושוב מראשי המועצות האזוריות ומישובים כפריים)- נכון להיום לכל ההתיישבות הכפרית כולל רוב יישובי עוטף עזה – יש עודף ביקוש עצום שלא מותיר בתים פנויים- כלומר הישראלים בניגוד למה שקורה בעולם נוהרים מהעיר לכפר, ומערי הפריפריה להרחבות ולישובים הכפריים ליד.
תופעה זו מחזקת את מה שהוועד בעצם כיוון אליו כבר לפני שנה וחצי- השפעה והכוונה של התיישבות הבוגרים שלנו ליישובים מוחלשיםבפריפריה העירונית דווקא ולא הכפרית. (זה גם מעורר שאלות ביחס ליעדי הגשמה של מכינות שבתחילת הדרך הפגינו מחויבות להתיישבות של המועצה האזורית שקידמה את הקמתן, כי משמעות הביקוש הזה היא שצריך לעודד בוגרים לחזור לשדרות ולא לדורות, לדימונה וירוחם ולא לשדה בוקר, לקריית שמונה ולא לכפר בלום, לערד ולא לשומריה, לנצרת עלית ולא לנהלל או יפעת, לבית שאן ולא לקיבוצי עמק המעיינות וכן הלאה….)

ואכן לאחר סיגל עלו בזה אחר זה ראש העיר נצרת עלית (נתנאל טוויטו) וראש העיר הטרי של ערד (ניסן בן חמו) שהציגו נתונים קשים ולא מעודדים על הערים שלהם ועל הצורך במימוש החלטת המועצה לסייע בשיקום הערים ע"י הכוונת הבוגרים לשם.

פרופ' ארנון סופר (שנשאר לכל יום העיון עד תומו!) הפתיע בשלב זה באופטימיות שלו לגבי ערד וסיכוייה לחזור ולהיות מותג חזק על אף שהיא בירתה של התיישבות בדואית לא מוסדרת, (הפזורה) בהיקף של כרבע מיליון איש. לעומת זאת בנצרת עלית נראה שהסכנה שהיישוב היהודי העיקרי בגליל יקרוס וייפול היא ממשית, ולמהלך כזה צפויה להיות השפעה קריטית והרסנית על האחיזה היהודית בגליל ההררי, כולל היווצרות מיני אוטונומיה פלסטינאית בפועל שגבולותיה בקעת בית הכרם ועכו בצפון וואדי ערה בדרום- וזה דבר שאינו תואם את חזונה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, ולצערי גם מבשר רעות לתושבי האזור הערבים. כידוע בנצרת עלית נמצאים כיום מכינת תבור, שנה ב של החלוץ, קיבוץ המחנכים משעול, ואין לי ספק שאם אין רצון להציל את המקום ע"י "תרופה" שתפיל את העיר סופית למקום של עוני ובערות (בנייה נרחבת לציבור החרדי)- רק הזרקת דם צעיר של 100 משפחות בוגרי מכינות על שלל גווניהם יכולה לשנות את המצב.

הדבר שהכי מצא חן בעיניי, היה הקו שחזר שוב ושוב בדברי ראשי הרשויות השונות ופרופ' סופר: ממשלה חזקה, משילות, השקעת משאבים ממשלתית- הן המפתח לפתרון ולא הבעיה (כלומר: "הפרוייקט הציוני" מחוץ ל"מדינת גדרה-חדרה", לא "משתלם כלכלית, ולכן המשק החופשי אינו הכלי המתאים לטיפול בו . אז בסה"כ אפשר להיות אופטימיים יום אחד תהיה לנו מדינה יהודית עצמאית שראשיה יבינו שפיזור אוכלוסייה כדי למנוע את מדינת חדרה-גדרה, מצריך שינוי מדיניות בהקצאת משאבים ובצדק החלוקתי ועד אז הרוב על כתפינו הפרטיות.

בנימה אישית תודה רבה גם לאנשי האגף, חביבה, עמיקם וחיים, לחיילים הנהדרים וגם למטה המועצה ובמיוחד לתותי שנרתמו מול קשיים שונים ומשונים לקיום יום העיון ותודה רבה למשתתפים ולמשתתפות שרבים מהם אף הוסיפו ובאו אלינו וציינו בפנינו את חשיבות והצלחת יום העיון.

לנו כמועצה נשאר לבצע את החיבור בין שלב שנה א ו-ב במכינה לבין שלב ההגעה לערים- אבל אתגרים זה שם המשפחה שלנו לא?

בתמונות לפי כיוון השעון: סיגל מורן, ניסן בן חמו, ארנון סופר, נתנאל טוויטו

71 1 150x150     71 2 150x150     71 3 150x150     71 4 150x150

שוטף

פרוייקט מימון תמיכה/ שכ"ל לחניכים ישראלים יוצאי אתיופיה

מצ"ב הנחיות לפרוייקט , ההנחיות מועברות במייל נפרד נוסף וזהה לכלל ראשי המכינות.
אנחנו מתחילים להיערך לקראת שנת העבודה הקרובה בפרויקט הרחבת שילוב יוצאי אתיופיה במכינות הקדם צבאיות.

בשלב זה המממנת המרכזית של הפרוייקט היא "קרן הידידות". בד בבד ובמקביל אנו עוסקים בגיוס משאבים נוספים- ממשלתיים ואחרים- שיאפשרו מימון אוכלוסיית יוצאי אתיופיה ואוכלוסיית חניכים מתקשים כלכלית, לסייע – בנוסף לסיוע שהקרן מממנת.
(הערה: מאחר וחלק מהמכינות התורניות אינן מסכימות ליטול את כספי קרן הידידות, חשוב להדגיש שכאשר נקבל סיוע אחר נוסף נשתדל לבצע איזון במשאבים אם וכאשר נגיע לגשר הזה ואם נסתייע בכך).

עד כה ברוב המכינות הקדם צבאיות היה קושי מובהק בגיוס חניכים יוצאי העדה ואנו מקווים שפעולה מאורגנת שכוללת גיוס אינטנסיבי יותר בקרב הקהילה, ליווי צמוד במהלך שלבי המיון ולאחר הקבלה וסיוע כספי לחניכים מעוטי יכולת, יסייעו בהגדלת נגישות המכינות לצעירים אלו.

במסגרת הפרויקט, אנו מעוניינים לסייע במתן מלגות למימון שכר לימוד עבור חניכים יוצאי העדה שהתקבלו למכינה לשנה הנוכחית (תשע"ו).

מכינות שמעוניינות לקבל את הסיוע לחניכים צריכות לעמוד בכלל התנאים שלהלן,אי עמידה באחד או יותר מתנאים אל יביאו לאי קבלת המלגות

המכינות שמעוניינות להשתתף בפרויקט מחויבות לעמוד בתנאים הבאים:
1. חתימת של כל מכינה מול המועצה וקרן הידידות על חוזה שמגדיר את תנאי העברת כספי המלגות, מחויבות המכינה ואחריות הפיקוח של המועצה, כולל התחייבות המכינה למועצת המכינות לעמידה בכל כללי התכנית כפי שמובאים כאן.
2. העברת הטבלה המרכזת של פרטי החניכים יוצאי העדה האתיופית שהתחילו את שנת מכינה בשנה הנוכחית (תשע"ו) לא יאוחר מה23.9.15 יום ד', לידי טלי ארנולף בכתובת האימייל: [email protected] לטבלה לחצו כאן.
3. העמדת איש צוות במכינה שחלק מתפקידו יהיה ליווי החניכים לאורך השנה, החל מתחילת תהליך המיון והקבלה למכינה ועד סיום שנת שנת המכינה (פירוט משמעויות הליווי יימסר ביום העיון.)
4. ההשתתפות ביום עיון והכנה לקראת שנת גיוס החניכים הקרובה שיערך בתאריך 22.10.15 יום ה'- פרטים מלאים אודות היום ימסרו בהמשך.
5. למכינות הכלליות – השתתפות בכנסי גיוס ייעודיים, כפי שיימסר מרכזת הגיוס המשותף.
6.  קשר קבוע של איש הצוות מהמכינה עם רכז התכנית מטעם קרן ידידות.

*גובה המלגה לחניך הוא $2,000. (במכינות בהם שכר הלימוד נמוך מגובה המלגה, יש לבקש מהחניך השתתפות סמלית בסך 50 ש"ח לחודש- "דמי רצינות".

*תשלום המלגות יעשה בשתי פעימות, כל אחת של מחצית הסכום.
הפעימה הראשונה, לאחר חתימת החוזה (סביבות אוקטובר-נובמבר 2015 והשנייה לאחר סיום שנת המכינה (יוני-יולי 2016) בהתאם לכמות חודשי השתתפות של החניך.
(אם תהיה פרישה של במהלך השנה, החודשים בהם לא היה החניך במכינה לא יחשבו במסגרת המלגה)

* הכספים יועברו ישירות למכינות לאחר שהמועצה תאשר עמידה בכלל התנאים שהציב לעיל.

בהצלחה לכולנו בפרוייקט חשוב זה!

עדכונים מהשטח

mazaltov

מזל טוב ליעל ברמן- דומב ולכל המשפחה, להולדת הבת רוני, אחות לאיתמר. מאחלים לכם שנים רבות של אושר, הגשמה ובריאות.

הכשרת רכזי בוגרים- מחזור 2

במקביל ליום עיון הובילו רכזי הבוגרים שלנו תמר ואסף את המחזור השני של הכשרת רכזי בוגרים הנכנסים במשרדי האגף הביטחוני חברתי.
בסך הכל הוכשרו השנה 14 רכזי בוגרים נכנסים שהצטרפו לנבחרת הרכזים הממשיכים.

מפגש פורום רכזי בוגרים

מיד לאחר ההכשרה נערך מפגש פורום ראשון לתשע"ו שנטלו בו חלק כ- 22 רכזי בוגרים. זה היה מפגש ראשון שנערך במשותף ע"י תמר ואסף וכלל לאחר ההכרות ושיחה משותפת בפתיחה עבודה נפרדת של הרכזים מהכלליות ומהתורניות. בס"ה האווירה הייתה מצוינת והכניסה של אסף נראית מאד במקום ומאד חיונית.

forum

והנה הם רכזי הבוגרים המצויינים שלנו- תמר ואסף:

asaftamar

בשותף – בתי המדרש של בוגרי המכינות

למרות החגים מפגשי בית המדרש של בוגרי המכינות "בשותף" מתנהלים בעקביות כל שישי בבוקר בירושלים, תל אביב וחיפה. עד שבתי המדרש ייהפכו למסורת תודעתית, ייקח פרק זמן של שנה שנתיים ולכן בשלב הזה ההירתמות של רכזי הבוגרים, מלווי המחזורים וראשי המכינות לפרסם לשווק להזכיר ולדחוף את הבוגרים למפגשי- קריטית. מהניסיון שנצבר ברור גם ש"משוגעים לדבר" מקרב הבוגרים שמטריפים מדי שבוע את החברים שלהם בוואטצאפ ובפייסבוק הם חלק מהמהלך הנדרש לכך. בינתיים ישר כח ענק לרכזי הבוגרים שממשיכים להוביל בנחישות את המהלך המכונן הזה.

71 5 300x225          71 6 300x225

המכינאים של מכינת יונתן (מחזור ה') בחלוקת עוגיות לשבת בבסיס בנחל עוז

71 7 1024x526

קול קורא

סיוע מכינות לארגון "הטוב והמטיב"

שנה טובה לכולם.

אתמול נחרש התלם הראשון בשדות "הטוב והמטיב" לאחר שנת השמיטה. הטוב והמטיב – ארגון שבבעלותו כ-1000 דונם אדמה חקלאית באזור רחובות.

הטוב והמטיב מגדלים בשדותיהם פירות וירקות – כלל התוצרת לצדקה- עמותות גמ"ח ומוסדות.הארגון זקוק לקבוצות עבודה רציניות ומעוניין לגייס את המכינות לפרויקט.

אנחנו בשלבים מתקדמים לקראת הכשרת איזור הלינה לחניכי המכינות.

ב-27/10 תגיע הקבוצה הראשונה ( מכינת "יונתן "-עלומים) לימי עבודה חקלאית בשדות.

10 מכינות כבר נרשמו, עדיין ניתן להצטרף!!
מוזמנים ליצור קשר- 0529280560 או במייל [email protected].
שי ויסבלום

קול הדורות בקטמונים

פעילות קהילתית בירושלים בחול המועד סוכות שמובלת על ידי נציגי עולם המכינות. לפרטים נוספים- ניר: 050-8818207 או במייל: [email protected]. מצ"ב פלייאר:

71 8

גמר חתימה טוב,

דני.

dani2 300x213

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.