חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

עדכון שבועי מס' 7 - כ"ט בסיוון תשע"ד - 27 ביוני 2014

שישי, 27 יוני 2014 04:19

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

החום הגדול מתחיל, והשנה מי הנחלים לא מספיקים אפילו להפעלת הקייאקים בנחלי הצפון… המזרח התיכון רותח, אבל אנחנו – בלי להתבלבל- ממשיכים בעבודה.

חשוב ביותר- מועמד מעולם המכינות לתפקיד מנהל מינהל חברה ונוער במשרד החינוך:-

חברינו ארז אשל מסיים לפי רצונו, ולצערינו, את הקדנציה בת השנתיים שלו בתפקידו ה"סופר מרכזי" כמנהל מינהל חברה ונוער" במשרד החינוך. התפקיד חולש על פעילויות שמעורבים בהם מליוני ישראלים ותקציבים בהיקף מיליארדי שקלים (אין טעות או הגזמה בנתונים!), פעילויות בעלת השפעה מהותית על דמות הישראלי הבודד והחברה הישראלית.

בנוסף, תחום המכינות הקדם צבאיות במשרד החינוך עבר בתקופתו של ארז, ועם יציאתו של יוחנן בו יעקב לגמלאות, לאחריות המינהל.

לכן יש יותר מאשר חשיבות גבוהה לכך שאדם עם הכשרים והכישורים המתאימים ושצמח בעולם המכינות ושיש לו זיקה אליהן ולעולמן הערכי יתמודד על התפקיד המתפנה עם פרישתו של ארז.

מאחר והוצא מכרז בזק המאפשר הגשת מועמדות רק עד 10.7.14  הרי שיש הכרח שכל מי שרואה את עצמו מתאים ועונה לתנאים יגיש מיידת מועמדות ובעניין זה ארז הסכים שמועמדים כאלו או מתעניינים יפנו ישירות אליו על פי הפרטים המצורפים, גם לצורך הבנת התפקיד , בירור תנאי סף וכישורים, וגם לצורך ההכנה החשובה מאד למכרז!

חברים וחברות זו אתגר אדיר והזדמנות נדירה, חשובה ומשמעתית גם למי שיזכה במכרז וגם לנו, אל נא נחמיץ אותה!

הטלפון של ארז: 050-6211963, הדוא"ל:  [email protected].

פרטי המכרז מצורפים להלן.

תקציב המכינות על פי החוק- הבהרות משרד הביטחון

בשורות טובות משהב"ט: ביום ד הודיע לנו אודי דרור המטפל בביצוע החוק ע"י משרד הביטחון כי הסכום שמשהב"ט לא העביר עד כה עבור השלמת דצמבר 13 בסך 711,000 ₪ הועבר השבוע למשרד החינוך. מן הסתם תתווסף ההשלמה הזו לתשלום הקרוב.

בעניין דומה, בעקבות מידע סותר, קיבלנו אישור כי משרד הביטחון העביר התחייבות חשב מטעמו למשרד החינוך עבור 28 מליון ₪ מתוך 31.5 מליון שהוא אמור להעביר , עבור חלקו בתקציב 2014.

לשיטת משרד הביטחון התחייבות זו צריכה להספיק לביצוע מלוא התשלומים עד וכולל 1.10.14 אז יעביר משרד הביטחון בשתי פעימות את היתרה, כך שנקבל את כל התשלומים על פי החוק, במועד. חשבות משרד החינוך בודקת את התחשיב הזה ונקווה שבתחילת השבוע הבא נקבל אישור שייתן לנו שקט תעשייתי עד סוף 2014.

תכנית קיץ, פיילוט למכינה, לנוצרים ערבים המתגייסים לצה"ל

תכנית ייחודית נסיונית שאמורה לכלול בין 20 ל 35 צעירים וצעירות, ערבים נוצרים בוגרי יא האמורים להתנדב להתגייס לצה"ל  תצא לדרך במהלך יולי למשך כחמישה שבועות. מדובר בנסיון לתת לצעירים הללו המצויים בקונפליקט זהותי חריף, חיבוק חם ותחושת שייכות לחברה הישראלית.

התכנית תתנהל באיזור חיפה, במימון ליווי וסיוע צמודים של האגף הבטחוני-חברתי במשהב"ט ובסיוע ואחריות מכינת רבין, ותודרך על ידי מדריכים ומדריכות בוגרי מכינות שהם עצמם ערבים נוצרים. (רכז הפרוייקט עצמו נמצא בשלבי איתור. אם יש לכם בוגר ראוי בן 27 פלוס שיכול לרכז התכנית לעבודה במשך חודשיים (יולי אוגוסט) בתנאים מעולים, הפנו אותו בדחיפות אלי- תחילת העבודה- מיידית).

לאחר ביצוע הפיילוט, שלכשעצמו נראה כאתגר מרתק ומורכב, וסיכומו- ניתן יהיה לשקול אם יש היתכנות להקמה בעתיד של מסגרת מכינאית או דומה לו המיועדת לאוכלוסייה זו.

תכניות קיץ של המכינות- המשך

בהמשך לפרסום בשבוע שעבר להלן השלמה על תכניות קיץ שמבצעות מכינות שונות:-

במכינת בית ישראל – מבצעים המכינאים שלל פעילויות לילדי השכונה הצעירים.

עבור הנערים הבוגרים בשכונה, המכינאים מקיימים פעילות ב "זולה" שזה מעין מועדון לילי לנוער מ 2000 בערב עד 0100 לפנות בוקר, פעמיים בשבוע. הפרוייקט מתקיים ביולי אוגוסט בחצר שצמודה למבנה תנועת הנוער, לוקחים בה חלק כ 70 בני נוער, והפרוייקט נחשב מוצלח ביותר.

במכינת "עמ"ק"מבצעים קייטנה בגוש מושבי ביכורה, וגם מחנה איל"ן =עם גופים נוספים לנכים בני 18 +. 

יישר כח חברים גאים בכם!

היתר עקרוני לקיום פעילות עסקית לטובת מימון המכינות

בשורה חשובה ממשרד החינוך:- הוחלט על מתן היתר עקרוני לקיום פעילות עסקית ע"י ו/או במכינות ומטעמן ובלבד שכל תמורת הפעילות תועבר לקופת המכינות לצרכיי מימונן. בקרוב ייצאו פרטים מדויקים שמסדירים את העניין מבחינת המשרד.  יחד עם זאת חשוב להדגיש:  על כל מכינה לא להסתפק באישור והנחיות המשרד ולבדוק שהפעלת פעילות כזו לא תפגע ב"אישור ניהול תקין" של עמותת המכינה, ולא תסבך אותה בתשלומים גבוהים לרשויות הס או בשלית מעמדה כמלכ"ר או בשלילת זכותה לפטור ע"פ סעיף 46 לפקודת מס הכנסה.

יובל כהאן מבקש לשתף ולהזהיר!

כולנו זוכרים את הטראומה של אותה חוקרת שהסתובבה במכינות ועשתה 'מחקר' ואחר כך את הנזקים הכבדים שזה יצר. אני לא נתתי לה להכנס למכינה בגלל שירדתי לפרטים של המחקר וראיתי שהיא לא רצינית, והמהימנות שלה לא טובה, אבל אחרים בתמימותם נתנו לה להכנס ואחר כך הנזקים היו כבדים.

לפני שבועיים הסתובב בחור במכינה שלי, שאלתי אותו מה אתה עושה, הוא הסביר לי שהוא עושה מחקר כחלק מעבודה סמינריונית שבודקת את המוטיבציה לגיוס לצה"ל. אני לא נכנס בכלל לבדיקת המחקר שלו והמהימנות והרצינות וכו', ברגע שיש מחקר כזה, אין לנו עליו שום שליטה ובן אדם יכול להיות יותר אמין ופחות אמין, יותר לטובתנו ופחות לטובתנו. בחור לא טרח לתאם איתי, דיבר עם מדריכה…

אבל אני חושב שגם הרבה ראשי מכינות הם תמימים מאד, ומאד נחמדים ורוצים לעזור ולא חושבים על המשמעויות והתוצאות ש"מחקרים" כאלו יכולים לגרום.

 

לסיכום, קודם כל הייתי מציע לעורר את תשומת הלב לעניין.

שנית, אני חושב שככלל, אפשר להכניס רק מחקרים שהם מטעמנו, שהחוקר מחוייב אלינו מבחינה אתית והתוצאות עוברות אלינו, ולא לשום גורם חיצוני. (למעט כמובן מחקרים כמו של קרן אביחי שנעשים עבורנו, על ידי גורם שתורם למכינות וכדו).
יובל כהאן

עצרת כלל ישראלית בכיכר רבין למען החטופים 29.6.14 בשעה 1930

עצרת כללית לא פוליטית ובה מיטב אמני ישראל ומשפחות החטופים בשירה ותפילה לשובם, תיערך ביום ראשון הקרוב.

אנא הפיצו דבר העצרת לבוגרים. למכינות המעוניינות להשתתף, מצ"ב פלאייר עם הפרטים, כולל אפשרות להסעה מסובסדת.

נקווה לבשורות טובות.

 


שבת שלום ולהת….
דני

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.