חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 68 | 30.8.15 | ט"ו אלול תשע"ה

ראשון, 30 אוגוסט 2015 21:26

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

22

בתמונה: על הגבעה באליאב, פותחים שנה בלכיש

שבוע טוב לכולן ולכולם,
קשה להאמין אבל כבר אמצע אלול, חצבי הבר בגינה שלנו בכרכום טרם הצמיחו קומה, אף כי הבקרים כבר קרירים מספיק לריצה.  בשבוע הקרוב ייכנסו לפעילות כל המכינות שטרם עשו זאת, בעיקר רוב המכינות הכלליות- נאחל הצלחה לכולן, נעודד את החצבים להזדרז לקראת ראש השנה שבפתחנו אוטוטו ונייחל לשנה מצוינת נוספת.
בישיבת הועד שקיימנו השבוע לסיכום השנה ואישור תכנית העבודה לשנה הנכנסת זיהינו בצד ההתקדמות הרבה בנושאים שונים, דילמות שדורשות תשובה, נודה על התייחסותכם לקראת הגיליון הנכנס.
והכי חשוב- יישר כח לרכזי הבוגרים, ראשי המכינות והבוגרים שחנכו בבוקרו של יום שישי זה את "בשותף"- בתי המדרש הרב המכינאים לבוגרים הנערכים בירושלים תל אביב וחיפה מדי שישי!
קריאה מהנה!

רישמו ביומנים

שימו לב!

בשל עומס האירועים לא נציין בכל עדכון את כל התאריכים החדשים, אלא את הרלוונטיים לאותו שבוע ואת החדשים.ללוח התאריכים המלא לחצו כאן

10.9.15 |  כ"ב באלול  |  יום ראשון
ישיבה ראשונה- גיוס משותף

11:00-13:00- לפרטים נוספים סמדר 053-5312723

עדכונים

אנו שמחים ונרגשים להציג את אסף שור, רכז הבוגרים החדשוהמוכשר שלנו, שירכז את תחום הבוגרים במכינות התורניות.אסף, בן 35, נשוי לאורטל ואבא לנריה, תהל, עינת, זיו, גילת וחן ומתגורר בקרית ארבע. בוגר המכינה הקדם צבאית עצם, קצין מילואים (מ"פ) גאה ובוגר הישיבה שבי חברון. בשש שנים האחרונות כיהן כר"מ בבית המדרש נתיבות דרור ובקרוב מסיים תואר ראשון בחינוך, תנ"ך ותושב"ע.
מאחלים לך המון בהצלחה.

asafshor

שוטף

ישיבת הוועד- הישגים ושאלות פתוחות

ביום חמישי 27.8.15 התכנסנו בלטרון בהרכב כמעט מלא (9 מ10 חברי הועד הנבחר למעט חיים ברוך שהיה במילואים אך בהשתתפות מיכל נגן שנבחרה לוועד וגם תומר שסיים שנתיים של חברותו וניצלנו את ההזדמנות להיפרד ממנו), ובפעם הראשונה בקדנציה של מוישי ויוסי ברוך כיו"רים משותפים.
עיקר הישיבה הוקדש לסיכום שנת תשע"ה ואישור תכנית העבודה ויעדיה ולתקציב שנת תשע"ו.
הישיבה היתה ארוכה מאד ופרוטוקול מלא של החלטותיה יובא בעדכון הבא.

על אף זאת מצאנו כראוי לנכון לציין 2 נקודות עיקריות מסיכום תשע"ה ולקראת תשע"ו:

א. כל מטה המועצה פורק והורכב מחדש במהלך תשע"ה. המהלך הביא ליצירת מטה מצומצם ויעיל יחסית שהספיק במהלך תשע"ה לבצע את הפעולות הבאות: ארגון המטה, הקמת מחלקת המשאבים, קיום 5 ימי עיון, 3 אסיפות כלליות, 10 ישיבות צוותי ראשי מכינות וישיבת מנהלים אחת, פיתוח פרוייקטים מגוונים בתחומי תוכן ליבה שונים וסיוע למכינות, קידום מסיבי של עולם הבוגרים כולל לראשונה 3 הכשרות רכזי בוגרים, 5 מפגשי פורום הרכזים, 3 סמינרים משתחררים רב מכינאיים, ולראשונה סיוע במימון תחום הבוגרים.
שינוי המטה הזה דרש מאיתנו חשיבה ודיוק תפקידו של יוס לקראת תשעו ביחד עם השלמת המטה ע"י צירוף רכז בוגרים למכינות התורניות.
בסך הכל עם השלמת הפעולות הנ"ל יהיה למועצה בתשע"ו מטה רזה מבחינת כח אדם (שישה אנשים בהיקף כולל של כ 4 משרות ובעלות כוללת של כ 50,000 ₪ לחודש המפעילים את כל המועצה אל "מול העולם", תחום הבוגרים, גיוס המשאבים, מסע).

ב. בתחום המשאבים (בהתעלם מסכום העיזבון שמחולק כל שנה בהיקף של כ 1.5 מ' ₪ ועומד להסתיים במהלך החצי הראשון של תשע"ז) סוג של פריצת דרך ראשונית: אם בתשע"ד גוייסו ע"י המועצה לתרומות ישירות דרכה או במעורבותה למכינות השונות כ 830,000 ₪, סיכום תשע"ה מצביע על זינוק מהותי בגיסו לסכום של  כ 2,050,000 ₪ (140%!).
הסכומים שכבר מאושרים לשנת תשע"ו במסגרת הגיוס עומדים כעת, עוד לפני 1.9.15 על סך של כ 3,000,0000 ₪, כשהשלמתם המוצלחת של מאמצים בתחום גיוס לטובת חניכים נזקקים יביא אותנו כבר בשנה זו ואם לא בשנה זו אז בתשעז, אל היקף סכומים שמעבר ל 5,000,000 ₪ תרומות, סכום נאה המהווה גם סוג של פרשת מים שלאחריו היקף החשיפה אל מפעל המכינות בקרב גורמים מממנים ופילנטרופים יהיה כזה שצמיחת התרומות תהיה בטור הנדסי. ונאמר כולנו אמן!

צריך לזכור ולהבין: גיוס משאבים (במכינות גם מהממשלה ומוסדות ממלכתיים וגם מגורמים פילנטורפיים) הוא תהליך מתמשך שהצלחתו בייחוד בארגון גג פדרטיבי כמו המועצה הוא פועל ישיר של ארגון ממוקד ומדויק, הגדרת מטרות, יצירתיות ופיתוח פרוייקטים.
לטעמי ההתקדמות המטאורית השנה הייתה לא מעט בזכות הארגון מחדש, החל ממרץ, של מחלקת המשאבים שכלל אתה כניסתה של טלי לתפקיד, העבודה המשותפת שלה יחד עם תותי ואיתי ביצירת חומרים, ממשקים והגדרת יעדים, והחניכה המצוינת שקיבלנו ממאי במימון קרן אביחי ממשרד בובמן-אפשטיין.

חלק מההחלטות האחרות (כולן כאמור ייסקרו בעדכון הבא) מפורטות באופן אופרטיבי בעדכון זה , לתשומת לבכם.

אז איפה הבעיה? (ואודה אם ראשי מכינות יגיבו לדילמה שאני מעלה כאן)
בשעת הקמת המועצה לפני כשבע שנים, ההנחה שמצאה ביטוי בתקנון המועצה הייתה שלא יהיה מסובך לגייס "מיליונים" לארגון גג של המכינות ולחלק הסכום הזה בין כלל המכינות. לכן נעשתה נוסחה של "צדק" מימוני ונקבע מפתח שלפיו משלמת כל מכינה דמי חבר בסך 1.5% מהתקציבים שהיא מקבלת ע"פ חוק המכינות והסכומים שיגוייסו בניכוי הוצאות הפעלת המועצה יחולקו בדיוק לפי יחס אחוזי של תשלום דמי החבר, שבעצם נותן משקל מהותי לגובה התשלום ששילמה אותה מכינה. באופן זה סברנו שיושג איזון בין תשלום דמי החבר של המכינה לבין "הנאתה" מהכסף שמגויס- בפרופורציה לגודלה.
עיקרון זה- כשיושם בנושא כספי העיזבון הביא לכך שבפועל עד תשע"ה התקיים איזון לפי המפתח הזה וכל מכינה ששילמה מהיום הראשון דמי חבר קיבלה יותר מאשר שילמה לאורך השנים.

בסקירת תשע"ה אתמול, ומליבון ההערות בוועד מסתמן שלקראת תום חלוקת כספי העיזבון, ובהתעלם מפרויקטים עתירי מימון ממשלתיים דוגמת הבינוי, גיוס הכספים בשנים הקרובות יחד עם צמיחתו למימדים נרחבים ונהיה פרוייקטוריאלי, צבוע.
אופי הפרוייקטים הללו מראה, לפחות כרגע, הטיה בגיוס המשאבים לטובת חניכים נזקקים מחד, ומכינות כלליות מאידך.
זהו מצב בעייתי בכמה מובנים שיש לתת את הדעת עליו ולפעול לשינויו משום שהוא נותן יתרון מובהק בגיוס הכספים למכינה כללית בעלת חניכים מוחלשים.
מאחר והמועצה איננה "מדינה", השארת אחוז זהה של תשלום דמי חבר מול חלוקה לא שוויונית בהתאם למשלם עשויה ליצור (עם תום חלוקת כספי העיזבון בכלל המכינות) עיוות חלוקתי שבו מכינות גדולות ובייחוד גדולות ותורניות, מממנות את המכינות הקטנות דרך תשלום דמי החבר.

אני מציע לדון במהלך שנה זו בנושא ולקיים תהליך שיביא לשינוי באופן תשלום דמי החבר או חלוקת הסכומים המגוייסים באופנים הבאים (חלקם או כולם) ו;או לפי הצעות נוספות:

א. ככל שניתן, חלוקת הסכומים באופן דיפרנציאלי לא שוויוני מכאני בין מכינות אלא שוויוני מבחינת הפרמטרים לחלוקה, כלומר בהתאם למספק החניכים עבורם משלמת המכינה (כמו בנושא בוגרים).

ב. קידום יוזמות רלוונטיות נוספות/מקבילות למכינות התורניות הגדולות (דורש עבודה מאומצת של רכז הבוגרים התורני הנכנס ביצירתיות ויצירת שת"פ בין המכינות התורניות).

ג. התקנת תקנה במשה"ח למימון ישיר חלקי של המועצה ע"י משה"ח.

ד. שינוי מהותי במבנה תשלום דמי החבר מתשע"ז, למשל: כל מכינה תשלם 1.5% עבור 50 התלמידים הראשונים המתוקצבים אצלה, 1% עבור תלמידים 51 -100 המתוקצבים אליה, 0.5% עבור כל תלמיד מהתלמיד ה 101 ומעלה.

מצ"ב טבלת אקסל קצרה (לחצו כאן) שהכנתי שמטרתה להמחיש את המשמעות למכינות בעלות מספרים שונים של תלמידים,מיועד למי שתחשיבים כלכליים ואקסל אינו מפחיד אותו או אותה).

המשמעות היא הפחתת עשרות אלפי שקלים מדמי החבר של המכינות הגדולות, ובהתאם סכומים פחותים אך משמעותיים גם כן מהמכינות הבינוניות. (הדבר ידרוש הקפדה על גזירת תקורה הכסף המגויס במסגרת איגום המשאבים למימון המטה, להשלמת מימונו לאור דמי החבר שיופחתו כתוצאה ממהלך זה).

להערכתי שילוב של כל האלמנטים האלו ישמור על האיזון ביחס תשלום/קבלה של המכינות מהצד הכספי, שכן מעבר לאמור לעיל צריך שנזכור שלמועצה יש תפקידים שאינם נמדדים רק ברווח והפסד כספי של המכינה הבודדת ויחד עם זאת בלי קמח אין תורה ואידך זיל וגמור. (אמרו את זה קודם לפני).

עדכונים מהשטח

"בשותף"- פרוייקט בתי המדרש של המכינות יצא לדרך

ביום שישי לאחר הכנות מרובות ואישור תקציב הפעלה ראשוני ע"י המועצה יצאנו לדרך!
באותה שעה (10:00) בירושלים, בתל אביב ובחיפה התכנסו 79 בוגרי 17 מכינות ועוד כמה בוגרי שש, ללימוד שבועי. החלום של רכזי הבוגרים הופך למציאות!
ראשי מכינות ורכזי בוגרים המשיכו להפיץ ולדבר עם הבוגרים שיבואו לבתי מדרש זהו הרגל שהופך אחר כך מרכיב חינוכי מכריע!
וצל"ש למכינות: רבין (21 בוגרים השתתפו  בכל 3 בתי המדרש), הירושלמית (12 בוגרים ב 2 בתי מדרש, גליל עליון (6 בוגרים ב כל בתי המדרש) ומיצר (6 בוגרים בשני בתי מדרש).
מחכים לבוגרים בשמחה, בציפייה ובשותפות.

33

331 300x169          332 300x168

יום עיון יוצאי אתיופיה ואוכלוסיות מיוחדות- כתנאי לקבלת מלגה עבור התלמידים

סיכום תחילת שנת העבודה טרם נמצאת בידינו אך מהערכה ראשונית נראה כי "על הנייר" לפחות, קרוב ל 200 תלמידים יוצאי אתיופיה אמורים להתחיל את שנת הלימודים במכינות השונות, הישג מעורר התפעלות!
בישיבה במשרדי קרן הידידות המסייעת למכינות הכלליות ולאלו המעוניינות לכך מהתורניות, גם מערך גיוס יוצאי אתיופיה למכינות וגם במימון מלגה זהה המועברת למכינה בגובה 2,000$ (אלפיים דולר ארה"ב) לכל תלמיד יוצא אתיופיה שנקלט. המלגה באה להחליף את שכר הלימוד הנגבה מהתלמידים לא משנה מה גובהו ואם בכלל הוא נגבה.

כתנאי לקבלת המלגות ולהשתתפות בההלך הגיוס יידרשו המכינות המעוניינות לקבל את המלגה בע"ו לצעדים הבאים:

א. השתתפות ביום עיון (ייערך באוקטובר או נובמבר טרם נקבע תאריך מדויק)
יום העיון ייערך במשרדי קרן הידידות כנראה ומחויב להשתתף בו מטעם המכינה חבר צוות המכינה בתפקיד של ראש מכינה/מנהל מכינה/ראש שלוחה/מדריך בכיר מרכז התחום במכינה.

ב. מועדי התשלום
ככלל התשלום הוא אחיד, 2,000 דולר עבור כל חניך, ומועבר ישירות למכינה ובא במקום שכר הלימוד שהחניך צריך היה לשלם. מועדי התשלום יהיו באמצע השנה ובסוף השנה על בסיס מספר החניכים הזכאים שיהיו בפועל באותם מועדים במכינה.

ג. גידול ואוכלוסיות נוספות
כמועצה נהיה שותפים להמשך גיוס יוצאי אתיופיה וכן נצטרך לתת את הדעת איך להרחיב גיוס אוכלוסיות נוספות שאינן זוכות לייצוג מספק במכינות, ככל שמדובר בציבור היהודי ובבני מיעוטים המשרתים בצה"ל או שמתחייבים לביצוע שירות אזרחי מקביל באורכו לשירות הצבאי.

שותפות עם הסוכנות היהודית: שליחות בוגרי מכינות לקהילות היהודיות בתפוצות

הועד אישר, בהתלהבות ופה אחד, את המהלך שנרקם בחודשיים האחרונים עם ראשי מחלקת השליחים בסוכנות ולפיו סוכם:

א. ייערך מאמץ מתואם לשיגור בוגרים משנה א המתאימים לכך למחנות קיץ בצפון אמריקה ומקומות נוספים (יולי אוגוסט). מכינות שירצו לקחת חלק בפרוייקט זה ידרשו להשתתף ביום עיון שייערך בבניין המוסדות הלאומיים עם יושב ראש הסוכנות ובו יינתנו הנחיות מדויקות על תהליך המיון שייערך בכל מכינה בהשתתפות צוות המכינה ועם זכות וטו של הצוות, הדח"שים וכו', פרטים יבואו מייד כשיהיו בידינו.

ב. בוגרי מכינות משוחררי צבא לשליחות בטווחים משתנים (מחנות קיץ, שנה, שנתיים)- כאן הכוונה להקים קורס הכנה לבוגרי צבא שייערך בנפרד לבוגרים מהכלליות ומהתורניות (כלומר כל אחד יוכל לבחור לאן מללכת, ההכנה של הכלליות תהיה מעורבת בנים בנות, של התורניות בנפרד בנים ובנפרד בנות). המתקבלים יעברו גם כן מיון מוקדם בהשתתפות נציגי המכינות.

מדובר במהלך בעל חשיבות היסטורית ולאומית ואנו מקווים שבוגרינו ימלאו את שורות השליחים כמו שורות הפיקוד והקצונה בצה"ל!

פגישה עם שרי החינוך והשיכון

נפתלי בנט שר החינוך שהיה פיבוט מהותי בעצירת הקיצוץ שאגף התקציבים ניסה להוביל במסגרת חוק ההסדרים, נפגש איתנו לנושא הבינוי ותמיכות בתלמידים נזקקים. מטבע הדברים אין מקום בשלב זה להרחיב כאן על הסיכומים רק נאמר שהנמרצות והמחויבות של שר החינוך והמטה שלו לשני הנושאים מביא מקום לאופטימיות מחודשת (ורק שהממשלה תאחז מעמד ולא נבזבז שוב שנה בהמתנה להתייצבות ממשלה חדשה).
במקביל נערכה פגישה עם שר השיכון הנוכחי, שהציע לבחון בהמשך הקמת ועדה בין-משרדית כדי לקדם את המהלך המחייב הקצאת משאבים מדינתית.

פרוייקט "נפגשים בארץ אחת" יוצא לדרך

5 מכינות הגישו בקשה לתכנית העומק עם קרן אברהם, ויו"ר המועצה הרב משה הגר הוציא שלושה פתקים בהגרלה ולפיהם: תל"ם, הירושלמית ורבין יתנסו השנה בתכנית.
כל שאר המכינות שייערך בהם שיעור שבועי (לפחות 20 מפגשים) של שפה ערבית ו/או של תרבות ערבית, יקבלו סיוע בסבסוד השיעור לפי היקף המשאבים שנצליח לגייס כשתקוותנו היא לגייססכום שיוכל לממן שיעור אחד במלואו (כיום אנחנו עוד לא שם), כלומר כ 8,000 ₪ לשנה למכינה שמעבירה שיעור. אם נצליח לגייס, נוכל לממן גם שיעור נוסף במכינות הגדולות שמן הסתם נזקקות להיקף כפול או משולש של הוראת השפה והתרבות.

מברכים את חברנו מוקי בצר על הוצאת ספרו החדש וממליצים בחום!

מוקי (משה) בצר, בן מושב נהלל ודור שלישי למייסדיו, נחשב לאחד הלוחמים הנודעים ביותר בצה"ל.  הוא התגייס לסיירת צנחנים ב-1964, ובעת שירותו כסגן מפקד הסיירת נפצע קשה במהלך מבצע "כראמה" בירדן.את כל שירותו הצבאי, במשך 21 שנים, עשה ביחידות מיוחדות, והשתתף במרבית המבצעים הנועזים והפשיטות של צה"ל בשנות ה-70 וה-80, בהם מבצע ארגז, מבצע אביב נעורים, מעלות, אנטבה, מבצע ליטני ומלחמת לבנון הראשונה. במלחמת ששת הימים שימש כמפקד מחלקה בסיירת שקד בסיני, ובמלחמת יום הכיפורים שימש כמפקד פלוגה ומפקד כוח בסיירת מטכ"ל. כלקח ממלחמת יום הכיפורים ייסד בצר את יחידת הקומנדו "שלדג" והיה למפקדה הראשון. בעקבות מלחמת לבנון הראשונה יזם את הקמת הגוף למבצעים מיוחדים, שלימים הפך למפקדת העומק.בצר השתחרר מצה"ל בדרגת אלוף משנה, ולאחר שחרורו עסק בהקמת יישובים בגליל, בהם תמרת ונווה זיו. כיום הוא עומד בראש המכינה הקדם צבאית "מנשרים קלו" לפיתוח מנהיגות צעירה, שאותה הקים בשנת 2005.בספרו לוחם חשאי מציג בצר לראשונה בעברית, בלשון בהירה וקולחת, את גרסתו המלאה לאירועים שבהם השתתף – אירועים מכריעים לא רק בתולדותיו האישיות אלא בתולדות המדינה כולה."קריאה מרתקת… משנתו של לוחם גדול… המדינה חייבת לך חוב גדול ונפלא… אין צורך לומר עד כמה אני מכבד את אומץ לבך, את מסירותך בהכנת המבצע וגבורתך במבצע עצמו"– שמעון פרס, לאחר קריאת הספר באנגלית"זה היה מוקי… אחד הצעירים האמיצים ביותר שפגשתי, תמיד חיוך על פניו" – משה דיין בספרו "אבני דרך""אתה זכאי בהחלט להרגשת הסיפוק שמלווה אותך. על אצבעות יחד אחת אפשר למנות את המפקדים שהצליחו להקים יש מאין יחידה בעלת ערך לצבא, למרות כל המכשולים" – אהוד ברק, על הקמת "שלדג"

moki 768x1024

וגם מברכים את יניב מזומן עם ספרו החדש, קראו את הראיון!
ראיון על ספרו החדש "נתיב לתלמוד" פרי הוראתו במכינה. לראיון המלא לחצו כאן

meorav

קול קורא

bishvil 709x1024

פינת הלייק

נעים להכיר: עומרי סטרק

עומרי סטרק

גיל: 28
מקום מגורים בעבר ובהווה: גדלתי ביישוב הר חלוץ במועצה אזורית משגב, כיום גר בירושלים.
הקשר שלי לעולם המכינות: בוגר המכינה ביפו מחזור ג'
עובד ב: פנים – איגוד ארגוני ההתחדשות היהודית בישראל
חבר הנהלה בתנועה הרפורמית
במסגרת התפקיד אחראית על: בפנים – מערך הכספים והתפעול בארגון.
עוזר בארגון פסטיבל הקהל.
לאתר של פנים: לחצו כאן
לאירוע של הקהל בפייסבוק: לחצו כאן
חלום ילדות: להיות איש עסקים מצליח
חלום כיום: להקים עסק מצליח ולצידו מיזם חינוכי ערכי
גיבור ילדות: שמעון פרס – אדם שתרם הרבה למדינה, הביא כבוד רב.
מסר לאומה: "אל תשאלו מה יכולה המדינה לעשות בשבילכם, אלא שאלו מה אתם יכולים לעשות למען המדינה"
צרו קשר: בפלאפון: 054-48389919 או במייל: [email protected]

namal

שבוע טוב,דני

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.