חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 64 | 1.8.2015 | ט"ז אב תשע"ה

שבת, 01 אוגוסט 2015 20:03

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

שלום לכולן ולכולם,
רק סיימנו להתאבל על שחרב בית המקדש בשל שנאת חינם, וכבר הציפה השנאה את רחובותינו.
ביומיים האחרונים דקר בן עוולה משתתפים ומשתתפות במצעד הגאווה, ואתמול לפנות בוקר, למרבה בושתנו, בתואנה של נקמה כזו או אחרת רצחו ככל הנראה יהודים תינוק פלסטיני כששרפו אותו חי, הוריו ואחותו נאבקים בשעה זו על חייהם.
בעדכון תמצאו כמה התייחסויות לעניינים אלו ואת הודעת המועצה בנושא.
שימו לב לעדכונים השונים לקראת תחילת שנת העבודה.
שבוע רגוע.

מועצת המכינות הקדם צבאיות

 מגנה בכל תוקף את פשעי השנאה שבוצעו ביממה האחרונה כנגד אזרחים תמימים, מטעמים של שנאה לזהותם. חניכי המכינות והצוותים משתתפים בכאבם ובאבלם של הנפגעים ומשפחותיהם.
ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית, ושני רכיבים אלה ביחד ולחוד אוסרים על כל מעשה של שנאה ופגיעה בחפים מפשע ואוסרים גם על תמיכה ועל הסתה לקיומם.
המועצה קוראת לכוחות הביטחון לעשות מלאכה יסודית ועמוקה לביעור מעשי העוולה הללו שמכתימים את שם כולנו וקוראת לכלל הציבור ולמחנכים בפרט להעמיק את מלאכת ההוראה והחינוך המכוון לקבלת האחר באשר הוא.

mechinot 300x212

הפוסט הזה חריג אבל אנחנו בזמנים חריגים.

יש לומר את האמת. השנאה ששרפה תינוק בשכם מגיעה מאותו מקום ממנו הגיעה השנאה שדקרה צועדים בירושלים: מפרשנות מעוותת של המסורת היהודית.
בבוקר הקשה הזה אנחנו זוכרים שהתורה שהיא סם חיים, יכולה להיות סם מוות; שהמסורת שיכולה להפוך אותנו לאנשים פתוחים, רגישים וקשובים, יכולה גם להפוך אותנו לאנשים סגורים, אטומים ואלימים.
ערב חודש אלול. לא רק יהודים צריכים לעשות תשובה. גם היהדות.

unnamed 300x300

בוגרים ובוגרות יקרות\ים

אלו ימים מזוויעים
פשוטו כמשמעו- הזוועה שבנויה ממילים
בין ירושלים לשכם,
בין ניסיון רצח במצעד הגאווה לבין רצח במצעד הבושה.
על רקע זהות מינית ועל רקע זהות לאומית.
קו אחד מחבר.
מקור אחד.
ומול הזוועה והקו שאחריה
אפשר (וחשוב) להיות בהלם\ אלם ולכאוב.
אבל, חשוב גם לזעוק, בפה גדול.
כבוגרי המכינה ביפו חובתכם לא לוותר
להביא קול אחר
לכיכר העיר, לזירה הציבורית
בכל מקום, גיל ואתר שאתם נמצאים
אנא!- תדברו, תשפיעו, תצאו במוצ"ש לאחת מהעצרות (בת"א, י"ם ועוד…).
אסור לשתוק מול רשע
אסור לוותר מולו.
זו חובה אתית.
ועתיד חיינו כאן על האדמה הזו,
אשר נשבע אדוניי לתת לנו.
בתנאי שנהיה ראויים לכך.
ונזכור תמיד ש"לנו" אין פירושו "רק לנו".
שימקו אל-עמי, מכינת תלם ביפו

a 300x225

קנאים שורפים כנסיות

קנאים דוקרים אנשים
ותמיד בשם אלהים
ישנה מורשת קנאים מכובדת המתחילה בפנחס הכהן
ממשיכה במשנה של גזירות בית חשמונאי
"הבועל ארמית קנאים פוגעים בו"
וצריך להבין שזו מורשת שמתחנכים עליה יהודים דתיים.
ולא כולם מכירים את התלמוד הירושלמי שאומר שמעשהו של פנחס וגם ההלכה במשנה הם בניגוד לדעת חכמים.
ושרצו חכמים לנדות את פנחס אך הגנה עליו רוח הקודש שנתנה לו את "ברית שלום". (ירושלמי סנהדרין כז:)
כי אלהים והקנאים תמיד מסתדרים יחד. אחרי הכל הוא "אל קנא".
מכל המעשים האלו ובמיוחד בהשראת הסביבה המוסלמית בה אנו חיים, אנו מבינים עד כמה מסוכנת הדת.
אנו פועלים לחיזוק הזהות היהודית אך חשוב להדגיש כי מדובר בזהות לאומית ולא דתית. כזאת שמתייחסת למורשת ישראל בכבוד ואהבה וגאווה אך לא רואה בה חוק שמעל האנושיות. זוהי מורשת לאומית כי הלאום שלנו יצר אותה. בני אדם. ולכן היא אף פעם לא יכולה להיות מעל בני אדם. ובני אדם – דעותיהם וערכיהם משתנים. וזה טוב. ולכן אם הומוסקסואליות היא תועבה בתורה, זה בסדר גמור לזמנה. עד לא מזמן כך חשבו בכל העולם. אנחנו לא מתבישים במורשתנו. אבל יודעים להגיד שרוח חכמים לא נוחה ממנה.
קנאים יהודים ומוסלמים ונוצרים הם מי שרואים בכתבי הקודש את דבר האל. זוהי לא מורשת אלא דת. ושם קשה מאד להסביר בעצם מה רע במעשהו של הקנאי. זוהי הרי הלכה מפורשת. ודבר האל לא יכול להיות נכון רק לזמנו.
הזהות האנושית שלנו מעל הכל. קודם כל בני אדם. אחר כך גברים / נשים / יהודים / ישראלים וכל שאר הזהויות הפרטיקולריות. זה ספר תולדות אדם – בצלם אלהים ברא את האדם. זהו הכלל החשוב ביותר בתורה לפי חכמנו. גם מעל "ואהבת לרעך כמוך". (ספרא קדושים ד יב)
השייכות שלנו למפעל הציוני היא כי הוא אנושי וחילוני ויהודי ודמוקרטי וכציונים אנחנו מעדיפים לחיות בארץ ישראל על פני כל הארצות אבל אם בארץ ישראל תהיה מדינה לא יהודית ולחלופין אם בארץ ישראל תהיה מדינה יהודית דתית ולא דמוקרטית אנו נשאר כאן כדי להילחם במדינה או שנעדיף לחיות במקום אחר.
וכדי שלא נגיע לכך אנחנו צריכים להמשיך לחנך על יסודות הדמוקרטיה וההומניזם לפני או לפחות לא פחות מעל יסודות היהדות והציונות.
יובל כהאן, מכינת בני ציון

b 296x300

תגובה למאמרו של יובל, יוחנן בן יעקב

יובל, שלום!
כתבת דברים חשובים, אבל: –
א. האם באמת הקנאות האנושית היא היא נחלתם של אנשים מאמינים באל. האם לא שמעת על קנאים אנושיים שאינם מאמינים באל, אלא בבני אדם, ובשם אמונה זו רוצחים ופוגעים. ההיסטוריה מלאה בכאלה וגם עולמנו נוכחי. גם בין המאמינים וגם בין מי שאינם מאמינים יש קנאים ופושעים ורוצחים.
ב. האם באמת החוק האנושי לדורותיו הוא הומניסטי ומתאים לנו יותר מהחוק הא-לוהי? האם בשם חוקים אנושיים ומתוקפם לא נרצחו מיליוני אנשים? האם לא כך שאל איוב: "האנוש מא-לוה יצדק"? הניסיון להציג את האל ואת האמונה כשורש הקנאות וצידוקה, ואת האדם, האנושי, כמיטב ההומניזם על אדמות, לא מוכיח עצמו במבט היסטורי.
ג. מי הם "אנו" שבשמם כתבת? אולי עדיף היה שתציג את הדברים בשמך – "אני". לדוגמה, אני (יוחנן) שייך מאד מאד לתנועה הציונית, למרות שהיא הניפה את דגל החילון, ולא בשל כך.
ד. מדבריך עלול להתפרש כי הדמורטיה והיהדות עומדות בסתירה. לטעמי זו טעות נפוצה שראוי לשרש. על כך בדיוק העברתי לפחות שיעור אחד במכינה הקד"צ שאתה עומד בראשה. ה. האבחנה שעשית בין בין זהות יהודית לאומית לזהות יהודית דתית, אינה מקובלת עלי. הזהות שלי (יוחנן), היא תרכובת שאינה ניתנת להפרדה ולפיצול של עולמי הדתי ושל עולמי הציוני, שמתאחדים לזהות אחת מלאה. דווקא מתוך כך אני מזדעזע משלל האירועים הנוראיים שפקדו אותנו בימים האחרונים. אלו סטיות חמורות ביותר מדרך יהודית-ציונית-דמוקרטית-הומניסטית, אותה עלינו לאמץ ולאורה עלינו לחנך. השיטה לפיה נפסול השקפת עולם, מסכת ערכים, אמונות ודעות, בשל כשלים איומים ונוראיים של פרטים שאינם מייצגים אותן באמת, תוביל אותנו רחוק מאד. האל בו אני מאמין איננו קנאי, אבל זה כבר חורג מדיון מעל גבי במה זו.
יוחנן בן יעקב, חבר הוועד המנהל במועצה

c 300x224

לא תרצח!

"שמה ושערורה נהיתה בארץ, הנביאים נבאו שקר וכו'" (ירמיה ה ל-לא).
קמים נערים, לוקחים לעצמם לפעול כאילו בשם ד' ובשם התורה, ושמים את הארץ לשמה ושערורה. צריך לומר בפה מלא ובקול רם: זהו שקר וכזב, זו אינה תורה, זו אינה אמונה בד' הגואל את עמו, כי אם אנשים סוטים שלוקחים להם את התורה כמסווה לחולל חמס! זהו חילול שם שמים!
התורה אמרה "לא תרצח", ואיסור זה נכון בין כלפי יהודי ובין כלפי גוי, בין כלפי צדיק ובין כלפי רשע. אין היתר בעולם לרצוח. במלחמה יש דיני מלחמה, ורק השלטון הכללי שבאומה רשאי לתת היתר למלחמה ולקבוע את כלליה.
בהחלטה שמרצון, פסקנו מלדון דיני נפשות בסנהדרין, בזמן שבית המקדש עדיין היה קיים. הסנהדרין גלתה מרצון מלשכת הגזית כדי שלא לדון דיני נפשות, ואפילו הדין יוצא הדופן המכונה "למיגדר מילתא" אינו נוהג כיום כמו שהאריך בדבר החזון איש בספרו על חושן משפט.
מי שהורג יהודי בירושלים או ערבי בכפר דומא הוא רוצח, ואם הוא תולה עצמו בתורה הוא מחלל שם שמים, וכנביאי השקר בשעתם הוא מסכן את עם ישראל כולו ע"י שמטעה אותם לחשוב שזהו רצון השם יתברך. חס ושלום לחשוב כך. בוודאי ובוודאי שזהו נגד התורה ונגד רצון השם, ואין מי שיכול לחשוב או לומר אחרת בשם התורה!
יש דרך ברורה איך להתייחס לרוצחים. המשטרה תטפל בהם כפי שצריך, וייבדלו מהקהל, וע"י זה לא יטמאו עוד את הארץ בטומאתם, ולא יהיה הקהל אשם ברשעתם!
גם מחבל אינו "לוחם חירות" כי אם רוצח. נכון, לצערנו, יש אפילו יהודים שחושבים שהוא לוחם חרות, והם אמנם מצטערים על מעשהו אך "מבינים לליבו". יש גם כאלה שטוענים: מדוע מותר "להבין לליבם" של המחבלים אך אסור "להבין לליבו" של מי שחרד לטהרה בישראל או לנערי "תג מחיר" שכואבים את חרפת ארצם?
והתשובה ברורה: התורה היא תורת אמת ולא פוליטיקה. גם למי שחרד לטהרה בישראל ויודע אילו מחירים כבדים משלם עם ישראל על חילולה, או למי שכואב את חרפת ארצו אשר בשם חוקי שקר הורסים ומחריבים אותה – אין שום היתר לרצוח. שום דבר אינו יכול להצדיק רצח. "כי בצלם אלוקים עשה את האדם". לרצוח אדם זו פגיעה באלוקים שברא את האדם בצלמו, ולחלל את תורתו אשר שמה בראש החמישייה השנייה של הדברות את הדיבר "לא תרצח", וכמו שאמרו המפרשים שזה כנגד "אנכי ד' אלוקיך".
אם יש בתוכנו אנשי שקר אשר כשנרצחים יהודים ע"י מחבלים הם "מבינים לליבם" של המחבלים, אך כאשר יהודים רוצחים ערבים הם מרעישים עולמות – יהי להם אשר להם, ואנחנו נלך בשם האמת. משה אמת ותורתו אמת, וצריך לומר בקול ברור את אמת תורתנו!
הרב אלי סדן, מכינת בני דוד עלי

as 300x262

yomanim

הפגישה עם האגף הביטחוני- חברתי שתוכננה ל9.8.15 כ"ד אב נדחתה למועד חדש.

11.8.15 | כ"ו באב | יום שלישי
ישיבת רכזי בוגרים

בין השעות 17:30-20:30 בת"א.

13.8.15 | כ"ח באב | יום חמישי
כנס ראשי ומנהלי מכינות- חשיפה עם קרן אברהם ועמותת סיכוי

בין השעות 10:00-14:00 בקרן אברהם, רח' המלאכה 5, אזור תעשייה צפוני, לוד
חברה משותפת – חשיפה עם קרן אברהם.
כנס מכינות משתתפות במסע ומתעניינות בגיוס חו"ל
בין השעות 14:00-15:00 בקרן אברהם, רח' המלאכה 5, אזור תעשייה צפוני, לוד

26-27.8.15 | י"א-י"ב באלול | ימי רביעי-חמישי
הכשרה והשתלמות רכזי בוגרים חכ"ם ותורניות

פרטים נוספים ימסרו בהמשך.

27.8.15 | י"ב אלול | יום חמישי
ישיבת ועד עה (10) הנהלה חדש ויוצא

באגף החברתי בטחוני- לאונרדו דה וינצ'י 9, ת"א
9:30-13:00- אישור תכנית עבודה לשנת תשע"ו
13:00-14:00- פגישה עם נציגי האגף החברתי בטחוני

28.8.15 | י"ג באלול | יום שישי
פתיחה חגיגית לבתי המדרש המשותפים

בתי המדרש בחיפה, תל אביב וירושלים. פרטים נוספים בהמשך.

17-18.9.15 | ד'-ה' בתשרי | ימי חמישי- שישי
הכשרה והשתלמות רכזי בוגרים- מועד השלמה

מיום חמישי בשעה 9:00 ועד יום שישי בשעה 12:00.

17.9.15 | ד' תשרי | יום חמישי
יום עיון: אתגרי ההתיישבות של בוגרי המכינות

כולל שיחות נפרדות עם שר הביטחון והרמטכ"ל
בין השעות 10:30-15:00. פרטים נוספים בהמשך.

updates

dorledor

בשלוש השנים האחרונות הלכה והתפתחה פעילות "דור לדור", יוזמה שמקורה במכינת בני ציון ושהוביל אותה להיקף כלל ארצי, בתנופה ובנחישות, ניר יששכר.
כל המכינות שהשתתפו בפרוייקט מלאות שבחים עליו ועל תרומתו החינוכית למכינאים.פריסת הפרוייקט והפעלתו ברחבי הארץ דורשת ודרשה חיבורים מקצועיים ואנושיים לרשויות ולמוסדות הרווחה, הכשרת צוותים וחניכים כמו גם ליווי במכינות השונות,  דבר הכרוך בעלויות כספיות בהתאם. בשנה שעברה נרתמה מועצת המכינות לסייע בהשגת משאבים והצליחה להעמיד מתורם פרטי סכום של 30,000 ש"ח לסייע במימון, ותקוותנו שסכום דומה או גבוה מכך נשיג גם השנה.ואולם, אין לפרוייקט נכון להיום היתכנות כלכלית להימשך בהיעדר תקצוב.
כמועצת המכינות נשקול השתתפות ישירה, על דרך של מאצ'ינג, מול תשלומי מכינות משתתפות שיסייעו להעמיד את הפרוייקט. לכן אנו צריכים שכל המכינות המעוניינות לקחת חלק בפרוייקט וליהנות מהסיוע שלו ושירותיו יאשרו או יתחייבו לתשלום שנתי בהיקף של 360 ש"ח לחודש (3,600 ש"ח לשנת עבודה של 10 חודשים- בתשלום אחד עד ארבעה), וברגע שיהיה מספר מכינות מינימלי נוכל לצאת לדרך.לפרטים נוספים פנו לניר 050-8818207 או במייל [email protected]

shetach updates

קייטנה לילדים במכינת לכיש

במהלך החודש האחרון עבדו חניכי מכינת לכיש בית גוברין על הקמת והפעלתה של קייטנה לילדים בקרית גת ממשפחות מעוטות יכולת. הם גייסו תרומות רבות של אוכל וכיבוד,חומרי יצירה, חולצות, פרסים, הפתעות ועוד.
"כפיקס לכיש" כללה ימים בנושאים שונים ומגוונים: יום ארצות, יום צבעים, יום בנושא חברות ושיתוף פעולה, יום ישראלי, יום בנושא חינוך וספורט, יום בריכה, והפנינג.
הקייטנה כללה חוגים שונים: תאטרון, קרטה, כדורגל, ריקוד והגנה עצמית.
כל הכבוד לעוסקים במלאכה!

lachish

kol

ארגון מתחברים והמכינות

ארגון מתחברים של ידידנו רם שמואלי עושה חיל ומתרחב. מכינות שרוצות להצטרף לצעדה המשותפת לתושבי ישראל בחג הסוכות אנא הרשמו בהקדם. בהמשך ידון הועד בהצעת מתחברים לקיום מתווה משותף גם במישורי עבודה קהילתית במכינות.
לדף הפייסבוק של מתחברים לחצו כאן.
לדף הבית של מתחברים לחצו כאן.

mithabrimg

mithabrimg2

like

habora 300x300

נעים להכיר: אבינועם שלום

avinoam

גיל: 23
מקום מגורים בעבר ובהווה: גרתי בכפר מימון והשנה אתגורר בשקף
הקשר שלי לעולם המכינות: בוגר מכינת לכיש בית גוברין, מחזור ד'
עובד ב: ממש בקרוב, בתור מדריך במכינת לכיש בשקף, את מחזור ב'.
הפרוייקט שלי: "חבורה ציבורית"- ארגון שמטרתו לחזק את המפגש האנושי והבלתי אמצעי, לעודד דיבור וחיבור בחברה הישראלית. הארגון קם מתוך בוגרי המכינה והמחזור שלי. אנחנו כארגון מתמודדים עם ההשפעות שיש לתרבות המסכים עלינו דרך שיחה, מפגש, העלאת מודעות, ומתן כלים לשינוי המצב.
הקשר של הפרוייקט לעולם המכינות: הארגון הוא המשך מבחינתי של המכינה- בא להניע מהלך של יצירת חברה טובה יותר, מאוחדת יותר, אמיתית יותר. וכך גם כל התפקידים בארגון, אני קורא למי שיכול ורוצה, לבוא לתת יד! אנחנו בתהליך של התמסדות ואנחנו צריכים עזרה, כל עזרה תתקבל בברכה
השראה: יאנוש קורצ'אק
חלום ילדות: להיות שריונר
חלום כיום: ליצור מוזיקה שמגיעה ממקום אמיתי
לדף הפייסבוק של הפרוייקט "חבורה ציבורית": לחצו כאן
לכתבה שפורסמה על הפרוייקט: לחצו כאן
מסר לאומה: פחות מסכים, יותר אנשים
צרו קשר: בפלאפון: 050-4200253 או במייל: [email protected]

שבוע רגוע,

דני.

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.