חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

עדכון שבועי מס' 55 יא בסיוון תשע"ה 29 במאי 2015

שישי, 29 מאי 2015 20:09

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

שלום לכולן ולכולם,

כרגיל בעונה זו של השנה שבילי הארץ מלאים מכינאים ומכינאיות החובקים את הארץ במסעות סיכום והאצת ההכנות לשנה הנכנסת שמסתמנים בה כבר כמה כיוונים מובהקים: פתיחת שלוחות מתרחבת כמעט לכל המכינות הקיימות, התמודדות מול אי הרחבת מספר הדח"שים לביקוש וביחוד לנוכח הקמת השלוחות שיש לה משמעות כלכלית כבדה (חיסרון הקוטן), המשך קישים בשיבוץ ראוי לבוגרי ובייחוד לבוגרות המכינות.

בעולם המשותף לכלל המכינות- היערכות להתמודדות עם הרחבה מהותית של האוכלוסיות שהמכינות רלבנטיות עבורן והטמעת תכנים חיוניים למי שמנהיגות היא היעד המרכזי אצלן כולל איסוף המשאבים הנדרשים למימון המהלכים האלו….

אז שיהיה בהצלחה לכולנו!

רשמו ביומנים!

2.6.15 מפגש רכזי בוגרים (חובה)-

ראשי מכינות אנא וודאו שרכזי הבוגרים מכירים את המועד!
באגף הביטחוני חברתי, לאונרדו דה וינצ'י 9 תל אביב, 17:30- 20:30. (במקום 26.5)

17.6.15 טקס סיום מכינות עם משרד הביטחון-

בין השעות 16:00-18:00 בבית הפלמ"ח בת"א.

לטקס יגיעו מספר נציגים בלבד בשל אילוצי המקום. לפרטים נוספים ניתן לפנות חיים כהן

25.6.15 ישיבת ועד מנהל תשעה (8)-

בלטרון בין השעות 09:30- 12:30.

9.7.15 ישיבת ועד מנהל ואסיפה כללית אשר תתקיים במכינת מעוז בלוד

9:30-11:30- ישיבת ועד מנהל (תשעה – 9)

12:00- 14:00- אסיפה כללית

  1. סיכום שנתי ומשובים לשנת תשעו
    2. בחירות לועד
  2. מפגש עם אהרון אטיאס וסיור בשכונה ובלוד.

מאירועי השבוע שהיה

כנס המכינות התורניות בנצר חזני

ביום חמישי התקיים יום עיון בנושא חיזוק רוחני לקראת השירות הצבאי בהשתתפותם של כ450 חניכים. נשאו דברים: הרב יהושוע צוקרמן ישיבת הר המור, הרב אלי סדן ראש המכינה בני דוד עלי, הרב שלמה אבינר ראש ישיבת עטרת כהנים, הרב צבאי ראשי תא"ל רפי פרץ.

בנוסף נערכה ריצת ניווט ביער בן שמן.

ברכות לחניכי יתיר שהגיעו בריצת הניווט למקום הראשון!

מוישי מסכם את האירוע: בישוב נצר חזני ת"ו.

יום עיון לקידום הפרוייקטים החברתיים במועצה- 28.5.15

ביום עיון מרתק ומושקע שנערך בבית אבי חי התכנסו נציגים שונים של מכינות ושל יועצים ומומחים כדי לבחון קידום הטמעת תכנים או נושאים מסוימים למכינות שירצו בכך, בנוסף לתחום המגדר שבו כבר עיצבנו תכנית שאנו מנסים להעמידה על הרגליים בעזרת גיוס משאבים ייעודי.

1. "תכנית ה200"- הרחבת השתתפות יוצאי אתיופיה

בדיון השתתפו כ 15 איש כולל נציגי "זינוק בעליה" "קרן הידידות" (אנשי אחריי נעדרו בגלל אילוצים). לאחר סקירת הפיילוט שנערך השנה התפתח דיון ארוך שבו נחלקו מאד הדעות בדבר כיוון התנועה הנכון להשגת המטרה של הרחבה מהותית של קליטת יוצאי אתיופיה במיוחד במכינות לא מבודלות או מתמחות.
סיכום השיחה הצביע על הצורך בפגישה נוספת כדי להכריע בין שתי הגישות העיקריות שבהן נחלקו המשתתפים: אפשרות אחת להעסיק באופן ישיר באמצעות הגיוס המשותף של המועצה שני רכזי שטח שיפעילו בעזרת הארגונים הנ"ל וסוכני משנה נוספים וגם באמצעות מפגש ישיר שלהם עם הנוער את חשיפת והבטחת הגעת יוצאי אתיופיה למכינות. הגישה האחרת צידדה בהסתייעות בארגונים קיימים שיוצמדו למכינות (מעגלים, זינוק בעלייה, אחריי).
בכל מקרה תנאי לכניסה לפרוייקט של מכינה המעוניינת בכך: הכשרת והכנת הצוות והיערכות מתאימה מבחינה חינוכית ובעיקר היכרות. הסיוע המשאבי למכינות אשר ספציפית יתייחס גם ליוצאי אתיופיה יוקצה רק למכינות שיקחו חלק בפרוייקט.

  1. "נפגשים בארץ אחת"- לחיות בחברה משותפת עם ערבים, לחיות בחברה משותפת עם חרדים, להכיר את העם היהודי

הניסיון להרחיב את מנעד ההכרות של המכינאים כחלק מפיתוח ראייה חברתית מערכתית מקיפה מחייב הרחבת ההכרות והביקורים מעבר למפגש המתקייים היום בין המכינות במועצה לבין עצמן. בהקשר הזה ישנן שתי אוכלוסיות משמעותיות בהיקפן בארץ, ו/או בעם היהודי שהמכינות כמעט לא נחשפו אליהן: ערבים ישראלים, חרדים ישראלים, יהודי התפוצות.
בתחום יהדות התפוצות, (עמיות יהדות), והקשר עם חרדים יש תכניות מגוונות שניתן וצריך להרחיב. בתחום ההכרות לערביי ישראל כמעט לא מתקיים מהלך ברוב המכינות.
בדיון הוחלט וסוכם על העמדת משאבים למכינות שירצו כך ע"מ לסבסד באופן מהותי תכנית כוללת שתאפשר למכינות המעוניינות כך לעבור שילוב לימודי של  הכרות ורכישה בסיסית של ערבית מדוברת, תרבות ערבית (איסלאם בעיקר), וגם מפגשי עומק עם צעירים ערבים.
בשבועות הקרובים נפרסם פרטים מדויקים וכל המכינות הנמצאות רגע בשלב ההיערכות שלהן רצוי שישמרו משבצת משוריינת לנושא בלחוז הנשתי ובמערכת.

  1. קליטת מכינאים עם מוגבלויות בשנת המכינה ובצוותים הניהוליים


המכינות ככל מוסד חינוכי וציבורי אמורות להיות נגישות לכל האוכלוסיה אך מטבע מהותן ולאור היעדר מקום פנוי כמעט ולא מתמודדים על השתתפות בהן אנשים עם מוגבלויות, בפרט לאור העובדה שאי גיוסם של חלק גדול מצעירים בעלי מוגבלויות אינו בר גיסו וכך הופך אותם ללא מתוקצבים מבחינת המכינות.
בעקבות הדיון בנושא זה ודרישה שצמחה "מלמטה"  אנו מנסים לבבחון איך אפשר להרחיב את ההכרות עם התחום, כולל הטמעתו ברמה של קבלה למכינה כחניכים או כצוות של אנשים עם מוגבלויות.
בדיון השתתפו דמויות מרתקות (יואב קריים ממנהלי מאבק הנכים, ד"ר קרוליין גוטמן- מרצה בתל חי ומקימת מרכז נגישות, גיא פינקלשטיין שהקים את עמותת לשם לשילוב סטודנטים עם לקויות למידה, דקל, מתן, רן ואיתי מחנתון).
הנושא מורכב ורחב ודורש בירור שאלות עומק שלנו עם עצמינו. 
בסיכום הדיון הוחלט: המועצה תגייס משאבים לתכנית למכינות המעוניינות בה, וכן תפנה לסיוע תקציב ספציפי לפעולה במספר תחומים-הכרות והוראת הנושא, ימי עיון והכשרה לצוותים וחניכים, קליטה במכינות שרוצות לקחת על עצמן את ההתמודות חניך/ים עם מוגבלויות אנשי צוות כאמור, הנגשת כלל המכינות.
הנושא דורש חידוד וליבון סוגיות קצה רבות שלא כאן המקום לפרטן אך עצם העיסוק בו לימודו והתמודדות עם חשיפתנו אליו- נראית לנו חלק הכרחי מעולם התוכן של מנהיגים חברתיים בישראל.

          

איתי קפסוטו – מנהל מכינת חנתון מספר על השתלבותו של דקל במכינה:

במכינת חנתון נושא הנגישות ושילוב אנשים עם צרכים מיוחדים בחברה – חי ונושם מיום הקמת המכינה, זהו אחד הנושאים שלאורם אנו מנסים לחנך את חניכי המכינה. לכן כאשר הגיעה האופציה של שילובו של דקל במכינה – לא הייתה לי שניה של התלבטות, הבנתי שזה לא יהיה פשוט. ושאני לא יכול להבטיח הצלחה. כמו כן הבנתי שזו תהיה עבודה קשה ומורכבת. ומצד שני – זה הדבר הנכון לעשות. ואם זה נכון – זה כנראה יסתדר…

אכן ההתחלה הייתה לא פשוטה, איך להכין לכך את הצוות, את החניכים, את המרצים, איך לעצב את התכנית מחדש כך שהשילוב יצליח בצורה יותר טובה? איך לעשות את המפגש הראשון בין דקל ובין החניכים. הרבה מאד אתגרים.

כיום אנחנו לקראת סוף שנת המכינה – דקל הולך להיות אחד מבוגרי המכינה, אין לי ספק שדקל כבר מגשים את ערכיו ואת ערכי המכינה, וימשיך להגשים לכל שארית חייו.

השילוב של דקל במכינה הוא אחד הדברים הכי מרגשים וחשובים שקרו בחיי, ובטח שבתולדות המכינה הצעירה שלנו.

מתי הבנתי שזה עובד ? – באמצע המכינה נערכה פעילות עיבוד, בה כל חניך בוחר חניך אחר ואומר כמה מילות ביקורת בונה. אחד החניכים שלנו הביט בדקל ואמר לו שהוא כועס עליו. מכיוון שהוא מרגיש שהוא כל הזמן מנסה ליצור קשר עם דקל, לשאול שאלות, ולדובב – והוא מרגיש שדקל לא מתאמץ מספיק כדי להמשיך את החברות. הוא אמר שהוא מרגיש שדקל שם את עצמו במקום של "הנכה" במקום להיות פשוט אחד החבר'ה בקבוצה.

זו הייתה הזמנה כנה ואמיתית לדקל – להאמין בעצמו עוד קצת, ולראות את עצמו נורמאלי, בדיוק כמו ששאר חברי הקבוצה כבר מרגישים לגביו. באותו השבוע דקל אמר לנו שזו הפעם הראשונה בחייו שהוא מרגיש "רצוי" באיזשהו מקום… אני לא מסוגל לדמיין את השנה הזו בלי דקל, הבחור המקסים והאמיץ הזה, חכם יותר מרוב החניכים שלנו. לימד את כולנו מה זה מצוינות, מה זה מוטיבציה, מה זה לצאת מאזור הנוחות שלנו.

השילוב של דקל במכינה היה הדבר הנכון מכל הבחינות. מבחינה ערכית, מבחינת החניכים, מבחינת דקל עצמו, ומבחינתי באופן אישי.

הייתי ממליץ בחום לכל ארגון חינוכי באשר הוא – לעבור את המשוכה של כל החששות, כי ברגע שמבינים איך יכול להיראות העולם כאשר החבר'ה האלה משולבים בתוכנו, אף אחד מאיתנו לא ירצה לחזור אחורה.

מפגש עם רשות העתיקות

השבוע נפגשו ראשי מכינות ואירית ברוק ממשרד החינוך עם רשות העתיקות ומר יואל חסון המנהל שלה. הרשות מעוניינת להדק את הקשר החינוכי  עם חניכי המכינות ובני נוער , על מנת לקרבם לאהבת הארץ ולהיכרות עם עברה ועתיקותיה. רשות העתיקות מוכנה להקצות לטובת העניין ארכאולוגים שישתלבו התוכניות החינוכיות במכינות, כל מכינה לפי הקו החינוכי שלה וכן אוטובוסים לטובת סיורים. ליצירת קשר: לשכת המנהל 02-6204600 אורטל בייז עוזרת מנהל רשות העתיקות [email protected], אליעזר (גזר) הלל 0546254244

עדכונים

קול קורא- רכז בוגרים למכינות הדתיות

בעקבות החלטת הועד אנו מבקשים להעסיק רכז בוגרים של המכינות התורניות בחצי משרה.

  1. רכז הבוגרים כפוף בשוטף למנכ"ל, ובאופן עקרוני לועד הנהלת המועצה ולמועצה.
  2. הרכז יעבוד במקביל ובמשותף עם רכז/ת הבוגרים של המכינות החילוניות תוך התמקדות בפעילות ייחודית ומכוונת בעולם המכינות התורניות.
  3. הגדרת תחומי עבודתו של רכז הבוגרים במכינות התורניות היא ליווי מקצועי והקמה של תחום הבוגרים בכל המכינות התורניות, ריכוז פורום, קידום תכניות המשך, (מסמך מפורט ספציפי ע"ב המסמך הכללי שאישר הועד יאושר בישיבת הועד ב 9.7).

משך תקופת העבודה: תקופת ניסיון של 3 חודשים ולאחר מכן חוזה שנתי מתחדש כל שנה (בהסכמת שני הצדדים) כך שסך התקופה המקסימלית תהיה ארבע שנים.
שכר ותנאי העבודה: ייקבעו בהתאם לרכז ובשיחה איתו, ויהיו ע"ב שכר של מנהל שלוחה/ראש מכינה צעיר בחצי משרה, כשהם זהים לאלו של רכז הבוגרים של המכינות הכלליות.

המאפיינים הנדרשים הם:

א. עדיפות להגעה מעולם המכינות (איש צוות וותיק, ר"מ או מדריך בכיר, ראש שלוחה/מכינה וכדו').
ב. ניסיון בתחום הפעלת נוער במגזר הדתי ויכולות יזמיות
ג. נסיון ניהולי.

ד. גיל 28 עד 40.

ו. ניידות (רכב)

ז.  הכרות עם עולם הבוגרים ועם רכזי הבוגרים- יתרון.

קו"ח יש לשלוח לתמר (תותי): [email protected]gmail.com עד תאריך 25.6 ו' בתמוז.

הצעות עבודה

מכינת מלח הארץ-הצעות עבודה

שלוחת בנות

מכינת "מלח הארץ" פותחת שלוחת בנות בשנה הקרובה בקיבוץ מצפה שלם, השלוחה מיועדת לבנות מכלל גווני האוכלוסייה האזרחית המעוניינות בהעצמה, בשיח נשי אינטימי ומחזק ובסביבה בטוחה ומאפשרת. השלוחה תקיים שיתוף פעולה הדוק עם קבוצת הבנים שבעין גדי.

הובלת השלוחה

אנחנו מחפשים את זו שביכולתה להוביל את הקמת התכנית ולהפוך את החלום למציאות, ושבאפשרותה להנהיג ולנהל את המקום, אשר מיועד להיפתח בספטמבר 2015.

דרישות התפקיד: מעבר לקיבוץ מצפה שלם החל מיולי 2015,יכולת ניהול והובלה מוכחת, מודעות ערכית- חברתית גבוהה, אמונה בכוח הנשי ובמפגש נשי, ניסיון בעבודה חינוכית עם בני נוער,ניסיון בהובלה/ הנחייה של צוות חינוכי, יחסי אנוש מעולים, ניסיון בעבודה עם נוער בסיכון- יתרון, גיל 28 ומעלה,תואר ראשון בתחומי מדעי הרוח והחברה, שירות צבאי בתפקיד פיקודי ו\או תפקיד משמעותי, התחייבות לשנתיים לפחות.קו"ח יש לשלוח ל: [email protected] אוליצור קשר עם חנן 052-8444613.

מכינות מחפשות מדריכים ומדריכות

לפרטים נוספים או קו"ח ניתן לשלוח מיילים:

לבקשתנו נעתר כבוד נשיא המדינה וכתב את הפתיחה המרגשת שלהלן לחוברת "הגמל" המרכזת ומציגה פרוייקטים חברתיים של המכינות לתורמים אפשריים שונים ולידיעת הציבור:

ובפינת הלייק

קבלו את: עמית חזן

עמית חזן

גיל: 32

הקשר שלי לעולם המכינות: בוגר מכינת עין פרת מחזור א'

מקום מגורים בעבר ובהווה: תושב עוטף עזה בשנים האחרונות ומזה כשנה תושב פרדס חנה כרכור

סטטוס אקדמי: תואר ראשון בעבודה סוציאלית

חלום ילדות: מאוד רציתי לדעת לעוף.

חלום כיום: להיות בן זוג טוב לאשתי ואבא טוב לילדי

עובד ב: מנהל את מרכז הצעירים של מועצת פרדס חנה כרכור הפונה לגילאי 18 עד 35.

במסגרת תפקידי אחראי על: הקמת רשת צעירים במועצה המונה כ40,000 תושבים, מתן מענים לצרכי הצעירים ופיתוח דיאלוג משותף עם הצעירים על מקומם כאוכלוסיה בוגרת ועצמאית בישוב.

תחביב: עבדתי כ12 שנים עם ילדים במסגרת פרויקטים לילדים בסיכון, מאוד אוהב לעבוד עם ילדים ונהנה לראות את האופן שבו נרקמת קבוצת מדריכים מתנדבים מרקעים מגוונים לכדי קבוצת השפעה חיובית ומשמעותית עבור הילדים.

גיבור ילדות: כילד אהבתי מאוד כדורסל והשפיע עלי מאוד מייקל ג'ורדן שניפץ עבורי כילד את מחשבותיי על מגבלות היכולת הגופנית של האדם על ידי צורת משחק שנתפסה כבלתי אנושית.

מסר לאומה: אני מאוד מאמין בכוחות הצעירים, אך אנו עוד רחוקים ממימוש העוצמות הטמונות במאות ואלפי בוגרי המכינות.

תהיו בקשר: 054-3830050   [email protected]

 

שבוע טוב,

דני

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.