חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

עדכון שבועי מס' 53 - כ"ו באייר תשע"ה - 15 במאי 2015

שישי, 15 מאי 2015 19:47

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

שלום לכולם,

במכינות, שבוע של תחילת חובקי ישראל, התארגנות לתיקוני השבועות ולפרק הסיום.
במועצה, תמר זעירא נכנסת במרץ לתפקידה כרכזת הבוגרים (חכ"ם), ויחד אתי סיירנו בדרום במטרה לקדם את פרק ההתיישבות בערד ובדיקת שת"פ עם "אור משימות",  וזאת במקביל לנצרת והשת"פ שם עם "החממה", וכן תכניות נוספות בתחום הבוגרים.
ממשלה חדשה לישראל ומבחינתנו כמכינות- בלי קשר לעמדות פוליטיות- נאחל ונתפלל שתשרוד קדנציה מלאה כי ללא ממשלה קשה מאד לקדם את ענייננו ואת ענייני המדינה והעם בישראל… וגם קצת מחשבות נוגות על הפער בין המחויבות והביקורת העצמית ומה שאנחנו דורשים מעצמינו ומחניכינו לעומת הנכלולים חסרי האתיקה והשחיתות המוסרית חסרת הבושה של מנהיגינו….
שבוע טוב, ושימו לב, האופנה הגיעה למועצת המכינות

רשמו ביומנים!

25.5.15  –  כנס ראשי מכינות עם מנהל רשות העתיקות ישראל חסון 

בשעה 15:00 במוזיאון רוקלפר, ירושלים (בוויז "מוזיאון רוקפלר").

יתקיים סיור במוזיאון, למשך שעה ולאחר מכן, פגישה עם מנהל רשות העתיקות, מר ישראל חסון.

28.5.15- יום היגוי של מיזמים המקודמים ע"י מועצת המכינות- בבית אביחי 09:00- 16:00 (ראו מסמך מצורף)איך מקדמים ומיישמים את הלימוד והעיסוק בנושאי : דו קיום, הרחבת קליטת יוצאי אתיופיה, שילוב אנשים עם מוגבלות בעולם המכינות

2.6.15.15- בוגרים (חובה)- ראשי מכינות אנא וודאו שרכזי הבוגרים מכירים את המועדים הללו!
  בתק"צ, לאונרדו דה וינצי 13 תל אביב, 17:30- 20:30. (במקום 26.5)

17.6.15- טקס סיום מכינות עם משרד הביטחון

בין השעות 16:00-18:00.

פרטים נוספים ישלחו בהמשך ע"י המשרד נא לפנות לחיים כהן בעניין זה.

25.6.15- ישיבת ועד מנהל עה (8)  בלטרון 09:30- 12:30.

 9.7.15- ישיבת ועד מנהל ואסיפה כללית (תתקיים במכינת מעוז בלוד)

9:30-11:30- ישיבת ועד מנהל (עה – 9)

12:00- 14:00- אסיפה כללית

 1. סיכום שנתי ומשובים לשנת עו
 2. בחירות לועד
 3. מפגש עם אהרון אטיאס וסיור בשכונה ובלוד.

ישיבות ועד עה 6 + עה 7

 • מצורף לעדכון מפרוטוקול ישיבת הועד (עה6) מיום 4.15.
 • אתמול נערכה ישיבת ועד נוספת (עה7) בהשתתפות 100% מחברי הועד שעסקה בעיקר באישור המאזן לשנת 2014, אישור הדו"ח המילולי 2014, בחירת מורשי חתימה ורו"ח. כמו כן, אישר הועד הקמת צוות שיגיש לאישורו והסכמתו מסמך המלצות בנב"ו שיופץ לכל המכינות. (בנב"ו= בעניין נהלים ביטוח ובטיחות). הצוות ייפגש ויבחן מסמכים והמלצות בתחום שנערכו על ידי גופים ועמיתים וע"י מומחים בתחום והמסמך יאפשר נקודת התייחסות ועוגן מינימלית למכינות וגם סוג של הנחיות וכלי לייעוץ ולסיוע למכינות חדשות וותיקות המתלבטות בנושאים שונים הקשורות להתנהלותן.

אסיפה כללית 14.5.15

נציגי 33 מכינות השתתפו באסיפה שנערכה אתמול.  ככלל מדובר באסיפת חובה ע"פ חוק העמותות שנועדה לאשר את מאזן 2014 והדו"ח המילולי ל 2014 (לאחר דיון ואישור מקדים של ועדת הביקורת והועד), וכן מינוי רו"ח. כל הסעיפים נסקרו ואושרו פה אחד.
ניצלנו את ההזדמנות כדי  לקיים מפגש עם שני גופים שמאד מאד מאד מעוניינים בעזרתנו בגיסו הבוגרים לשורותיהם בנקודת זמן שונות:- במשך כשעה שוחחנו עם הקשנ"ר שאליו הצטרפו מפקדי 4 החטיבות הסדירות. הקשנ"ר תיאר את המסלול והצרכים, ולמדנו ממנו, למרבה הפתעתי שהמצב מבחינת היחס בוגרי מכינות- שריון לא ממש בכי רע: 40% ממתגייסי המחזור האחרון היו בוגרי מכינות (ויש מי שנשבע לי שראה דמעות אושר בזויות עיניו של יוס למראה הנתונים)….
לאחר  מכן שוחחנו עוד כ 45 דקות עם י. רמ"ח גיוס שירות הביטחון הכללי שהציג בפתיחות רבה את היעדים והצרכים התובעניים והקריטיים של השירות, או במילותיו של איש מחלקת הגיוס י. (מספר 2) שהצטרף לרמ"ח הגיוס: "אנחנו צריכים אתכם". בעיניי זה צריך להיות מוטו שכולנו צריכים לאמץ אל ליבנו אחרי שמי שלא הכיר נחשף לשירות והבין את מידת הקושי לאתר אנשים בעלי השילוב הנדיר של תחושת שליחות ומחויבות, עוצמה מוסרית, יכולות, כריזמה, קבלת החלטה, חשיבה אנליטית ומשפחה תומכת ובעיקר בטחון ישראל חברים.. אז מהיום נגיד : "בוגרים יקרים –  אנחנו צריכים אתכם- הצטרפו לשירות הביטחון הללי!"

בוגרים והתיישבות

 • כללי
  תמר זעירא נכנסה במרץ רב לתפקידה, ונקווה שעד סוף יוני כבר יהיה לה עמית, רכז בוגרים של המכינות התורניות. במסגרת כניסתה לתפקיד, המצריך הגדרת וחידוד התפקידים והיעדים, נסענו בין השאר גם לדרום להמשך ההכרות עם תנועת "אור משימות", פרוייקט "אזרח", וערד.
 • שת"פ עם "אור משימות"
  "אור" היא תנועה עם מפעלי התיישבות יוצאים מגדר הרגיל שהרוח החיה מקרב מייסדיה הוא רוני פלומר בוגר מכינת בית יתיר ויו"ר הנהלת מכינת הנגב היום (תפגשו אותו גם בפינת הלייק).
  לאחר היום הזה ניתן לאמר שמצאנו בסיס רחב לשיתוף פעולה בין המועצה לאור משימות בעיקר בתחום פעולת ההתיישבות והחינוך להתיישבות.
  בד בבד מאחר ואור משימות איננה פועלת בנצרת עלית נראה לי שנוכל גם לחלק את העבודה המשותפת בהתיישבות (אנו ככלל עובדים רק בשיתופי פעולה): בנצרת עלית עם החממה, ובדרום עם אור משימות.
  במסגרת שיתוף הפעולה סוכם על ניוזלטר מושקע וחגיגי משותף אחת לרבעון, בחינת קיום יום עיון ממוקד דרום, סיוע בכל הפרוייקט של ערד, המשך בדיקת סיוע להקמת קהילות בוגרים וגרעיני תורנים מוטי התיישבות, וגם…. פסיליטיס סטייל אבי חי (מקום מפגש וכינוסים בבית המשרדים המתוקתק שלהם בבאר שבע העתיקה. היה כיף גדול להיפגש ולראות את הפעילות המרשימה שרבים מיוזמיה בוגריה חבריה ופעיליה הם בוגרי מכינות.
 • "אזרח"
  תכנית "אזרח" היא תכנית משותפת שיזמו מכינת הנגב ואור משימות עומדת לפני קידום ושתפ גם עם נציבות השירות הציבורי ובאופן טבעי ,וטוב שכך, נתבקשנו לבחון השתתפות המועצה בתכנית כולל היגויה הובלתה והשגת המשאבים למימושה.
  רציונל ויעדי התכנית הם קידום והרחבת ההליכה של הבוגרים לשירות הציבורי, החל מחינוך והכרות כבר בשנת המכינה והמשך בפתיחת תכנית בת כ- 9 חודשים (תחילה במדרשת שדה בוקר ובהמשך בעדו 4 או 5 מקומות ברחבי ישראל) המיועדת לכ -40 בוגרים במרכז, ואשר תשלב תיאוריה ופרקטיקה שיסייעו לנתב בוגרים לשירות הציבורי, ובמקביל לפתוח חסמים בשירות הציבורי.
  יש לנו עדיין שאלות חינוכיות עקרוניות בלתי סגורות שנצטרך ללבן עם מולי ועם אנשי אור משימות ושאר השושבינים ובישיבת הועד הקרובה נקיים דיון פתוח בתכנית.
 • ערד
  הישיבה בעניין ערד התקיימה במשרדי "נוה אביה" המכינה בערד שם אירח אותנו ראש המכינה יגאל ינאי. בישיבה השתתף נציג אור משימות וכן ראש העיר, ואנשי הנהלת המכינה והצוות. שמענו והתוודענו לקשיים של העיר מצד אחד ולחלון ההזדמנויות הפוטנציאלי שנפתח לפנינו מאידך (דיור בר השגה, פוטנציאל נוף ואיכות חיים, ציפייה מהקהילה המקומית).
  מייד אחרי הבחירות המקומיות שייערכו בעוד 3 שבועות נכנס כאן צוות היגוי יישובי בדומה לצוות שהקמנו בנצרת עלית, בראשות ראש העיר הנבחר, כדי לבחון את אבני הדרך להתקדמות בפרוייקט התיישבות בוגרי מכינות בערד בטווח הקצר ובטווח הארוך.
 • שתפ מועצת המכינות- המכון לחינוך דמוקרטי בסמינר הקיבוצים
  בעקבות יוזמה שלבסוף לא צלחה מלפני כשלוש שנים חידשנו את הקשר עם המכון במטרה לנסות ולהקים כיתה ייחודית לאנשי חינוך הקשורים בעולם המכינות. כדי ללמוד מההתנסות הקודמת ולדייק את המטרות ואת קהל היעד נקיים במכון יום חשיבה דיון ועיון למעוניינים מראשי המכינות ורכזי הבוגרים במהלך יולי, וננסה לקדם הקמת יוזמה שהיא כולה WIN-WIN לעולם המכינות וצוותיהן ולבוגרים.

המשך פעילות מכינות עם יוצאי אתיופיה

מלבד ההודעה המשותפת שהוצאנו כמעוצה ושפורסמה בעדכון בשבוע שעבר, מכינות רבות נקטו פעולות ללימוד והכרות וכן השתתפו בפועל בפעולות מחאה ציבורית מתמשכות: גל ו"אחד משלנו" השתתפו כזכור בהפגנה בתל אביב (לא לקחו חלק התפרעות בכיכר), רבין בהפגנה בחיפה לפחות 3 מכינות מתוכננות להשתתף באירוע דומה בירושלים בשבוע הקרוב….
וברכות חמות למכינת "מנשרים קלו"

לציון עשר שנים למכינה.

בנוכחות מרשימה, תכנית מרתקת

ונוער נפלא,

הם ציינו את האירוע המשמח.

משאבים וסיוע בגיוס תרומות בחו"ל

 • הקמת תשתית- בסיוע קרן אביחי
   חתמנו על הסכם ליווי חניכה וסיוע בהקמת תשתית לגיוס משאבים לפרוייקטים של המועצה בארץ ובחו"ל, עם משרד אפשטיין-בובמן מירושלים שקיבלנו עליו המלצות רבות. ההסכם הוא לשנה אחת וכל עלותו (כ 100,000 ₪) ממומנת על ידי קרן אביחי שהחליטה שהמהלך ראוי לתמיכה- יישר כח ענק לאנשי הקרן על הסיוע!
 • סיוע בהקמת מחלקת המחקר והפיתוח
  לבקשותינו החוזרות והנשנות, קרן אבי חי תסייע לנו בהקמת מחלקת מחקר ופיתוח במועצה שתרכז גם את כל בסיס  הנתונים שנאגר באבי חי וגם תממן בשנה הקרובה בהיקף של חצי משרה את מרכז(ת) המחלקה.
  היעדר נתונים בדוקים ומאומתים על המכינות מגורם נטול פניות הוא ממש בעוכרינו ומקשה עלינו גם לבחון ולהעריך נכונה את הישגינו וכשלונותינו ובהתאם להם לקבוע יעדים ותכנית עבודה להמשך, וגם מהווה כיום חסם של ממש בפני הרחבה דרמטית של גיוס המשאבים. מסיבה זו הקמת מחלקת המחקר והפיתוח כבר איננה (לענ"ד) רק אובססיה שלי או של ראשי מכינות בודדים, אלא הכרח מקצועי.
 • בעקבות הפרסום בשבוע שעבר קיבלנו כבר מספר פניות, ואנחנו מזכירים שאנחנו מעוניינים לנצל את הנסיעה הקרובה שלי (דני) לחו"ל (ב 7.6) להציג פרוייקטים של המכינות לתורמים פרטיים. מכינות מעוניינות, במיוחד כאלה שאין להן נגישות לגיוס משאבים בחו"ל, שטרם העבירו לטלי ארנולף רכזת המשאבים את החומר והמעוניינות שאבדוק ואציג עבורן מול תורמים פרטיים בקשות לטובת פרוייקטים ייחודיים כגון בינוי מצומצם ונקודתי, תמיכה באוכלוסייה ייחודית במכינה וכו', מתבקשות להעביר אליי בדחיפות מסמכים באנגלית הכוללים:
 • פירוט וחומר רקע על המכינה והפרויקט המבוקש (פרויקט שאינו הוגש במסגרת הגמ"ל);
  ·פירוט תקציבי מפורט;
  ·         מצ'ינג אם יש;
  ·         סרט תדמית אם יש או פלייר/ מידע שיווי אחר.

חשוב לזכור שבמקרה זה אפשר להעביר פרויקטים בסכומים נמוכים יחסית.

יש לשלוח את החומר עד תאריך: 31.5.15  לטלי: [email protected]

לבירורים ושאלות נוספות ניתן לפנות לטלי 052-8204786

ובפינת הלייק:

 קבלו את: רוני פלמר

רוני פלמר

סטטוס: נשוי ואבא גאה לחמישה

התפקיד שלי: מנכ"ל תנועת אור להתיישבות בנגב ובגליל

מתגורר ב: ירוחם

הקשר שלי לעולם המכינות: בוגר מחזור ד' של מכינת יתיר, אחרי הצבא השתתפתי בתכנית בוגרים במכינת עצם.

הקשר של התפקיד לעולם המכינות: את ההחלטות החשובות והאג'נדה הערכית קיבלתי במכינה, מעבר לבית, המכינות השלימו ביצירת תפיסה וגישה, גם בתחום הרוחני וגם בתחום הפיזי- איך ניגשים למשימות של יישוב

הנגב הנגב והגליל, חממה לסטרטאפים אזרחיים.

חלום ילדות: לשנות את העולם

חלום כיום: לשנות את עצמי

גיבור ילדות: חבר שלי מהכיתה- אלון שעשה עלייה מאתיופיה ובכיתה ה' זה היה נשמע לי הדבר הכי מדהים שילד בגילנו יכול לעשות וקיוויתי שיום אחד אני גם אוכל לעשות דברים כאלה של ציונות והגשמה.

מסר לאומה: מדינת ישראל היא כבר מדינה מאוד טובה,

והיא הולכת להיות המדינה שהכי טוב לחיות בה. לדור שלנו יש הזדמנות מדהימה לצאת ממצב של שרידות למצב של בניית העתיד. הרבה מהעתיד של המדינה טמון בהפיכת הנגב והגליל למרכזי חיים עצמאיים שמיליוני אנשים יגורו בהם, ובגלל זה צריך בוגרי מכינות ייקחו אחריות, יגורו ויובילו יוזמות מכל סוג בכל תחומי החיים במקומות האלה.
צרו קשר, ולהובלות יוזמות בנגב ובגליל- שלחו לי מייל:  [email protected]

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.