חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

עדכון שבועי מס' 5 - ט"ו בסיוון תשע"ד - 13 ביוני 2014

שישי, 13 יוני 2014 03:55

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

מכתב לארץ ישראל

שלום חברים וחברות!

במכינות הכלליות- סדרות סיכום (חובקי ישראל), אירועי סיום, סיכומים ומסיבות סיום, ובמכינות התורניות, (הצמודות ללוח העברי)- חודש סיוון רק במחציתו ועל כן הלימודים נמשכים בעוז ותעצומות…

את הדף הזה אני מסיים לערוך ולשלוח בעודי ממתין בשדה התעופה ניוארק בניו ג'רזי לטיסה חזרה אחרי שבוע מתיש וקדחתני שהדבר הכי משעשע בו היה פגישה אקראית עם נציגי מכינות שונות העושים בניכר בגיוס תומכים ומשאבים למכינות ו/או לפעילויות של המכינות ובוגריהן.

המסקנה העיקרית שלי מהימים האלו היא שאנחנו כמעט…. בנקודת ההתחלה.

המרבית המכריעה של יהודי אמריקה (ואני מדבר על החלק הציוני החם והנלהב של היהדות הזו) לרבות חלק ממנהיגיה לא מכיר את המכינות הקדם צבאיות בוודאי לא את היקף המפעל והשפעתו. (גם יהודים שילדיהם עשו שנה או יותר במכינה לא יודעים שיש 46 מכינות ואלפי בוגרים כל שנה…).

המסקנה היא שאין מנוס מהפשלת שרוולים ופתיחת תהליך אסטרטגי ארוך שטווח שיביא אותנו לתודעה של הקהילה היהודית ציונית באמריקה, (פרסום, פרסום, ו….פרסום בעיתונות היהודית וברשתות החברתיות היהודיות, פתיחת והפצה רחבה של ניוזלטר גם באנגלית, שליחים שליחונים והסתייעות בבוגרי מסע שלנו וכו),  "והשאאאאר כבר יסתדר לבד….". (כמו שהיינו שרים בתנועת הנוער בנעורינו…..)

תכניות קיץ של מכינות

המהלך שביצעה גליל עליון (כפי שתיאר אותו יוסי ברוך בעדכון השבועי הקודם) הביא למספר משובים מעניינים. חשוב בהקשר זה להביא את בקשתה של אירית ברוק (למי שעדיין לא מכיר, מרכזת את העבודה מולנו במשרד החינוך במינהל שבראשות ארז אשל), ולפיה כל מכינה שמעוניינת ו/או מבצעת תכניות בקיץ מתבקשת ליצור קשר אתי (או ישירות עם אירית) על מנת שנבחן איך אפשר לסייע ולהסתייע דרך משרד החינוך. בסך הכל המהלך הזה משתלב ב"תכנית הגדולה" שמוביל משרד החינוך ליצירת מענה חינוכי תפעולי לנוער וילדים במהלך חופשת הקיץ. שילוב הרצון שלנו או של בוגרינו להתנדב בקיץ עם הצרכים של משרד החינוך נראים מתכון נכון וממילא מתחייבים מהמהלך הזה של המשרד: לדוגמה, אם בשנה שעברה ערכנו קייטנה בשכונת שפירא, השנה משרד החינוך מקיים שם פעילות אז יש מקום להעתיק את הקייטנה לאזור מוחלש אחר שבו המשרד עדיין לא פועל בקיץ. וכן הלאה….

מסע

ההרשמה מתקדמת יפה וכניסתה של לילך ירדני כמרכזת התכנית תחת אחריותו של גלעד מורגשת. אנו כרגע צפויים להגיע או לעבור את סך ה 30 חניכים ב 11 מכינות, עלייה נאה וחשובה. מכינות שלהן חניכי חו"ל שטרם נרשמו למסע אנא צרו קשר דחוף עם לילך או גלעד, כולנו יוצאים נשכרים: החניך מחו"ל, המכינה,  המועצה…

תכניות ארציות

בלא פרסום, כמעט בהיחבא, מתקיימות תכניות ארציות שנולדו במכינות או על ידי בוגרי מכינות. פרסומן כאן יאפשר למכינות המעוניינות להצטרף, או למכינות המעונינות שבוגריהן יצטרפו לעשות זאת. נציין מראש שחלק גדול מהפעילויות המפורטות ושיפורטו בשבועות הבאים,  הן בחינת עשיית טוב צדק וחסד לעצמו, ולא דווקא פעולה מצמיחת מנהיגות.

אני מזכיר זאת, שכן איני מתעלם מהדיון העמוק המתנהל במכינות רבות מאז הקמתן בהקשר לעשייה/תרומה /התנדבות בקהילה כפרט,  ובהקשר לפעילות המיגזר השלישי בכלל והמסר החינוכי המועבר לחניכי המכינות. דיון בשאלה האין אנו שותפים בפעולתנו ההתנדבותית להנחלת העמדה כי אנו משלימים ומעודדים את ה"פטור" למדינה  מלממש את חובותיה ואחריותה כלפי הנזקקים לכך ו/או מהקצאת המשאבים לשם מניעת ההיזקקות לפעולת המיגזר השלישי בכלל והתנדבותנו בפרט?

הרציונל מאחרי הטענה ברור, ברגע שהמדינה יודעת שיהיה "מישהו/'/ם" שיכסו על החסר (לבייב, גידיאמאק, עמותות חסד), המדינה לא תפעל שם או לכל היותר תסייע במימון מסויים. מבלי לנתח כרגע את הבסיס התיאורטי הכלכלי והשקפת העולם שביסוד תפיסה מדינית-פוליטית זו (הנוגדת לחלוטין לענ"ד את עיקרי תפיסת החובה והאחריות הקהילתית ליחיד שהעם היהודי טיפח במורשתו ומצטיין בו) ראוי לאמר כי במתח הזה בין הדרישה מהמדינה "לקחת אחריות" לבין שמירה על יסוד האנושיות החסד והחמלה יש מקום לאיזון. נראה לי שחובתנו כמחנכים לעורר לימוד דיון וביקורת מול תפיסות של הפקרת היחיד והחברה, אך בבד בבד למנוע התעלמות מחובת היחיד לסייע לנזקקים לכך שבפועל מופקרים לגורלם. ובכלל, גומלי טוב ועושי טוב, מתנדבים ללא שכר- הם חלק מקיומה של חברה אנושית ראויה, רחומה, שליבה אינו קהה באחרים.

אחרי ההקדמה הזו נציג היום שני מפעלים :-

מדור לדור

פעילות שהחלה במכינת "בני ציון"  ומרוכזת ומופעלת בהשראתה ובשיתוף עם הגו'ינט, צפויה לפעול בהיקפים משתנים בתשע"ה ב15 מכינות(!). הפעילות כוללת חניכה, חברות וסיוע לקשישים ערירים, כולל שיפוץ פיזי לעתים, אך בעיקר תמיכה ואוזן קשבת. פעילות זו מביאה גם להשפעה מדהימה ביחס של המכינאים אל הסבים והסבתות "האישיים שלהם" ובכלל ביחס לקשישים. בשנה האחרונה כללה הפעילות למעלה מ160 מכינאים שעבדו עם כ 450 קישים. המועצה כמועצה פועלת כרגע לקבל סיוע לממן את ריכוז הפרוייקט ובייחדו את הריכוז המקצועי מול החניכים שנשעה היום חלקו במימון בני ציון וחלקו בהתנדבות.

עושים אזרחות

תכנית זו שבשנה האחרונה שבתה מפעילות נולדה והופעלה על ידי "מכינת מיצר" וליתר דיוק על ידי בוגריה בשית"פ עם בוגרים אחרים. הרעיון הבסיסי- חניכת תלמידי תיכון בכיתות י' שם הם נדרשים להכין עבודה מקיפה בנושא שהם בוחרים במסגרת שיעור אזרחות על ידי בוגרי מכינות. זוהי עבודה משמעותית ומקצועית ודורשת גם הכשרה וריכוז, ומבוססת גם על מתן מלגות למשתתפים. בהנחה שנצליח כמועצה למצוא מקורות כספיים גם לתכנית זו, נקווה לחדשה במהרה.

בוגרים- (מדווח איתן הוניג רכז הבוגרים של המועצה):


א.   באיסרו חג שבועות, כפי שתוכנן ודווח, התקיים כנס רכזי בוגרים השלישי במספר. בכנס נכחו נציגי 12 מכינות.

היה דיון מרתק בנושא בניית תודעת הבוגרים בשלבי הסיום של המכינה ובשנים הראשונות, חשיבות שיחה היהת
בצבירת הידע ובהפריה הדדית..

ב.   אנחנו נערכים לביצוע שבוע הכשרה לרכזי הבוגרים. השבוע ייערך במהלך חודש ספטמבר. רכזי הבוגרים הביעו את
רצונם שההכשרה תתבצע במכינות עצמן ולא באולם כנסים / לימוד כזה או אחר. מי שמוכן  לארח, ליום
אחד במהלך חודש ספטמבר , את הכשרת הבוגרים ( ללא עלויות – אנחנו נממן הכל, כולל כיבוד ואוכל )- אנא פנו
לאיתן. הצורך: כיתה / חדר דיונים, ושעה שיחה עם ראש המכינה. חשוב לנו מאד שהכשרת רכזי הבוגרים תתבצע
במכינות ונשמח לעזרתכם.

ג.    אנחנו מקבלים פניות רבות המבקשות לעניין את הבוגרים בפרויקטים ומיזמים רבים, כמו גם בבקשות לאיתור בוגרי
מכינות למשרות בכירות בשרות הציבורי /בתחומי חברה וחינוך .  כפי שהתחייבנו כל פרסום הקשור למשרה / תקן
יעבור לעיונכם.  פניות נוכחיות:-

1.  מנהל תכנית קיץ של חמישה שבועות (העסקה מיידית) לנוצרים מתנדבים לצה"ל. יש צורך במועמד בעל כשירות של
ראש מכינה/ אקס מפ. – פרטים נא לפנות לדני

2. מנהל לפרויקט ארצי העוסק בתיעוד אנשים שעלו ארצה מארצות אפריקה ( התיעוד מתייחס לתקופת
שהותם בארצות מוצאם ) . מדובר על פרויקט עתיר ערכים ( וממון ) וכוונתו היא לתעד תרבות יהודית לטובת
הדורות הבאים. המועמדים צריכים להיות בעלי נסיון ניהולי ותואר אקדמי כתנאי סף. מי מיכם שמעוניין בפרטים
או שרוצה להפנות אלי בוגר שמעוניין ורלוונטי – אנא פנו אל איתן.

הזמנה לישיבת הועד

ב 26.6. תתקיים ישיבת ועד, שכרגיל היא פתוחה לכל ראש מכינה המעוניין להשתתף בה בנוסף לחברי הועד. בישיבה נסכם את תהליך גיבוש המטרות והחזון המשותפים שביצענו ב29.5, במטרה לקדם מהלך של תכנית רב שנתית שממנה נגזרת גם תכנית העבודה של השנה הקרובה.

אחד הנושאים  המרכזיים בישיבה הוא בנייה מחודשת של איסטרטגיית איסוף וגיוס המשאבים של המועצה.

ככלל, הרעיון שאני מבקש לבדוק ולקדם הוא להגיע בתוך תקופה מוגדרת למצב שבו מנגנון המועצה יתקיים מתשלומי החברים בלבד  (של המכינות) ומתקורה בעבור השירותים שהוא נותן לפרוייקטים השונים שהמועצה מרכזת, וגיוס המשאבים יופנה ישירות לטובת פרוייקטים נרחבים שהמועצה תוביל בתחומים השונים, (וראה התייחסותי דלעיל בפתיח של דף זה בעניין דרך הפעולה בחו"ל), כולל ניתוח ובניית אופנסיבה בקרב תורמים ישראלים.

על השאלות: מהי האיסטרטגיה ו/או הטקטיקה שיש לנהוג, מיהו קהל היעד איך לא משווקים את עצמינו בזול- יצטרך הצוות האיסטרטגי שיוקם לתת את הדעת.

דרושים והצעות לבוגרים:-

מכינת מלח הארץ (עין גדי ) מחפשת מועמד למשרת רכז חינוכי במכינה.

מדובר במשרה מאתגרת ומרתקת המהווה הזדמנות לבוגרי מכינות הרוצים לעסוק בתפקיד חינוכי משמעותי, ובעלת מרכיבים ניהוליים רבים. התפקיד דורש מגורים בקיבוץ. פרטים אצל חנן ראש המכינה.

פירוט בקובץ המצורף!

בית היוצר הבלתי נלאה של עין פרת יוצא בפרוייקט חדש- גרעינטע- בית מדרש להצמחת קהילות צעירות. הללויה! 

פרטים בקובץ המצורף- אנא העבירו לבוגרים!

שבת שלום במהרה בארצנו הקדושה, כולנו מהיום ארגנטינה….
להת. דני

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.