חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

עדכון שבועי מס' 44 - כ"ב באדר תשע"ה - 13 במרץ 2015

שישי, 13 מרס 2015 09:54

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

שלום לכולם:

מערכת הבחירות המצטיינת בדברי ארס, פילוג והכפשה מתקרבת להכרעה.

בעדכון הבא, כשהכל ישכך, תיעלם פתאום העוינות, והסחר מכר סביב הכיסאות ייפתח כאילו לא אוימנו שאם "הם/הוא" ייבחרו גורלנו בסכנה.

ההם וההוא פתאום ימצאו שפה משותפת ומה שאמרו הוא לא מה שהתכוונו או ההפך או גם וגם.

 מזלנו ואשרינו שגם בימים כאלה האביב מנצח, כמו האביב המתפרץ כאן בצילום לפנות ערב מ"הלול" של שנה ב של מכינת אדרת, היכן שנערך הסמינר משתחררים השני תוך חודש.

מדהים ביופיו הנוף האביבי הנשקף ממכינת אדרת (כמעט כמו כרכום…) והלב נפתח…

carkom

שמרו ביומנים:

23.3.15- 

כנס חובה- "בין גבולות ומרחב"- משותף למשרד החינוך ומועצת המכינות לכל ראשי ומנהלי המכינות.

הכנס יתקיים בין השעות 9:30-16:00 בסמינר שיין בפתח תקווה, ההשתתפות הינה חובה.

צוות בוגרים- עם סיום הסמינר (בין השעות 16:00-17:30) תערך ישיבה של צוות הבוגרים. צוות הבוגרים כולל את: יובל כהאן, שמריהו, חיים, יוסי, אודי, תומר ומולי.

כנס השתלבות בוגרי מכינה בחיל השריון-נדחה! כנס ראשי מכינות עם קשנ"ר וארבעת מפקדי החטיבות הסדירות שתוכנן לתאריך 25.3 נדחה, על התאריך החדש תבוא הודעה.

מועדי ישיבות רכזי בוגרים (חובה) - ראשי מכינות אנא וודאו שרכזי הבוגרים מכירים את המועדים הללו!
יום ג  31.3.15-   בתק"צ, לאונרדו דה וינצי 13 תל אביב, 17:30- 20:30.
יום ג  14.4.15-  בתק"צ, לאונרדו דה וינצי 13 תל אביב, 17:30- 20:30.
יום ג  26.5.15-  בתק"צ, לאונרדו דה וינצי 13 תל אביב, 17:30- 20:30.
יום ג  16.6.15-  בתק"צ, לאונרדו דה וינצי 13 תל אביב, 17:30- 20:30.

פגישות וישיבות מהשבוע האחרון:

פרויקט התיישבות- ישיבת עבודה

ביום 11.3.15 נערכה פגישה עם הילה נהון אפרתי ואליעד מלמד נציגי החממה, שבו נבחן המודל הרצוי והצרכים להתנעת וקידום פרויקט ההרחבה הקהילתית בנצרת עלית, פיתוח המודל , תנאי סף, אופן השיווק וקהל היעד.
אנו ממשיכים בהכנות ליום שאחרי הבחירות כולל סיורים מקדימים בשטח.
את התוצרים נציג ביום עיון ייחודי לנושא, אך מה שמסתמן הוא כי תנאי הסף להצלחת הפרויקט בטווח הקצר:-
דיור זול מבחינת שכר או רכישה, ייעוד לגיל ההתיישבות (משפחות לאחר תואר 1), התחייבות הרשות למערכת  חינוכית ראויה, ציפייה מהמצטרפים לאזרחות פעילה ומערובת ביישוב.
ייקבע מפגש המשך עם נציגי משרדי נגב-גליל ושיכון הסוכנות היהודית, וכן הוגדר כי צוות ההיגוי העירוני צריך לממן פרויקטור ייעודי וייחודי למפעל.

מסמך התחייבות המפלגות למפעל המכינות

לפי החלטת הועד גובש והועבר לכל המפלגות הציוניות מסמך מטעם המכינות המבקש מהן את עמדתן והתחייבותן בשלל נושאים הקשור למכינות ובפרט: דח"שים,  בינוי, סיוע לקליטות מכינאים מאוכלוסיות ייחודיות.

כל המפלגות התייחסו בחום רב למסמך ולמכינות ושלוש מהן גם התחייבו לגביו בכתב: המחנה הציוני – (שילב אותו במצע!) הבית היהודי (חתם על הסכמתו ללא הסתייגויות כלשהן) ומרצ (עם הסתייגויות לבירור אחרי הבחירות).
נקווה שהמהלך הזה יסייע להתניע ולקדם את כל אפיקי הפעולה בהם התחלנו לפעול ושכרגע מוקפאים עקב הבחירות…

מתוך מצע המחנה הציוני:

עמודים 39 – 40 במצע המחנה הציוני (מרץ 2015 אדר תשע"ה)

ממשלה בראשות המחנה הציוני תפעל להשגת היעדים הבאים:

·   הסדרת תמיכה של המדינה בהקמת תשתיות הדיור והפעילות של
המכינות הקדם צבאיות, לרבות  באמצעות שיתופי פעולה עם מפעל
הפיס והמוסדות הלאומיים, תוך פיתוחן כמרכזים לעשייה חינוכית
וקהילתית.

·   תיקון חוק המכינות הקדם צבאיות כך שיכלול תמיכה תקציבית
בפעילות המכינות בקרב בוגריהן  במהלך השירות הצבאי ולאחריו.

ayelet shaked

ח"כ איילת שקד, יו"ר סיעת הבית היהודי, חתמה והתחייבה אף היא על המסמך.

ofer shelach

עופר שלח פגש את תותי ואת מסמך ההתחייבות של המפלגות, ולא נותר לו אלא להסכים!

מפגש עם מיטב: הנחיות גיוס לצה"ל- גיבוש, רישום וטיפול

בתאריך 8.3.15 נפגשנו יוס ואני עם הילה שפיצר רמ"ד קהילה שהיא הרפרנטית של המכינות. מצ"ב שני מסמכים בנושא:  מסמך מהצבא ומסמך פנימי שלנו, ובהם הנחיות ונהלים מחייבים וכן תוספות ע"ב הסיכום עם הילה שיסייעו לכם בכל נושא הקשר עם הצבא, במתן תשובות מראש לחניכים בזמן המיון למכינה ולחניכים שיש להם בעיות המצדיקות התערבות.

איגרת הסבר נהלי גיוס מיטב מדור קהילה מרץ 15, איגרת הסבר צבא- מועצת המכינות

מפגש הכנה צוות אסטרטגי

לאחר חודשים רבים סיכמנו עם אבי חי על תחילת התהליך האסטרטגי אותו ירכז וינחה יוני קדרי.  בתאריך 12.3. התכנסנו מוישי, אפרת (אבי חי), יוני ואני ללבן את פרטי התהליך. התהליך יכלול חמישה /שישה חברים שיתחייבו לעבודה אינטנסיבית בזמן הקרוב. התוצרים יובאו להצגה ודיון בוועד ובאסיפה.
כחלק מהתהליך יישלחו שאלונים ובקשות השתתפות לכל ראשי המכינות. אנא תנו יד וסייעו לנו בקידום הפרויקט שבקצהו אנו מקווים שנוכל להציג יעדים ותובנות ברמת האסטרטגיה וברמת תוצרים מעשיים וארגוניים בשטח.

מפגש עם קצין חינוך ראשי

בתאריך 10.3.15 נפגשנו לפ"ע עם קח"ר שעסקה בין השאר בהצגת נושאים ספציפיים הקשורים לעולם המכינות: השתלבות הבנות בחיל החינוך, השוואת היחס והתנאים בין בוגרות המכינה בחיל החינוך לבנות גרעינים ומדרשות, אופן הטיפול בנושאים ערכיים בצה"ל, הרחבת הפגישות והשיחות של ראשי מכינות עם יחידות ועוד. השיחה הייתה טובה מאד. קח"ר לקח על עצמו בירור הנושאים שהועלו ואנו נמשיך להיות בקשר ביחס ליישום התיקונים האפשריים.

סמינר משתחררים רב מכינאי שני!

השבוע נערך סמינר משתחררים רב מכינאי באדרת חודש אחרי הסמינר הקודם ובהובלתה של תמר זעירא רכזת הבוגרים של המכינה. כ 18 משתתפים מ5 מכינות (אדרת, לכיש, בינ"ה, רבין, נחשון) לקחו חלק בסמינר שבו הרצו ראשי מכינות רבים וגם אני. תמר מסכמת: "הסמינר עסק בשאלות הגדולות של השחרור, מהפרקטיות ביותר (איך עושים תיאום מס?) ועד הכי גבוהות (איך מצליחים לממש את עצמנו וגם לעשות עשייה חברתית). החבר'ה נפגשו עם מודלים מגוונים של הגשמה, מפוליטיקה, דרך יזמות חברתית ועד עריכת דין חברתית, שכולם אמרו להם אותו דבר: יש המון מה לעשות, רק תמצאו מה התשוקה שלכם וצאו לדרך. בתום יומיים הם כבר לא זוכרים שהגיעו כל אחד ממכינה וממחזור אחר. נוצרה קבוצה תוססת שחושבת ומתלבטת (ושרה סביב גיטרה עד אמצע הלילה) ביחד. הסמינר מעלה הרבה שאלות, אולי יותר מתשובות, אבל מתעקש לדבר על חיפוש משמעות בחיים הבוגרים "כאן על פני אדמה- לא בעבים, מעל". המיקום התוכן המשתתפים ותמר- לא יכלו לנפק תוצאה  אחרת חוץ מאשר כיף גדול ומשמעות גבוהה למשתתפים. כל הכבוד!

          

יום עיון בין גבולות למרחב 23.3.15 ב09:30 - הדילמה החינוכית של משמעת וחופש בעולם המכינות

הזמנה להורדה: הזמנה ליום עיון מכינות קדם צבאיות – בין מרחב לגבולות.

כזכור מדובר ביום עיון מחייב (אחד משניים) המאורגן במשותף ע"י משה"ח והמועצה.
הכינוס יהיה בסמינר שיין פ"ת ויכלול הרצאת פתיחה של הילה סגל ממשרד החינוך, קבוצות דיון של המכינות לפי מכינות מעורבות מגדרית ומכינות חד מגדריות בשני סבבים, סיכום והמלצות. בסוף היום שעת עדכון של המועצה.
תכני היום כוללים לימוד ושיתוף בנושאים החינוכיים הקשורים בהצבת גבולות ובטיפול החינוכי והמשמעתי בחריגה מהם. האם וכיצד יש להציב גבולות? מהי הדרך לטפל במי שחורג מהם? מהם גבולות נכונים ואת מי הם משרתים? ניתוחי אירוע: היעדרות מלוז, אי קימה בבוקר, "הברזות", ראש קטן, שימוש בסמים קלים, שכרות, הטרדות מיניות, וכדו'.
שימו לב כי ההשתתפות הינה חובה.

מנהיגות העתיד מגיעה לכנסת- הצעה לשיתוף פעולה עם המשמר החברתי

הורדה: המשמר החברתי והמכינות הקדם-צבאיות
המשמר החברתי מעמיק את השיח הדמוקרטי בארץ ע"י קידום המעורבות האזרחית בפרלמנט הישראלי, השתתפות בדיוני ועדות הכנסת ובמעקב אזרחי מתמיד על חקיקה בנושאים חברתיים- כלכליים. המשמר החברתי מציע למכינות שלושה אפיקי פעילות מרכזיים ונוספים בהתאמה לרצון המכינה:  הכרות וחשיפה, בין מכינה לחקיקה ומכיניסטים אקטיבסטים. מצ"ב למייל מסמך הסבר מפורט יותר. לפרטים נוספים: חובב 050-8651970.
עשרת ימי תודה
עשרת ימי תודה היא מסורת שהחלה במדרשה באלון בשנים האחרונות, אשר שוזרת סביב הכרת תודה את עשרת הימים שבין יום הזיכרון לשואה ולגבורה ליום העצמאות ופועלים בשלושה מעגלים: המעגל הראשון הוא מעגל של תוכן, של לימוד הגות ושיח, המעגל השני הוא מעגל של אקטיביזם: יצירת פעולות שמבטאות את הכרת התודה במרחב הציבורי, כמו לוחות תודה בתחנה המרכזית, והמעגל השלישי הוא מעגל של חבירה לסוכני שינוי בחברה הישראלית, במטרה לשתף אתם פעולה על מנת שיפיצו את המסורת של עשרת ימי תודה. המארגנים מציעים להיפגש עם צוותי המכינות על מנת לקיים אתם שיח אודות עשרת ימי תודה ולהציע כיצד ניתן לציין אותם במכינות, ולהביא למפגש כזה את מסד התוכן שהם יוצרים –  אוגדן טקסטים ומערכי לימוד, אוגדן שירי תודה ועוד. לפרטים נוספים: ענת 0526904675

עדכון ממטה הגיוס המשותף- שילוב ישראלים יוצאי אתיופיה במכינות

יצרנו לראשונה שיתוף פעולה יוצא דופן בין "אחריי" ובין מספר מכינות שבחרו לקחת חלק בפרויקט ובאמצעות מהלך זה הצלחנו ליצור קבוצה של כ-40 מועמדים שהתעניינו במכינות אך ורק בזכות הפרויקט.
מתוך אותם מועמדים,  אנחנו בשלבי גיבוש רשימה סופית של 30 חבר'ה שיגיעו למספר מכינות שונות.
כבוד גדול למכינות שלקחו חלק בתהליך: בינ"ה, לכיש, מלח הארץ, נוקדים, נחשון, ערבה ותלם. לדני ולעל ומכינת גל וצוות אחריי.

בחירות 2015- 'דור לדור' שהוקם במכינת בני ציון בת"א ופועל כיום בכ-10 מכינות קד"צ, יצא במיזם להעלאת אחוז ההצבעה בקרב אזרחים ותיקים. הארגון חבר להתאחדות הסטודנטים הארצית ויחד עם חניכים ובוגרים מהמכינות השונות, ילוו מאות אזרחים ותיקים לקלפיות ביום הבחירות. לפרטים נוספים: לוטם 050-6998776

kol hadorot

 המתח שבין הרב למפקד

מכתב ישן בן קרוב לשנה ששלח הקח"ר לראש אכ"א "נשלף" מטעמים לא ברורים ע"י מאן דהוא ומצא דרך לכותרות התקשורת ביום רביעי וחמישי האחרונים. על פי המסמך, הציע הקח"ר לראש אכ"א לשקול הפסקת השתתפות רב יחידתי ורב חילי בטקסי השבעה צהליים מאחר ומדובר בטקסים שאינם דתיים. הדבר עורר מיני סערה, בעיקר עקב העובדה שבימי בחירות נפיצים אלו כל סיבה לעימות לעומתיות והתכתשות מיד זוכה לחגיגה תקשורתית נלהבת….
לאחר שערוץ 2 פנו אלינו בבקשה שנגיב לאור מעמדנו הייחודי בצה"ל, התלבטנו האם נכון יהיה להיענות לבקשה. (למען הדיוק סירבתי לה בתחילה ורק לאחר עמדה חולקת ששוכנעתי בה, של הרבנים יגאל לוינשטיין וחייים ברוך, השתנתה תשובתי) .
על כן הופעתי בקצרה בחדשות ערוץ 2 והצגתי את עמדתי ביחס למכתב, עמדה שאני מקווה ומעריך שהיא משקפת את עמדת רובינו ועיקריה הם: כל נושא מעין זה, העוסק במתח שבין האוכלוסיות השונות בצבא והסטטוס קוו המתקיים בו  ובפרט נוהג שרוצים לשנותו, יש לקיים בעניינו דיון ותהליך מסודר ארוך רגיש שקול ולא לעומתי הבוחן באורך נשימה ומבט חזוני את השלכותיו ואופן הטמעתו. לגופו של עניין הטלת וטו על השתתפות הרב היחידתי בטקס השבעה נראית קיצונית ולא סבירה,  כן יש הכרח לקיים דיון על הדברים שמיועדים לביטוי על ידי הרב ועל תכנים המושמעים בטקסים.

dani

ובפינת הלייק השבועי

נעים להכיר: מורדי מרמלשטיין

מורדי מרמלשטיין

גיל: 31

סטטוס: נשוי לנחמה, אבא לתאיר, נטע, אמיתי וחרות

מגורים: נולדתי וגדלתי בגוש קטיף, ממקימי הישוב חירן  בנגב שם גרתי עם משפחתי 4 שנים, כיום מתגוררים בגני טל.

הקשר שלי לעולם המכינות: בוגר מחזור א' מכינת ארזי הלבנון- מעלה אפרים (שילה)

כיום: מנהל את המשק החקלאי המשפחתי

תחביבים: דיר עיזים קטן, הכנת גבינות, טיולי פריחות והגדרת צמחים

חלום ילדות: להקים ישוב ולהיות חקלאי

חלום כיום: להיות אבא טוב, חקלאי טוב ושחירן תגדל ותתפתח

גיבור ילדות: הרב שרון וסבי מאיר ז"ל מרמלשטיין, שהיה ניצול שואה, ממקימי תקומה וחקלאי .

אני מאמין: חשוב שיהיה חיבור לאדמה וחיבור לעשייה מכל סוג שהוא. חשוב לגדל בני תורה, חיילים ואזרחים שיהיו מחוברים לעמל ולעשייה ולא רק לבתי מדרש ומחשבים .

מסר לאומה: אין לי מסר לאומה, תבואו, נשתה קפה ונחשוב על זה :).

מזמין אתכם: לבקר במשק שלנו בשמחה ביחד עם המכינאים! מוזמנים להתקשר- 050-5367367

שבת שלום!

דני

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.