חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

עדכון שבועי מס' 43 - ט"ו באדר תשע"ה - 6 במרץ 2015

שישי, 06 מרס 2015 09:42

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

סיכום ישיבת ועד 26.2.15 להפצה

שלום לכולם,

האביב מהדהד כבר בפתח, חודש אדר מרבה שמחה, והעבודה החינוכית בשיאה. ביום חמישי ביציאה מירושלים דרך עין כרם והקסטל עלה ירח מלא ממזרח, לפני החשיכה, וזה מה שיצא…

ירח מלא
עולה
מעל בתי מבשרת
ובמזרח אחרי הרכס-
המדבר.

השקדיות במורד עין כרם
מסיימות פריחה
אבל כלניות וחרדלים
מול שקיעה אדומה
מפצים.

בדוכן,
מול המעיין,
מוכרים לבטלנים
עראק עם מיץ תפוזים סחוט טרי.
צחוק ילדים
בדרך למסיבת פורים
מזכיר שהחיים הם כאן.

ממש כאן
היכן
שבני אדם מתענגים
על שקדיות, שקיעות,
כיסופי מדבר לא מוגדרים
צחוק ילדים מחופשים
עראק בתפוזים
הכביש העולה
וירח מלא. 

שמרו ביומנים:

11-13.3.15- סמינר משתחררים רב מכינאי- במכינת אדרתהפיצו לבוגרים!

מצ"ב לו"ז סמינר מעודכן:

osim haim          osim haim 2

11.3.15
פגישת  צוות התיישבות עם אנשי החממה הקהילתית באגף הביטחוני חברתי 09:30 – 12:30

23.3.15-

כנס חובה- "בין גבולות ומרחב"- משותף למשרד החינוך ומועצת המכינות לכל ראשי המכינות בסמינר שיין פתח תקווה.

25.3.15
השתלבות בוגרי מכינה בחיל השריון- כנס ראשי מכינות עם קשנ"ר וארבעת מפקדי החטיבות הסדירות. בשעה 19:00 בלטרון. פרטים נוספים בהמשך.

מועדי ישיבות רכזי בוגרים (חובה)- ראשי מכינות אנא וודאו שרכזי הבוגרים מכירים את המועדים הללו!
יום ג 31.3.15-   בתק"צ, לאונרדו דה וינצי 13 תל אביב, 17:30- 20:30.
יום ג  14.4.15-  בתק"צ, לאונרדו דה וינצי 13 תל אביב, 17:30- 20:30.
יום ג  26.5.15-  בתק"צ, לאונרדו דה וינצי 13 תל אביב, 17:30- 20:30.
יום ג  16.6.15-  בתק"צ, לאונרדו דה וינצי 13 תל אביב, 17:30- 20:30.

עדכונים:

יום עיון בין גבולות למרחב 23.3.15- הדילמה החינוכית של משמעת וחופש בעולם המכינות

שימו לב! ההשתתפות חובה. כזכור מדובר ביום עיון מחייב (אחד משניים) המאורגן במשותף ע"י משה"ח והמועצה.
תכנית היום:-
הכינוס יהיה (בסמינר שיין)  ב10:00 והלוז המדוייק שיישלח בהמשך יכלול הרצאת פתיחה של הילה סגל ממשרד החינוך, קבוצות דיון של המכינות לפי מכינות מעורבות מגדרית ומכינות חד מגדריות, סיכום והמלצות.
תכני היום כוללים לימוד ושיתוף בנושאים החינוכיים הקשורים בהצבת גבולות ובטיפול החינוכי והמשמעתי בחריגה מהם. האם וכיצד יש להציב גבולות? מהי הדרך לטפל במי שחורג מהם? מהם גבולות נכונים ואת מי הם משרתים? ניתוחי אירוע: היעדרות מלוז, אי קימה בבוקר, "הברזות", ראש קטן, שימוש בסמים קלים, שכרות, הטרדות מיניות, וכדו'.
בשבוע הקרוב אפנה לראשי מכינות להנחות את פרק השיחה הקבוצתי, אם יש ראשי/ות שמתנדבים לכך אנא הודיעוני בהקדם.

ישיבת צוות מסע

ביום 3.3.15 נערכה פגישת מנכ"לית מסע וצוותה עם נציגי המועצה: יוס, גלעד (נחשון) ירון לוי (עצם).
הפגישה התקיימה כהמשך לפגישה קודמת ומתוך סימן שאלה שנוצר אצלנו לגבי היתכנות המשך הפרויקט לאור צמצום התמיכה שמסע דיווחו עליו.
לאחר סקירת הפרויקט סוכם על הורדת חלק מהגזירות עליהן דווח (השארת תמריץ הגידול) וכן על סיוע בשיווק, בדיקת אפשרות להחרגה למשתתפים שבוחרים לעשות עלייה במהלך התכנית, (היום הם לא יכולים להישאר במצב זה בתכנית מסע או לחילופין לעשות מיונים לצבא ולהתגייס) ופישוט הביורוקרטיה.
שורה תחתונה:  מתחילים בגיוס לשנה הקרובה!

כנס חניכי מסע

אביגל בן אור רכזת הפרויקט מדווחת:
ביום חמישי 26.2.15 התקיים כנס של חניכי יחד בקיבוץ שובל.
18 חניכי 'יחד' השתתפו בכנס מ-5 מכינות שונות: בית ישראל, נחשון, תל"ם, רבין, העמק.
הכנס אורגן ע"י חניכים במכינת נחשון, הארגון והתוכן היו ברמה מאוד גבוהה. בין החניכים החו"לניקים מהמכינות השונות הייתה חברותא משמעותית ומרגשת. הכנס התנהל כמעט כולו באנגלית במטרה לאפשר לחניכים הפוגה  וניכר שהחניכים נהנו מההזדמנות לשתף אודות החשיפה שלהם לתרבות הישראלית ואפילו לצחוק ולפרוק יחדיו על החוויות שהם עוברים בתור חו"לניקים. החניכים הביעו רצון לארגן כנס נוסף, וחניכי בית ישראל הביעו עניין רב בארגון כנס זה.

תודה רבה לחניכי נחשון והמדריכה שלהם יעל שליוותה את התהליך!

כנס לקראת בחירות, "פוליטיקה ואתיקה" של המכינות הצפוניות

ביום ראשון 1.3.15 ערך כנס בהשתתפות כ – 500 חניכי המכינות הצפוניות במרכז הסמינריוני של גבעת חביבה. המסגרות שלקחו חלק בכנס הן המכינות: מיצר, רבין, תבור, חניכי ימין אורד בחצור, חניכות ימין אורד במגדל העמק, קבוצת גליל עליון במעין ברוך, קבוצת גליל עליון בכפר הנשיא, מכינת העמק בתל תאומים, בוגרי שנה ב' של החלוץ: בנצרת, בחיפה ובכפר גלעדי.

הכנס היה פרי יוזמה והפקה בלעדית של מועצת חניכי המכינות הצפוניות, שהוקמה לפני כשלושה חודשים, וזוהי המשימה הראשונה שהמועצה מבצעת, בשיתוף פעולה עם בית יגאל אלון ותנועת "החלוץ".

הכנס שעמד בסימן של "אתיקה בפוליטיקה" היה הצלחה אדירה, הוא נפתח בלמידה בחברותות, המשיך בהרצאתו של אלי סולם – מנכ"ל העמותה לאיכות השלטון, אחריו קיימנו 2 מושבי פאנל רציפים עם 8 פוליטיקאים ממפלגות שונות בהנחיית צמד מכינאים, לסיום היום – התקיימו הפנינג בחירות ובחירות מדגמיות.

הפאנלים היו רוויי אמוציות, החניכים שהנחו אותם עשו כמיטב יכול לנהל אותם בצורה מכבדת ומכובדת, אך המשימה שלהם הייתה כלל וכלל לא פשוטה, כשלעיתים היה נראה שהעניין יוצא משליטה בגלל התנהגות לא ראויה של אחד מנציגי המפלגות הגדולות (שמטעמי צנעת הפרט לא ננקוב בשמו).

כבוד גדול מגיע לפעילי המכינות – החניכים הנציגים במועצת חניכי המכינות הצפוניות, שהרימה משימה ערכית וחשובה בצורה יוצאת מן הכלל בכל המובנים.

המשימה הקרובה של הגוף הזה, הוא הפקת אירוע רב משתתפים לזכרו של יגאל אלון, שיתקיים ביום 12/3 בגינוסר.

המשימה הגדולה השלישית והאחרונה של המועצה לשנה זו, היא לייצב ולקבע את הגוף הזה בנוף של המכינות גם בשנה הבאה, בתקווה להבנות אותו בתחילת השנה, על מנת שיוכל לפעול לאורך זמן ממושך יותר.

יישר כח למועצת החניכים וליוסי על המהלך.

פרויקט ההתיישבות- ישיבת חשיבה

ביום רביעי, 11.3 בשעה 09:30 עד 12:30 פגישה עם נציגי "החממה" באגף הביטחוני חברתי, ישיבת עבודה שמטרתה עיצוב קוים מנחים לפרויקטים של ההתיישבות בנצרת עלית ובערד, טווח מידי וטווח ארוך- ראשי ומנהלי מכינות ו/או רכזי בוגרים או חברי צוות אחרים המעוניינים לקחת חלק בפגישה- מוזמנים נא יידעו אותי, או פנו לתותי לפרטים נוספים. תותי- 052-8404804

בתי מדרש רב מכיאנים לתשע"ו

צוות רכזי הבוגרים המקדם את הנושא נפגש איתנו השבוע וימשיך לדיון בישיבת רכזי הבוגרים ב 31.3.15 ולאחר מכן לאישור הועד. כרגע מסתמן כיוון של ארבעה מרכזי לימדו בימי שישי בבוקר מחודש אלול, ספטמבר 15: בחיפה, ירושלים, תל אביב, ובגליל העליון.
לגבי פתיחה של מרכז לימוד בדרום נוכל לשקול את העניין אם תהיה מכינה דרומית שתהיה מוכנה לקחת אחריות לוגיסטית על קיום מרכז כזה שמצריך להתקיים במרכז אורבני נגיש בדרום הארץ. אם שי מכינה כזו אנא הודיעו לנו.

פרמטרים לסיוע במימון תקצוב רכז בוגרים למכינות

לבקשת חלק מראשי המכינות ורכזי הבוגרים אנו מפרסמים שוב (פורסם לראשונה בדף עדכון מספר 33) את הפרמטרים
שאושרו בישיבת צוות בתחום בוגרים ב 30.11.14.

1. הרכז/ת השתתף/ה ב90% ממפגשי פורום הבוגרים בשנת עבודה.
2. הרכז/ת עבר/ה את הכשרת רכזי הבוגרים.
3. הרכז/ת מחזיק/ה בנתונים עדכניים של הבוגרים (השלמה בהדרגה עד סוף תשע"ה) לפי הפרמטרים:
גיל, מקום מגורים, תואר ומקצוע, מצב משפחתי, כתובת טלפון.

עשרת ימי תודה

פרויקט מקסים, אנא קראו את פנייתה של ענת סילברסטון (המכתב המלא מצורף כקובץ נפרד) מנכ"לית עין פרת-המדרשה באלון והמעוניינים והמעוניינות  פנו ישירות לענת.
עשרת ימי תודה היא מסורת שהחלה במדרשה באלון בשנים האחרונות, אשר שוזרת סביב הכרת תודה את עשרת הימים שבין יום הזיכרון לשואה ולגבורה ליום העצמאות ופועלים בשלושה מעגלים: המעגל הראשון הוא מעגל של תוכן, של לימוד הגות ושיח, המעגל השני הוא מעגל של אקטיביזם: יצירת פעולות שמבטאות את הכרת התודה במרחב הציבורי, כמו לוחות תודה בתחנה המרכזית, והמעגל השלישי הוא מעגל של חבירה לסוכני שינוי בחברה הישראלית, במטרה לשתף אתם פעולה על מנת שיפיצו את המסורת של עשרת ימי תודה. המארגנים מציעים להיפגש עם צוותי המכינות על מנת לקיים אתם שיח אודות עשרת ימי תודה ולהציע כיצד ניתן לציין אותם במכינות, ולהביא למפגש כזה את מסד התוכן שהם יוצרים –  אוגדן טקסטים ומערכי לימוד, אוגדן שירי תודה, ועוד.

הנה כמה חומרים על הפרוייקט ותיעוד מהשנה שעברה – שנת הלידה של הפרויקט:

סרטון סיכום לוחות התודה 2014

סרטון עשרת ימי תודה 014

עמוד הפייסבוק של "עשרת ימי תודהי

ובפינת הלייק השבועי

נעים להכיר: תמר זעירא- דביר

תמר זעירא- דביר

גיל: 29

מגורים: קיבוצניקית מגבעת חיים איחוד, היום מושבניקית באדרת.

לימודים: תואר ראשון בפסיכולוגיה וחינוך (האונ' העברית, בהצטיינות יתרה), תואר שני בתכנית מנהל עסקים למנהיגות חברתית של אוניברסיטת בן גוריון וקרן מנדל.

הקשר שלי לעולם המכינות: מעבר להיכרות מהבית דרך "המדרשה" באורנים, הגעתי לראשונה לעולם המכינות לפני כמעט שלוש שנים, לתפקיד רכזת שנה ב' במכינת אדרת. הגעתי לחצי שנה- ונשארתי. מאז ליוויתי במכינה שלושה מחזורי שנה ב', שלושה סמינרי משתחררים, נכנסתי לפן הניהולי, ועוד…

תפקיד נוכחי: רכזת שנה ב', רכזת בוגרים ומנהלת פיתוח.

דברים שאני אוהבת בתפקיד: את המפגש עם חבר'ה מדהימים בנקודות משמעותיות בחיים שלהם, את הזכות להשתנות ולצמוח כל הזמן, את הגיוון, ואת עבודת הצוות שהיא שותפות וחברות אמיתית.

חלום ילדות: לעוף.

חלום כיום: לעוף.

הכי אוהבת ש: עמק האלה פורח.

גיבור ילדות: פלוטו.

מסר לאומה: שינוי חברתי עושים באהבה או שלא עושים בכלל.

כנס המשתחררים בשבוע הבא: סמינר שקורא לבוגרים שלנו לשאול ביחד את השאלות שרלוונטיות אליהם בתוך הקשר קהילתי, חברתי, לאומי. הבוגרים נפגשים עם מודלים מגוונים של חיי הגשמה, שממחישים שחיפוש משמעות הוא לא רק חלום של נערים בני 18 לשנות את העולם אלא אפשרות מעשית והכרחית בחיים של כל אדם בוגר.

שבת שלום!

דני

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.