חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון מס' 404

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

שלום חברים וחברות,

כותב אליכם מבוסטון הרחוקה אליה טסתי לטובת הכנס השנתי של הJNF לייצג כאן את מפעל המכינות והמועצה.
יצאתי מהארץ עם פרסום תוצאות המדגמים ו-24 שעות אחרי נראה שהתוצאות ברורות ואחרי 4 סבבי בחירות ישנה הכרעה שאפשר להעריך שתוביל לממשלת ימין יציבה לשנים הקרובות. מבלי לחפור לעומק בתוך עולם המכינות שלנו, ברור הוא שהמחלוקת הפוליטית העמוקה שהתקיימה סביב הבחירות משתקפת גם אצלנו בתוך המחנה. ברור לי שיומיים אחרי הבחירות יש בינינו הנושמים לרווחה ויש כאלו שעוד מתקשים לחזור ולנשום. בוודאי שיש גם קבוצת אמצע גדולה. המגוון הזה הוא היופי שלנו וגם האתגר שלנו.
אנחנו כמועצה נפעל לחיזוק הקשר עם הממשלה החדשה שתקום, נחפש את האינטרסים (החיוביים) המשותפים מתוך רצון להמשיך להגדיל ולחזק את המפעל שלנו. בדיוק בעוד שבוע אנחנו מתכנסים לציון יום הזיכרון לרצח רוה"מ יצחק רבין ז"ל. ישנה תכנית נפלאה עם דוברים מצוינים. תבואו, רבים כבר נרשמו! הלוואי ובמפגש שיהיה בינינו נצליח להרגיש את אותה תחושה מהעבר שלמרות המחלוקות "אנשים אחים (ואחיות) אנחנו".

ביקורים במכינות 

יצאנו לדרך. אחת לשבועיים, בימי שני, נקדיש כמטה יום לביקור במכינות. עד סוף השנה אינשאללה נגיע לכולן. השבוע זכינו לסייר במכינת "אופקים למדע" שנמצאת בעיצומה של שנת פעילות רביעית ובמכינת "שומר ישראל" שהוקמה לפני כחודשיים בחוות רון בכניסה לערד. זכיתי לראות מקרוב 2 מכינות צעירות ופורצות דרך. במכינה באופקים, בהובלתו של אלי עמדי ישנו שילוב ייחודי בין תכנים מכינתיים ללימוד מדעים והנגשתם לילדי הפריפריה, כולל חיבור יוצא דופן לעיר אופקים. במכינת "שומר ישראל" בהובלתו של יוגב אברהם אווירה חלוצית של הקמה, עם חבורה שקמה בכל בוקר ב5:30 לעבודה חקלאית ולמשימות הקמת המתחם ומיד אחרי זה לימודים עד לתוך השעות הקטנות של הלילה. הביקורים הם הזדמנות עבורנו להכיר מקרוב את המרחב והאנשים ומתוך זה להכיר את הצרכים שלכם ולדייק את עבודתנו כמטה. יישר כוח לכם- אלי, יוגב וכמובן גם לצוותים שלכם.

מכרז ההתיישבות

כמעט 100% מהמכינות ניגשו למכרז. כל הכבוד! משרד ההתיישבות עוד מעבד את הנתונים ובימים הקרובים יחזור אליכם עם ריג'קטים להשלמה. אחרי ההשלמות, צפויה להתכנס הועדה ומתוכה יצאו ההקצאות לכל מכינה וכתבי ההתחייבות. זיכרו שהזמן קצר והכסף צריך להיות מנוצל עוד ב2022 אז חישבו והיערכו צעד קדימה. ושוב- ממליץ על כל שאלה שישנה ליצור קשר עם דני לטובת ייעוץ והנחיה.

הופעת חניכים בערוץ 13

בשלישי האחרון, יום הבחירות הופיעה שלישיית חניכים (מהמכינות- לפידות, בנות המדבר וערבה-פארן) באייטם שעסק בדור המנהיגות הבא. מצורף קישור. היה קשה למצוא משתתפים J פנינו לכולכם\ן והתקשנו למצוא אפילו שלושה. צניעות היא דבר נפלא אבל מבקש להזכיר לכולנו- שינוי חברתי במאה ה-21 מתחיל בבית המדרש ומשם חייב גם לצאת החוצה ולהיראות. התקשורת, אם נאהב או לא, היא זירה שהכרחי להיות בה כדי להשפיע החוצה. "הטובים והטובות (גם) לתקשורת" כפי שאמר אורי אורבך ז"ל לבוגרי המגזר הדתי לפני קרוב ל-30 שנה. לדעתי, התקשורת היא אחד היעדים החשובים להגשמת הבוגרים כיום.

לצפייה בכתבה לחצו כאן

מסע חנה סנש

בהמשך לניסיון שהתקיים בשנה שעברה להוציא בקיץ החולף מסע בעקבות הלוחמים (והלוחמות :) ) היהודיים במלחמת העולם השנייה אנחנו מחדשים את הניסיון מתוך רצון להוציא מסע בקיץ הקרוב. אם וכאשר- המסע יובל על ידי פרופ' שמחה גולדין. נעשה מאמץ בתקופה הקרובה לסגור את הפרטים ולמצוא את המשאבים על מנת שנוכל לעשות זאת. אני רואה את המסע הנוכחי וגם את המסעות הבאים שנתכנן לתקופות הקיץ הבאות (מסע למרוקו בעקבות יהדות צפון אפריקה, מסע לספרד בעקבות 'תור הזהב') כהזדמנות משולשת. האחד- לפגוש עולמות תוכן חדשים ולהעשיר את עולמנו היהודי-ציוני, השני- לאפשר לכם ראשי המכינות, השלוחות ואנשי הצוות הוותיקים להרים את הראש, לקחת נשימה ואפילו ליהנות והשלישי- כמובן להתגבש בינינו.

בתקווה שנצליח לעשות זאת, פרטים בקרוב.

 

כל טוב, אבישי

 

עדכון בטיחות

חברים יקרים!

פורום לימודי רכזי טיולים

מוזמנים להצטרף למפגש הכרות ולימוד במוקד טבע, יש חשיבות גדולה להכיר את העבודה של מוקד טבע, לפגוש את האנשים מאחורי הטלפון, לשמוע ולהשמיע.

אז לרכזים החדשים (ולמי שפספס בעבר ורוצה להצטרף)

ניפגש במוקד טבע רחוב חלץ 6 ירושלים - בין השעות 10:15-15:30

ביום שני 21.11.2022 להרשמה.

להרשמה

מזכיר כי במהלך השנה יתקיימו 3 מפגשים אזורים וחובה על כל רכז להשתתף לפחות בשני מפגשים מתוך השלושה (לא כולל הרענון בקיץ)

תאריכים לכל השנה ישלחו בהקדם.

 

הכשרות, הכשרות הכשרות

בימים אלו אנו מסיימים את המחזורים האחרונים של הכשרות אחראי טיולים חלק ב'

190 אנשי צוות חדשים סיימו הכשרה של שלב א' ועד סוף השבוע צפויים לסיים כ 160 אנשי צוות גם את חלק ב' (שימו לב כי אנשי צוות שלא סיימו את שני החלקים לא מוסמכים כאחראי טיולים)

בעקבות הקושי בגיוס אנשי צוות השנה  ופניות רבות אנו נפתח מחזור נוסף של הכשרת אחראי טיולי חלק א' + ב'  נעדכן בהקדם.

הכשרת רכזי ניווטים / רענון – הכשרה אחרונה תתקיים ב09.11.2022 הרישום נסגר – במידה ואתם צריכים להצטרף – פנו אלי בפרטי

תובנות וחידודים בנושא ניווטים שעלו כחלק מפרוייקט מנהיגים לבטיחות (רם גרנות)

 

1. לכל שטחי הניווט יש תיקי שטח מעודכנים באתר של מוקד טבע https://mokedteva.co.il/InfoCenter/InfoPages

חובה ללמוד את תיקי השטח המעודכנים – יש שם נתבי"ם שמופו ועוד נקודות חשובות שצריך לשים לב אליהם. (לדג' רמות מנשה צומצם בגלל שטח אש / יש מטווח פעיל בג'וערה / יש ציידים בשטח ועוד)

2.באישור הטיול כתוב שמספיק מע"ר – בניווט על פי נוהל ניווטים של המכינות חובה חובש בחפ"ק בזמן הניווט לא מספיק מע"ר למרות הכתוב באישור

3. רכב החפ"ק בניווטים- נושא בעייתי.  האם צריך 4*4 או לא. הנוהל מגדיר רכב שיכול לנוע בשטח הניווט ויכול לסייע תוך 30 דקות. חשוב מאוד לבדוק כיצד ניתן להכנס לשטח, מהם הצירים העיקריים, האם רכב רגיל עובר?כדאי לעשות סימולציה של פינוי במהלך הניווט הראשון בכדי לבדקו האם החפק בכלל רלוונטי

עדכונים מחדר מצב:

פתיחת מסלולים ברכס רמים -לאחר סגירת מסלולים עקב נזקי שריפה ברכס רמים, המסלולים שלהלן נפתחים:

שביל 2051 דרך נוף רכס רמים

שביל 2050 (מרגליות - מנרה)

שביל ישראל 2051 מכפר גלעדי למשכנות הרועים

סגירת נחל ברק בן אבינועם - נחל ברק בן אבינועם תחתון שביל אדום 3260 נסגר עד להודעה חדשה עקב עבודות בטיחות.

סגירת כביש 171 - כביש 171 מבה"ד 1 עד הר חריף נסגר עד להודעה חדשה. לא תותר גישה בכל סוג רכב לאתרים והשבילים לאורך הכביש מצפון ומדרום, כולל מרחב בורות לוץ ונחל אלות.

שביל 1130 מגשר הידידות למפל רסיסים -המסלול בנחל סער שביל 1130 במקטע בין גשר הידידות למפל רסיסים נפתח למטיילים.

מצדה- סגירת הרכבל ושביל הנחש - בין התאריכים- 15.01.2023 ועד ה- 25.01.2023, תסגר ההגעה למצדה דרך שביל הנחש ודרך הרכבל, עקב עבודות תחזוק ובטיחות.

ההגעה למצדה תתאפשר בדרך הסוללה בלבד.

סגירת חורשת הסרג'נטים -בשל עבודות גיזום ותחזוקה, לא תתאפשר הגעת מטיילים לחורשת הסרג'נטים עד להודעה חדשה.

מתווכחים אבל אחים

אנחנו נערכים לטקס המשותף לציון רצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל. 

הכח של הטקס הזה ועיקר משמעותו הוא בשותפות ולכן נשמח בהשתתפות מלאה של כלל ראשי ומנהלי המכינות .

להרשמה לפעילות לחץ כאן

שימו לב כנס משרד הביטחון (29.11) נדחה לחודש ינואר

 

דרושים למטה המועצה

דרושים/ות רכזי גיוס למטה הגיוס המשותף של מועצת המכינות

לפעילות גיוס המועמדים למכינות דרושים שני בוגרי/ות מכינה כריזמטיים/ות שיגיעו לבתי ספר ברחבי הארץ ויערכו פעילות הסברה בנושא יציאה למכינות.

התפקיד כולל הגעה לימי חשיפה ברחבי הארץ, העברת פעילויות הסברה מקוונות ופרונטליות, הדרכת המועמדים ברישום למכינות ותדרוך חניכי המכינות השותפים בגיוסים.

תנאים:

העבודה במשרה חלקית בין החודשים ספטמבר-דצמבר, העבודה בשעות הבוקר בימים א'-ו' בכל רחבי הארץ (לא מתאים לסטודנטים שלומדים בשעות הבוקר), השכר גלובאלי וכולל החזרי נסיעות מלאים.

דרישות התפקיד: בוגר/ת מכינה, לאחר שירות צבאי, יכולת עמידה מול קהל, אוריינטציה טכנית, תפעול תוכנת Zoom.

למידע נוסף ושליחת קו"ח ניתן לפנות לעדן:

מייל: giusmechinot@gmail.com

טלפון: 052-7785832

תחרות "בארי" החמישית יוצאת לדרך ואתם מוזמנים להשתתף ולשלוח יצירות

תחרות 'בארי' החמישית נפתחת וזו ההזדמנות שלכם להוציא חיבורים ושירים מהמגירה! 

בוגרים ובוגרות יקרים,

בארי צימרמן היה משורר, הוגה, מחנך ומורה בן קיבוץ חילוני שעיקר עיסוקו היה בליבת הנושאים המעסיקים את עולם החינוך של המכינות, מורשת ישראל, מדינת ישראל והחברה בישראל. בעברו היה עורך הרבעון 'שדמות' – כתב העת של התנועה הקיבוצית ובשנים האחרונות הוא כתב באופן קבוע על פרשת השבוע בעלון הקיבוצים ה'דף הירוק', לימד במוסדות העוסקים בשאלות אלו (מדרשת אורנים, מכללת עלמא, המדרשה בנטור, ובמכינה הקדם צבאית המעורבת בני ציון). בארי פרסם ספרי שירה החל מאמצע שנות השבעים ועד סמוך לפטירתו וכן את הספר "בוא אליי פסוק נחמד" ובו מדרשים על פסוקים נבחרים מתוך פרשת השבוע. את השיר ''אשכבה'' שכתב לזכר חברו אילן ברונר שנפל במלחמת יום הכיפורים הגדיר המשורר חיים גורי כשיר החשוב ביותר שנכתב על המלחמה.

בארי נפטר בטרם עת בכ"ז בתמוז תשע"ז ב-2 לאוגוסט 2016.במלאת שש שנים לפטירתו של בארי מורנו, חברו ויקירנו, תתקיים בפעם החמישית 'באר' – במת הכתיבה והיצירה הראשונה של עולם המכינות. התחרות מתחילה השבוע, וזו ההזדמנות שלכם להשתתף – בוגרים ובוגרות, חניכים וחניכות וצוותים בעבר ובהווה.

מוזמנים לשלוח יצירות פרי עטכם:

שירה – עברית מְ נֻ קֶ דֶ ת על כל גווניה.

כתיבה – פרוזה קצרה – בסוגיה חברתית וישראלית.

*צוותי מכינות מוזמנים להגיש חיבורים, למעט ראשי ומנהלי מכינות.

מתי זה קורה?

פתיחת התחרות ב-15.9.22, י״ט באלול תשפ״ב

הגשת החיבורים עד ה-22.12.22, כ״ח בכסלו תשפ״ג

ההכרזה על החיבורים הנבחרים ב-2.2.23, י״א בשבט תשפ״ג.

 

איך משתתפים?

את החיבורים יש להגיש באמצעות טופס שליחת החיבור, בו נמצאים הפרטים המלאים לגבי אופן ההשתתפות ותקנון התחרות.

להרשמה לחצו כאן

משפחתו של בארי תעניק למחבר אחד בכל סוגה שבוע של כתיבה והשראה באי היווני סמוטראקי, במקום בו כתב בארי את ספר שיריו "שירי סמוטראקי".

טקס ההכרזה על הזוכים וחלוקת הפרסים יתקיים ב-21.2.23, ל' בשבט תשפ"ג.

לחצו כאן לקול הקורא

תזכורת לתיאום פעילות עם מרחבי קק"ל לשנת 2022

שלום לכולם,

מזכירים ומליצים לכל מכינה לתאם כבר עכשיו מול המרחב פעילות עד סוף השנה - הסעות, לינה, הדרכה, ופעילויות נוספות שמרחבי קק"ל מאפשרים.

התיאום ישירות בין כל מכינה לנציג המרחב בו היא נמצאת - כל הפרטים ואנשי הקשר בקול הקורא לפרויקט 'מרחבי קקל 2022' - בקישור הבא:

https://mechinot.org.il/info/projects2021/2022-2266

מכינות רבות טרם תיאמו פעילות ולא ניצלו את התקציב המוקצה להן לשנת 2022 (עד 31.12). מכינות אשר לא ינצלו את תקציבן ולא יקבעו פעילויות מול המרחבים - תקציבן יחולק בין המכינות האחרות.

מכינות שכבר תיאמו פעילויות עד סוף השנה - ניתן ליצור קשר ולתאם פעילויות נוספות.

לוח שנה 2022-2023

ללוח השנה לשנת 2022-2023 לחצו כאן

הצעות לטיפול רגשי לחניכים

HEADSPACE - הצעה לטיפול נפשי אונליין ובחינם

יוזמת HEADSPACE  (של משרד הבריאות, הביטוח הלאומי ועמותת אנוש) מציעה טיפול נפשי אונליין בחינם לצעירים בגילאי 12-25 (עד 15 מפגשים).

במידה ויש במכינה חניכים/ות הנתקלים בקושי רגשי ניתן להפנות ע"י הצוותים החינוכיים לשירות. המיזם מציע במידת הצורך לפתוח ערוץ תקשורת יחד עם הצוות החינוכי לחשיבה משותפת בין הגורם המטפל לגורם המפנה (תוך מתן כבוד לפרטיות החניך). 

לתשומת לבכם:

  1.     התייעצות ראשונית (בנוגע להפניות, האם המקרה מתאים לסוג הטיפול המוצע) יש להפנות אל הגב' יוליה ליבס במייל:  yulia.l@headspace.org.il
  2.     במידה ויופנה צעיר אשר יתקבל לטיפול ויעלה רצון של צוות המכינה בתקשורת עם המטפל יהיה צורך להחתים את הצעיר על וויתור סודיות. אם הדבר יעשה טרם תחילת הטיפול  (למשל- כתנאי להמשך השתתפות במכינה) ניתן יהיה להעביר את וויתור הסודיות לאותו המייל והוא יקושר לתיק הצעיר ולמטפל.

פרטים נוספים על היוזמה וסוג הטיפול במסמכים המצורפים

מידע על השירות המקוון

מידע נוסף ומעבר לאתר

מידע על הפרויקט

להרשמה לחצו כאן

מרכזי ייעוץ למשפחות בריאות הנפש

  • מטרת המרכזים לסייע לבני משפחה בהן חבר אדם המתמודד עם בעיות נפשיות באמצעות מתן ייעוץ, הדרכה, הנחיה, מידע תיווך וסנגור לגורמי טיפול ושיקום עבור בן המשפחה המתמודד, ייעוץ משפטי וסיוע במיצוי זכויות בקהילה.
  • זכאים לשירות במרכזים יהיו בני משפחה הורים, בני זוג, בנים ובנות, אחים ואחיות ילדים סבים/ות של אנשים המתמודדים עם מגבלה נפשית וכן מי שנחשב "אדם משמעותי אחר".
  • למרכז ניתן לפנות ללא הפניה או אישור רפואי.
  • ההתערבויות שניתנות מתוך מגוון האפשרויות שיש למרכז להציע מותאמות באופן אישי לצרכי הפונה.
  • המרכז אף יכול לסייע לצוותים בנושא התערבויות משפחתיות ועבודה עם בני משפחה.
  • כיום פועלים בארץ כ-18 מרכזים בפריסה ארצית, מצ"ב קובץ אקסל.

לקובץ האקסל לחצו כאן

הצעות למכינות

הצעות מארגונים חיצוניים - לכל ההצעות באתר לחצו כאן.

הקרנת הסרט "למה אמרתי אני - בחזרה לפרשת חנית קיקוס"

תולדות המהפכה הגאה - הרצאה שהיא גם סטרייט פרנדלי

סדנת כתיבה

הדרכה במרכז המבקרים ופעילות מיוחדת למכינות קדם צבאיות במרכז להנצחת מורשת גוש קטיף וצפון השומרון בניצן

מדברים על זה-מיניות בקלילות

ייעוץ קליני לצוותים, ופסיכותרפיה לחניכים/ות

הרצאות מעוררות השראה

קיימות - לימוד ומעשה

לכל ההצעות באתר (מעל 100) לחצו כאן

כתבות צבע חדשות ועדכונים באתר המועצה

פותחים שנה ב'שיבולים' עם 46 חניכים וחניכות!

שנה חדשה נפתחת בתוכנית 'שיבולים' ויחד איתה נרשמים מספרים משמחים של נערות ונערים עם מוגבלות המשתתפים במכינות השונות…

פרטים נוספים >>

מיזם החיבור לעם היהודי – מסכמים את תשפ"ב

10 מכינות השתתפו בשנת תשפ"ב במיזם מיוחד לחיבור בין צעירים ישראלים וצעירים מחו"ל, שאיפשר ל-505 חניכים להעמיק בקשר…

פרטים נוספים >>

6 שנים לשיתוף הפעולה המיוחד שנרקם בין מועצת המכינות וקק"ל

2022 היא השנה השישית לשיתוף הפעולה המיוחד שנרקם בין מועצת המכינות וקק"ל, השם למטרה לקדם את התפיסה החינוכית-ערכית…

פרטים נוספים >>

פרס "בארי" ה-5: במה לכתיבה ויצירה לבוגרי המכינות הקד"צ ע"ש בארי צימרמן ז"ל

קול קורא להגשת מועמדות ושליחת יצירות לתחרות "בארי" לשנת תש"פב. חלון הזמן להגשת החיבורים ייסגר בתאריך 22.12.22, כ״ח…

פרטים נוספים >>

"מנהיגים למקצועיות" – פרויקט מיוחד בתחום הבטיחות יוצא לדרך

10 מכינות החלו את דרכן בתוכנית 'מנהיגים למקצועיות', בה יעשירו את תחום הבטיחות במגוון היבטים, בליווי חיצוני והכשרות…

פרטים נוספים >>

מסביב לעולם המכינות ביומיים – סיורים למתעניינים במכינות מחו"ל

בתוכנית 'יחד', המשלבת חניכים מחו"ל במכינות הקדם צבאיות, יזמו השנה ימי סיור המכינות והיכרות עם ראשי המכינות בחופשת…

פרטים נוספים >>

עושים היסטוריה ב'שיבולים' – סיכום השנה בתוכנית

מהבוגרים הטריים שמתחילים את דרכם בשורות צה"ל והשירות הלאומי ועד לסיום תקופת הפיילוט – בואו להיזכר איתנו ברגעים…

פרטים נוספים >>

שנת תשפ"ב במכינות - שנה של יותר!

בשנת תשפ"ב הגענו יחד להישגים חדשים יותר חניכים, יותר מכינות, יותר שלוחות, יותר פריפריה, יותר שילוב ויותר נשים.

פרטים נוספים >>

"יש לכם.ן את היכולת לשנות ולהשפיע על החברה שלנו" – נועה כהן נפרדת מ'שיבולים'

נועה כהן, שלקחה חלק בהקמת תוכנית 'שיבולים – הכללה של צעירים עם מוגבלות במכינות' וליוותה אותה את חניכיה…

פרטים נוספים >>

האירועים החשובים של שנת תשפ"ב בעולם המכינות

לאחר שנה עמוסה בהתנדבויות, למידה וטיולים חניכי המכינות יוצאים לדרך חדשה ומתכוננים לגיוס הצבאי. בואו ניזכר ברגעים החשובים…

פרטים נוספים >>

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.