חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

עדכון שבועי מס' 40 - כ"ד בשבט תשע"ה - 13 בפברואר 2015

שישי, 13 פברואר 2015 09:11

שלום לכולם:-
בחירות עלינו ולפנינו, ועוד חורף שחוזר לביקור קצר, פריחות בכל ארץ ישראל… קריאה מהנה! 

שמרו ביומנים:

יום שלישי 17.2.15:

(טרם נסגר סופית)- ישיבת ראשי מכינות תחום בוגרים- חניון הנתיב המהיר 1500.
פורום רכזי בוגרים (כינוס שלא מן המניין)-בית התק"צ לאונרדו דה ויצי 13, קומה 5- בשעה 1800
19.2.15- מפגש של ראשי המכינות עם ראשי המפלגות הציוניות:- ישראל לאן והמכינות. בשעה  10:00 ביפו. (פירוט למטה)

כנסי בחירות רב מכינאיים

22.2.15  מרכז בגין, 6 מכינות- ערבה, אדרת, עמיחי, עין פרת, תבור, יונתן.
1.3.15- גבעת חביבה[ 8 המכינות הצפוניות-  (גליל עליון, עמק, מיצר, רבין, ימין אורד, הישראלית,  תבור, גל חנתון

.1.6.15-  הענקת תעודות לנציגי המכינות הקדם צבאיות- שימו לב תאריך שיכול להיות בעייתי דאגו שהנציגות וצוות/ראש מכינה יהיו בטקס , פרטים יישלחו ע"י האגך בטחוני חברתי בהמשך.

מפגש של ראשי המכינות עם ראשי המפלגות הציוניות:- ישראל לאן והמכינות

ביום חמישי הקרוב 19.2.15 ניפגש ביפו (בראשון תצא כתבות מדוייקת) בשעה 1000 לחצי יום עיון עם נצייגם בכירים של המפלגות הציוניות (כרעג בוודאות- יהיו עומר בר לב ויואב גלנט, שמות נציגים/ות בבכירים/ות של הליכוד, הבית היהודי ומרץ ו/או יש עתיד, נודיע סופחת בהמשך).
הלוז המתוכנן:
מ10 עד 12:
שיחה מונחית וחופשית עם הח"כים בדבר החזון שהם צופים לישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, וכן תקפידם וייעודם של בוגרי המכינות בחברה הישראלית ופעולת המדינה לקידום היעדים האלו.
12- 1230הפסקה
1230- 1400: גיבוש מסמך עקרונות והבהרת עמדות שיועבר לכל המפלגות וראשיהן לקבלת התייחסות. המסמך כולל את 
                      העמדות שיסוכמו ביחס לקידום מפעל המכינות בתחומים הרלבמנטים- תקציבים, דח"שים, בינוי

הכנס מיועד לראשי ומנהלי מכינות ושלוחות, וכן לאנשי צוות בכירים.

בימים א ו ב נבדוק את היכולת/הכוונה להגיע, ונקיים את החלק הראשון רק בכפוף למספר מינימלי של נציגות מ 25  מכינות לפחות. לעומת זאת, בשל חשיבות החלק השני, הוא יתקיים בכל מזג אוויר ובכל מספר משתתפים.

סיכום השתלמות מדריכים שלישית (מכינות חכ"ם)-  אודי טמיר

בהשתלמות שנערכה בבית אבי חי לקחו חלק כ-40 מדריכים מ 13 המכינות: ירושלמית, רבין, אדרת, חנתון, גל, נחשון, גליל עליון, עין גדי, בית ישראל, תל"ם, מיצר, עמיחי והעמ"ק.
קבוצת המדריכים התפצלה בחלקה הראשון של ההשתלמות לסדנא של יעל יחיאלי בנושא שלבים בתהליך הקבוצתי עבור מדריכים בשנתם הראשונה ובמקביל הרצאה של טל שמיר בנושא סמכות וגבולות עבור מדריכים ממשיכים. לאחר ארוחת הצהריים התקיימה בפורום הכללי הרצאתו של אוהד שמאמה ממכינת לכיש בנושא תהליכי בירור ולמידה ביחס לגיבוש הזהות במהלך שנת המכינה ולאחריה התפצלנו שוב לשלושה מעגלי למידת עמיתים בנושא תהליכי למידהבמכינות השונות.

הדיונים והשיחות במהלך ההשתלמות כולה עמדו ברמה גבוהה של הבעת עמדות חינוכיות, העלאת שאלות מהותיות ושיתוף בין אישי בדילמות ובאתגרים אותם חווים המדריכים במכינות שלהם.

ההשתלמות כולה סוכמה על ידי המדריכים בהצלחה על שלל חלקיה.

וגם הערה לא נחמדה לסיום: העדרות של מכינות מההשתלמות ללא הודעה מראש, לאחר שראשי המכינות שלהן התחייבו בתחילת שנה לקחת חלק בכל המפגשים איננה רצינית וכך גם עזיבת מדריכים לפני סיום ההשתלמות. אני בטוח שסטנדרטים כגון אלו אם היו מוצגים על ידי החניכים באותן מכינות לא היו מתקבלים כלל!

תודה גדולה מאד לאנשי קרן אבי חי ובית אבי חי על תרומתם העקבית והמסורה לקיום ההשתלמות. תודה לאוהד שמאמה ממכינת לכיש שהגיע על אף מחלה וכמובן ליוס על הנוכחות והשותפות בשיח.

התנעת פרוייקט ההתיישבות- פגישת צוות היגוי נצרת עלית

ביון חמנשי 12.2.15 בערב סוער וגושם התכנס למרות התנאים צוות ההיגוי. מטעם נצרת עלית לקחו חקל בישיבה ראש העיר (אלכס), סגנו(נתנאל), וראשי אגפים. מטעם המועצה השתתפתי אני בליווי תותי. בנסוף נכחו מטעםן הגופים הפועלים בעיר חברנו עמיחי שיקלי (תבור), ניר ונעה נציגי הקיבוץת העירוני משעול ואופיר שיק וכן נכחה הילה מטעם החממה הקהילתית אליה פנינו להסתייע בשלבי גיבו המיזם הקהילתי. הישיבה היתה טובה ומרתקת ובחנה את המבצ הקשה בו מצוה נצרת עלית ואת מההלך הקריטי של המועצה לקדיום ההתיישובת.
סיכום מפורט יצורף לעדכון הבא. בכל מקרה, הועד ורכיז הבוגירם יצטרכו לבחון כיצד נעריכם לפרוייקט שידרוש סיוע ומיומן מדינה נרחב.

ישיבת מרכזי מסע

בישיבה שהתקיימה היום בבית אביחי בהשתתפות יוס, דודו מנהל הכספים, אביגל מנהלת התכנית וגלעד שמרכז  בהתנדבות את הפרוויטק השתתפו נציגי 8 המכינות :נחשון , בית ישראל ,עוצם , קשת , לכיש , רבין , גליל עליון , העמק.
סיכום הפגישה יצורף לעדכון השבועי הבא.

המכינות פותחות את שעריהן בגדול!

המאמץ המרוכז לצרף חניכי אוכלוסיות ייחודיות נמצא בעיצומו כשהמשימהה הרחבה משמעותית של מספר חניכי מכינות יוצאי אתיופיה בכל המכינות ולאו דווקא במכינות מסוימות. כרגע מתנהל מו"מ עם האגף על תוספת מחוץ למניין של בין 3 ל 5 תקנים מתוקצבים למכינה לטובת מלשבים יוצאי אתיופיה שיצורפו בחודש הקרוב, כשבמקרה של צורך בסיוע בתשלום שכר הלימוד שלהם, קרן הידידות התנדבה לשאת בו.
להצלחת המשימה עצמה אנו עובדים בשיתוף עם אחריי ומכינת גל, שמטעמן מרכז את המבצע אמיר סטרוגו.
מצורף מכתב הזמנה למיונים שמבצעת ב 19.2 מכינת גל, לתשומת ליבכם, ויישר כח ענק לדני ולעל ומכינת גל וגם לסטרוגו והחבורה המופלאה מאחריי! ככה משנים מציאות!  

רכזי בוגרים

 • בעקבות הפרישה של איתן, ולצורך ארגון והמשך התנעת פרוייקטים, נקיים השבוע ביום ג 17.2 ישיבה שלא מן המניין שמי שיוכל מבין הרכזים ייקח בה חלק ומטרתה בנוסף לארגון הפרוייקטים קביעת הסדרי עבודה: יום פגישה חודשי, בדיקת הפרמטרים שנקבעו,  הרחבת יוזמות ועוד.
  בנוסף בכוונתנו להתחיל לבצע איסוף נתונים כדי לנסות לקבוע  המלצות לסטנדרטיזציה של התפקיד:- היקף המשרה המומלץ, תנאי שכר וכדו'.
 • עניין נוסף, שהתברר לנו השבוע וצריך לחזור ולהדגיש:-
  מכינות שרכז מטעמן השתתף בהכשרה, ועומד בפרמטרים (השתתפות בישיבות וביצוע המטלות וכו) זכאיות לקבל השתתפות במימון משכורת הרכז בהיקף האפשרי, כרגע 500 ש"ח לחודש, (ונקווה להגדיל הסכום בעתיד).
  מכינות "זכאיות" כאמור, צריכות להעביר חשבונית על הסכום אחת לחודש להנהלת הכספים של המועצה עם הכיתוב:
  "השתתפות בתשלום שכר רכז בוגרים", והמועצה תעביר למכינה את התשלום אם היא נמצאת ברשימה בחודש העוקב.
  אני מבקש להבהיר ומבקש שתבהירו גם לרכזים כי מדובר בסכום המועבר למכינה מול דרישת תשלום של המכינה שאושרה כזכאית, ויאן מדובר בשכר אישי לרכז. (כמובן שאם ישנן מכינות שמשתמשות במקור הזה להרחבת היקף משרת הרכז כי אחרת לא היו יכולות לממנה, תבואנה על הברכה אבל בכל מקרה הסכום הזה משולם למכינה, ושכר הרכז צריך להיות משולם ע"י המכינה בלי קשר למימון הזה. נא להקפיד על הסדר כדי למנוע עגמת נפש ואי הבנות).

 בפינק הלייק

נתנאל טוויטו
כינוי: טוויטו

גיל:  29

ילדות: גדל, התחנך ומתגורר בנצרת עילית

עיסוק נוכחי: סגן ראש העיר ומחזיק תיק החינוך בעיריית נצרת עילית.

השכלה: בוגר שני תארים ראשונים במשפטים ובמנהל עסקים במכלה הבין תחומית.

חלום ילדות: מאז שאני ילד אני דואג להיות במקומות שיש בהם יכולת השפעה

חלום נוכחי: לראות את נצרת עילית חוזרת למקום של צמיחה ושגשוג, שלאנשים שיגיעו יהיה טוב, שהצעירים ישארו.

תחביבים בשעות הפנאי: לדוג

דמות נערצת: המחנך שלי בוריס. בוריס היה המורה שלי למתמטיקה, למדתי ממנו הרבה, השפיע על מי שאני היום. התלמיד הפך להיות המנהל… היום אני אמון על תחום החינוך ועובד בשותפות עם מי שהיה המורה שלי. בוריס- מנהל אגף החינוך בעיר…

הקשר שלי עם עולם המכינות: עולם המכינות מבחינתי זו הלכה למעשה, הציונות המתחדשת. לתת למען החברה, האחריות רק מתחילה במכינה וממשיכה שנים לאחר מכן. הזרעים נשתלים במכינה וכפועל יוצא מזה יש לנו אזרחים הרבה יותר טובים, את האזרחים האלה אני רוצה לראות באים לנצרת עילית ומקימים אצלנו בית בישראל

פגישות עם ראשי מכינות וביקורים במכינות

יניב מזומן הריץ אותי בין אליאב לנחל עוז השבוע. מה אגיד ומה אדבר- שלוחת אליאב של מכינת לכיש (שממוקמת זמנית בכלל בשקף) טובלת בפריחה אביבית מדהימה בגוון צבעים (כמעט כמו בכרכום…) ונחל עוז הרי היא מחוז ילדותי כמעט, והיה מרגש מאד מאד.
הנוער מאתגר וסקרן כמו תמיד והצוות שפגשתי אין מילה אחרת חוץ מלהגיד עליו- יוצא מן הכלל. תענוג צרוף לראות איך עם כל הקשיים צומחת אימפריהיה חינוכית מרגשת- יישר כח ליניב לצוות ולכל המסייעים במלאכה!

שבת שלום!

דני

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק לשבת - פרשת בלק שישי, 03 יולי 2020 09:25
ממתק לחג השבועות חמישי, 28 מאי 2020 08:50
ממתק לשבת - פרשת שלח לך שישי, 12 יוני 2020 08:59
ממתק לשבת - פרשת בהעלותך שישי, 05 יוני 2020 10:04

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.