חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 371 | 29.12.2021 | כ"ה בטבת תשפ"ב

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות

ראשון, 09 ינואר 2022 19:39

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

שלום שלום, מקצת מהנעשה במועצה ברמת מטה- ועד:

 • גל האומיקרון מתגבר ולמרות שחומרתו איננה ברורה אנו עוקבים אחרי ההתפתחויות בתקווה שהפעילות לא תיפגע. בשלב זה נעקוב אחרי ההוראות הכלליות ובמידת הצורך נעדכן בהוראות ספציפיות.

 • לאחר מאבקים מתישים מאחורי הקלעים מסתמן כי השבוע נקבל אישור לגידול של כ10% בתקנים, לשנת תשפ"ג, מה שמשמח כמובן ועדיין רחוק מלסגור את הפערים שבין הביקוש המתרחב להיצע שגדל לאיטו. עם זאת המאבק האסטרטגי לתכנית גידול חמש שנתית טרם הושלמה ואנחנו ממשיכים לעמול  עליה.

 • ההחלטה כי הגידול מותנה בכך שלפחות 15% מהחניכים בסוף היום יהיו מאוכלוסיות מיוחדות גרמה לסערה אצל חלק גדול מתוכניות השש ,תנועות הנוער וארגוני הנוער שהסתבר כי אינם קרובים לעמוד בכך. למרבה הפתעתם של גופים אלו אנחנו, המכינות קיבלנו בהסכמה ובשלווה את ההחלטה, מאחר ואחוז האוכלוסיות המיוחדות אצלנו ממילא קרוב ל 30 וגם כי… זה נכון. המכינות וכל תכניות היג צריכות להיות מראה משקפת חברתית ולא של בני אליטות.

 • השבוע הועברו מאות אלפי שקלים נוספים במסגרת מימון פרויקטים של מכינות שונות. אבל העתיד הקרוב מבטיח אף יותר: פרויקט במימון גבוה של סדרת מפגשים עם צעירים וצעירות ערביים, קול קורא שיאפשר מימון והפעלת תכנית "תואמת שמיים" בכ 15 מכינות, שיתוף פעולה מתוכנן במיזמי שת"פ נרחבים עם המשרד להגנת הסביבה, ועוד היד נטויה. אנא עיקבו אחרי הפרסומים והירשמו!

 • המצב בערים המעורבות איננו משתפר אף כי עיקר המתח וההטרדות הוא מתחת לרדאר של התקשורת. הגשנו בקשה מיוחדת למימון הפעילות שמאוקטובר אנו מחכים לה אך טרם נענינו. נקווה שפרויקט זה כמו פרוייקט "שביל בראל" בשער הנגב בואך עזה יקבלו המימון הנדרש וייצאו לפועל בקרוב.

 • הרחבת מעגל החו"לניקים גם כן נמצא במהלך של טיפול והעצמה במסגרת פרויקט "יחד" , שככל הנראה יאפשר למכינות הלוקחות בו חלק סיוע במימון. משרד התפוצות ו"מסע" ביקשו לבדוק מחדש את כל יכולות הסיוע ואנו כמובן מקווים שהדבר יבשיל לשת"פ ממשי.

 • תכנית "הדר" של בוגרי התורניות משגשגת ומתרחבת. האם יש כאן "פיצוח" של ליווי הבוגרים? עוד מוקדם להעריך,  אבל אין ספק שהתוצרים בשטח מבחינת קשר וליווי מצד צוותי המכינות את הבוגרים מרשים וחסר תקדים.

 • פרויקט "דרך קבע" שיזמה מכינת "ערבה" ושעבר להובלת ותפעול המועצה בשלבי מימוש לאחר אישור צה"ל! יואב לב רן מהושעיה ירכז את המחזור הראשון בתכנית שייעודה קידום והרחבת המתמודדים לתפקיד קבע שני (מפ). בשל צורך בירוקרטי פרוצדורלי נבצע התכנית בשת"פ ודרך מכון "תבור". בהצלחה גדולה ליואב לעצמנו ולשותפים!

 • יחידה 105 היא מערך משולב אזרחי- משטרתי ייחודי בישראל ובעולם. המטה הלאומי משלב את מישור האכיפה החוקית עם המישור הטיפולי, החינוכי והמניעתי כדי לפעול נגד פגיעות בקטינים במרחב המקוון במטרה ליצור סביבה וירטואלית בטוחה יותר עבור ילדים ובני נוער. המטה הלאומי הוקם מתוקף שתי החלטות ממשלה שהדגישו את הצורך בהקמת גוף שיוביל "מאבק נחוש ואפקטיבי למניעת תופעות של אלימות ופשיעה ברשת האינטרנט, בדגש על אלימות ופשיעה נגד ילדים ובני נוער". את המטה הלאומי הקים המשרד לביטחון הפנים ושותפים בו משטרת ישראל, משרד החינוך, משרד הבריאות, משרד העבודההרווחה והשירותים החברתיים ומשרד המשפטים. היחידה יושבת בתוך להב (433) והם פנו אלינו כדי לשתף את החניכים בפעילות המניעה וההרצאות בבתי הספר. החלטנו לבצע פיילוט עם מכינה מתנדבת השנה כדי לבחון הפיכת הסברה ומניעה מנפילת נערים בידי פושעי הרשת (מגיפה של ממש) לחלק מרכזי בפעילות המכינות בשנה הבאה.
   
  זאת ועוד במועצה ובעולמנו….. קריאה מועילה ומהנה!
לסיכום ישיבת הגיוס המשותף לחצו כאן

מוזמנים לשריין ביומנכם: יום חמישי ה- 20.1.2022 נקיים יום בטיחות בשגרה באזור המרכז. פרטים מדויקים בהמשך

עדכוני בטיחות

חברים יקרים! 
מאז כניסת המכינות תחת חוזר מנכ"ל טיולים של משה"ח נושא טיולי ההכנה היה וממשיך להיות אחד מהנושאים המורכבים. מצד אחד, הרצון שהחניכים יקחו אחריות, ילמדו טיילות ויובילו את הקבוצה ומצד שני החשש לשלוח קבוצה של חניכים ללא נסיון לבדם לשטח זה ארוע מורכב.
בתחילת הדרך, אושר נוהל חניך מוביל אשר הסדיר את ההכשרה ואת דרך הוצאת החניכים לטיולי הכנה. באותו הזמן, נסמכנו על חוזר מנכ"ל שקבע כי טיול של פחות מ8 חניכים לא מצריך תאום טיולים.
לאחר תקופה של הפעלת הנוהל, התחדדה ההבנה כי טיולי ההכנה הינם נת"ב משמעותי ושיש לחדד את דרך הוצאת טיולי ההכנה ולכן נכתב על ידנו נוהל לטיולי ההכנה שמשה"ח אימץ והרחיב. המשכנו לפעול ולטייל על פי נוהל זה.
לאחר זמן מה משה"ח הוציא הוראה שבמכינות יש לתאם גם קבוצות הקטנות משמונה חניכים (נאמר גם שהנוהל ישתנה בחוזר מנכ"ל וכל גודל קבוצה תחויב בתאום טיולים). המשמעות המיידית הייתה הצורך לתאם את כלל טיולי ההכנה.
הוראה זו היוותה קושי משמעותי כי המשמעות היא שיש לצוות לכל טיול הכנה הכולל לינה מלווה חמוש, דבר המבטל את היכולת שלנו לשלוח רק חניכים לטיולי הכנה או לחילופין מעמיס עלויות גבוהות נוספות על המכינות ללא הצדקה מקצועית ועניינית.
לאחר דין ודברים הוסכם בע"פ כי טיולי ההכנה יהיו פטורים מחובת האבטחה כפי שכתוב על אישור הטיול. לצערנו, כאשר חזרנו לטייל אחרי הסגר הראשון, בעלי התפקידים בשטח, לא המשיכו בהבנה זו ומכינות אשר חניכיהם טיילו ללא אבטחה קיבלו דוחות עם ליקוי חמור ולחלקן אף נסגר סמל המוסד לתקופות קצובות.
מכיוון שההוראה המחייבת אותנו לתאם טיולי הכנה ובמקביל הסיכום על הפטור מאבטחה שניהם ניתנו בע"פ, ומכיוון שלמרות האמירה שההוראה תיכתב ותכנס לחוזר מנכ"ל הדבר לא התרחש בפועל, ונקלענו למצב שבו אנו בין הפטיש לסדן עם הוראות בע"פ חצי מחייבות.
לפיכך לאחר דין ודברים עם משרד ההתיישבות ועם משה"ח הוחלט על ידי ועדת הטיולים של המכינות כי אנחנו חוזרים להתבסס על הנהלים הכתובים המפורטים בחוזר מנכ"ל טיולים של משה"ח, בנוהל טיולי ההכנה שפורסם על ידי משה"ח ועל נוהל טיולי חוליות עירוניים שנכתב על ידנו.
לסיכום:
1. קבוצות 4-8 חניכים (מינימום קבוצה לטיול = 4) אינן חייבות בתאום טיולים – מחוייבות לנוהל טיולי הכנה המצ"ב.
2. קבוצות 4-8 חניכים אשר מעוניינות לתאם טיול רשאיות לתאם אך הן מחוייבות לכלל דרישות האבטחה והרפואה כפי שמופיע באישור הטיול
3. קבוצות 4-8 חניכים בטיול עירוני מחוייבות לנוהל טיול חוליות עירוני המצ"ב.

 

פורום רכזי טיולים מפגש שני :

 בעקבות העלייה במקדם ההדבקה החלטנו להעביר את המפגש הקרוב לZOOM

לפיכך נתכנס ב ZOOM לשני מועדים: (צריך להרשם לאחד משני התאריכים. אני מזכיר כי חובה להשתתף ב2 מתוך שלושה מפגשים שנתיים - הראשון התקיים בנובמבר) .

05.01.2022 בין השעות 10:00-13:00

לרישום לחצו כאן

11.01.2022 בין השעות 10:00-13:00

לרישום לחצו כאן

יום עיון בטיחות שגרה 20.01.2022

לצערנו משה"ח ביטל את יום העיון שהיה אמור להתקיים בקיץ, ובשל הצרכים שעולים מהשטח החלטנו לקיים עצמאית יום עיון בינואר. יום העיון מיועד לאנשי הצוות שמועסקים במנהלות ובשגרה של חיי המכינה. עקב העלייה בתחלואה של הקורונה אנחנו שוקלים אפשרויות שונות לקיום היום (פיצול לקבוצות קטנות/ פיצול לתאריך נוסף ועוד) רישום והחלטה יתקבלו קרוב יותר ליום העיון.

סיור לימודי בנחל צפית  לצוותי המכינות 08.02.2022

בעקבות פניות רבות, אנחנו פותחים סיור לימודי בנחל צפית בהדרכתו של האחד והיחיד לביא זמיר - מנכ"ל חוגי סיור.
הסיור יתקיים ב8.2.22 בין השעות 09:30-14:00.
התכנסות בחניון ליד נחל תמר - הגעה וחזרה עצמאית.
הסיור מיועד לחברי צוותים בלבד, מהמכינות (לא לחניכים).

להרשמה לחצו כאן

הודעה מקק"ל

אזור שפלה וחוף ירסס נגד תהלוכן האורן בתאריכים 29-30.12 וב-2-3.1 ביערות הבאים:

 פארק איילון קנדה, יער בן שמן, תל חדיד, יער מודיעין, יער מכבים, יער שוהם,

 יער ראש העין, יער נחשונים, יער ברקת, יער אלעד-קולה-אלכסנדרוני.

 יער אשתאול, יער המגינים, יער גזר נחשון, יער לח"י, יער חולדה, יער צלפון, יער טל שחר, יער הראל, יער צרעה.

 פארק בריטניה, יער חרובית, יער ישעי.

 הציבור מתבקש שלא להגיע ליערות הנ"ל בתאריכים אלה.

 מצורף קובץ שאלות ותשובות אשר יתן מענה לכל שאלה בנושא.
כמו כן מצורפת כתבה בנושא:

לכתבה ולקובץ השאלות תשובות לחצו כאן

הודעות מחדר מצב:

סגירת כביש 866 - לצורך טיפול בלולים נגועים בשפעת העופות במושב מרגליות, יחסם כביש מס' 886 בין צומת משגב עם למנרה החל מיום שלישי 28.12.21, למשך כעשרה ימים. התנועה אל מנרה וממנה תתאפשר דרך יפתח וצומת כ"ח.

לא תתאפשר ההגעה לאתרים חר' מצודת הונין ומרגליות - שדות - כרמים בזמן זה.

נחל מערות מזרחי שביל 4269 - עקב אימון צבאי בכרמל בתאריך 29.12.21 יסגר לטיול המסלול

סגירה באגמון החולה בעקבות שפעת העופות - עקב חשש לשפעת העופות מרכז המבקרים  אגמון החולה נסגר למבקרים.

סגירת מצפור נהריים -לא ניתן לעלות למצפור מעל גבעת הפרחים בנהריים עקב עבודות תחזוקה.

נק' מעדכון קודם:

נראה שהחורף מתלבט אם להגיע במלואו.. בפורום רכזי הטיולים עסקנו בהערכות לחורף. להזכירכם, ישנם חומרים טובים גם ללמידה וגם להעביר לצוותים ולחניכים בנושא הערכות נכונה ליציאה ושהיה בשטח בחורף  בדפי מידע של מוקד טבע.

סה"כ נראה כי המכינות בשטח וכמות התקלות והקשיים שאנו חווים במגמת ירידה, עוד יש לנו דרך ארוכה, גם בהטמעה של כל התהליכים במכינות, בעיקר ביכולת שימור הידע שלנו והעברתו לצוותים המתחלפים.

בנוסף ישנם עוד נקודות רבות שעדיין לא קיבלו מענה מספק. כל נושא תאום ואבטחת טיולי הכנה, סוגיית המח"א עדיין דורשת טיפול גם ברמת אישורי התוכניות וגם ברמת אישור בעלי תפקידים.

כמובן שיש עוד כל נושא השגרה במכינה שגם אליו צריך להגיע ולתת התייחסות ומענה.

עדכון פרטים על תכניות שנה ב' במכינות הכלליות -

לקראת תחילת תקופת המיונים לשנה ב' במכינות השונות, אתם מוזמנים לעבור על המידע הקיים באתר. במידה ותרצו לעדכן פרטים, יש לשלוח מייל עד לתאריך 2.1.2022 לכתובת [email protected] ובו לציין בדיוק מה השינוי שתרצו לעשות

לאתר לחצו כאן

קול קורא - 'משפיעים מבפנים' במכינות - עתודות למגזר משרתי הציבור תשפ"ב

בהמשך לשיתוף הפעולה עם אגף בכיר עתודות לישראל במשרד ראש הממשלה, אנו מעוניינים גם השנה להמשיך ולקדם הטמעת אתוס משרת הציבור בקרב חניכי המכינות הקדם-צבאיות. לצורך כך מועצת המכינות ואגף בכיר עתודות לישראל במשרד ראש הממשלה יתמכו בימי פעילות המקדמים ערכים אלו בהובלת המכינות.

הפעילות מיועדת לחניכי וצוותי המכינות וכוללת אופציה לביצוע סיור או יום עיון בחודשים ינואר-פברואר 2021.

קריטריונים להגשת הצעות ופרטים להרשמה בקול הקורא המצורף עד יום ה' 30.12.21

להרשמה לחצו כאן
למידע נוסף לחצו כאן

הצעה לטיפול נפשי אונליין בחינם (עד 15 מפגשים)

לצעירים ע"י יוזמת headspace - של משרד הבריאות, הביטוח הלאומי ועמותת אנוש. 

במידה ויש במכינה חניכים/ות הנתקלים בקושי רגשי ניתן להפנות ע"י הצוותים החינוכיים לשירות. המיזם מציע במידת הצורך לפתוח ערוץ תקשורת יחד עם הצוות החינוכי לחשיבה משותפת בין הגורם המטפל לגורם המפנה (תוך מתן כבוד לפרטיות הש"ש). 

פרטים במסמכים המצורפים

מידע על השירות המקוון
מידע נוסף ומעבר לאתר
מידע על הפרויקט
להרשמה לחצו כאן

הצעות לימי עיון למכינות

יום עיון ופעילות בנושא הקולנוע הארץ ישראלי

לפרטים לחצו כאן

הרצאה על מורשתו של יאנוש קורצ'אק

סיפורים מבית היתומים של יאנוש קורצ'אק

מפי חיים בלפר (יצחק אביו היה יתום בבית היתומים של קורצ'אק)

לפני למעלה ממאה שנים הקים יאנוש קורצ'אק, רופא ילדים ומי שהפך ברבות הילדים למחנך נערץ, את  בית היתומים המיוחד במינו, שנשאר דוגמא ומופת למורים ומחנכים עד ימינו. קורצ'אק האמין במתן חופש לילדים – שיאפשר להם לנהל את עצמם, ולפתח את כישרונותיהם הייחודיים – ויחד עם זאת לימד מה אחריות הדדית, דאגה לזולת, ויצירתה של חברה אנושית צודקת.

ב-1942 נרצח המחנך הפולני הדגול בידי הנאצים, עת סירב להציל את נפשו ולהפקיר את תלמידיו היהודיים לגורלם. הוא לא הצליח להבין איך יתכן שיבגוד בכל תורתו ומפעל חייו וינטוש את תלמידיו היהודיים למותם, וצעד איתם למשרפות בטרבלינקה.

הוצאת "ינוקא" מספרת את סיפורו של יצחק בלפר, מי שהינו אחד משלושת היתומים האחרונים שזכו ללטיפתו של קורצ'אק, ושרדו כדי להרצות בפני הילדים על חיו המופלאים בבית מיוחד זה. יצחק נפטר בגיל 98 לפני שנה וכעת חיים בנו ממשיך בדרכו ומספר את סיפורו.

בהרצאתו מספר חיים בלפר (מורה ומרצה) על שמונה השנים שבהן שהה אביו בבית היתומים של קורצ'אק, בתקווה לסייע להנצחת זכרו של האיש המופלא שהשפיע על חייו ועל חייהם של מאות יתומים יהודים, ונחשב עד היום לאחד המחנכים הנערצים בעולם.

לפרטים נוספים ותיאום הרצאות  

מיכל בן גל – [email protected] – 050-7332291

למידע נוסף לחצו כאן

לו"ז שנתי

ללוח השנה השנתי לחצו כאן

הצעות למכינות

הצעות מארגונים חיצוניים - לכל ההצעות באתר לחצו כאן.

הקרנת הסרט "למה אמרתי אני - בחזרה לפרשת חנית קיקוס"

תולדות המהפכה הגאה - הרצאה שהיא גם סטרייט פרנדלי

סדנת כתיבה

הדרכה במרכז המבקרים ופעילות מיוחדת למכינות קדם צבאיות במרכז להנצחת מורשת גוש קטיף וצפון השומרון בניצן

מדברים על זה-מיניות בקלילות

ייעוץ קליני לצוותים, ופסיכותרפיה לחניכים/ות

הרצאות מעוררות השראה

קיימות - לימוד ומעשה

לכל ההצעות באתר (מעל 100) לחצו כאן

כתבות צבע חדשות ועדכונים באתר המועצה

מניעת הטרדות מיניות במכינות – יום העיון השנתי במועצה
זו השנה השלישית ברצף שבה מקיימת מועצת המכינות יום עיון למניעת הטרדות מיניות – גם השנה, התכנסו נציגים…
פרטים נוספים >>
 

פותחים עוד שנה של ליווי רוחני בצבא למאות בוגרי המכינות התורניות
ביום חמישי שעבר נערך כנס 'תוכנית הדר', על שם הדר גולדין ז"ל לליווי רוחני של בוגרי המכינות התורניות…
פרטים נוספים >>
 

"המכינה היא מתנה לחיים" – טל בן אהרון סיפר לנו על חווייתו בסמינר 'יחד'

בימים חמישי ושישי בשבוע שעבר (11-12.11) נערך סמינר 'יחד' לחניכי המכינות שהגיעו מחו"ל. טל בן אהרון מלוס אנג'לס,…
פרטים נוספים >>
 

בוגרים למופת – 'פרס הבוגר' של מועצת המכינות הוענק ל-10 בוגרים מעוררי השראה

'פרס הבוגר' הוענק ל-10 בוגרי מכינות מעוררי השראה ביום חמישי האחרון בבית חנה סנש בשדות ים, לאור מילותיו…
פרטים נוספים >>
 

רוה"מ: "המכינות הן הזדמנות לשנות את החברה" – צפו בדברי נפתלי בנט בטקס המכינות המשותף לזכר יצחק רבין ז"ל
ביום שני, בטקס המשותף לזכר יצחק רבין ז"ל, שודרו דברי ראש הממשלה נפתלי בנט בפני חניכי המכינות: "המכינות…
פרטים נוספים >>

הולכים על בטוח: המכינות הקדם-צבאיות שמות דגש על בטיחות
הקיץ בעולם המכינות הקדם-צבאיות מוקדש בשנים האחרונות לבטיחות:
הכשרות וריענונים במגוון תחומים הקשורים בשטח ובטיולים מתקיימים עבור כל צוותי 57 המכינות – מהמדריך הצעיר ועד לראש המכינה. מועצת המכינות הקדם-צבאיות ומשרדי החינוך וההתיישבות דואגים לפתח ולעדכן את ההכשרות, להפוך אותן רלוונטיות ומשפיעות, ולהטמיע בעולם המכינות תרבות ארגונית של בטיחות. "שהבטיחות לא תהיה גורם שמונע מאיתנו לעשות דברים, אלא שנוכל לעשות את מה שאנחנו רוצים – בצורה בטוחה". היעד הבא: בטיחות בשגרה.
לסיפור המלא >>

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.