מידע חשוב למכינות בנושא משבר הקורונה: מתווה חזרה לפעילות

חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

עדכון שבועי מס' 33 - ב' בטבת תשע"ה - 26 בדצמבר 2014

שישי, 26 דצמבר 2014 10:39

שלום לכולם, להלן תמצית התייחסויות של השבוע האחרון- קריאה מהנה!

פגישה רח"ט(ית) תומכ"א הנכנסת

בפגישת היכרות ועבודה שנערכה השבוע בלשכת רחט"ית תומכא, שבה לקחו חלק בנוסף לרח"טית -תת אלוף מירב קירשנר=  גם סא"ל שי ראש ענף תכנון סדיר (מה שסא"ל אמיר ודמני עשה קודם),  יוס ואני מטעם המועצה ואודי ומטעם האגף, העלינו בין השאר את הנושאים הבאים- רפרנט איש קשר עדכני ורציני במיטב, מסלולים לגרעינים, התחייבות הצבא ועוד. סיכום הפגישה יצורף לכשייצא.
בנוסף, בעקבות הפרסומים של נעמי א. ב"הארץ" מה נכון לגבי נתוני מיצוי לוחמה ופיקוד במכינות שיש להם, התשובות של מירב ושי היו חד משמעיות: הנתונים טובים, ונעמי א. ועיתון הארץ כלל לא פנו אליהם לקבל תגובה/התייחסות קדום הפירסום.
אציין בעניין זה כי עיתון ארץ למרות התחייבותו לא העלה מאמר תגובה שהעברתי אליהם לבקשתם מידי עם פרסום הרשימה של עמוס הראל (שהתבססה על רשימתה של של נעמי א.) , וכך קיבלנו שוב שיעור מאלף בתקשורת מגמתית…..
יחד עם זאת,  הפרסומים האלה רק מדגישים ומחייבים את האצת הקמת יחידת המחקר וההערכה שלנו שתוכל לאסוף נתוני אמת ולהתמודד עם מידע שאינו נכון המיוחס למכינות.

מכסות שנה ג במכינות הקד"צ התורניות

כחלק מהתפתחות וההתמודדות של המכינות התורניות מתפתח ומתגבר הצורך לאפשר לתלמידים המעוניינים בכך שנה ג במכינות (שנה זו איננה מתוקצבת על ידי חוק המכינות ואיננה על חשבון מכסת דח"שים מכינות).
בפועל עקב הסדר היסטורי, מכינת בני דוד מקבלת מכסה בלתי מוגבלת ואילו לשאר המכינות יש מכסה כוללת שהן צריכות להתחלק בה.
במצב זה נפגעת באופן ממשי יכולתן של  המכינות להתמודד על גיוס הלמדנים ומעמיקי החקר בקרב בוגרי יב בנוער הציונות הדתית  שיעדיפו ישיבה גבוהה או הסדר. לבקשת המכינות התורניות פתחנו בהליך שמטרתו לברר אפשרות פתיחת המכסה לכולן, הועד יעסוק בהתפתחות ובהסדרת העניין בישיבה הקרובה כולל נקיטת צעדים מעשיים במידת הצורך.

מסע

לאחר הרבה דפיקות לב ומאמצים הצלחנו לגייס ממש השבוע את הסכום שהיה חסר להבטחת המשך קיום הפרוייקט (25,000$).  הרבה תודות לידידינו הנפלאים בפדרציה בניו יורק!
לאור מצב זה  פרוייקט גיוס חניכי חו"ל למכינות בתשע"ו מזנק קדימה! יוס ישלח זימון לישיבה של כל נציגי המכינות שבעניין- אנא עיקבו אחרי הפרסומים.

צוותים
פרוטוקול הועד מיום 11.12.14  מצ"ב, לעיונכם. 
פרוטוקול יום עיון מיגדר מיום 18.12.14  מצ"ב לעינכם.
פרוטוקול צוות צבא יצורף בשבוע הבא.

ענייני בחירות ופוליטיקה

א. הצד הטוב בבחירות שנכפו עלינו הוא האפשרות לנצל זאת להעמקת המעורבות של המכינאים בנושאים שעל סדר היום, בעיקר עקב המוטביציה הגדולה של פוליטיקאים מהשורה הראשונה להגיע למכינות, מוטיבציה שסיבתה הזיהוי המוצדק שלהם את המכינאים כקהל צעיר תוסס וחשוב עם פוטנציאל מעורבות אזרחית והשפעה  רבה:- "סביבתית- משפחתית וקהילתית"-  עכשיו ועוד לשנים רבות.: יש כרגע מספר התארגנויות על ימי פנלים משותפים של המכינות, נדווח עליהן כשיהיה לנו מידע סופי..

ב. כשח"כ בא לדבר פוליטיקה אז זה צריך להיות על השולחן ולא בתחבולות. לדוגמה ח"כ מסוימת שפנתה לרבות ממכינות החכ"ם מאז פרוץ הבחירות, בשבועיים האחרונים, והציעה  לקיים אצלן בית מדרש חד פעמי למרות שמעולם לא היתה בקשר איתן. ברור שההקשר  הוא נסיון שיווקי לרכוש את הלבבות ולהחדיר פוליטיקה והשפעה. התשובה שקיבלה החכ"ית הנכבדה היתה דומה מרוב ראשי המכינות: את רוצה לדבר על פוליטיקה? אהלן הדלת פתוחה. בית מדרש חד פעמי? לא תודה יש לנו משלנו וטוב מאד.

ג.  לטעמי ראוי שנעודד מכינאים ואנשי צוות החברים או הפעילים באחת המפלגות המקיימות פריימריז, לעזור (בהתנדבות בלבד לא כנגד שכר ולא עח משאבי המכינה וזמנה!) בעיקר ביום הפריימריז וביום הבחירות. כדי שזה יקרה אני מציע לקבוע מראש חופשה בימים הרלבנטים כדי שההתנדבות תהיה וולנטרית ושאכן תקרה.

ד. חשוב לזכור, שאין לעשות שימוש באמצעי ומתקני המכינות לטובת מפלגות כלשהן בבחירות, אין לעבוד עבורן או עבור מועמדים בשכר, כולל לא בועדות קלפי,  וכמו כן יש לשמור על הפלורליזם והנייטרליות:- המכינות אינן מפלגתיות וכל מכינאי רשאי להצביע כפי שיבחר.

מי שנותן אחוזים לגייסי כספים- משחק באש

במשך שנים רבות יש סוג של מחלוקת בעצימות נמוכה בקרב ראשי מכינות בשאלת גיוס הכספים למועצה ולפרוייקטים בה וכן בנושא גיוס כספים למכינות, בשאלות אתיות מגוונות הנוגעות לגיוס הכספים, בין השאר בשאלה אם לעבוד עם הגייס תמורת אחוזים ממה שהוא מגייס.
מבלי להיכנס לכל רוחב יריעת הנושא והעמדות השונות,  האתיות האידאולוגיות והפרקטיות, אני, כמתנגד אידאולוגית לתשלום אחוזים לגייסי כספים טענתי להצדקת העמדה, בין השאר, שזה פתח לקומבינות ושחיתות ודי לחכימא ברמיזא….
למי ששמע חדשות השבוע נראה מיותר להסביר כמה זהירה ובמקומה היתה הגישה הזו: חלק מהעצורים בפרשת החשדות למשחיתות שבה מעורבים אנשי "ישראל ביתינו", הם ראשי עמותות ש"הפרישו" אחוזים ל"גייסי" כספים, כנראה – לפי החשד- במסגרת פתלתלה שבה הגייס התחלק עם הממונה על הקופה הציבורית שממנה הועבר באופן לא כשר תמיכה לעמותה. (כלומר זו שחיתות "עבור" העמותה ולא אישית). נקווה שהחשדות יתבדו ועד אז אני מציע את מה שאבא שלי ז"ל היה תמיד אומר לי כשתמהתי למה הוא לא מקצר קצוות בהשגת משאבים לקיבוץ:- "נכון שאני סוציאליסט עני בלי רכוש חומרי ובלי קומבינות ב"חלונות הגבוהים", אבל אני ישן מצוין בלילה…. "

פרוייקטים:-

גמ"ל:

מצ"ב קבצים ראשוניים ולדוגמה מהחוברת פרוייקטים המשותפת המתהווה. הערות לגרפיקה או לתוכן נא להעביר לתותי[email protected]

מיגדר:

שימקו ויובל לינדן התנדבו לצוות, מבקשים עדו מתנדבים ובעיקר, גם מתנדבות… אנא הודיעו לי או לתותי.

פרוייקט ההתנדבות לסיוע חימום בתי קשישים 

הרבה תודה לכל המכינות שהתנדבו לסייע בפרויקט הקשישים של הקרן לידידות. תרומתכם חברים מרגשת וחשובה!!!
נותרו שלושה מקומות בהם קיים צורך למספר נוסף של מתנדבים: קריית ים, חדרה ונתיבות.
מכינות שטרם התנדבו ויכולות לסייע במקומות אלה, (הסעות ינתנו כמובן בחינם, מהמכינה אל מקום ההתנדבות ובחזרה) מתבקשות לפנות בהקדם אל תותי  0528404804 או באימייל דלעיל.

עדכון בוגרים לעניין ההכשרה הקרובה:-

תאריך ההכשרה : 4-5/1 ( ימים א , ב ).

מיקום – מכינת בית ישראל גילה ירושלים

לו"ז:-

יום א 4/1

0900-0930 התכנסות וארוחת בוקר

0930-1000 שיחת פתיחה

1000-1100 – פאנל ראשי מכינות – תפיסת ראשי המכינות לגבי הבוגרים

1100-1115 הפסקה

1115-1300 מפגש עם בוגרים – קבוצות מיקוד

1300-1400 ארוחת צהריים

1400-1500 מושב א – הבוגרים בתקופת הצבא ( קבוצות דיון )

1500-1515 הפסקה

1514-1600  הצגת תוצרים וגיבוש סיכום.


יום ב 5/1

0900-0930 ארוחת בוקר

0930-1100 מושב ב׳ – הבוגרים בתקופת האוניברסיטה / רכישת המקצוע ( קבוצות דיון )

1100-1115 הפסקה

1115-1130 הצגת תוצרים וגיבוש סיכום

1130-1300 מושב ג׳ – הבוגרים המבוגרים ( בעלי קריירה ומשפחה ) ( קבוצות דיון , הצגת תוצרים )

1300-1400 ארוחת צהריים

1400-1530 מושב ד ׳ : הכנת הבוגרים בשנת המכינה – התכנים הנדרשים כהכנה לעולם הבוגרים ( קבוצות דיון והצגת תוצרים )

1530-1545 הפסקה

1546-1630 שיעור של עינת ממכינת מעיין ברוך על הכלי האינטרנטי שבהם משתמשים במכינה לקשר עם הבוגרים

1630-1700 סיכום

מספר דגשים

  1. כל רכז בוגרים שמתכנן להגיע מתבקש להתקשר לאיתן ישירות לאשר הגעתו חשוב לנו מאד לטובת הערכות לוגיסטית
    להכשרה .
  2. כל רכז בוגרים מתבקש לדאוג שיגיעו איתו ביום הראשון בבוקר שני בוגרים ( רצוי אחד מהמחזורים הראשונים ואחד
    מהמחזורים הצעירים יותר ) לטובת קבוצות המיקוד .

ולסיום:-

ברכות ליניב ולמכינת לכיש שהדליקו ביום שלישי נר שביעי בנחל עוז עם נציגי משרדי הממשלה, אנשי ציבור ועם רב פתיחה חגיגית של השלוחה, ואפילו קיבלו מכתב ברכה מראש הממשלה היוצא לכבוד האירוע. (מצורף). בהצלחה חברות וחברים!שבת שלום ולהת.
דני

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק לשבת - שבת פרשת שמיני חמישי, 08 אפריל 2021 21:43
ממתק לשבת - שבת שביעי של פסח שישי, 02 אפריל 2021 09:00
ממתק לשבת - פרשת ויקרא שישי, 19 מרס 2021 08:57
ממתק לשבת - פרשת ויקהל-פקודי חמישי, 11 מרס 2021 00:36
ממתק לשבת - פרשת כי תשא שישי, 05 מרס 2021 10:18

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.