חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

עדכון שבועי מס' 30 - י"ג בכסלו תשע"ה - 5 בדצמבר 2014

שישי, 05 דצמבר 2014 10:16

אוי א- ברוך.

בנערותי אהבתי לעבוד עם משה ברדוגו וקשרתי אתו ועם משפחתו קשרים קרובים, שכללו גם הרבה ביקורים שלי אצלו. ברדוגו אשר עלה ממרוקו בתור נער בתחילת שנות השישים, בנה את ביתו ("צמוד קרקע") באחת השכונות בעיירה שדרות ובגבעות הסמכות לביתו גידל להנאתו, בנוסף למשפחה עניפה וצבעונית, סוסים וחמורים, תרנגולות כבשים עזים שפנים כלבים חתולים וכו וכו. לפרנסתו עבד ברדוגו שנים רבות כפועל שכיר בלולי הקיבוץ שלי מפלסים שהיו הלולים הגדולים בארץ, אי אז, בשנות השבעים.
ברדוגו לימד אותי, בתור נער מתבגר שעבד עמו כתף אל כתף, את כל רזי המקצוע ועל הדרך גם לימד אותי מרוקאית בסיסית, פיוטי יסוד בנוסח מרוקאי-ספרדי, שירים פופולרים תוצרת קהיר והסברים מדוייקים למה "המערך", האשכנזים, ובאופן כללי כל הקיבוצים והשמאל הם פח שלא יודעים להכין אוכל נורמלי, לשמוח כמו שצריך וכו' (הגם שלשיטתו הארגנטינאים והברזילאים קיבלו הנחת מוצא ולא נכללו בהגדרה של אשכנזים). הוא היה אדם חם וחכם, פעלתן, טוב לב,  בעל אינטיליגנציה רגשית גבוהה וחוש יוצא דופן לשפות מה שהביא אותו ללמוד עם השנים ביטויי מפתח בספרדית ובאידיש שאיפשרו לו לשחרר לאויר העולם,  במדוייק בזמן אמת ובמבטא מרוקאי בולט, ביטויים מכוננים שתיארו את מצבו של האדם בכל מצב צבירה, ושגררו בדרך כלל התפרצויות צחוק בלתי נשלטות של הנוכחים….
יום אחד בבוקר, בקפה של שחרית במשרדי הלול, נכנס הדוד שלי "מנהל הענף" ואמר שחורחה המזכיר המיתולוגי והכמעט נצחי של הקיבוץ הודיע אתמול בערב שהוא נפגע ממשהו שקרה באסיפה הכללית והוא מתפטר.
"אוי א ברוך" אמר להפתעתנו ברדוגו ותפס את הראש בידיו.
מה קרה למה אוי א ברוך? שאלתי אותו
ברדוגו הוריד את הידיים מעל ראשו, קרץ לי ואמר:-

" עכשיו תריבו חודש ובסוף תבחרו שוב פעם את…. חורחה!  –  אתם, הארגנטינאים, גם עצלנים וגם אהבלים ברמות. חראם עליכ".

נזכרתי באירוע הזה השבוע עם ההודעה על פיזור הממשלה וקיום בחירות חדשות.
אוי א- ברוך.
לא כי אני חושב שבטווח הארוך חילופי ממשלה מכל סוג שבסופן יעמדו (שוב) חורחה, סליחה- ביבי, או שמא בנט/בוזי'/כחלון/ליברמן או כל אחד אחר בראשותה, יכולים לפגוע במפעל שלנו שיש לו קואליציית תומכים רחבה מקיר לקיר. אלא משום שהמהלך הזה של פיזור הממשלה בהחלט יכול לעכב לחודשים רבים מהלכי מפתח שקידמנו במאמצים גדולים מאד בעזרת הממשלה הנוכחית ובראש בראשונה בנושא הבינוי, וגם את הסיטואציה שבה כיהנו שרי חינוך וביטחון שמאד מאד היו קשובים לצרכיי המפעל שלנו והורו לרפרנטים הרלבנטים במשרדיהם לסייע בקידומם.

לכן, גם אם הממשלה הבאה תמשיך מהנקודה בה אנו נמצאים כיום, מדובר בסיכוי ממשי ל"הקפאת מצב" של חצי שנה לפחות, דחיית/ביטול מהלך הגיוס כספים לטובת הבינוי עם שר החינוך פירון שנועד להיערך בניו יורק במרץ, וסימן שאלה כמה מוטביציה תהיה לשרים הנכנסים לסייע לקידום המהלכים הנ"ל מבחינת סדרי העדיפויות שלהם.
בישיבת הועד הקרובה נקיים חשיבה ראשונה על התסריטים הסיכונים וההזדמנויות שאולי נותרו, בסיטואציה הקיימת.
נקווה שלא נינזק ולא ניעצר ושהממשלה החדשה תצליח בדרכה.

לוז ישיבות ואירועים בשבוע הקרוב:-

יום ראשון 7.12.14- בשעה 0900 בבית אבי חי בירושלים, צוות ראשי מכינות לנושא מחקר והערכה.
יום ראשון 7.12.14-בשעה  1100 בבוקר ב אגף הבטחוני חברתי בתל אביב- מטה גיוס משותף מכינות חכ"ם.
יום רביעי 10.12.14- בשעה  0900- במכינה הירושלמית צוות ראשי מכינות לתחום צבא.
יום חמישי 11.12.14- בשעה 0930 עד 1200 בלטרון- ישיבת ועד מועצת המכינות (ישיבה עה (3).

דוח ישיבת צוות בוגרים 30.11.14

בהרכב חלקי נסקרה הפעילות בשנה האחרונה על ידי איתן. בישיבה גובשו וסוכמו המלצות הצוות בנושאים הבאים:-
יעדי תשעה בתחום הבוגרים; הפרמטרים המחייבים ומזכים מכינה בהשתתפות תקצוב רכז הבוגרים; אופן בניית פרוייקט ההתיישבות ובחירת היעדים (ההמלצה ללכת על שני יישובים במקביל – נצרת עלית וקרית גת/יישוב אחר בדרום). כל ההמלצות תפורסמנה לאחר שהועד בישיבה הקרובה יקבל עליהן דיווח ויתייחס אליהן.

דוח ישיבת רכזי בוגרים לקראת סמינר הכשרת רכזים- סבב 2- 3.12.14  (מסר:- איתן)

מפגש רכזי בוגרים עסק בקביעת התכנים להכשרת רכזים מחזור ב.
בדיוק בעוד חודש תתקיים ההכשרה הרכזים מחזור ב . עד היום אישרו הגעתם חמישה רכזים.
אנו מבקשים לדעת מוקדם ככל האפשר את כמות הרכזים שמגיעים להכשרה לטובת הערכות מבחינת לוגיסטיקה מיקום מתאים וכו . אנא הנחו את הרכזים המתכננים להשתתף לאשר הגעה אצל איתן . להזכירכם – רק רכז בוגרים שישתתף בהכשרה מכינתו תזכה למימון ממועצת המכינות'.

העמקת השת"פ בין מועצת המכינות ללב-אחד (ע"פ מסקנות יום העיון האחרון)

בעקבות לקחי "צוק איתן" ושיתוף הפעולה הטוב והמתמשך לאורך שנים עם "לב אחד", התקיימה פגישה עם חמי בנר שמונה למנכ"ל הארגון. ככלל סיכום הפגישה שייושם בחודשים הקרובים הוא לקידום השת"פ באופן הבא:-
1. סדנת הכנה להתארגנות במצבי חירום למכינות המעוניינות- כחצי יום.
2. שימור הידע לעניין הפעלה ושתפ (בוגר או רכז בוגרים שמפעיל לפי פקל קיים עם היווצרות הצורך).
3.  דיון בפוורם הבוגרים ו/או בפורום מנהלים /ראשי מכינות לגבי יישום ההמלצות הנ"ל ומימושן.

תמר (תותי) מייבום, עוזרת המנכ"ל לקידום פרוייקטים מוסרת:

ראש ומנהלי מכינות יקרים שימו לב! בימים אלה מועצת המכינות מובילה 3 פרויקטים שלכם תפקיד חשוב בהצלחתו של כל אחד מהם.  אנא הקפידו לוודא שהמכינה שלכם הגישה את כל המסמכים הנדרשים במסגרת הפרויקטים. 
במידה ולא כך הדבר, אנא דאגו לשלוח לנו את כל טפסים הרלוונטיים לא יאוחר מה17.12.14. (מצורפים לעדכון השבועי).

בכל שאלה ניתן לפנות לתמר (תותי) מייבום, רכזת הפרוייקטים לפי הפרטים:- 0528404804 או באימייל [email protected]

הפרויקטים:

א. סיוע כספי למכינאים חסרי יכולת כלכלית.
ב. פרויקט הגמ"ל- (גיוס משאבים למכינות(

ג. פרוייקט סיוע חד פעמי לקשישים.

פירוט:- 
א. סיוע כספי למכינאים חסרי יכולת כלכלית.
 שלב ראשון של המבצע הוא איסוף דחוף ומיפוי הצרכים. כרגע שלחו רק 15 מכינות רשימות וטפסים בהתאם לנדרש, ועוד חמש מכינות בשלי תיקון והשלמות. כדי שמכינות שלא בטוחות אם העבירו או לא את הנדרש יעשו זאת להלן רשימת המכינות שהגישו עד כה בקשה לסיוע למכינאים חסרי יכולת כלכלית (ע"פ הא'-ב'):

אלישע, בינ"ה, בית יתיר, בני דוד, בני ציון, חמדת,  יונתן, מגן שאול, מיתרים לכיש, מעוז, עין פרת,  ערבה,                    קרית מלאכי, רבין, תלם.

מכינות שטרם הגישו מצורף שוב הטופס למילוי ושליחה עד 17.12.14- הטופס מצורף אנא מלאו בהתאם!

ב. פרוייקט הגמ"ל!
בהמשך לפניותינו ובקשותינו הגישו מכינות נוספות בקשות לסיוע גיוס משאבים פרוייקטים. מצ"ב רשימה מלאה הכוללת נכון להיום  11 מכינות בלבד  שהגישו בקשות (מסודרים לפי א, ב). מטרת הרשימה לתת רעיונות למי שעדיין לא הגיש. ושוב זיכרו למלא הטפסים ולהעבירם לתותי ללא דיחוי.

המכינות והפרוייקטים:-

אלישע- כפר סטודנטים; 
מכינת בית ישראל- בדרכך נעם; 
מכינת בני ציון מדור לדור (הופך בחלקו לפרוייקט מועצתי בע"ה ראו הרחבה בהמשך)
מכינת העמק- שביל עמק המעיינות;
מכינת חמדת- תרומה לקהילה במעשה וברוח;  
מכינת חנתון- התו החברתי; 
מכינת יונתן- חונכות אישית בבתי ספר;
מכינת ימין אורד- מעורבות קהילתית בחצור והסביבה;
מכינת מלח הארץ- שילוב אתיופים בחברה הישראלית;
מכינת ערבה- עבודה עברית;
מכינת רבין- הבחירה בחיים

ג. מבצע סיוע חד פעמי לקשישים נזקקים
ושוב אחנו יכולים להרגיש גאווה גדולה כשאנחנו מבינים ורואים איך אנחנו הולכים ומתמקמים כגוף המשמעותי ביותר והכתבות האולךטימטיבית למי נזקקים לסיוע והתגייסות מיידית לקידום מהלכים עושי טוב.
ביום שני 1.12. קיבלנו קריאה דחופה מקרן הידידות לסייע לחלוקה חד פעמית של דמי חימום לקשישים מאותרי רווחה ונזקקים ביישובים שונים בארץ. תותי שידרגה את שיתוף הפעולה ליותר מאשר רק  חלוקת צ'קים ותופרת  את כל עניין הלוגיסטיקה מול המכינות. אנחנו הערכנו שתוך כשבוע יתנדבו כ 300 מכינאים. ביום שלישי 2.12 פירסמנו אימייל דחוף, ותוך פחות מ48 שעות, 10 מכינות + עמותות ארגוני בוגרים עם פוטנציאל כולל כבר של מעל 500 איש (!) הודיעו על התנדבות.
אין מילים חבר'ה, יצאתם ויצאנו גדולים ובמאני טיים! (לפחות במוטיבציה. עכשיו נשאר העניין "הקטן" של – לבצע…) .
מכינות שבעניין, נא לשלוח את הפרטים בטופס המצורף.  (למתעניינים:- אין במכתבים ובמבצע כל איזכור לנצרות או לנוצרים).

דיון בכנסת – שילוב יוצאי אתיופיה בחברה הישראלית (והקשר למכינות הקדצ)

ביום שני 1.12 נערך בכנסת באולם ירושלים דיון של שדולת שילוב יוצאי אתיופיה בראשות ח"כ שמעון סלומון (יש עתיד)  והשתתפות 5 ח"כים נוספים (מפורטים לפי זמן שהות בישיבה: מוטי יוגב- הבית היהודי,  פנינה תמנו שטה- י"ע, איתן כבל- עבודה, רינה פרנקל י"ע, יפעת קריב- י"ע) וכן שותפים רבים מהעדה ולא מהעדה, פעילי וראשי ציבור וארגוני חינוך וחברה, נציגי משרדי ממשלה ועוד. מהמכינות נעתרה להזמנה שפירסמתי כאן עינב הופמן וכמו כן השתתפו חניך מ"אחד משלנו" וחניכה מ"יונתן" וכן דני לימור יו"ר נחשון.
הדיון היה מרתק וחשוב כחלק מהתהליך המתמשך שאנו מעורבים בו חזק, ושוב מה שמשך את תשומת ליבי היה שבעצם מדיון רחב וכוללני הסתבר שכמעט כל הדוברים, קצת למורת רוחם של נציגי ארגונים אחרים שם, ראו ורואים במכינות אפיק מרכזי לשילוב מוצלח של בני נוער ממשפחות עולות אתיופיה והדיון התמקד בעיקר בעניין הזה, איתור והסרת החסמים להשתתפות הלא מספיק מרובה של אוכלוסיות מיוחדות בכלל יוצאי אתיופיה בפרט. המשך יבוא…

פגישה ראשונה של מועצת החניכים הצפונית

מועצת החניכים של המכינות הצפוניות קמה ויצאה לדרך! ביום ד 3.12.14 במשך יום שלם שנערך בבית אלון בהובלתו והנחייתו של יוסי ברוך התכנסו נציגי המכינות הצפוניות (גליל עליון 2 השלוחות, ימין אורד, עמ"ק, מיצר, רבין, חנתון, תבור ) לישיבת ההקמה קביעת היעדים וסדרי העבודה.  ההתכנסות החברותא והיום היו מושקעים ומוצלחים מאד, והעתיד המשותף בעקבות הישיבה נראה מאד מעשי. אם הפיילוט הזה יצליח וישמור על המשכיות כדאי ושוה לבחון יישומו גם באזורים נוספים של הארץ.

עדכון בנק המזרחי

בעקבות חוסר שביעות רצון הבנק מהשת"פ עם המכינות והמשקעים מיחס ראשי המכינות לדרישות השת"פ, החליט הבנק לא להמשיך בתמיכה בפרוייקטים שונים של המכינות כפי שעשה בשנתיים האחרונות. עם זאת, יתקיים בקרוב דיון חוזר בבקשתנו מהבנק להשתתף במימון חלופי לטובת קיום והרחבת פרויייקט דור לדור כפרוייקט ארצי של מכינות וגופי יג אחרים, דבר שממילא כבר מתרחש בפועל ללא תמיכה כספית מספקת (בעיקר ע"ח בני ציון). בהקשר זה אני מבקש באופן אישי מהמכינות שחניכיהן נעזרים בפרוייקט "מדור לדור" ובמלווים מטעם הפרוייקט להשתתף בתשלום הסמלי שהן נדרשות להעביר לניר יששכר (בבני ציון) לטובת צמצום הפער הכספי הנגרם מקיום הפרויקט ללא תמיכה מספקת בשלב זה, (בתקווה שבמהרה נמצא משאב כספי מהותי (כמו הבנק) שייכנס לתמונה לסיוע).

רכזת חדשה ליחד-מסע
לכל משתתפי הפרויקט או המתעניינים בו, הרכזת החדשה המוכשרת והנמרצת המחליפה את יהודה, בוגרת מכינת תלם ויחידת מודיעין מובחרת-
אביגל בן אור- טלפון 054-7718669 אימייל: [email protected].com

חשוב! חשוב! חשוב!


אני מתנצל מראש על הטרטורים אבל רצף הפגישות בימי חמישי ואילוצים נוספים מחייבים אותנו לשינוי נוסף ואחרון של יום העיון בנושא שילוב אוכלוסיות ייחודיות,  שלאחריו תתקיימנה במקביל שתי ישיבות:- צוות ראשי מכינות בעניין אוכלוסיות מיוחדות ובמקביל ישיבת מנהלי מכינות.

היום יתקיים בלטרון ביום חמישי 1.1.2015 לפי הלוז:-

0930- 1130 דיון כללי בנושא מכינות מיוחדות (כנראה בהשתתפות ח"כ סלומון).
1200 – 1400  במקביל:-
1. פורום מנהלי מכינות.
2. צוות ראשי מכינות אוכלוסיות מיוחדות.
(מועד זה חלופי למועד שתוכנן ב 25.12.)

יום העיון בנושא עיסוק וחינוך למיגדר ומיניות נשאר כמתוכנן ביום חמישי 18.12.14 בלטרון בין השעות  0930 ל 1200.
אנא אשרו השתתפות מי שטרם עשה זאת לשני האירועים!

תודה לכל מי שצלח את העדכון הארוך ומרובה הפרטים, אנא פעלו לפי הבקשות וההנחיות ונצא כולנו נשכרים.

שבת שלום!
דני

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק לשבת - פרשת בלק שישי, 03 יולי 2020 09:25
ממתק לחג השבועות חמישי, 28 מאי 2020 08:50
ממתק לשבת - פרשת שלח לך שישי, 12 יוני 2020 08:59
ממתק לשבת - פרשת בהעלותך שישי, 05 יוני 2020 10:04

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.