חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

עדכון שבועי מס' 3 – א' בסיוון תשע"ד – 30 במאי 2014

שישי, 30 מאי 2014 02:53

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

יום ירושלים (אביגדור המאירי)

קצת בשונה מתמיד, חשבתי לנכון לפתוח בהקשר של יום ירושלים אותו חגגנו וציינו השבוע.

בעידן של תקשורת מגוייסת שעמדותיה ידועות מראש משעשע או מעציב או גם וגם לקרוא את מאמר המערכת של….  עיתון הארץ (!…) יום לאחר שחרור ירושלים, וכל המוסיף גורע:

צהלי ורוני, יושבת ציון 
אין מילים לבטא את הרגשות המסעירות את לבנו בשעה זו. 

ירושלים שוב אינה מחולקת אלא מאוחדת תחת דגל ישראל… העיר העתיקה של ירושלים היא שלנו, שעריה פתוחים והכותל המערבי שוב לא יעמוד עזוב ודומם. 

הוד העבר שוב לא נשקף מרחוק, אלא מעתה הוא יהיה חלק של המדינה החדשה וזוהרו יפיץ את קרניו על מפעל הבנייה של חברה יהודית שהיא חוליה בשרשרת הארוכה של תולדות העם בארצו. עם ישראל, בארץ ובתפוצות, מריע לצה"ל אשר החזיר את העטרה ליושנה. ירושלים כולה שלנו"

jeru day maariv

ומה קרה בעולם המכינות בשבוע ירושלים?

מכינות רבות, לקראת ובמהלך יום ירושלים עצמו, הוסיפו ללימוד גם סיור טיול וחגיגה בעיר.

מכינות בית ישראל והירושלמית בעזרת יד בן צבי קיימו כנס מכינות שנה שנייה ברציפות אשר כלל בנוסף אליהן את מכינות אדרת, יונתן (עלומים), אליאל (באר שבע), וחניכים מבני עקיבא, ובס"ה קצת יותר מ 200 איש.

היום נערך אחה"צ ובערב וכלל סיורים בשכונת רחביה ותוך כדי הסיורים מעגלי לימוד שלאחריהם פאנל (עם רחל עזריה ואורי עמדי הירושלמים) בנושא "מקומה של ירושלים בחברה הישראלית". הערב הסתיים במעגלי תפילה (למתפללים) ושירה (ללא מתפללים) ובסדנאות יצירה, והיה מוצלח וייחודי.

יום עיון ואסיפה כללית – חזון יעדים ומטרות, אישור מאזנים ובחירת מנכ"ל

ביום חמישי 29.5.14  התכנסנו ליום ארוך בלטרון שחלקו הראשון הוקדש לתהליך בירור עומק של חזון יעדים ונושאים שונים מעולם הפעילות והעשייה של המכינות. הרעיון המכוון היה לייצר מסמך הסכמות שעל פיו יוכל הועד לגזור תכנית עבודה רב שנתית ושנתית.

בחלק זה שתוכנן על ידי חברינו שמריהו ויעל דומב (שחלתה ונעדרה) השתתפו נציגי 20 מכינות. המשובים שקיבלנו עד כה היו שזה היה תהליך פורה וחשוב, גם איפשר הכרות בין ראשי מכינות שחלקם חדשים ובין ראשי מכינות חדשות, ובעיקר איפשר ליבון משותף ובירור עומק נדיר במקומותינו של המשותף לנו והיכולת להסכים על הגדרת חזון ויעדים משותפים.

הועד יגבש את ההערות וינסח ויעביר לאישרור את הנוסח הסופי של המסמך לאחר ההערות, ובשיטה דומה לקוד הפתוח המדיה האינטרנטית תאפשר עיצבו והשלמת המסמך על ידי כל ראשי המכינות הרוצים בכך.

לאחר ארוחת צהריים צמחונית חלבית, התכנסנו לאסיפה כללית, שבשיאה כללה נציגי 29 מכינות.
דוח מפורט על האסיפה יישלח בהמשך.

בקציר האומר נספר שהאסיפה כללה בחלקה האחד עדכונים שוטפים ואישורי מאזן 2013, שבהם הושמעה עמדת הדרג המקצועי של  רוה"ח המבקר של העמותה (משרד רו"ח קוסט-פורר) שלפיה כרית הביטחון הכספית שיש להותיר בקופת המועצה צריכה להיות לפי כלל אצבע של 3 חודשי פעילות (כיום יש בקופה דרך קבע כרית בטחון בדמות מזומנים בהיקף חודש וחצי פעילות). ההמלצה תידון בועד.

החלק השני עסק בבחירת מנכ"ל.

רובו של חלק זה הוקדש לדיון בדרך הפסקת עבודתו של יוס אלדר כמנכ"ל וסיבתה. בדיון הובעו דיעות שונות כולל ביקורת על התהליך ועל מידת שיתוף חברי המועצה בשלבים המקדימים של התהליך. סוכם פה אחד כי אם אבחר כמנכ"ל תיעשה פנייה ליוס לקבל את הצעת הועד האחרונה (מיום 11.5) (לפיה הצעה יוס יישאר בתפקיד ניהולי המשמר את מעמדו הייחודי בקשר שבין "השטח" למועצה, תוך קציבת קדנציה והסדרת פרטים המעשיים).

אציין, לשבח משתתפי הדיון כולם,  כי למרות הפוטנציאל הנפיץ של הדיון הוא התנהל ברובו המכריע תוך הקשבה וכבוד הדדי רב, והדבר מוכיח שוב – בעיניי הפרטיות- את יכולתנו להצליח לקיים דיון גם בנושאים קשים שבמחלוקת כבני תרבות מבלי לטייח ולהדחיק וגם לקיים שיח פתוח וביקורתי אך לא מתנגח וכוחני.

לאחר מכן התקיימו בחירות חשאיות שבה השתתפו נציגי 22 המכינות שנשארו עד שלב זה ובה הצביעו 21 בעד אישור מינויי  כמנכ"ל החל מיום 1.6.2014 לתקופה של שלוש שנים.
(קצת מביך לכתוב על עצמי – אשתדל שזה לא יקרה להבא…. ואני מאחל לעצמי בשמכם הצלחה בתפקיד….).

אירועים בשבוע הקרוב

כנס מכינות במרכז רבין- 1.6.14

ביום ראשון  1.6.14 , יתקיים במרכז רבין בתל אביב ביוזמת מכינת ערבה כינוס שבו צפויים לקחת חלק מכינאים מ 10 מכינות (כ 350 משתתפים),  את היום יפתחו ארז אשל וחיליק טרופר (היום בתפקידים בכירים במשרד החינוך, ושניהם וותיקים ובעלי מוניטין בעולם המכינות), וינעל ח"כ עמרם מצנע. בתווך יתנהלו מעגלי לימוד ושיח בנושא "היום שאחרי המכינה".

חשוב לציין שמדובר ביוזמה עצמית של חניכים במכינת ערבה שהחליטו ליזום את הכנס לאור ביטול המפגש השנתי (כזכור לכם הסכום שנועד למפגש השנתי הושקע בהכנת תכנית הבינוי). יישר כח ענק לצעירים!

כנס מכינות מקבלות מלגה 2.6.14

ביום 2.6.14 מתקיים במרכז בנק המזרחי בלוד יום עיון לכל המכינות שמקבלות השנה מלגה מהבנק עבור פרוייקטים קהילתיים. מדובר ביום מאורגן ומושקע הכולל הרצאות מקצועיות ברמה גבוהה מעגלי שיח והצגת פרוייקטים לדוגמה. נציגי המכינות המשתתפות וראשי המכינות שלהן או נציגים בכירים מהצוות ישתתפו באירוע, השתתפות שהיא אחד התנאים לקבלת המלגה.

ולסיום כמה הודעות וידיעות מעניינות שקיבלנו במהלך השבוע:

  • בוגר מחזור ג' של מכינת קרית מלאכי,  סרן יוסף הבטאמו זכה השנה בפרס מוסקוביץ' ליזמות צעירה! הבטמו, בחור בן העדה האתיופית, הקים את "תוכני צידה לדרך" – תוכנית המכינה נוער יוצאי אתיופיה לשרות צבאי משמעותי. ( מצ"ב קישור לפרסום על הבטאמו בקרן מוסקוביץ'.)
    http://www.moskowitzprize.com/spirit-of-zion-award-winners/2014-spirit-winners/aftamo-yosef/

       יישר כח וברכות להבטאמו ולמכינה!

  • תיקון טעות: מצורף הקובץ הנכון של הפרסום בעניין כפר הסטודנטים במכיכת אלישע
  • מכתב בעניין הכותל של חניכת מכינת יונתן
  • מכינת יונתן בקיבוץ עלומים היא מכינה שבה לומדים בצוותא בנים ובנות דתיים, (התקיימה שנתיים כשלוחה של "צהלי" והשנה מחזור ג שלה הוא למעשה שנה ראשונה כמכינה נפרדת בהכרה). המכינה עלתה לרגל לירושלים לקראת יום ירושלים ובגלל אירוע בכותל שהכעיס את עדי, אחת המכינאיות, היא כותבת מרתק המצורף לדף הזה.
  • ו….אחרון חביב:
    אם יש אנשים שאתם מעוניינים שיהיו מכותבים לדף מידע זה….. הודיעו לי

חברים וחברות באה מנוחה ליגע ומרגוע לעמל…
שבת שלום! 

דני

מכתבה של עדי סילברמן ממכינת יונתן לשרי הממשלה:-

בס"ד  כ"ה באייר התשע"ד                                                                                                      25.05.14

האם הר הבית בידינו?

שמי עדי סילברמן, אני גרה בשערי תקווה והשנה אני נמצאת במכינת יונתן שבקיבוץ עלומים.

אני כותבת את המכתב הזה, משום שחשוב לי לספר מקרה שקרה, שבעיניי הוא חמור מאוד.

ביום חמישי האחרון,כחלק מהכנה של המכינה ליום ירושלים יצאנו כל המכינה למסע רגלי מבית מאיר, את העלייה סיימנו בכותל.

המסע היה חוויתי ועוצמתי ולווה באימוץ לוחם שנפל ע"י כל חניך וחניכה.

ההליכה בתוך ירושלים עד הכותל הייתה מלווה בשירה ובהנפת דגלי ישראל, וכאשר הגענו לכותל התבקשנו ע"י השומרים להשאיר את הדגלים מחוץ לכותל. ניסינו להתווכח עימם, אך לא היה טעם מכיוון שזו הוראה מפורשת ממשטרת ישראל.

הוריי הם ילידי סקנדינביה, הם היו חניכי בני עקיבא וכאשר היו בגילי עלו לארץ במסגרת הכשרה של בני עקיבא.

הם עלו ונשארו כאן מתוך ציונות ורצון להוליד וגדל את ילדיהם במדינת ישראל. עוד יותר מכך, הם בחרו להתיישב בשומרון מטעמים אידיאולוגיים.

במשך כל ילדותי שמעתי מהוריי שיהודים בחו"ל נאלצים להסתיר את יהדותם. אבי סיפר שנאלץ להסתיר את הכיפה עם כובע, לא להבליט מגן דוד ובאופן כללי לא להסגיר את היותם יהודיים.

יהודיים רבים נאלצו להסתיר את יהדותם בחו"ל, ועלו לארץ כדי לחיות בתור יהודים וישראלים בגלוי ובגאווה. תארו לעצמכם את ההלם והביזיון שחשנו, בתור מכינה קד"צ דתית שמתחנכת על ערכי הציונות ואהבת הארץ.

חיילנו חירפו נפשם כדי לשחרר את המקום הקדוש לנו ביותר, שיותר מכל מקום אחר מסמל את היהדות והציונות, בשביל שלדור שלנו תהיה הזכות להיכנס אליו בגאון ובראש מורם. דווקא במסע שאמור לסמל את יום שחרור ירושלים, לא הורשנו להיכנס עם דגלי ישראל לכותל.

כבת שגדלה וחונכה כל חייה בבית ציוני וכבת יהודייה שמתוך בחירה חופשית וגאה מתגייסת בקרוב לצבא הגנה לישראל אני וכל חבריי למכינה הרגשנו פגיעה והשפלה בגאווה הלאומית שלנו.

האם ייתכן שבשנת תשע"ד(2014) אסור להיכנס לרחבת הכותל המקום הכי חשוב לעם היהודי עם דגל ישראל שמביע ומראה את החופש בארצינו ארץ ציון וירושלים??

אני מבינה שהוראה זו נובעת מטעמים ביטחוניים ופוליטיים, אבל אסור לנו לוותר על זהותנו היהודית והישראלית ועל זכותנו על הארץ הזאת. בטח לא במקום הזה ובזמן הזה.

 

יום ירושלים שמח,

בברכה,

בשם מכינת יונתן מחזור ג',

עדי סילברמן.

תגובות ניתן לשלוח ל- [email protected]

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.