חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 280 | 6.1.2020 | ט' טבת התש"פ

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות

שישי, 03 ינואר 2020 01:29

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

שלום לכולם ושבוע טוב,

 • עדכון 280 בסימן ממטרי חורף עזים אשר בצד הברכה שהם מביאים למשק המים  (יחד עם קור שחשוב לא פחות לחלק מהגידולים החקלאיים ולבעלי החיים) מחוללים גם נזקים ופגיעות בנפש. יש כאן מטאפורה מסוימת לכך שגם דבר טוב ושפע כאשר הם במידה יתרה יכולים להזיק...

 • במכינות ובמועצה שפע עשייה בצד דאגה אמיתי למכינות בהקמה, שנמצאות תחת אחריות בלעדית של משרד הביטחון המטיל עליהן גזרות בלתי סבירות בעליל. דומה שהמשרד צריך להחליט אם הוא מאפשר פתיחת מכינה חדשה ואם הוא מאפשר לה ליצור אפשרות פעילה ולא הגבלות חסרות שחר.

 • המסע לפולין: לפי פניית אנשי צוות ומנהלי שלוחות הקלנו בתנאי ההצטרפות למשלחת, מוזמנים ומוזמנות להירשם.

 •  כנס נס הרים: הסתבר לנו מפניית ראשי מכינות כי בתאריך שנקבע יש במקביל נסיעה של כ- 15 ראשי מכינות ושלוחות לחו"ל וביקשו שנתאם תאריך חדש לכנס, מאחר ויש קושי בהזזת הנסיעה.
  אנו נוטים להקדים את כנס נס הרים לימים רביעי וחמישי שאחרי הבחירות (4-5/3/20), בהתאם לכך נודיע סופית השבוע. מחכים ומצפים בשמחה והתרגשות להשתתפות מקסימלית, בפרט מאנשי המשלחת שבגינם הקדמנו הכנס.

קריאה מהנה ומועילה לכולנו…. 

מה בגליון?

תאריכון

 

הצעות למכינות

מועצת המכינאים 2.0: עשרות חניכי מכינות הגיעו למפגש הראשון לשנת תש"פ

אקטיביזם, אחריות ואחדות: אלה הערכים שקבעה מועצת המכינאים להתמקד בהם השנה. במפגש ראשון ועמוס למדו החניכים על המכינות השונות ועל מועצת המכינות, וחשבו יחד על פרויקט משותף שיפתחו בשנה הקרובה.

השבוע (א') התקיים המפגש הראשון של מועצת המכינאים לשנת תש"פ במכללת 'דעת' בתל אביב. בשנה שעברה מועצת המכינות הקדם צבאיות הובילה את פרויקט מועצת המכינאים לראשונה, והשנה נכחו כבר 60 מכינאים ומכינאיות מ-27 מכינות (אדרת, אופקים למדע, איתן, באר אורה, בארי, בית ישראל, בני דוד, גליל עליון, דרך ארץ, הירושלמית, הנגב, העמק, חנתון, יונתן, כרם אל, מיצר, מיתרים לכיש, מנשרים קלו, מעוז, נחשון, ע"ש הדר גולדין, רבין, עין פרת, עמיחי עז שלמה, רוח נכון ותל"ם).

אחרי היכרות אישית, הצגת מועצת המכינות ושיחה על מטרות מועצת החניכים לשנה הקרובה - בחרו החניכים שלושה ערכים שיובילו את עשייתם השנה: עשייה (אקטיביזם), אחריות ואחדות. נעם יוסף מטעם צוות המדיה של מועצת המכינות העביר משבצת היכרות עם עולם המכינות במדיה, ולאחר מכן הותנע פרויקט מדיה חדשני יחד עם חניכי המכינות על מנת לבסס כלי שימושי להעברת תכנים מהמכינות ופרסומם. לבסוף, החניכים שמעו על פרס באר והונחו היסודות לקראת פרויקט משותף בינמכינתי שהחניכים יובילו בהמשך השנה. 

ישר כוח למכינות המשתתפות, לגלעד זילברשטיין ממועצת המכינות על ההפקה, ולאיה טננבאום בוגרת מכינת רבין על הובלת התהליך! 

מכינות שמעוניינות לצרף חניכים נוספים מוזמנים לפנות אל איה: 052-6687915

מועצת המכינאים

מכתב מדני זמיר בעקבות אירועי האנטישמיות בארה''ב

Dear Friends,

Following the stabbings in Monsey, we share your shock at this latest atrocity, and at the wave of attacks on American Jews of which it is a part.

We trust that you and the authorities will do what it takes to keep you safe. Still, it is important to us to express the sense of responsibility we feel for you and all our brothers and sisters in the United States. If there is any way we can help, we will not hesitate to do so.

We are here for you.

Dani Zamir, and the men and women of the mechinot across Israel and beyond

עצרת הזדהות עם יהודי ארצות הברית והעולם

בעקבות גל האנטישמיות ובמקביל לעצרת ניו יורק השבוע, מכינת רבין ומכינת עמי-חי השתתפו בעצרת הזדהות עם יהודי ארה"ב והעולם בירושלים. 

כך נכתב בדף הפייסבוק של המועצה:

No hate. No fear: Pre-army programs Rabin & Amichai participated at the assembly in Jerusalem, following the stabbing attack in Monsey on Chanukah. 

The Joint Council of the Pre-Army programs stands with our dear friends abroad. We share your shock and protest the wave of terrorist attacks on American Jews.

לפוסט המלא לחצו

עצרת הזדהות

הרשמה למשלחת לפולין

במהלך השבועיים הראשונים של יולי תצא משלחת ראשונה מסוגה של אנשי מכינות לפולין.

המשלחת מיועדת לראשי מכינות, ראשי שלוחות, ואנשי צוות בכירים בעלי ותק של שנתיים ומעלה.

המועצה תממן כמחצית מהעלות וניתן לצרף בן/בת זוג או ילד/ה מעל גיל 18 במחיר עלות מלא.

מדריך הקבוצה שלנו יהיה: גלעד אולשטיין ממכינת נחשון.

*** בטרם היציאה למסע אנו נקיים 2 מפגשי הכנה.

להרשמה לחצו

מהרו להירשם!!

מספר המקומות מוגבל 

עדכון למכינות מהשטח

בעקבות מס' תקלות בשבוע החולף והבוקר... אני מזכיר כי בקשה לשינוי לא מאושרת עד לקבלת מייל אישור חדש!

אין בהגשת הבקשה אישור להתחיל לבצע את הטיול על פי השינוי עד לקבלת האישור.

וכמובן שאין לצאת לשטח  לפני קבלת האישור המחודש.

כמה תזכורות על התנהלות תקינה מול תאום טיולים וחדר מצב:

 1.   בקשת טיול עד 4 ימים לפני הטיול (לא כולל יום הטיול).
 2. שטח אש נדרש תאום של 14 יום  (לא כולל יום הטיול) תאום שטח אש באמצע שבוע הוא מתכון לתקלות, תשובה מתקבלת רק ביום חמישי לפני הטיול ובד"כ התשובה שלילית.
 3. אין אפשרות לבקש חלופות / 2 מסלולים במקביל. מומלץ לתכנן חלופות בעזרת אשף המסלולים ורק במקרה הצורך לעשות שינוי.
 4. בשום מקרה חניכים לא יכולים לדבר עם תאום טיולים/ חדר מצב. רק צוות שעבר הכשרה של רכזי טיולים או אחראי טיול למעט מנהל המוסד.
 5. חניכים לא מורשים להיכנס למערכת ולהזין את הטיולים – חשוב להבין כי איש הצוות שרשום כמתאם נושא באחריות!
 6. באחריות ראש המכינה לעדכן את אנשי הצוות המורשים ולמחוק מהמערכת אנשי צוות שסיימו את תפקידם.
 7. חשוב לכתוב את מתווה הטיול בצורה מדויקת ונכונה על פי השפה והקודים של תאום טיולים – הזנה מדויקת מאפשרת זרימה של העבודה ומונעת תקלות.
 8. חשוב לשלוח את מתווה הטיול מסומן על מפת סימון שבילים בלבד! (לא עמוד ענן או אפלקציות אחרות)
 9. שינויים (שינוי/ קיצור מסלול, שינוי מקום לינה וכו' ) רק במקרים של בעיות בטיחות (עומס חום שיטפונות) או מצב ביטחוני. אם ידוע 4 ימים מראש הזנת אישור טיול חדש. במידה וידוע יום קודם / בוקר הטיול אז שינוי מול חדר מצב ואישור על פי זמינות קב"ט החלה"ט.
 10. כל הנציגים של תאום טיולים יכולים להנחות ולעזור בתאום אך רק יואב מאשר את הטיול.
 11. הלשכה לתאום טיולים פתוחה עד שעה 16:00, חדר מצב עובד 24/7 אך לנושאים לא דחופים עדיף לפנות החל מהשעה 11:00 אחרי ה"לחץ בוקר".
 12. הזנה מקצועית ונכונה של הטיול מאפשרת התייחסות מהירה ואישור מהיר.

יחידת הפיקוח:

בפגישה עם הפקחים מיחידת פיקוח הטיולים, הם הציעו למכינות המעוניינות בכך, הדרכה וסיוע לקראת הוצאת טיולים (כפי שהיה מיד לאחר האסון בנחל צפית). מניסיון של מס' מכינות, מציע להשתמש בשירותיהם, ליצור קשר ולהזמין אותם. ניתן גם להזמין אותם בבוקר היציאה לפעילות/ טיול על מנת לוודא יציאה תקינה וטובה – יש להם רצון גדול להדריך ולעזור ולא מתוך מקום של ענישה. מצ"ב רשימת הפקחים.

 תודה רבה להילה ממכינת אדרת על שיתוף תכנים ומפות לניווטים באזור גבעות גורל – עלה לגוגל דוקס המשותף בתקיית חומר עזר/ ניווטים גבעות גורל

 מוזמנים מאוד לשלוח לי חומרים רלוונטים שנוכל לשתף.

 הערכות להכשרות קיץ תש"פ 2020:

בשעה טובה התחלנו את ההערכות להכשרות הקיץ. אנו משתדלים להיענות לרצונות השונים לגבי מועדי ההכשרות, ריכוז ההכשרות בזמנים חופפים על מנת להמעיט ביציאות צוות, ריכוז בסוף יולי/ תחילת אוגוסט, הכשרות לחניכים בתחילת ספטמבר ועוד...

מקווה שנוכל לפרסם תאריכים בהקדם על מנת לאפשר הערכות מוקדמת לקיץ.

בנוסף אנו שואפים לקחת יותר אחריות בדיוק תכני ההכשרות והעברת התכנים. הוקם צוות מתנדבים שתפקידו לבנות את הסילבוסים להכשרות השונות. מפגש ראשון התקיים השבוע. נשמח מאוד שמי שמרגיש/ה מחובר/ת לתחום ושיש לו/ה מה לתרום יצטרפו לצוות.

 שבוע טוב!

שמוליק

פורום רכזי בוגרים #3

מפגש פורום רכזי הבוגרים השלישי יתמקד בליווי הבוגרים בתקופת השירות הצבאי.

בתכנית:

נפתח בשיחה על מגמות כ"א בצבא, על מנת להתחבר להקשר הרחב של תהליכים המשפיעים על הבוגרים בשירות הצבאי. נשמע מרכזי בוגרים ותיקים על הצלחות ודילמות בליווי בתקופת הצבא (טל עמית מגליל עליון, נאוה לוי ממלח הארץ, דוד גדיש מבית ישראל ועמיר ליס מתבור), נלמד ונתייעץ אחד עם השני בקבוצות קטנות.

את החלק השני של המפגש נקדיש לשיחה עם ספיר וחן, רכזות הבוגרים של 'בארצנו' להיכרות עם ההזדמנויות והפרויקטים לבוגרי המכינות בתקופת הצבא והשחרור.

ניפגש ביום ג' 14.1.20 בשעה 9:30 במרכז צעירים (שבטי ישראל 22, ירושלים).

עדכנו אותנו שאתם מגיעים ע"י הרשמה בקישור

מצפים לראותכם בזמן ולאורך כל המפגש.

נתראה!

פורום רכזים 3 תשפ

עשרת ימי תודה - הזמנה למכינות

ראשי המכינות ומנהלים חינוכיים מוזמנים להשתתף בהשתלמות לקראת התנעת המיזם. בהשתלמות יינתנו כלים, חומרים ואפשרות לפגישה אישית עם צוות הפרויקט.

ההשתלמות ללא עלות אך מותנית ברישום מראש בקישור הבא.

למידע נוסף לחצו כאן 

הצעה ליום עיון למכינות קדם צבאיות בבית לוחמי הגטאות

משואה לתקומה: מנהיגות יהודית בין עבר ועתיד
התכנית במימון מלא למכינות המעוניינות - כל הפרטים בדף המידע המצורף

פרס "באר" ה- 3 – במה לכתיבה ויצירה לבוגרי המכינות

בוגרים מוזמנים להגיש מועמדות לתחרות ע"ש בארי צימרמן, הוגה, משורר ומחנך, שבחייו היה דמות חינוכית בולטת בעולם המכינות. הפרס לכותבי החיבורים הזוכים: שבוע כתיבה באי היווני סמוטראקי, בו כתב צימרמן ז"ל את ספר שיריו האחרון. חלון הזמן להגשת החיבורים יפתח ב 24.11.19 וייסגר בתאריך 11.02.2020. 

להגשת החיבורים לחצו

אנו מבקשים מכלל המכינות לפרסם את התחרות בערוצי הפרסום המכינתיים

בימת בארי

נפגשים בשביל ישראל - הזמנה למכינות

"נפגשים בשביל ישראל" הוא מסע חווייתי של זיכרון, התחדשות ושיח, המשלב הליכה בנופי הארץ עם לימוד ושיחה בשאלות העומק של החברה הישראלית, תוך הכרת השונה והדגשת המאחד.

המסע החל כפרויקט הנצחה לסמ"ר אבי אֹפנר ו-72 חבריו שנפלו באסון המסוקים ב-4.2.97, והתרחב למסע לזכר כל הנופלים במלחמות ישראל ובפיגועי הטרור.

במסגרת המסע מקיימים הצועדים מעין "סמינר מטייל", העוסק בצורה מובנית בשאלות הזהות הישראלית-יהודית, עם קשר ליושבי הארץ, לנופיה ולמפעליה השונים, ותוך שיח פתוח וכן בין רובדי החברה השונים, ובין פריפריה ומרכז. במסע משתתפים נשים וגברים מכל גווני החברה הישראלית, צעירים לאחר שירותם הצבאי, חניכי מכינות הקד"צ, נוער בסיכוי, אנשים עם מוגבלויות פיזיות ואחרות, עולים חדשים ועוד. במהלך השנים צעדו איתנו מכינות רבות, שחלקן היו שותפות בהכנת הלימוד היומי ובהנחייתו.

מסע תש"ף-2020 יתחיל ביום שני כ"ט בשבט 24.2 באילת, ויסתיים ביום חמישי כ"ט בניסן 24.4 בשאר ישוב.

השבועות הראשונים הם במדבר, ואח”כ נתקדם צפונה. בחודש הקרוב יתפרסמו באתר האזורים שבהם נלך, ובהמשך יתפרסמו המסלולים המפורטים. מניסיוננו, הכרות ושיח אמיתי יכולים להתקיים רק בקבוצות קטנות, ולכן נבקשכם לבוא בקבוצות של עד 25 משתתפים/ות. המכינות המצטרפות למסע מוזמנות גם השנה לתרום את חלקן בעיצוב התוכן הלימודי.

 נא רשמו את התאריכים ביומנים כבר כעת - נשמח לצעוד אתכם!

רעיה אֹפנר, מנהלת המסע, טל’ 054-4438759, דוא"ל [email protected]

עלות למכינות המשתתפות: ההשתתפות היא ללא עלות. הסעות ואוכל באחריות המכינות.

הרשמה: באתר המסע "נפגשים בשביל ישראל"

 תשף11a

מבצע איסוף נתונים של בוגרי המכינות-הארכה לטובת השלמת פרטי בוגרים עד ה- 20.1.20

בשל בקשות של מכינות וכדי לאפשר לכל המכינות המעוניינות להגיש את נתוני הבוגרים לקחת חלק במבצע האיסוף, אנחנו מעריכים לתקופה נוספת ואחרונה בהחלט את האפשרות להגיש רשימות של פרטי בוגרים עד ל20.1.20. בקול הקורא מפורט מפתח ההקצאה לתקצוב שתקבל כל מכינה שתגיש רשימת בוגרים.

# להורדת הקול הקורא

# להורדת הטבלה עליה אתם מתבקשים להגיש הנתונים

קול קורא לתמיכה בגרעיני חיילים ומשוחררים- הגשה עד ה- 18.1.20

בארצנו תומכת בקבוצות וקהילות שהגרעין המוביל בהן כולל בוגרי מכינות קד"צ, וכחלק מכך מעוניינת לעודד ולתמוך בהקמתם וליווי של גרעיני חיילים ומשוחררים, המתיישבים באזורי פריפריה גיאוגרפית או חברתית והמופעלים על ידי מכינות. בקול הקורא אנו מציעים תמיכה מקצועית וכלכלית בגרעינים קיימים ובגרעינים בשלבי הקמה.

תאריכי הגשת הקול הקורא הינם:

18.1.20- מועד אחרון להגשה במסלול 'גרעינים קיימים'

29.2.20- מועד אחרון להגשה במסלול 'גרעינים בהקמה'

לכל שאלה מוזמנים לפנות אל ספיר לוי, רכזת קהילות צעירות של 'בארצנו' 0524576139

להורדת הקול הקורא 

כמו כן, ריכוז הקולות הקוראים של בארצנו נמצא לרשותכם ומתעדכן באופן שוטף בקישור הבא. מוזמנים לנעוץ לכם את הדף בדפדפן לגישה מהירה.

ממשיכים במיזמי הדיור החברתי- למעלה מ-50 מתעניינים הגיעו לערב החשיפה במיזם הדיור בחצור הגלילית שהתקיים ב- 30.12

ערב מדהים בחצור הגלילית: למעלה מ- 50 מתעניינים הגיעו לערב חשיפת פרויקט הדיור הקהילתי שלנו בחצור.

ראש המועצה מר שמעון סוויסה ומנכ"ל מועצת המכינות הקד"צ ויו"ר בארצנו דני זמיר הגיעו בכדי לספר על פרויקט הדיור המשלב קהילה איכותית במחירים ברי השגה.

רוצים גם? הצטרפו באתר שלנו 

מודעה חצור עעדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.