חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

עדכון שבועי מס' 28 - כ"ח בחשון תשע"ה - 21 נובמבר 2014

שישי, 21 נובמבר 2014 10:05

שלום חברות וחברים.
שבוע מטלטל עובר על כולנו. מחד האלימות הרצחנית בירושלים של פלסטינאים נושאי תעודות כחולות תושבי שכונות מזרח העיר, ומאידך צחנה מוסרית עזה שעולה מהגילויים המתמשכים במשפט אולמרט על האופן שבו ניהלו חלק ממנהיגי ישראל את ענייני המדינה והחברה הישראלית. 
לעיתים אני מרגיש כמו בימים שבהם התפרקו התנועה הקיבוצית והמושבית, פתאום אנשים תמים וישרי דרך רבים שבזמן שכל חייהם סברו כי הם מוסרים את גופם נפשם וזמנם לקיום רעיון גדול נפלא ותובעני שהאמינו בו, היו מי ממנהיגיהם שניצלו  את מעשיהם ואותם להפקת רווחים לכיסו הפרטי ולבני חסותו. 
ברגע כזה, כדי לא לשקוע בייאוש ובמרה שחורה, אפשר לחזור לספרות החלוצית למצוא בה מזור והתעלות הנפש. למשל בדברי חנה סנש הצעירה מאד שבהיותה בת גילם של חניכינו, (בת 19 וכמה ימים….),  ש ב 26.7.1940 כשהיא בשנת יג מטעם עצמה בארץ ישראל  הרחק ממשפחתה בהונגריה, כותבת ליומנה כהאי לישנא (אני ערכתי את זה כשירה כי זאת שירה אמיתית לטעמי) :-

"בשבת, השכם בבוקר, עליתי על ההרים מול כפר גלעדי. 
סביבה נפלאה. 
וברעננות הבוקר הנפלא הבינותי למה קיבל משה את התורה על ההר. 
רק בהרים אפשר לקבל פקודה מלמעלה, 
כשרואים כמה קטון האדם, 
ובכל זאת מרגישים את הביטחון בקרבת האלוהים. 
על ההר מתרחב האופק בכל המובנים ומבינים את סדר העולם. 
בהרים יכולים להאמין, וצריך להאמין.
בהרים עולה השאלה מאליה: את מי אשלח? 
שלח אותי! לשרת את הטוב והיפה. 
האוכל?"

תחושת השליחות, היכולת לפתח האזנה ל"קול הקורא לנו" ולהאמין בציווי העולה ממנו והמוליך אותנו הוא בעיניי אחת המשימות המרכזיות שלנו בעולם המכינות כמילות שיר אחר של חנה סנש הצעירה:-

"קול קרא, והלכתי,
  הלכתי, כי קרא הקול,
  הלכתי לבל אפול!"

——————————————————————————————————————————

בשעה טובה – קמפוס נחל עוז נפתח!

ביום שני השבוע, החל קמפוס נחל עוז של מכינת לכיש בפעולתו. רבים וטובים סייעו למכינה וליניב מזומן ראש המכינה במשימה המורכבת של הקמת קמפוס מכינאי ראוי  בזמן אפס (נוסף לקמפוס שני שזה עתה פתחה המכינה באליאב), אז נכון שלא הכל מצוי עדיין: מבנים, תקנים, תקציבים….. אבל "קול קרא והלכתי"! במיבטו….בתנופת חלוציות אמיתית התגבשה קבוצה של 30  בני נוער , חלקם חברי מכינות אחרות, שהגיעו תחת הקריאה ותחושת השליחות. יישר כח ובהצלחה רבה למכינה ולקמפוס החדש!

פרוייקט האימון הגופני= מדריכי כושר של הצבא למכינות

בהמשך לדיון בנושא באסיפה הכללית מראשית אוקטובר (יא בתשרי) לא הצלחנו לתאם פגישה בעניין זה עם גדי אגמון (!) ושכל אחד יסיק את מסקנותיו מכך.  בינתיים צה"ל, בהתאם להודעתו, כנס אליו את המדריכות והמדריכים והציב אותם מחדש כך שעד שניפגש עם אגמון או מישהו רלבנטי אחר מאכ"א ספק רב אם ומתי נצליח להחזיר את הגלגל. למרות שאין לאבד תקווה עדיין הרי שלשם הזהירות וכדי להיות ריאליסטים יש צורך שכל מי שבנה על המדריכים והמדריכות האלו כתשובה יחידה או בלעדית לנושא האימון הגופני ימצא פתרונות חלופיים כולל הסיוע המקצועי שרמח כושר גופני התנדב לתת.

מחקר והערכה על המכינות

נעמי א. ממשיכה במיחזור פרסומיה ב"מערכות" אודות אי תרומה מספקת של המכינות לצה"ל. (לינק למאמר:-
http://maarachot.idf.il/PDF/FILES/8/113538.pdf).
במסגרת מצומצמת זו של דף עדכון אינני יכול לפתח את הנושא לכן אתייחס לכך בקצרה ואומר שמאמרה של נעמי אינו ראוי להבנתי מאחר והוא סובל מהטיות מובנות ובהן:-
א. אי הבנה מהן מטרת המכינות ומהי מהות תרומתן, בהקשר האזרחי והצבאי לפי סוגי האוכלוסיה בהן. לא ניתן למדוד
תוצאות בלי להתייחס למטרות המוצבות לפני המכינות.
ב. התעלמות מנתוני שירות הבנות (המהוות למעלה משליש מבוגרי/ות המכינות וכמחצית מבוגרי/ות המכינות במכינות
החכ"ם).
ג. התעלמות מהרכב הדמוגרפי של המכינות מבחינה סוציו אקונומית. (כן, למרות התדמית הצפונבונית שטורחים גופים
מעוניינים להדביק לנו, אחוז הנערים תושבי אזורים ומשפחות מרקע מוחלש מגיע לכשליש מכלל חניכי המכינות!)
ד. התעלמות משיטת הסקת מסקנות אחוזית בלתי קבילה בנושאים הנחקרים. למשל לבדיקת נושא מיצוי הקצונה יש צורך לבחון (לעומת קבוצת ביקורת) כמה בוגרים ובוגרות יצאו או לא יצאו לקורס קצינים לא מכלל הבוגרות והבוגרים אלא רק מתוך אותם בוגרות ובוגרים שנתוניהם האישיים, הקצאת התקנים ביחידותיהם, (בעיקר בנות ויחידות מודיעין), ונתוני מבדקי הקצונה שלהם איפשרו להם להיות קצינים. בדיקה כזאת , לפחות במכינות הצפוניות (ולהערכתי ברוב המכינות הכלליות וחלק נכבד מהתורניות) תעלה שתשובה מעל ל 80 אחוז

הנטייה הראשונית של רובנו היא להתעלם מכתב הפלסתר הזה שבסך הכל פורסם בכתב עת לא ממש נפוץ. אבל אני חושב שהגיע הזמן לשנות פוזיציה. יש צורך לקדם מחקר עומק, בין השאר ע"ב הפלטפורמה שיצרה אביחי כדי שיהיו בידינו נתוני אמת גם להבנת חוזקות וחולשות, וגם כדי לגבש מדיניות או להציע הצעות על בסיס הממצאים שיתאמו אותם ובעיקר כדי למנוע מצב שחזרה עקבית על אי אמת תהפוך ל"עובדה מוסכמת".
צוות מחקר והערכה מטעם המועצה הכולל בנוסף אלי את שימקו (ר' מכינת תלם) הרב יואב (ר' מכינת חנתון) וחן טפר יתכנס במהלך השבועיים הקרובים  להתחיל בעבודה שמטרתה בהתאם להחלטת הועד להציג הצעת מחקר והערכה, והדבר חיוני במיוחד לאור האמור לעיל. אפרסם את מועד הכינוס בהודעה ספציפית גם בין פרסום דפי עדכון וחברים וחברות נוספים שמעוניינים – נשמח אם תצטרפו.

בוגרים ובתי מדרש לבוגרים

בנוסף לסניף החיפאי של המדרשה למעשה המחדש את פעילותו, מתקיימים בתי מדרש באזור הארץ המיועדים לבוגרי המכינות. במהלך התקופה הקרובה נפרסם, לאחר מיפוי שעורך איתן הוניג רכז הבוגרים, את כל המקומות והמועדים שבהם מתקיימים בתי המדרש האלו. אני מציע שראשי המכינות או מי מטעמן יפרסמו את זה בקרב הבוגרים, סך הכל זאת הדרך הבטוחה ביותר לשמור על השלהבת….
בטווח המיידי:- מי שחשקה נפשו מקרב הבוגרים, כולל הצעירים שבשירות הצבאי, בלימוד מתוך עולם מחשבת ישראל, הגות ציונית וחלוצית, מוזמן כל יום ו בשעה 1000  בבוקר לשלוש שעות אתנחתא בדרך הביתה, לבתי מדרש שאליהם באים בגרי מכינות שונים בירושלים- (במכינה הירושלמית ובאחריותה כשהמוביל בדרך כלל ד"ר אילון שמיר מבית ישראל), ובחיפה- במתנ"ס טבריה בשכונת הדר (באחריות קהילת בוגרי המכינות בשכונה, קהילת כרמל כשהמוביל הוא יריב בן אהרון מראש הנקרה).
נאמר לי שמתקיימים בתי מדרש גם בתל אביב ובבאר שבע, הפתוחים כמו בתי המדרש הנ"ל לכל בוגר מכינה החפץ ללמוד לימוד מכינאי לשמו….. אנא העבירו אל איתן ו/או אלי את הפרטים כדי שנוכל להעביר רשימה מלאה ומסודרת.
מועצת (מזכירות) חניכי מכינות קדם צבאיות- מכינות צפוניות
ישיבה ראשונה של מועצת חניכים בפרויקט שאותו מוביל יוסי ברוך תתקיים בבית יגאל אלון בגינוסר ביום ד 3.12.14 בשעות 0930 עד 1500.לאור שאלות שהופנו אלי, ולאחר בדיקה עם יוסי, גם מכינות שהן לא "צפוניות" ומעוניינות לקחת חלק בפרויקט מוזמנות לשלוח נציגים שישתתפו ביום הזה שהולך להיות מושקע ומסמן תחילת תהליך רציני ומבטיח- פרטים מדויקים קבלו בפנייה ישירה ליוסי ברוך.

השתתפות כספית בנושאי מיגדר וגיוס אוכלוסיות מיוחדות (לקראת יום העיון ה18.12):-

לשני התחומים האלו בהם נעסוק ביום העיון אנו מגייסים השקעה משאבית שתאפשר למכינות הפועלות בתחומים אלו לקדמם. לפיכך כל המכינות שנציגיהן ישתתפו במפגש ביום העיון בחלק העוסק בשאלות החינוך המיגדרי במכינות יוכלו להשתתף בבקשה המוגשת מטעמנו ולפי האישורים שנקבל לזכות בסיוע וסבסוד מימוני של התהליכים הלימודיים וחינוכיים שהמכינות ימצאו לנכון לקדם.
באשר לחלק יום העיון העוסק בהרחבת הגיוס של אוכלוסיות ייחודיות למכינות (בדגש על מכינות "רגילות"):- אותו הדבר. המכינות שייכנסו לפרויקט ביום העיון יוכלו לקבל את הסיוע והסבסוד כפי שיאושר לפרויקט, (וכעיקרון מוקצה לכך כבר עתה סכום ראוי.)

סיוע למכינות עבור חניכים חסיר יכולת תשלום

מכינות שיש להן חניכים שאינם יכולים לשאת בתשלום כלשהו עבור לימודיהם או יכולים לשאת רק בתשלום סמלי, ( דגש על חניכים ממשפחות עלי אתיופיה אבל לא רק), ושאינם מקבלים עבורם סיוע חלופי המפצה על היעדר התשלום מאף גורם (ממלכתי או פרטי), וששום גורם כאמור לא פנה אליהם עד היום (אני הפניתי השבוע רשימה מלאה של כלל המכינות לגורם מממן) מתבקשים לשלוח אלינו רשימה הכוללת חניכים שעונים לתיאור לפי הפירוט הבא:
שם, ת.ז., מקום מגורים, מספר טלפון סלולרי, וכן הבהרה או הצהרה של ראש המכינה שנתוני החניך הספציפי נבדקו על ידי ועדת מלגות של המכינה ומצאה כי משפחת החניך איננה יכולה לשאת בתשלום כלשהו או לשאת בתשלום סמלי בלבד. (בדיקה כוללת למשל:- מכתב של מחלקת הרווחה ביישוב, או תלושי משכורת, סטטוס מההוצאה לפועל וכדו').
אבקש שתרכזו רשימות כאמור ותעבירו ללא דיחוי אלי או לעוזרת שלנו לגיוס משאבים תמר מייבום לכתובת [email protected] ולציין בשם הקובץ את שם המכינה, וסיוע לנעדרי יכולת תשלום.

כנס בכנסת בעניין בני משפחות ולות מאתיופיה 

ח"כ שמעון סולומון מזמין נציג מכל מכינה לכינוס השדולה לקידום חיילים יוצאי אתיופיה אשר יתקיים  ביום ב', 1.12.14, בין השעות 10:30-12:30 באולם י-ם בכנסת. התכנית מתמקדת בקידום צעירים יוצאי אתיופיה לפני הגיוס לצה"ל, במהלך השירות הצבאי, ובשילוב בתעסוקה לצעירים. ישתתפו בכינוס גם שר החינוך והרב אקשטיין מהקרן לידידות.

מכינות שמעוניינות שנציג מטעמן ישתתף מתבקשות לשלוח אלי שם הנציג ומספר תעודת זהות כדי להנפיק לו אישור כניסה.


שבת שלום והרבה מעשים טובים,

                                                                                                                                                                                   דני

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק לשבת - פרשת בלק שישי, 03 יולי 2020 09:25
ממתק לחג השבועות חמישי, 28 מאי 2020 08:50
ממתק לשבת - פרשת שלח לך שישי, 12 יוני 2020 08:59
ממתק לשבת - פרשת בהעלותך שישי, 05 יוני 2020 10:04

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.