הדפסת עמוד זה

דף עדכון 276 | 10.12.2019 | יב' כסלו התש"פ

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות

07/12/2019

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

שבוע טוב.

 • הסטוריה קטנה במיאמי
  העדכון יוצא בעיכוב קטן יען כי בסוף השבוע יחד עם בוגרי ובוגרות מכינה (ועם דנה יערי-דיין שמרכזת עם גל את המהלך) הקמנו במיאמי את תנועת בוגרי המכינות הנמצאים בלימודים בארה"ב. היה מוצלח מעבר לכל הציפיות ומרגש מאד! ראו הדיווח בהמשך.
 • להיות או שוב בחירות?
  השבוע נדע אם פנינו לסיבוב שלישי ברציפות של בחירות לכנסת ישראל או שברגע האחרון יימצא פתרון. מבחינתנו כמועצה הזמן של ממשלת מעבר הוא זמן כמעט אבוד שלא ניתן לקדם בו את עיקרי הדברים החשובים לנו ושגם הדברים שהשגנו נתקלים בקשיי ביצוע. לא זו אף זו, גם בהסתכלות רחבה שמעבר לאינטרסים שלנו כארגון המצב הזה רע מאד וגורם עוול ונזקים רבים ודווקא למי שנזקק ביותר לסיוע הממשלתי (שכבות מוחלשות, ארגוני מגזר שלישי, תאגידים בפיתוח וכדו). חלק מראשי המכינות וחניכי המכינות פועלים ללחץ על ראשי המפלגות לקיים ממשלת אחדות, הד לכך תמצאו ב"שטח פרטי".
 • דומיננטיות  השיח הפופוליסטי
  עוד שאלה קשה בשיח עם חניכי המכינות הוא היעדר מוחלט של שיח או ויכוח רעיוני אידאולוגי: כל מפלגה שמציגה מצע או עמדה מנומקת "זוכה" לחוסר פופולריות ונדרשת להיאבק על קיומה. לעומתן שתי המפלגות הגדולות מציגות עמדות לא מובהקות  (לליכוד אין מצע כבר למעלה מעשור) ומאד פרסונליות ופופוליסטיות. מה זה אומר עלינו כחברה, מה זה אומר על הדמוקרטיה שלנו?
 • לאיזו מנהיגות מחנכים?
  המצב הנוכחי מייצר שאלות מהותיות שלעניות דעתי חבותנו כמחכנים לעסוק בהם. עמדתי האישית בעניין זה מובאת בשטח פרטי. לעניות דעתי דיעות חולקות ואף מנוגדות לגיטימיות, מה שנראה לי לא לגיטימי הוא לא לעסוק בנושא....
 • האור הקטן שלנו
  ולבסוף אפשר להתנחם באור הקטן ההולך ומתגבר אצלינו בחצר:
  1.4 מליון ש"ח הועברו בשבוע האחרון ל- 22 מכינות במסגרת פרוייקטים של המועצה ו"בארצנו". עוד כ 20 מכינות שזכאיות לסכומים נאים לא קיבלו אותם מאחר והן מתעכבות בהסדרת חובן. קצת הרחבה על כך בהמשך.
  קמפיין פרוייקט הבינוי של "בארצנו" בערד נמשך במרץ ואנו כרגע גם לקראת פרוייקט דומה בחצור הגלילית. הכנסיה לרפוייקטים מלמדות אותנו איפה נקודת הכשל שמחייבות אותנו לחשוב על פיתרון יצירתי (שכרגע לא ארחיב בו אבל בקצרה זה היה אחד הנושאים שבהם עסקתי בגיחתי הקצרה לחו"ל בסוף השובע הזה במפגש עם אנשי הון גדול יהוידם וישראלים ). הרחבת תחום גרעיני החילים ("הרעיון" שהמציא ומוביל אשר כץ בוגר עין פרת ושכיום תופס נפח ומימדים במכינות נוספות, קבוצות התיישבות ועבודה מועדפת בחקלאות ובחינוך (גם כאן בעקבות רעיון שהמציא ומוביל יאיר ליפסקי בוגר בית ישראל) מתפתחים מעניינים ונמצאים בתנופה מרשימה…
 • דצמבר הגדול
  ולסיום לפנינו דצמבר עמוס וגדוש באירועים שונים, וגם חג החנוכה שהתנועה הציונית חידשה מנימוקיה (להרחבה נא לפנות למו"ר יוחנן בן יעקב) שהוא חג סבבה ביותר בקיצור,
  כיף גדול למרות המצב הפוליטי הלאומי המתסכל...

קריאה מהנה ומועילה, דני

הקמת תנועת בוגרי המכינות באקדמיה בצפון אמריקה

בטקס מרגש וסופ"ש חוויתי ועמוס במיאמי שהתקיים במסגרת כנס הIAC הקמנו את תנועת בוגרי המכינות של צפון  אמריקה! 

אכן מועד מרגש והיסטורי.

העיתוי, בחינות סוף הסמסטר באוניברסיטאות ובקולג'ים, והמיקום- מיאמי רחוקה, הקשו. אבל למרות הקשיים  הגיעו 12 חלוצים בוגרי המכינות:  גליל עליון רבין ונחשון. (שהן המכינות שקולטות את רוב החו"לניקים יחד עם בית ישראל, ערבה, בינה, תלם מיצר, אדרת, לכיש ועוד. (המכינות התורניות וחלק מהמכינות הכלליות מגייסות לבדן ואינן חלק מפרוייקט יחד של המועצה, וכנגזר מכך בוגריהן אינם נגישים לנו ולפרוייקט הזה).
מכל מקום, בטקס הפתיחה נערכנו לכ 20 אורחים ושכרנו חדר בהתאם. אבל  הגיעו 80 (!) רובם הורים שהשתתפו בכנס וכמובן החברים הטובים שלנו מהצופים  ה IAC והקק"ל JNF.

d7

שלא כמתוכנן ביקשו הרבה הורים לדבר. דבריהם על השפעת המכינות על הילדים שלהם גרמו לנו להסמיק.
דברים על החיבור והשינוי שהמכינה  חוללה בזהות הישראלית והיהודית של ילדיהם, במוטיבציה ובקשר לישראל.

למחרת חשבנו חלמנו ותכננו.

ויש מה לחלום כי אתגרים כאן ועכשיו לא חסרים: 
המאבק לטובת ישראל בקמפוסים קריטי, הקהילה היהודית והישראלית בארה"ב  נזקקת לצעירים מעורבים ומחוברים כחמצן לנשימה ובוגרי המכינות שלומדים בארה"ב הם הקהל המדויק.בקרב הקהילה הישראלית בצפון אמריקה המכינות הן היום מותג ערכי מנצח, מוכר ומחייב, ולא בכדי.

תודה לבוגרים שבאו, להורים ולחברים מהכנס, מהצופים, מהקק"ל-JNF,  וכמובן מה IAC: נעמתם לנו מאד.... וכל השאר יסופר בתולדות המחר!

חלוקת כספי פרוייקטים למכינות- תשלום דמי חבר

אנחנו מבקשים להשלים ל 42  מכינות חשלום של כמעט 2 מליון ש"ח בחודש דצמבר עבור פרוייטקים שונים.

לצערנו אנו מתעכבים בהעברת חלק מהתשלומים בגלל חובות לתשלום מסים המתייחסים לתקופה שעד סוף אוגוסט. חברות וחברים- כמו שאומרים במגרבית- ארבעייט!
לצערנו יש מספר מכינות שלמרות שנאבקות על שרידותן וקיומן אינן מגישות לפרוייקטים וממיצות סכום בגובה רבבות שקלים. אנחנו כמטה נשמח לסייע בהעמדת סיוע ארגוני משאבי שיגרום למכינות הללו להגיש הטפסים ולבחור בפרוייקטים שיאפשרו להם להינות מהכספים שאנו מגייסים במאמץ לא מבוטל.

לצערי, אני נתקל לעיתים, בעיקר אצל מכינות חדשות שנראה להן שעולם המכינות הוא ממסוד וחזק מכח עצמו ושהגיע זמנן להצטרף (לאחר קבלת ההכרה) למועצה בשאלה האם זה משתלם לי? כאילו המועצה היא קרן כספית. אז אני מזכיר לכולנו שהכללים התקנות וההסדרים שהמועצה משיגה הם עבור כולם, וכל מכינה בצרה, התנא דמסייע היחיד בדרך כלל הוא אנחנו.

העובדה שהחוק טרם מאפשר העברה ישירה ממשהח אל המועצה (כמו במועצת תנועות הנוער ומועצת ארגוני הנוער) אינו מצדיק מצד ארוגנים חינוכיים תפיסת עולם נצלנית של ליהנות ממאמצי הכלל אבל לא לשלם עבורו.

נושאים בטיפול : חקיקה והסדרה משה"ח ושהב"ט

השינוי הארגוני במשה"ח שבו אירית עוסקת יותר בחקיקה ותקינה ומושיק ברמת המיקרו במכינות מאפשרת לנו לבחון מספר נושאים שאנו מבצעים עבודת הכנה להם לקראת הסדרתם עם כינוס הכנסת בעתיד הקרוב:

א. מעמד סטטוטורי של המועצה שבמסגרתו יועבר לה גם חלק מהסכום שהיום נגבה מהמכינות כדמי חבר, ע"י קיזוזו מהתקציב ישירות, וגם תקציב נוסף שבעזרתו תוכל לממן את הכשרות והסמכות הבטיחות, עבודת ממונה הבטיחות וכו'.

ב. הסדרת הגדרת סמכויות ותנאי כשירות במיוחד לעניין הגדרת ראש שלוחה ותקנות ההכרה במכינה, כולל קורס הכשרה מחייב לראש שלוחה/ראש מכינה חדש, שייערך ע"י המועצה ועמידה במבחן בקיאות מינימלי.

במשהב"ט : לאור עמדת המשרד שתכנית הפעילות הפיזית למכינת בהקמה נכונה לכל המכינות העברנו החומר לבדיקת מומחה חיצוני ועל פי המלצותיו נתקדם.

מה בגליון?

תאריכון

ישיבת הגיוס המשותף 19.12 - שינוי מקום ושעה

הודעה חשובה לכל ראשי מכינות ואחראי הגיוסים:

בשל אילוצי לו"ז הישיבה הקרובה (19.12) הוקדמה בשעה ועברה מיקום כדי שדני זמיר יוכל לכבד אותנו בנוכחותו. הישיבה תחל בשעה 9:00 בעלמא תל אביב, רחוב שד"ל 6.

השינויים מעודכנים בזימון. בבקשה לרשום ביומנים כדי לא להגיע בטעות לפתח תקווה, ולגזור זמנים בהתאם כדי לא לאחר (לקחת בחשבון שנפגשים בתוך העיר, יכולים להיות פקקים).

אין חניה מסודרת במקום, אבל יש חניונים עירוניים קרובים במחירים סבירים.

מוזמנים להגיע כלל ראשי המכינות ואחראי הגיוס, וכל מכינה מחוייבת לשלוח נציג אחד לפחות. נא אשרו הגעה במייל חוזר או בווטסאפ.

לוח הזמנים:

9:00-11:00 הישיבה המרכזית - לקראת פתיחת הדירוג וקביעת השיבוץ הסופי, סיכום שנתי והסבר מפורט על מילוי טבלת הדירוג

11:00-11:30 הפסקה

11:30-13:00 לימוד עמיתים - טבלת דירוג המועמדים

(ככל הנראה נסיים מוקדם יותר, אך שריינו לעצמכם את הזמן עד 13:00). 

מכתב למכינות הכלליות - הרב יגאל לוינשטיין

עתידנו במדינה שלנו תלוי ביכולת לברר ביחד את עמדותינו השונות ביחס לאופיה ושאיפותיה של החברה הישראלית.

הפערים התרבותיים – זהותיים גדולים ומחייבים, כדברי הנשיא, לחפש ביחד את הנקודות המחברות את כולנו יחדיו.

בעבר הלא רחוק האיום הקיומי וכן יצירת העם יש מאין היה הדבק המאחד. היום, עובדת היותנו כאן כעם בטוח בארצו ודאית, מותירה אותנו עם חלל כלפי העתיד מהי נקודת החיבור המשותפת.

לפני כשבוע הוזמנתי למכינת עין פרת לשיחה בפני התלמידים. מבחינתי זו הייתה פגישה מרתקת המחברת באופן רציני את זוויות הראיה השונות שלנו על החברה הישראלית ועתידה. אני החכמתי ומקווה שגם התלמידים.

הנושאים שעלו היו בתחומים רבים כמובן. הנושאים טעונים ויורדים לשורשי המחלוקות. אבל נוער כדרכו שואל שאלות נוקבות ולכן הבירור יסודי.

בעקבות המפגש המרתק רציתי להציע מפגשים נוספים במכינות הכלליות כדי להמשיך את הברור החשוב בתוך החברה שלנו.

מי מכם המעוניין במפגש גלוי ופתוח כזה אני מוכן להגיע למכינה שלכם בתאום מראש.

יגאל לוינשטיין.

טל' לתאום:

אליקו: 0545408199

  הלל: 02-9408887

להורדת המכתב לחצו

הצעות למכינות

בית מדרש ראשי מכינות פתיחה 

בשבוע הבא נתחיל את בית המדרש לראשי מכינות בהנחיית שיח שלום".

בית המדרש מתקיים מזה כ 3 שנים ובשנה האחרונה בהובלת " שיח שלום " קפץ כמה מדרגות ואיפשר כניסה לעומקם של סוגיות, אנשים, ומפגש עמוק ומקשיב לתפיסות העולם השונות הקיימות בעולם המכינות.

מקווים שגם השנה עם 18 ראשי מכינות נמשיך לשמוע ולהשמיע ללמוד וללמד.

יהיה מרתק, בהצלחה לכל המשתתפים.

יום עיון תל חי + מכינה ביבשה

בתאריך ה-17 בדצמבר 2019, יתקיים יום עיון לראשי המכינות בתל חי בנושא  100 שנה לתל חי וכן המשך העיסוק בנושא בפעילות באימון הגופני.

ובנוסף יוצג פרויקט מכינה ביבשה, בחירת נציג לועד המנהל והצגת טבלת הרווח וההפסד של המכינות בשנה החולפת. לו"ז מפורט יישלח אליכם בימים הקרובים.

יום העיון יתקיים בין השעות 09:00-17:00 בחצר תל חי.

להרשמה לחץ כאן

הנוכחות הינה חובה. היערכותכם.

ביקור במכינת גליל עליון

צוות 'בארצנו' ומועצת המכינות ביקר השבוע במכינת גליל עליון. פגשנו במשרדי המכינה במעיין ברוך את יוסי ברוך, ראש המכינה, עודד שטיין סמנכ"ל המכינה ואת רכז הבוגרים טל עמית.

התרשמנו מאוד מתהליכי העבודה והתוכנית המבוססת בכלל תחומי הליבה במכינה, מההשקעה הניכרת בתחום הבוגרים ובראשה הבחירה להציב איש צוות ותיק במשרה מלאה לניהול התחום במכינה בשנים האחרונות, ומהקשר ההדוק לשמור על הוויה מכינתית משותפת בין כל הצוותים והשלוחות ב"יום צוות רחב" בו הגענו.

ישר כח ענק ליוסי וכל הצוות על העשייה הארגונית והחינוכית הרצינית.

מצפים לביקורים הקרובים במכינות נוספות!

פרס "באר" ה- 3 – במה לכתיבה ויצירה לבוגרי המכינות

בוגרים מוזמנים להגיש מועמדות לתחרות ע"ש בארי צימרמן, הוגה, משורר ומחנך, שבחייו היה דמות חינוכית בולטת בעולם המכינות. הפרס לכותבי החיבורים הזוכים: שבוע כתיבה באי היווני סמוטראקי, בו כתב צימרמן ז"ל את ספר שיריו האחרון. חלון הזמן להגשת החיבורים יפתח ב 24.11.19 וייסגר בתאריך 11.02.2020. 

להגשת החיבורים לחצו

בימת בארי

10 ימים אחרונים להגשת המסמכים לפעימה השניה של מענק פסיפס מכינות - אבי חי

שימו לב ל הנחיות חשבונאיות לצורך השלמת המענק - פעימה 2:

לצורך השלמת המענק, יש להגיש את המסמכים הבאים בטופס ההגשה עד 20.12.19:

 1.     אסמכתא בנקאית - המאשרת את העברת מלוא הפעימה הראשונה של התרומה לשנת 2020 לחשבון הבנק של העמותה, בשקלים חדשים בלבד, במהלך התקופה שבין 11.5.19-20.12.19 (כספי ההתאמה לתרומות דולריות יינתנו בש"ח בהתאם לשער הדולר היציג ביום ההעברה ולא יעלו על סכום ההעברה בפועל למועצת המכינות למענקי ההתאמה). האסמכתא הינה אישור בנקאי המעיד על העברת המענק לחשבון ארגונכם. לחילופין, ניתן לשלוח לנו  תדפיס מחשבון הבנק של ארגונכם, המעיד על סכום התרומה שהופקד לחשבונכם ואת מועדו, בצירוף העתק קבלה שארגונכם העביר לתורם.

מועצת המכינות תטפל בהעברת המענק למכינה, בכפוף להעברת כלל המסמכים הנדרשים, במלואם ובמועד.

 לו"ז להמשך:

מענק ההתאמה לשנת תש"פ- 2020

-        הגשת אסמכתאות בנקאיות לקבלת מענק ההתאמה לשנת תש"פ – עד 20.12.19

-        העברת מענק ההתאמה לשנת תש"פ תתבצע בשני מועדים אפשריים:

o      מועד העברה ראשון – עד 20.1.20 וזאת בכפוף לקבלת אסמכתא על העברת מלוא התרומה של שנת תש"פ כאמור לעיל עד 20.12.19.

o      מועד העברה שני – עד 30.6.20 וזאת בכפוף לקבלת אסמכתא על העברת מלוא התרומה של שנת תש"פ למכינה עד 30.5.20.

לפרטים נוספים - גלעד זילברשטיין (מועצת המכינות) - gilad@mechinot.org.il

מועצת חניכים

השבוע לא התקיים המפגש. מועצת החניכים הארצית תתחיל לפעול בקרוב, אנו כמובן נשלח מידע מעודכן על מועד מפגש הפתיחה והתאריכים המעודכנים להמשך השנה בהקדם.

מצפים להשתתפותכם.

מפגש מס' 2 של בית המדרש לרמי"ם

ביום ראשון האחרון התקיים מפגש מס' 2 של בית המדרש לרמי"ם.

התכנסנו כ 40 רמי"ם ו 3 ראשי מכינות! בירושלים.
פתחנו את היום בשיעור מרומם של הרב מרדכי שטרנברג שליט"א ראש ישיבת הר המור, היה מרומם ותבע מאיתנו מחשבה.

לאחר מכן המשכנו בלמידת עמיתים בהובלתו של ר' רואי ממן ר"מ במכינת יתיר ששיתף אותנו בתובנות שלו בסוגייא של מהי הדרך הנכונה לגעת בתלמידים ובעולמם מחד ולטפס איתם יחד אל הגובה של התורה מאידך בשיטת הספירלה, היה דיון ער ומענין.

עצרנו לארוחת צהריים מפנקת ומשם לסדר צהריים בסוגייה ההלכתית של האם נר חנוכה הוא חיוב על הבית או על המשפחת? סיכם את הסוגיא בשיעור נפלא הרב שלמה דרייפוס.

לסיום היום זכינו לשמוע מהרב קשתיאל שיעור על עקרונות ליצירת רצון וחיבור לתורה.

להאזנה לדברי הרבנים: 


                             

יישר כח לרמי"ם שמגיעים שותפים ורק רוצים עוד.
שנמשיך ככה.
אסף

אירוע פרידה מקרן אביחי

קרן אביחי (להבדיל מבית אביחי") מסיימת כמתוכנן את פעילות ב-31.12.19, אף כי יתרת הסיוע שהיא התחייבה אליו למכינות ולמועצה בפרויקטים השונים יימשך גם לאחר סגירתה.

סך הסכומים שתרמה הקרן למכינות ולמועצת המכינות במהלך 20 השנים האחרונות מגיע לעשרות מיליוני שקלים, בנוסף לסיוע לא כספי בחשיבה, מחקר, שותפות למיזמים ועוד.

החלטנו לקיים אירוע אינטימי (יחסית) של פרידה מהאנשים איתם עבדנו בקרן.

האירוע יתקיים ב"עלמא" ב-19.12 בשעות 14 עד 17 (בבוקר תהיה שם ישיבת ועד הנהלת המועצה).

האירוע יכלול דברי פרידה ושי צנוע, שיחה של כשעה עם רות קלדרון וארוחה חגיגית.

מוזמנים להירשם בלינק

מטעם הקרן נזמין כאמור כ- 10 אנשים איתם היינו בקשר כולל קודמותיה של אפרת בתפקיד. אנא רישמו התאריך ואני מבקש באופן אישי שהמכינות שנסתייעו רבות בקרן לא ישלחו "נציג מסידור עבודה" אלא שיבוא האיש שהיה בקשר, לרוב הוא ראש המכינה עצמו.

קולות קוראים של 'בארצנו'- ריכזנו בשבילכם הכל יחד באתר של 'בארצנו'

בתקופה האחרונה פרסמנו מספר קולות קוראים ופרויקטים להגשת המכינות, כדי להקל עליכם למצוא אותם ולעקוב אחרי לוחות הזמנים - ריכזנו עבורכם הכל במקום אחד - כאן.

שימו לב כי חלק מהקולות הקוראים בפורמט "טיוטה להערות הציבור" וחלקם קולות קוראים סופיים להגשה. נעדכן באופן שוטף בדף זה את השינויים. מוזמנים לנעוץ לכם את הדף בדפדפן לגישה מהירה:

https://www.beartzeinu.org.il/kol-kore/  

בארצנותצוגה מקדימה לקולות הקוראים באתר 'בארצנו'

פרויקטי הדיור הקהילתי של בארצנו- ערד, ועכשיו גם בחצור הגלילית!

בארצנו ממשיכה להוביל מיזמי דיור קהילתיים לבוגרי מכינות וצעירים נוספים.

פרויקט הדיור בערד- 24 יח"ד, ההרשמה לפרויקט תיסגר בסוף דצמבר. להרשמה לחצו כאן (https://www.beartzeinu.org.il/arad19/)

מודעת מיזם דיור ערד בארצנו

פרויקט דיור חדש בחצור הגלילית- 30 יח"ד, פורמט תכנון קהילתי, בדומה לערד. ההרשמה נכון לעכשיו עד סוף דצמבר. להרשמה לחצו כאן (https://www.beartzeinu.org.il/hatzorg/)

WhatsApp Image 2019 12 04 at 17.43.46

תעבירו הלאה לבוגרים, מדריכים, מנהלים וכל מי שיכול לעניין אותו..

תכנית שיבולים, אשר פועלת זו השנה הרביעית, מגייסת מכינות חדשות אל שנת הפעילות הבאה! 

המעוניינים לשמוע יותר ולהצטרף לתכנית, מוזמנים ליצור קשר עם אפרת אהרוני- מנהלת התכנית במספר טלפון: 054-219-9878

מצורף פה פוסט שכתב אפרים בק מנהל שלוחת מיתרים לכיש- בית גוברין לאחר יום ההכשרה האחרון לרכזים בתכנית:

"אנשים מעוררי השראה!

אתמול הייתי ביום עיון של תוכנית 'שיבולים' שמשלבת צעירים עם מוגבלויות במכינות הקד"צ. במסגרת היום הזה הלכנו לסיור בבית חינוך 'משעולים' שבעתלית. 'משעולים' הוא ביה"ס יסודי, א-ו, ביה"ס משלב אבל ביה"ס מיוחד. אין בו חלוקה לחדרי כיתות והתלמידים לומדים בחלל אחד גדול כל קבוצה בנקודה אחרת. השיעורים הם רב-גילאים. התלמידים בוחרים אצל איזה מורה ללמוד בכל שיעור ובעצם יוצרים לעצמם מערכת אישית. למורה אסור ללמד יותר מ-10 דקות פרונטליות! רוב זמן השיעורים מוקדש ללמידה עצמית, למשימות חקר ולעבודה על פרוייקטים. את הסיור שלנו הדריכו תלמידי כיתה ו' שהובילו אותנו ברחבי ביה"ס הראו, הסבירו וסיפרו על החוויה שלהם בביה"ס.

אחרי הסיור התכנסו לשיחה עם מנהל ביה"ס אריק מנדלבאום שסיפר לנו על האני מאמין שלו לגביי חינוך, על החברה המודרנית שלנו, על ביה"ס שלא משתנים ועל ההתנהלות בביה"ס שלו שיוצאת מהקופסא ומחוללת שינוי.

האם אנחנו מפחדים מתלמידים חופשיים?

האם הציונים עוזרים ומקדמים או פוגעים ומורידים?

האם בית הספר הוא מקור הידע ללמידה וחינוך? אם כן למה חברות גדולות וחשובות לא מגיעות ללמוד מביה"ס איך להתנהל ולחנך?

איזה רגש מתעורר כשמנהל קורא לתלמיד? פחד או שמחה? מה זה אומר על המערכת?

היו עוד הרבה משפטים ואמירות של אריק שגרמו לנו לחשוב על מערכת החינוך בכלל ועל המכינות בפרט.

אריק מנדלבאום הוא אדם שחלם וחולם והגשים את החלום והוא כל יום משנה עוד קצת את מערכת החינוך ואת העולם.

הפגישה איתו נתנה לי כל כך הרבה השראה!

אין, אין כמו ח י נ ו ך ! ! !

המכינה הישיבתית לצה"ל מעוז בלוד קיימה ביום חמישי יום בנושא "העוז והענווה"

נפגשה לשיחה מרתקת עם הרב שמואל מורנו, אחיו של סא"ל עמנואל מורנו מסיירת מטכ"ל שנפל  במלחמת לבנון השניה.החניכים שמעו על דמותו הייחודית, מידותיו ופועלו כאדם וכמפקד.

לאחר מכן, תלמידי המכינה השתתפו באזכרה הצבאית  של סגן אוריאל פרץ שנהרג לפני 21 שנים בלבנון כשהוביל את מחלקתו למארב בדרום לבנון. באזכרה שמעו שיחה מפי שר החינוך הרב רפי פרץ ובסיומה זכו למפגש אישי עם  מרים פרץ אמא של אוריאל ואלירז הי"ד.

היה יום מאוד משמעותי שחיבר את החניכים לקראת שירות משמעותי בצה"ל מתוך אמונה בצדקת הדרך וחיבור לכל עם ישראל.

דברי ראש המכינה, הרב ברק עוקבי  לחניכים בסיום היום המוצלח:

"ב"ה היה לנו יום משמעותי ועוצמתי בה זכינו להיפגש עם שני אנשים מיוחדים, עמנואל מורנו ואוריאל פרץ הי"ד, שהמיוחד בהם היה שהיו אנשים פשוטים, ישרים, אוהבי אדם ואוהבי ישראל והאמת היתה המצפן שהנחה אותם.

למדנו היום שכל אחד מאיתנו מסוגל להגיע למקום הזה , להיות מה שהוא לפי עומק הנפש והנשמה והכשרון שהקב"ה נתן לכל אחד ואחד. 

שנזכה תמיד שיהיה לנו  "סולם מוצב ארצה וראשו מגיע השמימה".

s

שטח פרטי

חינוך למנהיגות- כאן ועכשיו/ דני זמיר

כראשי מכינות מנהלי שלוחות ר"מים ומדריכים  ובראש וראשונה מחנכים, אנחנו צריכים  להבנתי ולעמדתי, לטעת אמון תקווה ומוטיבציה בחניכינו הנבוכים, עם השאלות הצודקות שלהם. 
כי המציאות המשתקפת היא מחד מה שמסתמן בעיניי הפרטיות כאחיזה בקרנות המזבח של ראש ממשלה שמואשם בעבירות טוהר מידות, שבעצמו המליץ בתוקף למי שרק נחשד בעבירות כאלו ושאפילו לא הוגשו נגדו כתבי אישום לפרוש ממשרת ראש הממשלה ואשר מסרב לממשלת אחדות שלא תבטיח לו חסינות מראש, ראש ממשלה אשר יחד עם חלק משריו עוסק בהתקפה מתמדת כל כל מוסדות אכיפת ושלטון החוק תוך ערעור ממשי של מעמדם בציבור ומהעבר השני מפלגות לא דמוקרטיות, המדברות גבוהה גהוהה בשם הדמוקרטיה שהן עצמן לא מקיימות.
חשיבה ביקורתית ומעצבת צרכיה להתמודד עם חסרונות שני המודלים האלו וגם להתייסח ברצינות ולעומק בשאלה מדוע ראש ממשלה שכאמור תלויים ועומדים נגדו כתבי אישום זוכה לאהדה גורפת כל כך מציבורים מסוימים ומדוע גם ההפך קורה - מהם הצלקות הומוגלות החברתיות המבססות את התמיכה הזהותית שבטית הזו בכל אחד מהצדדים. כי אחדות היא גם , ואולי קודם כל יכולת לדבר על הכאב שלך ולהבין את הכאב של האחר במובן שגם הוא ירגיש שהוא נספר.

מכתב גלוי לשלמה המלך/ שמריהו בן פזי, ראש מכינת אדרת בYNET

עכשיו שגזירת הבחירות השלישיות קרובה כל כך, ונדמה שמה שהיה הוא שיהיה, ואין חדש תחת השמש, נזכרתי שרציתי לכתוב לך, לנסות להבין, לנסות לשכנע.

למה לך לסיים ככה תקופת מלכות מרשימה כל כך? כבר שבעים ושלוש שנים מלכות ישראל מתעצמת כלכלית, מדינית וצבאית, לא מעט בזכות הנהגתך וחזונך. יכולת להירשם בספרי ההיסטוריה כאחד המלכים המוצלחים ביותר בתולדות האומה. בחיי ראיתי, ולא רק אני, את כל עמלך ואת כל כישרון המעשה אבל... מספיק.

לא צריך להגיע לארבעים שנה בשביל להבין שאין אדם שאין לו תחליף. אני לא מקבל את הטענה שנשותיך הטו את לבבך, יש פה סיפור אחר. זה גם לא הבן שלך, שמייסר אותנו בעקרבי מקלדתו.

אתה ידיד אישי לאלוהים, שבירך אותך בחוכמה, בעושר ובכבוד מכל אשר היו לפניך בירושלים. יש לך שרים ושרות, שידים ושידות ובית בקיסריה עם כורסאות עם ראש אריה, שלקח לך ארבע עשרה שנה לבנות. בכנות, קשה שלא להתפעל מרשימת הישיגך: גרמת לאלוהים להכיר בירושלים כבירת ישראל הנצחית ואפילו שכנעת אותו להעביר את השגרירות שלו להר הבית. ממלכתך משתרעת מדן ועד אילת, ושמועות מספרות שאם רק יתנו לך כמה חודשים, תחיל את ריבונותינו גם על דמשק. עם ישראל יושב תחת גפנו ותחת תאנתו, נוסעים לאפריקה מהטרמינל בעציון גבר, קונים אלמוגים, תוכים וקופים בדיוטי פרי בלי הכרה, פרים ורבים ושמחים.

מכל העמים עולים אלינו לרגל לשמע את חוכמתך - מלכת שבא, נשיא הודו, פוטין, כלכול ודרדע. הם מתפעלים מההיי-טק, מהכיור הענקי בבית המקדש, מהכרובים ומכיפת הברזל. בינינו, לא אכפת לי שעל שולחנך עולים בכל יום אייל צבי ויחמור וגלידת פיסטוק, זה באמת לא ענייני. אני אפילו לא משוכנע שאכפת לי מכך שפנית לעורך דברי הימים, על מנת שיספק לך סיקור אוהד, וישמיט מהכותרות את כל העניין הזה עם העבודה הזרה. בסך הכול כולם עושים את זה בתנ''ך, ועל המלך הקודם לא דיווחו שם, על פרשיות חמורות בהרבה.

האגדות מספרות שאתה יודע אלף שפות ואפילו את שפת החיות במזרח התיכון. אני באופן אישי יכול להעיד שהאנגלית שלך מעולה, עם או בלי ציורים. וכשאתה עומד שם ומרצה למלך חירם על איך בונים כור גרעיני, הלב שלי מתמלא גאווה.

אך בתוך כל ההישגים המופלאים הללו, משהו לא טוב קרה לך ולנו. הרבת לך סיגרים ושמפניות, וגם הבאת מלא סוסים ואורוות וצוללות, ומוצא הסוסים אשר לך ממצרים. לאבא שלך היה לפחות את נתן הנביא שידע להגיד, אתה האיש, אבל לך, חיפשתי בכל התנ''ך, אין נביא, והנתן היחיד שיש לך... בינינו, עדיף שלא יהיה בתפקיד הרואה.

חשבת שאתה מחוסן, הקפת עצמך במלחכי פנכה, ומרחבעם, בחור משופם, רציני וישר, שאתה בעצמך מינית לאחראי על סבל בית יוסף או על המשטרה, אני לא כל כך זוכר, נפטרת כי לא יישר קו.

נדמה לי שאם תקשיב טוב לליבך שלך, תדע כי כבר קרע ה' את מלכותך מעליך, ואם אפשר לצטט אותך אז: עת לטעת ועת לעקור נטוע, עת להיבחר ועת להתפטר, ולהניח למדינה הזו להתחיל דרך חדשה. מגיע לך שנזכור את הדברים הטובים הרבים כל כך שעשית ולא את ההידבקות לכיסא השן.

היום בו המלך חושב שהממלכה זה הוא, הוא היום בו צריך לתת את מלכותך לרעך הטוב ממך. ממלכת ישראל ועם ישראל גדולים וחשובים יותר מכל אחד מאתנו, אפילו ממך. ברח לך דודי ודמה לך לצבי האוזר או לעופר איילים, פנה את מקומך ותן להקים ממשלה רחבה, אל תגרור אותנו לבחירות שוב, פיצול הממלכה ואובדן האמון הם סכנות גדולות מדי. כי את כל מעשה האלוהים יביא במשפט על כל נעלם אם טוב ואם רע. 

לקריאת המאמר לחצו

מכינת חנתון בשיר משלה שזכה לפופלריות רבה

https://www.youtube.com/watch?v=7hmJD5cOsdc  

חברינו נתנאל אלינסון בפוסט מה 18.11.19

בא לי לשקר ולכתוב שמאות אנשים ישנים איתנו הלילה במאהל האחדות שפתחנו מול הכנסת.
בא לי לכתוב שלא רק מילקי מוציא אנשים לרחובות אלא גם הזעקה כנגד מחדל הפילוג של אלו שמתיימרים להנהיג.
אבל זה יהיה שקר. רק קומץ אנשים, עשרות בודדות, נמצאים פה בקור המצמית שחודר את הגרביים. שש מעלות הלילה בגן הוורדים והעיניים עייפות.
ולמי שהגיע אתמול אמרתי שאנחנו הגפרור שצריך להצית להבות בלבבות. לפעמים הגפרורים מבעירים מדורה שיוצרת אור גדול. אבל בואו נודה על האמת, אמרתי להם, יש המון גפרורים שפשוט נכבים לפני שהמדורה נדלקת. יש מדורות קשות במיוחד שנדלקות רק בגפרור העשירי.
מה הטעם בלהיות גפרור כבוי?
כשחנה סנש וחבריה הצנחנים צנחו באירופה במלחמת העולם, היה זה חסר סיכוי. פחות מפרומיל במאמץ המלחמתי העולמי. הצנחנים העבריים נכשלו. ושבועיים לפני שנתפסה כתבה חנה סנש: אַשְׁרֵי הַגַּפְרוּר שֶׁנִּשְׂרַף וְהִצִּית לֶהָבוֹת. מאמץ עברי להציל יהודים במלחמה זה משהו שחייב לקרות. גם אם ייכשל. זו זעקה שהייתה צריכה להיזעק. והנה, הגפרור הכבוי של הצנחנים העבריים הראשונים בוער עד היום.

אמרתי לקומץ:
את הזעקה הזו אנחנו צריכים לצעוק.
לצעוק שאנחנו מאמינים אחד בשני גם אם אנחנו חושבים אחרת.
לצעוק שמריבות האגו של פוליטיקאים לא מייצגות את המציאות האמיתית בין הזרמים השונים בעם.
לצעוק שהדור השלישי שעד היום בהיסטוריה היהודית תמיד התפלג, הולך לבנות פה יחד מדינת מופת.

אנשים מימין ומשמאל אמרו לי שאני משרת את הצד השני.
צודקים אמרתי. אני רוצה שיהיה טוב גם לצד השני. שכמה שיותר זרמים ירגישו שייכים לדבר הגדול שנבנה בארץ הזאת.
אמרו לי גם שאנחנו אידיוטים שימושיים.
גם בזה אתם צודקים אמרתי. אנחנו אידיוטים, והנה בואו תשתמשו בנו. הרי אנחנו לפניכם. תדרכו עלינו האידיוטים ותרדו מהעץ הגבוה שאתם החכמים עליתם עליו.

והערב הרגשתי שהמדורה אולי מתחילה להידלק. כשמאות צעירים ממכינות פנו אלינו ואמרו- מחר בשתיים עשרה בצהריים אנחנו באים לגן הוורדים להראות שאפשר אחרת. כשכל הזמן מטפטפים לפה אנשים אפילו לכמה דקות של תה. כשיש כבר צעירים שאומרים שימשיכו את מאהל המחאה גם אם אנחנו נלך.

וגם אם הגפרור יכבה,
את הזעקה הזאת היה ראוי לצעוק.