חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 273 | 18.11.2019 | כ' חשון התש"פ

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות

שבת, 16 נובמבר 2019 20:39

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

שלום לכולם ולכולן,

א. טילים מעזה
שבוע מלחמתי עבר על כולנו. חלק ממכינות הדרום התפנה וחלקו נשאר ביישובים. מקצת המכינות, גם במרכז הארץ, בראותו שלא ניתן לקיים הנחיות המיגון של פיקוד העורף, פינה החניכים לבתיהם או דילג אותם למקום מרוכז ממוגן. חלק אחר התעלם והמשיך בפעילות ואף בפעילות חוץ.
מכינות רבות עסקו באופן מלא או חלקי בסיוע ליישובים ולבתי החולים.
האירוע הקצר הזה מחדד את הצורך הן בהנחיות ברורות מצד המדינה והן במשמעת קפדנית מצד המכינות.
לעניות דעתי ההתנהלות צריכה להתקיים על פי 2 פרמטרים  פשוט:
אם ביישוב  מסוים שבו ממוקמת המכינה, אין הוראת פינוי למשפחות כולל ילדים, ויש למכינה פתרון מיגון, המכינה חייבת להישאר ולתת יד מסייעת בכל הנדרש. אם יש הוראת פינוי לאוכלוסיה ו/או אין מיגון המכינה חייבת להתפנות.
בנוסף, אין לסכן את חניכי המכינה בנסיעות ופעילות חוץ בניגוד לפקודות מפורשות של פיקוד העורף.
הקמת חמ"ל משימות ע"י המועצה תיעשה רק במקרה של מבצע או אירוע מתמשך מעבר לכמה ימים.
אם יש חולק על העמדה שלי, אנא הביעו אותה.

ב. "בארצנו"- יוצאים לפרויקט בינוי ראשון. היעד- ערד!
בשבוע החולף, וכפי שתראו גם בפרסומים כאן, יצאה תנועת ההתיישבות שלנו "בארצנו" בפםרוייקט הבינוי הראשון למשפחות בוגרי מכינות- בערד! הצלחת פרויקט זה תסמן את יכולתנו לממש את הפוטנציאל העתידי בבוגרי המכינות, אנא שווקו לבוגרים והיו חלק! (אגב, בארצנו אינה היזם המשקיע, היא רק המארגנת ואין לה רווח כספי מהפרויקט).

ג. כנסים ואירועים
1. בטיחות
השבוע, מחר, יתקיים כנס דחוף שלא מן המניין בנושא הבטיחות במכינות עקב אירועים שונים שאירעו מתחילת השנה ושדורשים ליבון וחידוד וגם שיתוף. פרטי הכנס כאן. מניסיון העבר למדתי, שיש בדרך כלל קשר ישיר, בין תקלות לא סבירות שמובילות ל "כמעט תאונה/אסון" לבין התייחסות רצינית להסכמות שלנו במועצה להסמכות הבטיחות ולכנסי הבטיחות.  הציפייה של כולנו היא שלכנס מחר יבואו כל ראשי המכינות /מנהלי המכינות/מנהלי השלוחות/אחראי הטיולים מהמכינה ובעיקר בעיקר הדמויות המרכזיות בהובלת המכינה ופעילות החוץ שלה.

2. משלחת לפולין
למי שהיה ולמי שלא היה, משלחת ראשונה בהיסטוריה של אנשי מכינות לפולין, ב-6 ביולי למשך שבוע, הפרטים כאן . במאמצים רבים אנו ממנים מחצית העלות ( כ-600 דולר, ומצפים מהמכינות שתממן לאנשיהן את המחצית השנייה). אנא הירשמו, יהיה מלמד משמעותי וגם החברותא חשובה. (ניתן לצרף בן/בת זוג במחיר עלות מלא. אני מתכוון באופן אישי לעשות זאת).

3. למה לי פוליטיקה עכשיו?
 ממש לא בא לי להכביר מילים על החרדות שלי מההתפתחויות בתחום. נזכיר כמה נושאים:
א. כמה מחברינו (וייתכן שגם חניכי מכינות יצטרפו אליהן) פתחו בהפגנה מתמשכת כולל לינה מול הכנסת בדרישה לממשלת אחדות לאומית. תהא דעת הקוראים הנכבדים אשר תהא באשר לנחיצות ממשלת אחדות- יישר כח על האקטיביזם והמעורבות.
ב. מאחר ומספר ראשי מכינות פירסמו פוסטים בנושא ממשלת מיעוט בתמיכת חלק ממרכיבי הרשימה המשותפת (ולא "הערבים"), חשוב שנשקיע במיוחד השבוע הזה בלימוד עצמי ועם חניכינו את נושא הדמוקרטיה במובנה המהותי ונלבן אותה גם בנקודות הקושי (מהו הגבול שלה? מי לגיטימי כשותף פוליטי ומי לא? מה הבדל בין שותף פוליטי לאזרח שותף ?) ועוד.
ג. אני חושש  שאם חלילה יוגשו כתבי אישום נגד ראש הממשלה (לטענת יודעי דבר זה אמרו לקרות השבוע), יש פוטנציאל לאירועי אלימות רחבי היקף כולל פגיעה פיזית בחלק מראשי מערכת המשפט (יועמ"ש, פרקליט המדינה). חובתנו כציונים בעת הזו להרגיע ולהיות חלק שמצד אחד יודע לבקר, להעיר ולומר את אשר על ליבו ומהצד השני נשמר ונזהר מהתנהלות חסרת אחריות לאומית. איך עושים את זה? בוררים טוב מילים, פוסטים ושיעורים, ולא נותנים מקום לאירוח תמיכה והרצאות למי שאינו שותף לדרך העקרונית הזו. ראשי ציבור וקהל, מימין משמאל ומהאמצע ואנשי רוח, שאין להם מעצורים בפני שימוש בהסתה פרועה ונרחבת לאלימות או לטרור כדי לשרת את צרכיהם הפוליטיים האישיים או המפלגתיים - לא ראוי שיופיעו אצלינו. (כמובן שכל מכינה עושה את שיקוליה והחלטתה, אני מציג עמדה נורמטיבית עקרונית).   

ולבסוף…. ברוכה הבאה נבחרת ארגנטינה הנהדרת. כמה חיכינו לך!

שבוע טוב!

מה בגליון?

תאריכון

הצעות למכינות

ביקור במכינת רוח השדה

ביום שלישי בבוקר, כשחצי הארץ שבתה מפעילות עקב הטילים מעזה, נחתתי על הרבנים אילעאי עופרן ואיתמר חייקין, כדי להכיר ולבקר את מכינת "רוח השדה" שהקימו לפני 3 שנים בבארות יצחק.

ראשית על האכסניה: היתה לי תחושה משונה כשנכנסתי לבארות יצחק. מצד אחד כפר מהמם עם שדות באמצע האורבניזציה הגושדנית מצד שני, שיטוט בבוקר יום חול במדרכות הקיבוץ נותן תחושה (נעימה) של דה ז'ה וו מהילדות שלי: הזמן כאילו קפא. 3 נערות שמהלכות על המדרכה בשמחת חיים מתפרצת מסבירות לי בידידות איך להגיע למכינה, אופנוע עם סירה עבור מולי כשבאחד מהם יושב  חבר קיבוץ ולידו יושבת חברת קיבוץ בבגדי עבודה, שלט בכל פינה המסביר איפה נמצא מה (מה שמצביע על כך שמן הסתם יש רכיב ייקי ברור למייסדי הקיבוץ) ושלווה גדולה מבניינים שהזמן מעיד עליהם שצברו פז"ם....

המכינה צרה מלהכיל: יש לה היום כ 50 חניכי שנה א ועוד כ 15 חניכי שנה ב, והביקוש אליה גדול ביותר.
המכינה מפוצלת בין האזור הלימודי (סמוך לבית הכנסת בדרום מזרח הקיבוץ), למגורים בחלקו הצפוני.
המכינה היא לבנים בלבד, ומיועדת לאוכלוסיה שאזור המחיה הרוחני שלה הוא הקיבוץ הדתי וסביבתו הרוחנית. איך להגיד בלדייק ולא לפגוע: יהדות דתית מתונה ביחסה לזולת שאינו חושב ומאמין  כמוה...

הרבנים אילעאי ואיתמר, יצרו מאפס מוסד מהמם ומבוקש ומוכיחים לטעמי משהו מאד בסיסי בעולם המכינות והמוסדות החינוכיים התורניים: למרות השפע של המוסדות ועודף המקומות המוצע לבוגרי יב דתיים, מוסד שבראשו אנשי חינוך בעלי שיעור קומה ושמציע דרך חינוכית רלוונטית- תמיד יחזרו אחריו רבים.
בשחה שהתפתחה בינינו היו חילופי דעות ועמדות ומחשבות על נושאים רבים כולל כיצד ואיך משרתת המועצה ואת מי, צרכים עתידיים להתפתחות המכינה ועוד.
אני צופה עתיד גדול ומזהיר למכינה. יישר כח ענק לעושים במלאכה.  

nof
שדות בארות יצחק כפי שהם נשקפים מהאזור הלימודי של המכינה

מיזם דיור חברתי ראשון מסוגו בערד לבוגרי מכינות ביוזמת 'בארצנו'

אנו ממש שמחים להציג בפניכם את פרויקט המגורים הקהילתי לבוגרי המכינות בערד!

דיברתם עם הבוגרים על התיישבות משימתית עם החברים מהמכינה? עכשיו זה אפשרי!

תנועת בארצנו בשת"פ עם חברת ניהול המתמחה בפרויקטים קהילתיים מלווה את הקבוצה לאורך כל התהליך, החל מהמכרז ועד לאכלוס.

הזמינו את הבוגרים להגיע עם חברים ולבנות קהילה איכותית בערד, בדירה שתתוכנן על ידם, במחירים ברי השגה, באיכות חיים גבוהה, מול נוף מטורף.

שימו לב, אין הרבה זמן. הרישום לפרויקט נסגר בסוף דצמבר.

הזמינו בוגרים, מדריכים, מנהלים להירשם באתר ואנו נחזור אליהם בימים הקרובים עם כל מה הפרטים שצריכים לדעת:

https://www.beartzeinu.org.il/arad19/  

להורדת תב"ע רננים לחצו

 רננים וואטסאפa

עדכונים מהשטח: יש הרבה מידע אז נא לקרוא בתשומת לב!

תזכורת: יום שני הקרוב בין השעות 11:00-15:30 יערך כנס בטיחות של משה"ח. נוכחות חובה לראשי מכינות, נשמח שגם רכזי טיולים יגיעו.

מצ"ב קישור להזמנה ולו"ז

חלקו הראשון של הכנס יהיה עם נציגי משרד החינוך (עד 13:00) והמשכו יהיה שיח פנימי שלנו.

כחלק מהגדרת הצרכים, מצ"ב שאלון בנושא השטח שאשמח שימולא בהקדם על ידי רכז הטיולים או ראש המכינה. השאלון לא קצר (מעריך שיקח חצי שעה / 45 דק') אבל הוא מהווה כלי חשוב שבעזרתו נוכל למקד את הנקודות הזקוקות להתייחסות ומעורבות מוגברת.

מצ"ב קישור לשאלון

בעקבות צורך שעלה ממכינות רבות, אנו פותחים קורס אחראי טיול נוסף בשבוע הראשון של דצמבר (05/12/2019) בין השעות 08:30-17:00. קיום ההשתלמות מותנה במינימום של מספר משתלמים. מכינות מעוניינות - נא להירשם בדחיפות בקישור המצ"ב:

רישום להשתלמות אחראי טיול ב05/12/2019

שאולי לב – ראש המכון ללימודי שטח ומרכז תוכנית לטיפול וחינוך בשטח מציע שיתוף פעולה מעניין. כחלק מהפרקטיקום של הסטודנטים הם נדרשים להצטרף לכמה ימי שטח. השילוב של אנשי מקצוע חיצוניים יכול לאפשר נק' מבט מעניינת שיכולה לשפר את עבודת המכינה. בנוסף אפשר בשלב מתקדם יותר לשלב את הידע שלהם בימי השטח של המכינה. מצ"ב בקישור מכתבו של שאולי. אשמח שמכינות המוכנות לאפשר לסטודנטים של התוכנית להצטרף ליום שטח של המכינה יצרו קשר על פי ההנחיות במכתב.

מתוך הבנת הצורך שלנו בהתמקצעות של בעלי התפקידים, וכחלק מתהליך הלמידה שלנו, אנחנו פותחים לימוד משותף לרכזי הטיולים. הלימוד יתבצע בשלוש קבוצות שונות על פי אזורים גיאוגרפיים. מדובר על 4 מפגשים עד סוף השנה הקרובה.

נושא המפגש הראשון הוא: תכנון הטיול ולכן המפגש הראשון של כל קבוצה יערך בירושלים, כאשר נפתח את הלימוד במפגש במוקד טבע. אני מאמין שהמפגש שלנו עם אנשי מוקד טבע יכול לשפר את העבודה המשותפת שלנו איתם.  לאחר מכן נתכנס ללימוד משותף.

במהלך היום ניגע בנושאים הבאים: תיאום טיולים, תיק טיול, תחקיר מקדים, נהלי טיולי הכנה, נהלי אישור. תכנון טיול לפי מזג אוויר, סרגל מאמצים כחלק מתכנון הטיול.

רכזי טיולים מרכז מפגש ראשון: 27.11.2019 בין השעות 10:00-17:00 בירושלים.

הרשמה למפגש רכזי טיולים מרכז

רכזי טיולים צפון מפגש ראשון: 03.12.2019 בין השעות 10:00-17:00 בירושלים.

הרשמה למפגש רכזי טיולים צפון

רכזי טיולים דרום מפגש ראשון: 18.12.2019 בין השעות 10:00-17:00 בירושלים.

הרשמה למפגש רכזי טיולים דרום

רק טוב

שמוליק

כנס חובה לראשי מכינות והשלוחות

בתאריך ה-17 בדצמבר 2019, יתקיים יום עיון לראשי המכינות בתל חי בנושא  100 שנה לתל חי וכן המשך העיסוק בנושא בפעילות באימון הגופני.

יום העיון יתקיים בין השעות 09:00-17:00 בחצר תל חי.

להרשמה לחץ כאן

הנוכחות הינה חובה. היערכותכם.

תזכורת ראשונה להגשת המסמכים הנדרשים ולוחות הזמנים לפעימה השניה של מענק פסיפס מכינות אביחי

שימו לב ל הנחיות חשבונאיות לצורך השלמת המענק - פעימה 2:

לצורך השלמת המענק, יש להגיש את המסמכים הבאים בטופס ההגשה עד 20.12.19:

אסמכתא בנקאית - המאשרת את העברת מלוא הפעימה הראשונה של התרומה לשנת 2020 לחשבון הבנק של העמותה, בשקלים חדשים בלבד, במהלך התקופה שבין 11.5.19-20.12.19 (כספי ההתאמה לתרומות דולריות יינתנו בש"ח בהתאם לשער הדולר היציג ביום ההעברה ולא יעלו על סכום ההעברה בפועל למועצת המכינות למענקי ההתאמה). האסמכתא הינה אישור בנקאי המעיד על העברת המענק לחשבון ארגונכם. לחילופין, ניתן לשלוח לנו  תדפיס מחשבון הבנק של ארגונכם, המעיד על סכום התרומה שהופקד לחשבונכם ואת מועדו, בצירוף העתק קבלה שארגונכם העביר לתורם.

מועצת המכינות תטפל בהעברת המענק למכינה, בכפוף להעברת כלל המסמכים הנדרשים, במלואם ובמועד.

לו"ז להמשך:

מענק ההתאמה לשנת תש"פ- 2020

-        הגשת אסמכתאות בנקאיות לקבלת מענק ההתאמה לשנת תש"פ – עד 20.12.19

-        העברת מענק ההתאמה לשנת תש"פ תתבצע בשני מועדים אפשריים:

 • מועד העברה ראשון – עד 20.1.20 וזאת בכפוף לקבלת אסמכתא על העברת מלוא התרומה של שנת תש"פ כאמור לעיל עד 20.12.19.
 • מועד העברה שני – עד 30.6.20 וזאת בכפוף לקבלת אסמכתא על העברת מלוא התרומה של שנת תש"פ למכינה עד 30.5.20.

לפרטים נוספים - גלעד זילברשטיין (מועצת המכינות) - [email protected]

נפגשים בשביל ישראל- הזמנה למכינות 

"נפגשים בשביל ישראל" הוא מסע חווייתי של זיכרון, התחדשות ושיח, המשלב הליכה בנופי הארץ עם לימוד ושיחה בשאלות העומק של החברה הישראלית, תוך הכרת השונה והדגשת המאחד.

המסע החל כפרויקט הנצחה לסמ"ר אבי אֹפנר ו-72 חבריו שנפלו באסון המסוקים ב-4.2.97, והתרחב למסע לזכר כל הנופלים במלחמות ישראל ובפיגועי הטרור.

במסגרת המסע מקיימים הצועדים מעין "סמינר מטייל", העוסק בצורה מובנית בשאלות הזהות הישראלית-יהודית, עם קשר ליושבי הארץ, לנופיה ולמפעליה השונים, ותוך שיח פתוח וכן בין רובדי החברה השונים, ובין פריפריה ומרכז. במסע משתתפים נשים וגברים מכל גווני החברה הישראלית, צעירים לאחר שרותם הצבאי, מכינות קד"צ, וגם נוער בסיכון, אנשים עם מוגבלויות פיזיות ואחרות, עולים חדשים ועוד. במהלך השנים צעדו איתנו מכינות רבות, שחלקן היו שותפות בהכנת הלימוד היומי ובהנחייתו.

מסע תש"ף-2020 יתחיל ביום שני, כ"ט בשבט 24.2, באילת, ויסתיים ביום חמישי, כ"ט בניסן 24.4, בשאר ישוב.

השבועות הראשונים הם במדבר, ואח”כ נתקדם צפונה. בחודש הקרוב יתפרסמו באתר האזורים שבהם נלך, ובהמשך יתפרסמו המסלולים המפורטים. מניסיוננו, הכרות ושיח אמיתי יכולים להתקיים רק בקבוצות קטנות, ולכן נבקשכם לבוא בקבוצות של עד 25 משתתפים/ות. המכינות המצטרפות למסע מוזמנות גם השנה לתרום את חלקן בעיצוב התוכן הלימודי.

נא רשמו את התאריכים ביומנים כבר כעת - נשמח לצעוד אתכם!

רעיה אֹפנר, מנהלת המסע, טל’ 054-4438759, דוא"ל [email protected]

עלות למכינות המשתתפות: ההשתתפות היא ללא עלות. הסעות ואוכל באחריות המכינות.

הרשמה: באתר המסע "נפגשים בשביל ישראל"

ללוח הזמנים לחצו

 תשף11a

עדכון תמיכה על השתתפות בפרויקטי קק"ל תשע"ט

התמיכה למכינות הזכאיות בפרויקטים הבאים של מועצת המכינות יחד עם הקק"ל תועבר עד סוף נובמבר- עבודה קהילתית תשע"ט, מלגות תשע"ט, בוגרים תשע"ט, מכינה / שלוחה חדשה תשע"ט, כפרי סטודנטים תשע"ט.

פעימה ראשונה ע"ס 50% מסכום הזכאות שאושר יועבר בנובמבר. 50% נוספים יועברו לאחר השלמת התמיכה מהקק"ל אל מועצת המכינות במהלך 2020.

קול קורא לאיסוף נתוני בוגרים

לראשי המכינות שלום,

לצורך קידום פרויקט הקמת מאגר מידע על ידי מועצת המכינות הקד"צ ותנועת בארצנו, לצרכי מידע בנושאי התיישבות והגשמה בתחומי ליבה נוספים של מועצת המכינות בלבד, אנו זקוקים לבנות בזמן הקרוב ובאופן אינטנסיבי מאגר נתונים מקיף של בוגרי המכינות.

העמדת המאגר הזה (שיהיה חסום לשימוש גורמים חיצוניים) תאפשר לנו גם למנף יוזמות כלכליות, פרויקטים לבוגרים, והזדמנויות התיישבותיות.

כדי לסייע למכינות להקצות זמן ומשאבים לפרויקט, כל מכינה שתעביר פרטי בוגרים תזכה להחזר מימון.

הסכומים הסופיים יהיו לפי כמות המידע, עם תמריץ לאיכות המידע (גיל הבוגרים).

מאחר וממילא לרוב המכינות יש המידע או שהן עורכות מבצע ריענון ביוזמתן, יש כאן הזדמנות מצוינת (WIN-WIN) לריענון הזה ובד בבד גם מימון מסייע למשאבי הזמן הנדרשים או לאמצעי תקשורת אחרים ומצד שני זה מאפשר לנו קידום קשר למיזמי הגשמה מגוונים.

הקול הקורא המצורף מפרט את הנתונים וההתנהלות של הפרויקט.

להורדת הקול קורא לחצו

להורדת טבלת אקסל לאיסוף נתוני בוגרים לחצו

'בארצנו' מחפשת רכז שותפויות לאזור הצפון

תיאור תפקיד:

 • ניהול פעילות בארצנו בישובים הכפריים והעירוניים שבפריפריה הגאוגרפית והחברתית באזור הצפון.
 • מיפוי צרכי צמיחה דמוגרפית וקליטה, בהתיישבות הכפרית והעירונית באזור הצפון, מול גורמים רלוונטיים.
 • קידום פרויקטי דיור קהילתי לצעירים בצפון, בכפוף למטרות ויעדי בארצנו.
 • ייזום, בנייה וניהול השותפויות של בארצנו בתחום ההתיישבות באזור הצפון ובהם, ארגונים חברתיים הצעירים וההתיישבות, קרנות פילנתרופיות, ומגזר עסקי, לעידוד התיישבות צעירים באזור הצפון
 • קיום כנסים, ימי עיון וסיורים ביעדי ובנושא התיישבות
 • ליווי קהילות קולטות וקבוצות התיישבות וביסוס שיתופי פעולה עם ישובים ליצירת תנאים אטרקטיביים לעידוד הישארות צעירים בטווח הארוך
 • ליווי והנחיית קהילות צעירים וסיוע ברישות, גיוס משאבים, פעולות שיווק וגיוס לטובת הקהילות

דרישות התפקיד:

 • ניסיון מוכח בתפקיד ניהול שותפויות או בתפקידים דומים
 • יחסי אנוש מצוינים
 • מוטיבציה לעשייה חברתית וחיבור לחזון העמותה
 • ניסיון בכתיבת ויישום תכניות עבודה לפי יעדים
 • יכולת הנעת אנשים, שותפויות ותהליכים
 • יכולות סדר וארגון
 • תואר ראשון חובה
 • נכונות לעבודה בשעות גמישות ונסיעות מרובות

* היקף משרה 50%. התחלה מיידית *

ניתן להגיש מועמדות למייל : [email protected]   בצירוף קורות חיים

להורדת פרטי המשרה לחצו

מפגש מתעניינים ארצי לגרעיני חיילים של 'בארצנו' ב- 6.12 בתל אביב

ב-6.12 בשעה 10:00 בבוקר נקיים באברהם הוסטל (בתל אביב) כנס מתעניינים ארצי לגרעיני חיילים חדשים.

בכנס יפגשו המתעניינים עם חיילים שמקימים בימים אלו גרעין, יכירו ויפגשו עם מתעניינים נוספים במטרה ליצור קבוצה עצמאית שתוביל גרעין עתידי.

מוזמנים להפיץ לבוגרי המכינה שמשרתים בצבא.

לפרטים נוספים : ספיר 052-457-6139

להרשמה לכנס

save the date 6.12a

כתבת ערוץ 7 על בוגר מכינת ידידיה על חתונה שהועברה בשל המצב הביטחוני

הרב שמואל נתנזון, ראש מכינת ידידיה בבית שמש, מספר על החתונה המיוחדת של ישי עוזרי ומוריה בן חמו. 

לקריאת הכתבה לחצו

מזל טוב ישי ומוריה!

עולים לירושלים ב"טרקר": מכינת מיתרים לכיש מדגימה איך עושים את זה גם עם מוגבלות פיזית

כבר שלוש שנים שתכנית שיבולים פועלת כדי לאפשר השתתפות צעירים עם מוגבלות במכינות, על שלל האתגרים וההתאמות הנדרשות. הצצה למסע שקיימה מכינת מיתרים לכיש - באמצעות כיסאות גלגלים מותאמים לשטח המיועדים לאותם חניכים עם מוגבלות

בשבוע שעבר יצאו חניכי שלוש השלוחות של מכינת מיתרים-לכיש למסע עלייה לירושלים. המסע החל בתל לכיש, דרך הכרמים והשדות של חבל לכיש ועד ירושלים. חניכי השלוחות במסגרת תכנית שיבולים - השתתפות צעירים עם מוגבלות במכינות היו חלק בלתי נפרד מהמסע. כסאות הגלגלים של חברת Paratrek, ה"טרקרים", המותאמים לתוואי שטח, אפשרו לחניכים עם מוגבלות פיזית לקחת חלק.

ראש מכינת מיתרים לכיש יניב מזומן: "ה'טרקרים' של Paraterk מאפשרים לאוכלוסייה שלמה שעד היום לא הייתה לה אפשרות להשתתף בטיול להיות חלק. הדרך מופלאה, אחרי הליכה של כמה ימים בשטח מקבלים מבט חדש על ירושלים".

תכנית שיבולים מופעלת ע"י מועצת המכינות ובשיתוף ג'וינט- אשלים, משרדי החינוך, הרווחה, הביטחון והבריאות, קרנות הביטוח הלאומי, קרן משפחת רודרמן ופדרציית ניו יורק

שטח פרטי:

פוסט בפיסבוק של דני זמיר- מנכ"ל מועצת המכינות הקדם צבאיות

תודה, אבל אנחנו יחד, רק יחד.
=====================
אמש,פורסם כי בין ההסכמות של כחול לבן והעבודה יש כוונה גם להעלות את תקצוב המכינות הקדם צבאיות החילוניות.

ראשית אנו שמחים מאד מתרגשים ומודים על כך שמפלגות אלו חושבות ומאמינות במפעל החינוכי שלנו ומכירות בחשיבותו.

שנית, למען הסר כל ספק, ייחודו של המפעל החינוכי של המכינות הקדם צבאיות השנתיות הוא שותפות מהיום הראשון וללא הפסקה בין כלל המכינות: החילוניות, הכלליות, המעורבות, הרפורמית, הקונסרבטיבית, התורניות הפלורליסטיות, והתורניות הארד קור.

שותפות זו שצלחה גם אירועים מדינתיים מורכבים ושנויים במחלוקת לאומית ( למשל ההתנתקות) וגם מחלוקות פנימיות קשות (כינוייו הבוטים של הרב יגאל לוינשטיין את הלהטבים) היא תופעה בלתי מוכלת על ידי פוליטיקאים וישראלים רבים שרוממות האחדות בפיהם אך כל מעשיהם קודש להעצמת המחלוקות וליבוי הקיטוב, ושאחדות השונים והקצוות שמציג עולם המכינות אינה מובנת להם.

חבריי וחברותיי היקרים מאד בכחול לבן, העבודה והמחנה הדמוקרטי: עולם המכינות צועד יחד. לעיתים מתווכח את עצמו עד התשה, לעיתים כועס אבל תמיד נשאר יחד: מכינת רבין ומכינת בני דוד, מכינת עצם ומכינת תלם (הרפורמית), קשת ובינ"ה, נגב וחמדת, צהלי ואבנר (עכו).

לא מפחדים להיות אחים.
אנא אל תבחינו ואל תאבחנו בינינו.
או שהסיוע יהיה לכולנו או לאף אחד.
לא נוכל לוותר על אבן הראשה במפעלינו- השותפות בין השונים- למען העזרה התקציבית- מכובדת נדרשת וראויה ככל שתהיה. אנשים ונשים אחים ואחיות אנחנו.

לפוסט לחצו

מכתב ממזכירת אחת המכינות בתגובה לפתיחה של דני בעדכון 271 

למעבר לעדכון 271

לדני שלום וברכה.

כמזכירת מכינת _____ אני נוהגת לקרוא את עדכוניך השבועיים. עם רבים מדבריך מזדהה ועם חלק פחות...

בעדכון האחרון הצטערתי מאוד לקרוא את המשפט הבא: "אנו מגיעים ליום השנה לרצח כעם, כשבאמתחתנו קיטוב חברתי מתח ומדד שנאה גבוה מתמיד".

כאנשי הגולן אנחנו זוכים להרגיש אחרת ... ב"ה האווירה כאן בין גווני הציבור השונים טובה ונעימה, וגם כשיש מחלוקות אין תחושה של איבה ושנאה.

 גם כאמא לחייל ביחידה מובחרת, אנחנו שמחים לפגוש חיילים ובני משפחותיהם מגווני הקשת הפוליטית והחברתית השונים, וכולנו כאיש אחד ובלב אחד, למענם ולמען המולדת. אולי זה נשמע קצת נאיבי, אך זוהי התחושה שמלווה אותנו לשמחתי. נכון שהתקשורת לצערי הרב מעבירה את המסר של קיטוב ופילוג, אך אינני בטוחה כלל שזוהי ההרגשה האמיתית שמלווה את אזרחי המדינה... גם אם כן, וודאי שביחס לתקופות שעברו על עמינו, המצב החברתי היום, טוב בהרבה.   

חשוב היה לי להביע את הסתייגותי מהדברים, בתקווה שיתקבלו על ידך בהבנה, גם אם אתה חולק עליהם.

בברכת המשך עשיה מבורך למען מפעל המכינות המופלא!! 

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.