חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

עדכון שבועי מס' 26 - י"א בחשון תשע"ה - 4 בנובמבר 2014

שלישי, 04 נובמבר 2014 09:55

שלום לכולן ולכולם!
לרגל נסיעתי מחר בבוקר לחו"ל לעשרה ימים ומאחר והצטבר חומר רב שחלקו דורש כבר עבודה אני מפרט בעדכון זה נושאים רבים שיש לפעול  בהם. אנא קיראו ובמקום שיש לעשות דברים- עשו… דף העדכון הבא ייצא ככל הנראה בתאריך  21.14.11 (אלא אם אספיק לערוך את הדף ל14.11). שמרו בינתיים על המולדת!

19 שנה לרצח ראש הממשלה יצחק רבין

נפלאות לוח השנה העברי גרמו לאיחוד ימי הזיכרון לפי הלוח העברי והלועזי ביום השנה ה- 19  לרצח ראש הממשלה יצחק רבין, משחרר ירושלים, בידי מתנקש יהודי. (ערב יב בחשון והלילה של 4 בנובמבר חד הם).
עבור רבים מאיתנו רצח רבין היווה קן פרשת מים, וחלק לא קטן ממפעל המכינות הקדם צבאיות ומהמוטיבציה של ראשי המכינות שקמו בעשור הראשון שלאחר הרצח נולד באותו ערב נורא.
נסיוננו בשנתיים הקודמות כמכינות לארגן לימוד משותף- אזורי של כלל המכינות, לא צלח.
קו השבר הפנימי אצלינו כעם וכחברה ציונית מגשימה שהתגלה באירוע רצח ראש הממשלה בכיכר העיר הוא תמרור אזהרה, שהחברה הישראלית לאחר הקיץ האחרון צריכה לחזור על לקחיו.
הלקח מהרצח להבנתי צריך היה להיות נחישות ומחויבות לאומית לתרבות דמוקרטית מאפשרת מחד, ולמחויבות כעם וכחברה לשלום (בלי קשר לדרך המובילה אליו לפי דעת כל מחנה), מאידך. לקח זה צריך היה לבוא לידי ביטוי במפגן לאומי עוצמתי של אחדות ושיח דיאלוגי בין קצוות דווקא ביום השנה לרצח, אך לצערי שיח אשמה והאשמה כמו גם רדידות עייפות וייאוש, גורם לחלק ניכר מהציבור להיות אדיש ליום הזה ולמשמעותו או אף להתנכר אליו.
לעניות דעתי אנו צריכים לא לאמר נואש ולנסות מחדש לנקוט יזמה מובילה גם בתחום הזה ולשנה הבאה לקיים מפגשים ארציים בין מכינאיים, במודל שבשעתו יובל כהאן הכין, אמן כן יהי רצון…

פרוייקט הגמ"ל (גיוס משאבים למכינות) יוצא לדרך- אנא מלאו ושילחו!

בהמשך למידע שמסרנו בעניין זה בשבועיים האחרונים, אנחנו מקדמים ונערכים לפעולה נרחבת לגיוס משאבים כספיים ושווי כסף לצורך קידום והרחבת פעילות המכינות בתחומי פרוייקטים חינוכיים- חברתיים- קהילתיים- התיישבותיים. התיעדוף הוא לפרוייקט שניתן להרחיבו לביצוע למכינות נוספות.
אתם מתבקשים – ראשי מכינות ו/או לפי חלוקת העבודה מנהלים ו/או גייסי משאבים-  למלא את התיק ולהשיב אותו לתמר מייבום (תותי) על פי הפרטים בתיק, (או לג'ילברט) לא יאוחר מ 17.12.14.

אנא השקיעו את המאמץ הקטן הזה ונוכל יחד לממן בסכומים ניכרים את התכניות שממילא אנחנו מקימים.

חשוב להדגיש, כי ישנן מכינות שדרך קבע אינן מגישות בקשות ו/או אינן מנצלות סכומים שהצלחנו לאגור עבורן (בעזבונות, בבוגרים, בהוצאות צוק איתן ועוד). מדובר במכינות שאינן מבוססות או עשירות והדבר מעיד בעיקר על חוסר תיעדוף ניהולי- כספי.  לכן אנא וודאו שבנוסף לראש המכינה דמות אדמיניסטרטיבית בכירה במכינה (אם היא לא ראש המכינה), תעבור כל שבוע על העדכון ותפעל למימוש הסכומים והמענקים השונים שניתן לקבל במאמץ פשוט יחסית על בסיס הקיים, מענקים שיקלו מאד על חיי המכינה והחניכים.

פרוטקול ישיבת הועד –  30.10.14

מצ"ב פרוטוקול ישיבת הועד (עה-2) שנערכה ב30.10.14 במשרדי אורבניקס רמת גן.
הישיבה עסקה בבינוי ובקשת רחבה רבה נוספת של נושאים.
אנא קיראו הקובץ המצורף הגיבו והיערכו בהתאם בנושאים הרלבנטים (בינוי וכו').
מעקב- צוותים-    בישיבת הועד אושרו הצוותים, שאליהם הצטרפו ראשי מכינות נוספים מאז הפרסום של העדכון האחרון.  תודה ויישר כח למצטרפים ואנא עיינו כאמור בפרוטוקול לגבי ההערות שניתנו לצוותים ודרכים החדשות בהן.

מפגשים ופעילויות בחנוכה

18.12.14 בלטרון 

(אלא אם יהיה שינוי) ראשי המכינות המעוניינים בכך (יחד עם מנהלים/רכזים פדגוגגים מדריכים בכירים)- אנא הודיעו לג'ילברט  או לי.
בתכנית:-

1230-0930 
מיגדר במכינות החכ"ם:- 

לימוד ויישום חינוכי- העלאת הנושאים והשאלות לדיון.
מאחר ורוב ראשי מכינות החכ"ם הם גברים חשוב לעניות דעתי שמקסימום מאתנו ישתתף ביום כזה כדי לבחון ביושר ולעומק את אופן התנהלותנו החינוכית והתוכנית בהתחשב בכך שמחצית מחניכינו הן נשים. המצב העולה ממיצרף הנתונים של העיסוק בתחום והאופק המוצע לחניכות מכינה, בהחלט מחייב בדיקה עצמית ודיון, והתעלמות או התכחשות לחוסר היכולת שלנו ללמוד ולבחון את עיסוקנו בתחום אינם לזכותנו. במילים אחרות- ראוי שכנתכנס ונתמודד עם העניין. (השיח הצבאי ושירות הבנות; הוראת תוכן עי נשים; לימוד המקומות והקונפליקטים של נשים בחברה מודרנית, תפקידים נשיים מול גבריים, היחס בין המכינות לפמיניזם, מקומה של האשה בתרבות היהודית המתחדשת הלא אורתודוכסית, עיסוק במין זוגיות ומשפחה במכינות החכ"ם, החפצת האשה וזילותה כחלק ממארג תרבותי רחב של חברת הצריכה. אלו ועוד יהיו חלק מהנושאים שנידרש אליהם. ראשי מכינות שרוצים לסייע בהכנת חלק זה אנא הודיעו לי).

1300- 1600
פרוייקט הרחבת השתתפות אוכלוסיות ייחודיות במכינות:-

מכינות (חכ"ם ותורניות), במיוחד מכינות לנוער "רגיל" שמעוניינות בהרחבת השתתפות אוכלוסיות ייחודיות שנעדרות בגדול מאוכלוסיית חניכי המכינות הללו היום (אתיופים למשל) יוכלו להשתתף בהצגה ודיון בתכנית שתאפשר הרחבה מהותית של השתתפות אוכלוסיות ייחודייות במכינות, וסיוע כספי למכינות שמשתתפות בפרוייקט, במימון ההיערכות והשהות של קהל היעד.

25.12.14- ערב השקה של פרוייקט 929 במכינות:-

מלכי בנימין שהיא אשת הקשר אתנו מסרה את הפרטים הבאים (מצורף מכתב עם קישור):-
מיזם 929 הוא מיזם חברתי-ישראלי חדש שמכתב לייסוד שיטה קבועה ואחידה לקריאת תנך. כל יום ייוחד לפרק יומי, לפי הסדר 5 פרקים בשבוע, 20 פרקים בחודש, קריאת 929 פרקי התנ"ך במשך שלוש שנים ושבעה חודשים, עד לסיום מחזור קריאה שלם. הרעיון הוא לקיים פריצת דרך לכל הציבור הישראלי- ולנו תחילה. מצורף מכתב של מלכי המזמין את המכינות ללילה לבן של השקה בין ה 24 ל 24 בדצמבר שיכלול אישי ציבור ואמנים.
יש ליצור קשר עם מלכי כדי להשתתף בפרוייקט ולהיעזר בה לעניין ההסעות.

זהו לחצי שבוע,
המשך עבודה פוריה, אינשאללה נתראה בסוף השבוע הבא,

צ'או אמיגוס,

דני

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק לשבת - פרשת בלק שישי, 03 יולי 2020 09:25
ממתק לחג השבועות חמישי, 28 מאי 2020 08:50
ממתק לשבת - פרשת שלח לך שישי, 12 יוני 2020 08:59
ממתק לשבת - פרשת בהעלותך שישי, 05 יוני 2020 10:04

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.