חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

עדכון שבועי מס' 24 - ל' בתשרי תשע"ה - 24 באוקטובר 2014

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

חזרנו לעבודה, במרץ ובשמחה, קריאה פוריה!

הזמנה לישיבת הועד המנהל במשרדי חברת אורבניקס ביום 30.10.14

ישיבת הועד עה (2) תתקיים באופן חריג במשרדי חברת אורבניקס המצויים בקניון דימול ברמת גן, צמוד לבורסת היהלומים. הישיבה תתקיים ביום 30.10.14 בשעה 0930.
בחלק הראשון תציג בפנינו אורבניקס את העבודה שהכינה למיפוי צרכיי הבינוי ויתקיים בה דיון ותשובה לשאלות. ראשי מכינות/מנהלי מכינות שמעוניינים להשתתף נא הודיעו כדי שנדע להיערך מבחינת מקום.
שאר חברי הועד נא לקחת בחשבון שלאחר סיום הפרק עם אורבניקס יש לנו פרק נוסף של דיונים והחלטות בנושאים:- צוותים, אישור המלצות ועדת חלוקת כספי סיוע צוק איתן, יחידת מחקר מכינות, ועוד.

שלוחת לכיש בנחל עוז

הקמת השלוחה, היא מעשה שמכינת לכיש מיתרים קיבלה על עצמה באהבה להוציא לפועל, אך לא מדובר ב"מפעלך פרטי" אלא בפרוייקט  בעל חשיבות וצורך לאומי המבטא מפעל ורצון של כולנו.
הקמת השלוחה הולכת ומתקדמת בקצב שיא תןדות לעזרה של רבים וטובים:-
השבוע אושרו סופית ע"י האגף כהחלטה חריגה  25 תקני דחשים לטובת הקמת השלוחה;
נמרוד גולן איש צוות לכיש-מיתרים וזוגתו עבר להתגורר בנחל עוז ויעמדו בראש השלוחה;
החטיבה להתיישבות מכשירה מעמידה וממגנת את המבנים הנחוצים בקצב חסר תקדים;
ראשי מכינות רבים ובפרט חברינו דוד נחמן, חיים ברוך, אמיתי פורת, וגם במעגל רחב יותר ראשי מכינות נוספים, מושיטים יד ממשית בעצה ובסיוע ללכיש מיתרים וליניב לעמוד במשימה.
בנחל עוז עצמה ההתרגשות גדולה ותחושה של שינוי באוויר, וגם מכללת שער הנגב והמועצה האיזורית שותפות להתרגשות והתגייסו לסייע בתכנית הלימודים ובהקמת פרויקט בוגרים נלווה וצמוד לקראת ההמשך.
חשוב מאד בעניין גיוס חניכים לשלוחה:-
מאחר והמכינה מגייסת עכשיו חניכים מקרב מלשב"ים נעדרי דח"ש, (כלומר המחזייקם צווי גיוס לנובמבר- מרץ) אנא הפנו לנמרוד גולן או למכינה מועמדים שפנו/פונים אליכם אך מחוסר מקום/דחשים לא קיבלתם.
טלפונים:- נמרוד גולן- 054-4855243 או במכינה 06874855

בוגרים

 • מכינות שרכזי הבוגרים שלהן השתתפו בקורס ההסמכה ועומדים בתנאים שנקבעו על ידי איתן וצוות בוגרים מתבקשות לקבל הנחיות מאיתן כדי להסדיר את קבלת ההשתתפות של המועצה במימון משרת הבוגר.
 • קורס שני , מועד ב , של הסמכת רכזי בוגרים ייערך בזמן הקרוב. המועד המדוייק ייקבע לאחר פגישת תיאום עם קרן אביחי ביום חמשי הקרוב (30.10).
 • מדרשה למעשה:
  קבוצה אחת מתחילה שנת פעילות נוספת, בחיפה. בקבוצה יש כרגע 12 משתתפים כך שיש מקום פנוי. הקבוצה תעסוק בלימוד וייזום אפיקי הגשמה ועשייה שיתופיים. המעוניינים- ואנא יידעו על כך בוגרים מאזור חיפה והצפון- מתבקשים לפנות לאיתן או אלי.ביקור פדרצית ניו יורק במכינות תל אביב 
  במסגרת הקשר המתמשך שלנו עם הפדרציה בניו יורק (שהיקף תמיכתה במכינות ובמועצת המכינות ובמפעלים קשורים של בוגרי המכינות מצטבר לאורך 17 שנה  עשרות מליוני שקלים), אנו נמצאים במהלך משותף של הפניית משאבים לטובת הפרוייקטים בעולם הבוגרים.
  משלחת גדולה ביקשה להיפגש גם עם בוגרים מכינות וגם עם מכינות בשטח. ואכן ביום שני 20.10.14 נפגשו עם בוגרים שונים, (כולל בוגרי מכינות), שהם חברי קהילות שיתופיות המצויים במסלולי הגשמה שונים בבאר שבע, וביום שני 21.10.14 הקדישה המשלחת כולה (כ 50 איש) חצי יום למפעל המכינות בלוח זמנים שהוכן בתיאום איתנו ונערך כולו על טהרת האנגלית כמובן.
  היום החל בביקור מפוצל במכינות בינ"ה, בני ציון, ותל"ם וכלל בעיקר שיחה ומפגש עם החניכים, ולאחר מכן התכנסנו לשיחה מסכמת של כשעה איתי. שבה הסברתי להם על המפעל ויעדיו והתקיימה שיחה ערה עם חברי וחברות המשלחת.
  היום עצמו על כל חלקיו: הביקורים במכינות והמפגש המסכם זכו לשבחים רבים מהאורחים שמאד מאד התרגשו והתרשמו. אני מקווה שהמהלך הזה יזניק ויניב את השותפות המקווה במהלך המתרקם להרחבת הפעילות בעולם הבוגרים ותודה רבה לבוגרים שלקחו חלק במפגשים וכמובן למכינות תל אביב על  חניכיהן וצוותיהן שאירחו אותנו בחום וברוחב לב.

  כספים ומשאבים

 • ועדת חלוקת סיוע צוק איתן
  ביום א יתכנס צוות החלוקה הפרמטרים לדיון ותיעדוף הבקשות שהוגשו על ידי 8 מכינות. החלטות הועדה יפורסמו להתייחסות 8 המכינות המבקשות ולאחר מכן יובאו לאישור בישיבת הועד ב 30.10.
 • ריכוז פרוייקטים למימון
  תמר (תותי) מייבום, צעירה נמרצת בת 30 ופעילה חברתית ופוליטית מקרית שמונה נכנסה לתפקיד עוזרת שלי לעניין גיוס משאבים. היא תפנה לכולכם במהלך השבועיים הקרובים כדי לקבל מכולנו רשימת פרוייקטים וצרכים שאנחנו מנסים לקדם במכינות- תוך דגש מיוחד לפרוייקטים שיש להם פוטנציאל לקיום במכינות נוספות במינוף ארצי/איזורי (כמו "דור לדור"). אנא הכינו דפי פרוייקט לפי הפורמט שנעביר אליכם כדי שנוכל להגביר ולהרחיב את גיוס המשאבים לטובת הפרוייקטים האלו.צוותים וצבתות
  ישיבות צוותים
 • מיום א תתחיל ג'ילברט בתיאום ישיבות הצוותים של ראשי המכינות במועצה. סבב התנעה ראשוני של הישיבות יתקיים ממחצית נובמבר ועד סוף דצמבר, מצפים להשתתפותכם.
 • תודה לשימקו מולי ואודי תמיר שהתנדבו להוביל את חלקן של המכינות המכינות ב"הקהל" הבא!
 • בהמשך לדיון הוירטואלי שסיפרנו עליו בנושא המיגדר במכינות החכ"ם, נקיים במהלך חנוכה (בתאריך מדויק שעוד נודיע עליו), חצי יום עיון לראשי מכינות החכ"ם  המעוניינים בכך ולמנהלים פדגוגים במכינות על מנת לבחון לעומק  את אופן העיסוק בתחום ויישומו אצלינו. (היום יתקיים בכל מספר של משתתפים, כמובן שגם ראשי ומנהלי מכינות

תורניות מוזמנים).

 • בעקבות מספר פניות ויזמה של חן טפר (אקס מדריכה מיתולוגית במעגן מיכאל הממשיכה לייעץ היום לצוותי מכינות וללמד בהתנדבות), אנו מנסים לקדם ריכוז מעין "יחידת מחקר" פנימית שלנו שתערוך בהשקעה נמוכה מאמץ רב מחקרי שיסייע לנו בניתוח והבנה של מקומנו ביחס ליעדים שהצבנו לעצמינו. ראשי מכינות/אנשי צוותים שיש להם עניין להשתתף בהובלת המחקרים- אנא פנו אלי.

המכינות הקד"צ התורניות בעין הסערה

התקשורת עוסקת בהרחבה בחודשים האחרונים בהשתלבות בני ובנות הציונות הדתית בצה"ל, חלקה באופן תיאורי וחלקה מתוך עמדה שיפוטית, חיובית או שלילית.
בשבוע האחרון במסגרת כתבה נושאית בשעת השיא של חדשות של ערוץ 10 התקיים ראיון ארוך עם הרב אלי סדן. הרב סדן אמר בראיון, לעניות דעתי,  דברי טעם שקולים מתונים ומפתיעים ובמידה מסוימת גם מפתיעים לחומרה מבחינת הרף המקסימלי הראוי שהוא מציב להגשמת הייעוד של הבוגר הדתי. דבריו אמורים לדעתי להחזיר את השדים הרבים שיצאו החוצה בחודשים האחרונים,  בעיקר מאז מכתבו הלא מוצלח (לטעמי ולטעמם של רבים טובים וחשובים ממני, כמו שר הביטחון), של בוגרינו הבכיר וחברינו אל"מ עופר וינטר ב"צוק איתן".
מכל מקום דברי של הרב סדן העמידו באור מדויק את תפיסתן ועמדתן של המכינות התורניות ולכן זו היתה כתבה חשובה, במיוחד בהתחשב בכך ששודרה ב"פריים טיים".
באותו עניין:- מאחר ופנלים וכתבות רבות נוספות מתפרסמים ומתקיימים בתקופה זו, חשוב שנזכור שכשאנחנו משתתפים ומדברים עם התקשורת ובפנלים שונים אנחנו מייצגים מפעל שלם, ייחודי בתוך החברה הישראלית השסועה,  ולא רק את עמדתנו הפרטית ועדיף שנמשיך להיות כאנשי כנסת גדולה שדבריהם הפותחים את פרקי אבות ממליצים לנו להיות מתונים (ומשעממים) הדנים זה את זה לכף הזכות ומעמידים תלמיידם הרבה, מאשר לעומתיים וקיצוניים: "משה קיבל תורה מסיני, ומסרה ליהושע, ויהושע לזקנים, וזקנים לנביאים, ונביאים מסרוה לאנשי כנסת הגדולה. הם אמרו שלושה דברים: הוו מתונים בדין,  והעמידו תלמידים הרבה, ועשו סיג לתורה".  (פרק א משניה א).

גיוס משותף ואתר האינטרנט

 • "העברת המקל" בענין תפעול ושדרוג אתר המועצה הולך ונשלם ויגיע להפעלה מלאה בשבוע הקרוב, כולל היותו נגיש בפלטפורמה סלולרית והקמת דף מעוצב בפייסבוק.
 • חלק מהמאמץ של רישום הגיוס דרך האתר נועד להקל על המכינות ולמצב את האתר כמרכזי למי שמחפש מידע על המכינות. עוד יש לנו דרך ארוכה לעשות כדי שמי שמחפש מכינה יגיע קודם כל לאתר הכללי של המועצה ולא למכינה פלונית (כמו שבצדק ציינה זאת חברתנו אורלי בן שלום פרידמן מבית ישראל), אבל אנחנו הולכים ומתקדמים לשם….
 • קצת (הרבה) נחת לסיום:-
  השבוע נכחתי בגיוס המשותף שנערך בבית הספר הר וגיא ושלקחו בו חלק כ12 מכינות קד"צ ועוד גופי שנת יג רבים. מה אגיד ומה אומר? היה פשוט כיף ומשמח.
  נציגי המכינות עבדו בשיתוף פעולה ובחברות, פינת הרישום המשותפת שתופעלה על ידי יעקב באמצעות הטאבלטים תיקתקה כמו שעון, ובכלל הארגון והמקצועיות של המכינות בלטה מאד לעין ועשתה הרבה טוב על הלב.
  כל הכבוד חברות וחברים-  גם לטלי יעקב וגלעד, וגם ראשי וצוותי המכינות שמדריכים את המכינאים ברוח ובאפן הראוי-  רק ככה בונים יחד מנצח!


שבת שלום!
דני

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.