חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

עדכון שבועי מס' 22 - ג' חוה"מ סוכות תשע"ה - 10 באוקטובר 2014

שישי, 10 אוקטובר 2014 09:14

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

חג שמח לכולם ולכולן!

(אמנם רוב המכינות בחופשת חג, לא כולן, אבל הטוריה לא נחה לרגע…)

על יום העיון המסורתי והאסיפה כללית שנערכו ביום ראשון  5.10.14 (יא תשרי תשע"ה) 

אפתח בציטוט דבריה של חברתנו מיכל נגן ראשת מכינת צהלי שאמרה שהיא מאד שמחה למפגש השנתי הקבוע הזה ביום שאחרי יום כיפור. יום שבו כמו  טקס מסורתי אנו מתכנסים כולם לקראת פתיחת שנה חדשה, רואים אחד את השני, מחליפים רשמים ודיעות. בקיצור מפגש רעים אמיתי… לדבריה של מיכל אוסיף שחידוש מוסים של מסורת קודמת הי הפעם היה בחזרה למתכונת של ימי עיון משותפים למועצת המכינות לאגף הבטחוני חברתי ולמשרד החינוך- שיתוף פעולה חיוני שהוכיח את עצמו שנים רבות וטוב שחזרנו אליו.

ואכן, נציגי 44 מכינות (!!!) הגיעו לשעת השיא של יום העיון (הפגישה והשיחה עם שר הביטחון), בהחלט התייצבות שיא מרשימה. יחד עם זאת, הכוונה שנכיר ונפגוש את כל ראשי המכינות החדשות (ראשי מכינות חדשים או ראשי מכינות שזה עתה קמו או גם וגם) נסתייעה רק באופן חלקי, מאחר ועד למועד ההצגה העצמית בפתיחת האסיפה הכללית, לא הגיעו רבים מראשי המכינות החדשות. וחבל! אנחנו רוצים להכיר אתכם ונראה לי חשוב שתיקשרו ותרגישו חלק מעולם המכינות.
ובכלל, להגיע בזמן לשני ימי עיון בשנה, ולהיות בהם מתחילא עד גמירא זה מאמץ שראשי מכינה יכולים לעמוד בו (או כמו שחברינו אבישי ברמן ראש מכינת חצבה אומר: "נכון שבמקומות האלו כולנו חניכים אבל…").
מכל מקום הרבה תודה למי שהתייצב במועד וגם למי ששהה עד הסיום.

ליום עצמו:-
באסיפה הכללית בה, נכחו נציגי 28 מכינות ושפרוטוקול האסיפה מצ"ב אושרו:

1. בחירת יוסי ברוך ראש כנת גליל עליון  כחבר בועד ההנהלה של המועצה. (פה אחד)
2.  הפרמטרים והרכב הועדה ליישומם בעניין סיוע צוק איתן. (ברוב גדול כנגד הצעת מיעוט של איל אלדר ראש מכינת ימין
אורד)
3.  תכנית העבודה השנתית.

כספיח לעניין תכנית העבודה השנתית, התפתח דיון בהחלטת צה"ל שלא לקיים את פרוייקט מדריכי האימון הגופני למרות קיומו של מקור תקציבי לכך במשרד הביטחון. סוכם כי באחריותי לזמן פגישה דחופה עם מיודעינו תא"ל גדי אגמון (סגן ראש אכא)  כדי לנסות לשנות את רוע הגזירה.

לאחר האסיפה התכנסנו לשיחה והרמת כוסית עם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון. אינני יכול כמובן "לסכם" את השיחה בשם המועצה,  (יעשה זאת כל אחד לפי ראות עיניו), אך באופן אישי מאד הזדהיתי עם הניתוח השקול והמבוקר של מצבה של ישראל לעת הזו. שר הביטחון ענה לאחר מכן על מספר שאלות שנגעו לנושאים שחלקם רגישים, וענה לדעתי באופן מאד ישיר ומכבד. עד ארוחת הצהריים הספקנו גם להיפגש עם רמ"ח כושר קרבי אורן גיל שהציג את הצעתו לפרוייקט החלופי בהינתן שפרוייקט המדאג"ים לא יחודש, ולאחר מכן בצלאל טרייבר האגדי העומד כיום בראש אגף רח"ל שיתף אותנו בכל דילמות ההקמה וההפעלה של רח"ל.

החלק האחרון של היום, שלדעתי היה מעמיק ומצוין, כלל דיון בדילמות של המכינות ומועצת המכינות ביחס להתנדבות המכינות והמכינאים בזמן של אירוע חירום לאומי דוגמת צוק איתן:

לאחר סיכום קצר של איתן הניג, רכז הבוגרים במועצה, אודות פעולת חמל המכינות בימי צוק איתן, פרש אלי וייסברט בוגר עין פרת וראש ומייסד ארגון "לב אחד" את עקרונות הפעולה וההפעלה של לב אחד והנסיון שצבר עם השנים, כולל התייחסות לשת"פ עם בוגרי המכינות וחמ"ל מועצת המכינות בימי "צוק איתן". שיחתו היתה חשובה ומרתקת, ולטעמי גם מאד מעוררת השראה.

מכל מקום, ההצגה הזו של וייסברט פתחה את הדיון שבו נשמעו עמדות שונות בקשר למינון שבין לימודים במכינה להתנדבות, אופן ההפעלה, השת"פ בין מועצת המכינות ולב אחד ועוד. (כולל ההבנה שיש צורך להקדיש זמן לדיון העקרוני בנושא שאותו חידדו מוישי הגר יו"ר המועצה וראש מכינת בית יתיר, מולי רובין ראש מכינת נגב ויובל כהאן ראש מכינת בני ציון-   המתח בין התפיסה ששנת המכינה היא שנה שיש להקדיש בה את עיקר הזמן ללימוד לבין התפיסה שההתנדבות והחינוך אליה מחייב אוריינטציה גם בפעילות על חשבון לימוד מתוכנן, תוך הבנת השוני בין האוכלוסיה הדתית והחילונית, נורמות ההתנדבות המקובלות אצלן, ויעדי השנה אצל כל אחת מהאוכלוסיות הללו).

את הסיכומים של הדיון נצטרך עוד ללבן ולהציע (ספיחיו הופיעו בהתכתבויות שהובילו לאחר יום העיון שמריהו ראש מכינת אדרת ויעל דומב ראשת המכינה הירושלמית) אך בכללי ניתן לציין את כיווני המחשבה המסתמנים:-

א. חמ"ל מועצת המכינות הוא חיוני בעיקר בהקשר המרצת וקידום המכינות לגייס את חניכיהם ובוגריהן, בפרט אם
אירוע החירום הלאומי מתרחש  כשהמכינות בתקופת המעבר של הקיץ.

ב. אירוע מתמשך וכלל ארצי יחייב נשימה ארוכה וחלוקת כוחות, וגם כאן יש לחמל המועצה תפקיד משמעותי בוויסות
הכוחות כך שיחולקו נכון לאורך זמן.

ג. השת"פ עם לב אחד מצוין ויש להרחיבו, הגם שיש לזכור כי אופן הפעילות של לב אחד האו כזה שאין הארגון יכול להכיל
את כל מתנדבי המכינות ולחבר את כולן לפעילות נזקקת, עיקר חשיבות השת"פ בהפניית בוגרים שלנו להפעלת חמ"לים
של לב אחד ברשויות המקומיות השונות.

ד. יש לשקול העברת הכשרה מקצועית לצוותי המכינות שיהיו מעונינים בכך עי לב אחד, וכן הגדלת החשיפה של לב אחד
למכינאים עצמם.

ה. בזמן פעילות יש לשאוף לקיום לימוד במסגרת סדר היום. יש לשקול את הגבלת זמן ההתנדבות (עד שבועיים/שלושה,
כדי לא לפגוע בשנה כולה).

תודה רבה, במיוחד לשותפינו באגף (חביבה, חיים, אודי ועמיקם) ולאירית במשה"ח על השת"פ המתחדש והארגון המוצלח,  ויישר כח לכל משתתפי יום העיון והדיונים השונים!
(מצ"ב: פרוטוקול האסיפה, התכנית הנשתית המאושרת, הלוז השנתי עפ התכנית, פרמטרים וצוות חלקות סיוע צוק איתן).

עוטף עזה

מכינת "מלח הארץ" מעין גדי, החליפה השבוע את מכינת גליל עליון והמשיכה לסייע לחקלאי העוטף עד ערב החג.
בשלב זה הסתיימה בכך עבודתנו במסגרת הסיוע לעוטף, שישה שבועות מפרכים חשובים ומאתגרים. בהקשר הזה אציין רגע מרגש מאד שהיה ביום העיון כשענת מעוז חברתנו מנחל עוז, הרוח היזמית מאחרי הקמת שלוחת לכיש שם, תיארה את חשיבות ההתגייסות וההתייצבות של המכינאים הצעירים ביישובי העוטף.

מי מפחד מנשים?

ייצוג החסר של נשים בעולם ראשי המכינות הקדם צבאיות ניכר לעין וסיבותיו מגוונות.
בשבוע האחרון נמתחו בכמה פורומים ואף ברשת האימיילים שלנו ביקורות נוקבות על מכינות החכ"ם הן בהקשר של ייצוג חסר או לא קיים של נשים בעולם הוראת התוכן, והן בכל ההתייחסות לנושא המיגדר, כולל מיעוט ראשות מכינות.
אציין כי ביקורת זו מתייחסת רק למכינות החכ"ם, משום שבקרב מכינות אלו הגדרת חזונן כולל בדרך כלל גם ייצוג הולם ושוויוני לנשים כחלק מתפיסת עולם רחבה ופלורליסטית.
זהו דיון חשוב מורכב ולפרקים גם נוקב שלטעמי חייב להיערך ושנוגע גם לאופן שבו במכינות החכ"ם מתייחסים לנושאים משיקים נוספים הנוגעים למיגדר והתנהגות ובחירות מיניות:- שירות הבת בצה"ל ואופקיו,  זוגיות ומשפחתיות, קיום יחסי מין (שלא במסגרת קשר זוגי מבוסס), שינוי חברתי בהקשר המיגדרי שמתחיל מהמכינה (ההחפצה והשימוש בגוף האשה ומראה האשה כמקדם שיווק וכמגדיר מקום חברתי), זהות מינית וקבלת זהויות שונות כבחירה לגיטימית (הומוסקסואלים ולסביות), ועוד.
כדי לקדם את העיסוק והדיון בנושא, ננסה לרכז לאחר חוה"מ נתונים (ללא שמות מכינות) שייתנו לנו תמונה רחבה יותר על המגמות במכינות החכ"ם, ועל בסיס תמונה זו נכנס את ראשי המכינות המעוניינים בכך, לדיון וניתוח עומק שיביא אותנו – אם נצליח- גם להמלצות אופרטיביות בעניין.
מה שחשוב בעיניי הוא ללמוד את הנושא ביסודיות (כולל בירור ערכי והנחות יסוד), לבחון את המציאות בשטח על פי הנתונים שנאסוף, ולבחון איך וכיצד אנחנו מיישמים את ההנחות והרצונות הערכיים שלנו במציאות של המכינות.

מועדים לשמחה!


דני

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.