חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 211 | 05.08.2018 | כ"ד אב ה'תשע"ח

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

שלום לכולם.
הקיץ העמוס גרם לנו להחמיץ גם בשבוע שעבר את מועד הוצאת העדכון ולכן העדכון הנוכחי יהיה עמוס וגדוש מהרגיל.
נתחיל מלהגיד ש(חמסה חמסה חמסה) הקיץ בינתיים מפתיע לטובה או בואו נגיד שהיו קייצים וחודשי יולי/תמוז-אב קשים בהרבה ממה שחווינו עד כה. אבל בארץ הזאת תמיד יש למה לצפות…
מה שכן, מאד מאד חם ולא שקט בזירה הפנימית. הכי כואב היה לי לגלות, ולא רק לי, ששוב חתמו ראשי מכינות תורניות על מסמך הכולל ניסוח שהוא גידוף בוטה כלפי הקהילה הלהט"בית, בניגוד מוחלט להסכמות אמנת נס הרים.
לא נראה לי שנוכל להמשיך ולסבול התנהגות כזו.
מי ששותפות, שיתוף ודרך ארץ לא מתאימים לו-
יתכבד ויעזוב אותנו.
במשנה אבות ג מיוחסת לרבי עקיבא האימרה הבאה:
"הוּא הָיָה אוֹמֵר, חָבִיב אָדָם שֶׁנִּבְרָא בְּצֶלֶם.
חִבָּה יְתֵרָה נוֹדַעַת לוֹ שֶׁנִּבְרָא בְּצֶלֶם, שֶׁנֶּאֱמַר (בראשית ט,), כִּי בְּצֶלֶם אֱלֹהִים עָשָׂה אֶת הָאָדָם."
(אבות ג, יד)

ודוק: כל אדם, ולא רק "האדם היהודי" ולא רק "האדם ההטרו" ולא רק "האדם הזכר".

תפיסת היסוד של רבי עקיבא העוברת כחוט השני במסורת ישראל דתו ותרבותו הוא מתן כבוד לבריות. המכינות הקדם צבאיות מחויבות למסורת זו. אין מקום בקרבנו למי שרוצה לבזות בריות בשם אמונתו היוקדת או השקפת עולמו הצודקת לחלוטין, וכבר הסביר זאת טוב ממני המשורר יהודה עמיחי ז"ל:

 

"מִן הַמָּקוֹם שֶׁבּוֹ אָנוּ צוֹדְקִים,
לֹא יִצְמְחוּ לְעוֹלָם
פְּרָחִים בָּאָבִיב.
הַמָּקוֹם שֶׁבּוֹ אָנוּ צוֹדְקִים,
הוּא רָמוּס וְקָשֶׁה
כְּמוֹ חָצֵר.
אֲבָל סְפֵקוֹת וְאַהֲבוֹת עוֹשִׂים
אֶת הָעוֹלָם לְתָחוּחַ
כְּמוֹ הַחֲפַרְפֶּרֶת, כְּמוֹ חָרִישׁ.
וּלְחִישָׁה תִּשָּׁמַע בַּמָּקוֹם
שֶׁבּוֹ הָיָה הַבַּיִת
אֲשֶׁר נֶחֱרַב."

והבית שלנו, לאלו מבין אנשי המכינות ששכחו, הוקם מחורבנו לפני 70 שנה בלבד, 3 שנים לאחר פתיחת שערי אושוויץ ושאר מחנות הריכוז שבהם הומתו בשוויון מוחלט שליש מבני עמנו ללא בדיקת עמדתם, נטייתם המינית, מינם, ומידת "נאמנותם הציונית".
להתווכח, ובחריפות, כן. לקלל לגדף ולנאץ - לא ולא. בוודאי לא בביתינו המושתף.
די!

שבוע טוב,
דני

וחוץ מזה הרבה דיווחים והרבה עניינים…..

מה בגיליון?

תאריכים חשובים

הצעות למכינות

מחזורי א' של הכשרת רכזי טיולים

פסיפס

מערך הכנה לצה"ל

עדכונים מההנהלה

עדכונים מ"בארצנו"

סמינר משתחררים

ט"ו באב

תאריכים חשובים

הכניסו ליומנים מפגש ראשי מכינות ושלוחות- 16.9!
ביום 16.9.18, לאחר בוקר בו רכזי הגיוס בכלליות נמצאים בבוקר עיון וסיכום בנושא הגיוס המשותף, נקיים אחה"צ של עיון בלטרון שבמסגרתו גם נעניק את פרס הבוגר בתחומים השונים (בטקס שנדחה ממאי), נקיים טקס הוקרה קצרה לכל שותפינו בעולם המכינות והחברים לו שמסייעים בהסדרת הבטיחות, נציג טיוטה של דוח אהרונישקי ונשמע 2 הרצאות בנושא מפגש הצבא עם טענות ההדתה וההחלנה: תחילה רס"ן אבנר כהן ראש מדור תודעה יהודית בצה"ל ולאחריו הרצאה בנושא של ראש אכ"א האלוף מוטי אלמוז, ולאחריה הרצאה מרכזית של פרופסור אשר כהן מאוניברסיטת בר אילן. מוזמנים ראשי המכינות והשלוחות, מנהלים אדמיניסטריבטיים וחינוכיים, ר"מים ומדריכים בכירים/ותיקים. הרשמה תיפתח בשבוע הקרוב. 

הצעות למכינות

תמו מחזורי א של הכשרת רכזי טיולים ומובילי טיולים

בסמינר שיין ובשטח התקיימו והסתיימו (בנפרד) המחזורים הראשונים של  רכזי טיולים (33 איש מ-33 מכינות) שהיו 5 ימים גדושים ומתישים, וכן יום ההכשרה הראשון למובילי טיול (35 נציגים מ-19 מכינות).
התגובות והמשובים שמולאו מראים על שביעות רצון שנעה מבינונית לגבוהה. בסך הכל היו אמנם הרבה הערות וסימפטומים של מחלות ילדות, אבל בסך הכל משביע רצון. תודה ענקית לחברינו ממשרד החינוך ומחוגי סיירות ולאנשי הפיקוח וכן שאולי לב שבזמן קצר להפליא מובילים מהלך הכשרה תקדימי ופורץ דרך. 

סמינר משתחרריםסמינר משתחררים

מפגש פרוייקט פסיפס

נציגי 20 מכינות נתכנסו ובאו לשמוע את פרטי פרוייקט פסיפס שקרן אביחי יזמה ומנהלת באמצעות מועצת המכינות. בשלב א' מיועדות 16 מכינות (בהן בני ציון באמצעות המועצה) לקבל כל אחת סכום של כ-120,000 ש"ח כנגד מאצ'ינג זהה שיגייסו. אם חלק מהן לא יעמדו במשימה תוכלנה 4 המכינות הנוספות (שהיו זכאיות לפני שנה ולא מימשו הזכות) להתמודד על סכום זה. אם בסופו של יום יהיו פחות מ-16 מכינות זכאיות יחולק הסכום שיוותר (120,000 ש"ח ומאלה)  בין כלל המכינות הזוכות שיגייסו מאצ'ינג תואם.
אחרי הסברים והבהרות של המועצה והקרן אל הפרוייקט ואפן ניהולו קיבלנו הרצאה מאלפת של דני בובמן שמשרדו ייעץ למועצה בתחום גיוס המשאבים במשך שנתיים.
בהצלחה לכולם!

השלמת מערך הכנה לצה"ל ע"י משרד הביטחון

ב-1.8.18 התכנס בלטרון צוות מתנדבים מבין ראשי המכינות ויחד עם חביבה ורס"ן (מיל.) שירה קנדלר בחנו את עבודת האגף בעניין זה שנוהלה ע"י שירה. התוצר הסופי הוא מערך מסודר שמאפשר למכינות לבצע הכנה רב נושאית לצה"ל ע"פ ראשי פרקים, סיוע עיוני ומערכים מוצעים. יום מרוכז להעברת התכנים וליידוע וכן ריכוז כל החומר והעברתו למכינות יבוצע בקרוב ונקבל עדכון על כך.

נושאים שוטפים משולחן הנהלה פעילה וועדת כספים

חלק מהנושאים שטופלו והחלטו במהלך השבועיים האחרונים ושניתן לעדכן לגביהם:

 • ביטוח
  משרד החינוך נתבקש לדחות את תחולת הביטוח לצורך למידת התנאים המוצעים ובחינת השגת הצעה זולה למכינות. טרם נתקבלה תשובה.
 • סיוע המכינות לבני ציון
  אנחנו על זה בלי הפסקה. דיווח מסודר יימסר באחד העדכונים הקרובים כשכל התמונה תתייצב. אנחנו מעורבים מאד במתן סיוע למנכ"לית הנכנסת בעבודתה לשיקום העמותה והבטחת מקום למועמדי מחזור י"ב. הוחלט כי מועצה תעביר הלוואה מטעם כלל המכינות בסך כ 300,000 ש"ח (לפי תחשיב של 100 ש"ח לחניך) לבני ציון כדי לסייע בתהליך, בכפוף למעורבותה בשנת תשע"ט בתהליך השיקום, וכמו כן גייסה המועצה סכומים נוספים למימון הצרכים השונים , לרבות צרכים של המועצה עקב נגזרות האסון. בחודש ספטמבר יוקם צוות לדון באופן ונושא ההנצחה של כלל המכינות.
 • יתרות עיזבון לילי פיין ז"ל
  העיזבון צבר עם השנים ריבית של כ-350,000 ש"ח. המועצה פנתה לב"כ האפוטרופוס הכללי בבקשה שסכום זה ישמש אותה לצורך הסעות למפעלים שונים של המועצה, הבקשה תידון ואנו מקווים שתענה בחיוב.
 • אבטחת טיולים ופעילויות חוץ- טרם הוסדר
  משטרת ישראל מסרבת לקבוע הוראות ייחודיות כלשהן ביחס למכינות הואיל ומדובר בבגירים.
  משרד החינוך מסרב להתייחס לעניין בטענה כי אין זה תחום מומחיותו.
  לכאורה משמעות הדבר מחלקות גדולה בינינו ובין משרד החינוך: לפי עמדת משרד החינוך בהיעדר הסכמת המשטרה לקבוע כללי אבטחה לטיולי מכינות חלים על המכינות מכח ברירת מחדל כללי האבטחה של טיולי בית הספר, כללים שכפי שנוכחנו בתקופת הביניים אינם מותאמים למכינות, ומשמעותם הכלכלית בלתי אפשרית למכינות.
  עמדתנו היא כי לפי שעה אין המכינות מחויבות לכללי אבטחה השונים מאלו החלים על כל בגיר במדינת ישראל ואין למשרד החינוך סמכות להתנות את הסתייעותנו בחדר המצב בציות לכללי אבטחה החלים על קטינים רק משום שהוא והמשטרה חלוקים בשאלת האחריות לקביעת האבטחה.
  הצענו פתרון מסוים למשרד החינוך המבוסס על הכללים הנמצאים בקובץ שקבילנו בדצמבר 2015. נקווה שבמהלך השבועיים הקרובים נקבל אישור לכך.
 • גיוס לתורניות- שדרוג מעמדן
  קשה לסכם את ה"קמפיין" שנערך כמשנה מציאות, אך בסופו של יום מדובר בתהליך. התהליך הזה מחייב הגדרה מדויקת של תכלית המכינות וקהל היעד, וכן עבודת עוקמ מול המחנכים והרבנים בישיבות התיכוניות כדי לשנות מגמה.
  אסף שור ימשיך לרכז הנשוא במטרה להגיע לשינוי כבר בשנה הקרובה.   
 • שיתופי פעולה צרכניים
  אנו בודקים כרגע אפשרויות שיתופי פעולה שיוזילו למכינות המעוניינות עלויות בנושאי רכב, דלק, אשראי ועוד. הצעות ספציפיות יפורסמו ויועברו לכל המכינות מיד עם סיכומן.

מה חדש ב"בארצנו"?

 • מבצע עוטף עזה
  אנו בעיצומו של מהלך שמיועד לסכם את פרוייקט הסיוע לעוטף עזה של המכינות.
  הרעיון הכללי: שהייה רצופה של מכינות (שיתחלפו) בישובי עוטף עזה - עיירות, מושבים, קיבוצים - מתום חגי תשרי ועד פסח. כל מכינה תגיע לחצי שבוע/שבוע שבו תעסוק בעבודת שיקום חקלאית, קק"לית ומבנית, פרויקטים התנדבותיים לקהילה, בניית מיזמים כמו "דרך המכינות", וכן תעבור משבצות לימודיות קבועות ב"חץ השחור", "מוזיאון המים בניר עם" ועוד.
  במהלך אוגוסט ננתחיל לבצע הרשמת מועדים לשם כך, אנא התאימו/שנו הלו"ז שלכם בהתאם.
  המכינות אחראיות להתייצב ולדאוג לכלכלה. ההסעות, מקום הלינה, ומקומות העבודה יוסדרו ע"י מינהלת הפרוייקט שתובל ע"י בארצנו והקק"ל.

 • מילגות "בארצנו"-
  הוארכה ההרשמה להגשת מועמדות למלגת אפ"ק עבור סטודנטים המובילים מיזמים חברתיים-קהילתיים באזור מגוריהם. לפרטים ולהגת קו"ח: yaara@beartzeinu.org.il

קול קורא מלגאים מעודכן סופי

 • כנס התיישבות לבוגרי המכינות ייערך בתל אביב ב-18.10.18- פרטים בהמשך!

 • שני גרעיני בוגרים (חילים או חילים משוחררים) התמקמו כרגע בעוטף: גרעין שמייעד עצמו לכרם שלום וכרעג מתבסס בהכשרה על מבנים בסופה, וגרעין לכפר עזה. שאפו!

סמינר משתחררים

 אנחנו בישורת האחרונה לקראת הסמינר, שיתקיים בימים חמישי-שישי בחנתון. הסמינר מושקע מאוד וכולל תכנים מגוונים אודות הגשמה, לימודים, התיישבות, מעורבות פוליטית ועוד.

נשמח מאוד לעזרתכם בהפצת הסמינר לבוגרים. הסמינר מסובסד ועלותו לכל משתתף/ת היא 50 ש"ח. 

למידע נוסף ולהרשמה>> https://www.eventer.co.il/x3863

  משתחררים

טובים השניים - חגיגת ט"ו באב עם הזוגות שנפגשו במכינה 

 לפני כשבוע חגגנו את ט"ו באב עם 7 זוגות שהכירו במכינה.

שמענו מהם על רגעי ההיכרות ועל מקומה של המכינה בחייהם המשותפים. לקריאה לחצו כאן>>

 ונטע

 

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.