חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

עדכון שבועי מס' 2 – כ"ג באייר תשע"ד – 23 במאי 2014

שישי, 23 מאי 2014 02:23

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

חיבור עם הקרן הקיימת לישראל

כמעט אפשר לשאול, איך לא חשבנו על זה קודם? (האמת שחשבנו אבל זה לא קרה….)

פגישה עם הנהלת האגף החינוכי בקק"ל השבוע הביאה להחלטה על הקמת צוות משותף לקק"ל ולנציגים מטעמינו (מתנדבים נא להודיע לי בהקדם) שיבחן ויציע שלל שיתופי פעולה בין המכינות לקק"ל ברמת השותפות האסטרטגית ומתוך ההבנה שיש כאן סיטאצית win- win נדירה: מצד אחד לקק"ל מרכזי שדה פרושים בארץ המאפשרים בסיס נוח לפעילות שטח ולינה, אינספור אתרים, מסורת של פעילות הדרכתית ומעשית, ויכולת כספית לממן פעילויות כאלה ומצד שני יש אותנו- נוער חדור תחושת שליחות ורצון עשייה לתרומה בפרוייקט מקדם ארץ סביבה, בקיצור ציונות נטו.

במסגרת שיתוף הפעולה נבחן בין השאר את הנושאים הבאים:-
– מימון ו/או ביצוע שיעורי קיימות ואיכות סביבה ברמתה מכינה הבודדת.
– ביצוע פרוייקטים של עבודה ביערות הקקל או באתרי קקל אחרים ע"י חניכי המכינות.
– ביצוע עבודה קהילתית (עשייה תורמת) של חניכי המכינות עם חניכיהם במקומות ההתנדבות.
כפי שאתם רואים, השמיים הם הגבול, ואנחנו רוצים במהלך הקיץ לסגור כבר מספר מסלולים שמכינות תוכלנה לממש בשנה הקרובה.

יום עיון למכינות התורניות 

כפי שדיווחנו בשבוע שעבר נערך כמתוכנן באור עציון ביום ראשון האחרון (יח באייר, 18 במאי) יום העיון המסורתי של המכינות הקד"צ התורניות, שהשנה כלל רק עיון. למרות שהן הקשנ"ר והן שר הביטחון לא הגיעו לבסוף, היה יום מעניין ומוצלח, וכאלף חניכי מכינות קד"צ תורניות השתתפו בו.

השת"פ עם מחלקת הכושר הגופני לאן?

השבוע קיבלנו מכתב סיום של דוד שטרית שניהל את פרוייקטת השת"פ. דוד השקיע מאמצים רבים בפרוייקט ומגיעות לו כל הברכות וההוקרה על כך. לאחר חמש שנים של קיום הפרוייקט נדרש תהליך הערכה שלו בשלושה מישורים:- תרומתו למכינות, נגישותו וזמינותו למכינות, התייחסות ערכית.

חביבה תערוך לבקשתנו דיון פתוח בנושא זה במהלך הקיץ.

בינוי

קרוב ל 30 מכינות השלימו הצגת החומר לאורבניקס. חלק מהמכינות הוותיקות שנרשמו והיו צריכות להופיע טרם עשו זאת. השלמת העבודה של אורבניקס היא שלב הכרחי במאמץ האינטנסיבי שאנו מקיימים כדי להוציא את הפרוייקט לפועל לפי המפורט להלן.
העבודה עם המכינות מציבה שלל אתגרים לטיפול, שתחייב אותנו במהלך יוני לקיים סיכום ביניים ולחלק מטלות בינינו ובין אורבניקס לטיפול מקביל ובנפרד: לדוגמה פתרון בנושא הקצאת הקרקע, הסכמי חכירה לטווח ארוך, הסדרי הלוואה נוחים למכינות לצורך מימון חלקן בבנייה, ונושאים נוספים.

בשבוע הקרוב, צריכות לסיים כל המכינות המעוניינות לגשת לפרוייקט הבינוי להציג נתוניהן בפני אורבניקס ולאחר מכן תיערך השלמה של העבודה כולל ביקורי שטח, כך שנקווה שעד סוף יוני יהיה הדוח מוכן להצגה בפני משרדי הממשלה ותורמים פוטנציאליים.
לפני הגשת הדוח נקיים בו ישיבת ועד פתוחה להגדרת הפרמטרים בתיעדוף הבנייה, ובאסיפה הכללית הבאה נאשרר אותם.

יום עיון ואסיפה כללית בשבוע הקרוב

כזכור מתקיים ביום חמישי השבוע יום מרוכז בעל שני חצאים שתחילתו ב- 0900 וסיומו ב1500.

בחצי הראשון נחשוב ביחד לאן הולכים ונגדיר שוב מחדש ובמשותף את חזונה ומטרותיה של המועצה. בחלק השני אסיפה כללית, עדכוני אישורים, בחירות. נוכחות מקסימלית חשובה וגם נציגי המכינות שטרם מתוקצבות ושלכן עדיין אינן חברות בעלות זכות הצבעה  במועצה- מוזמנות. (אגב לידיעה: אודי דרור שהיה אמור להיות בסיום האסיפה להציג נתונים ולענות לשאלות הודיע אתמול כי מסיבות אישיות לא יוכל לבוא, אך יגיע לאסיפה הבאה).

חשרת עבים מעל

ברקע הויכוחים הקשים בין מערכת הביטחון למשרד האוצר, והפסקה בפועל של אימוני המילואים, ומבלי להיכנס לעניין המהותי עצמו אני רוצה לשתף אתכם בדאגה כבדה שאנחנו צריכים לחוש על רקע הויכוחים האלו ולהיערך בהתאם.

חוק המכינות שהובל כפשרה פוליטית על ידי אהוד ברק הפך את משרד הביטחון, מאז 2008, למממן מחצית מעלות מפעל המכינות הקד"צ. חשוב לציין שמבחינת תפקיד משרד הביטחון במפעל (ע"י האגף חברתי בטחוני), לא השתנה מעמדו ותפקידו של משהב"ט עקב המימון. דע עקא, שלמשרד כגורם מאשר הקצאת הדח"שים ופתיחת מכינות חדשות באמצעות האגף, נוסף עתה שיקול נוסף (מלבד צרכיי צה"ל) שלא היה קודם החוק, והוא ההשפעה הישירה של הקצאת כל דח"ש נוסף על "נגיסה" בתפקיד הביטחון המקוצץ…
זוהי, בתמצית, לפי הבנתי האישית העילה לקושי הקיים בהקצאת דחשים בהתאם לביקוש, למרות שמבחינת צרכיי צה"ל המצב היום מאפשר הרחבה ניכרת.

מצב דברים זה שמועצם עתה באופן דרמטי עקב המשבר התקציבי והתזרימי של משהב"ט עשוי לגרור השלכות כבדות משקל בעניין המשך התרחבות מפעל המכינות הקדם צבאיות,  וככל שהדברים נוגעים אלינו בהחלט ייתכן מצב שבו נצטרך ביחד עם שותפינו וחברינו במשרד הביטחון (ובאגף הבטחוני חברתי בפרט) במשרד החינוך ובערכת הציבורית לבחון פתרונות ודרכים למנוע פגיעה מתמשכת בנו מבלי לשנות או לגעת בחוק שבס"ה משרת אותנו נאמנה.

עושים טוב במכינות

ככל שתעדכנו אותי (טלפון /מייל/סמס) או נגלה לבד במקרה, נוכל לשתף במעשים ויוזמות ואירועים ראויים לציון, וישנם רבים כאלה, שאיזכורם יכול לעורר רעיונות להצטרפות יצירה דומה וכו'.
אני שמח לפתוח באחת המכינות הצעירות מכינת חנתון שהמחזור השני שלה נמצא כרגע במסע החובק שלו. מכינת חנתון בשת"פ עם "מעגלי צדק" הובילה במסגרת העבודה הקהילתית של חניכיה הכנסה והרחבת של "התו החברתי" -תעודת כשרות חברתית לעסקים) – ברמת ישי. שישה עסקים חדשים זוכים עתה להתהדר בתעודת הכשרות הזו, וביום חמישי הקרוב אחה"צ יערכו חניכי המכינה יום שיא המיועד לציבור הרחב במושבה, שיכלול פינות הפעלה ופעילות המאפשרות לבעלי מוגבלויות פיזיות לקחת חלק מלא בפעילות וגם לנו חסרי המוגבלויות הפיזיות להתנסות בעולמם…. יישר כח לחברים בחנתון, ורעיון נפלא למכינות שרוצות לאפשר לחניכיהן פעילות שמשפיעה באופן מיידי וממשי על המציאות.

ויוני ממכינת אלישע ביקש לפרסם את תכנית כפר הסטודנטים הישיבתי שהמכינה מקיימת. זוהי תכנית המשלבת לימודי קודש וסדנאות העשרה למנהיגות בחיים יחד עם לימודים אקדמאים לתואר ראשון במגוון מקצועות במספר מוסדות לימוד. התכנית מאפשרת מלגות שכר לימוד ומחיה, הסעות למוסדות והכנה משמעותית לחיים ומתאימה לרווקים ונשואים. אנא העבירו לבוגריכם את הפרטים המצויים בקישור הבא:


חברים וחברות שיהיה רק טוב,  שבת שלום, 

דני

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.