הדפסת עמוד זה

דף עדכון 195| 25.03.2018 | ט' ניסן ה'תשע"ח

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות.

24/03/2018

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

האמת שאחרי הכנס בנס הרים וחתימת האמנה קשה להוסיף מילים, ומטבע הדברים נייחד בעדכון מקום לאירוע שעבר לטעמם של רבים מהמשתתפים וגם שלי בהצלחה גדולה והשאיר אותנו עם אופטימיות רבה.
שיתופי הפעולה שלנו מתרבים: כנס הבוגרים של המכינות התורניות נערך לראשונה עם ההסדר; מספר ראשי מכינות יוצאים לחו"ל כמוזמנים מטעם גופים שותפים לנו; משרד ממשלתי הודיע לי על קיומו של תקציב צנוע ש"צבוע" עבור בינוי למכינות (התקדמות מסוימת, מה שחסר עכשיו זו החלטת ממשלה, הצטרפות משרד נוסף, ושהממשלה לא תיפול לפני ההחלטה….) ובסך הכל אנו מתקדמים עקב בצד אגודל להסדרת המצוקות השונות.
במהלך חול המועד פסח, נפרסם עדכון חגיגי שאליו כבר כתבו אחדות ואחדים מבין אנשי המכינות, נשמח לרשימות נוספות.
קריאה מהנה ומועילה!

דני

מה בעדכון?

אירועים קרובים

הצעות למכינות

כנס נס הרים ה-2

הכנס, שהתקיים בשבוע שעבר, בהשתתפות 53 ראשי המכינות, עסק בשני נושאים מרכזיים:

  1. כיצד מטמיעים את נושא ההתיישבות במכינות ומביאים את בוגרי המכינות להקים את ביתם בגליל, בנגב ובירושלים.
  2. השלמת תהליך ניסוח וחתימת האמנה כשאת התהליך בכנס הובילה הרבנית דבורה עברון וסייעו בידה מנחות המדרשה באורנים. 

לקריאת העדכון המלא לחצו כאן>>

ness2

אמנת המכינות 

53 ראשי המכינות הקדם צבאיות חתמו על אמנת שותפות המצהירה על היעדים, ההסכמות וגבולות האתיקה המחייבים את כולן.

תהליך העיצוב של ההסכמה כלל מפגשים מרוכזים דו יומיים ומפגש חודשי של ראשי המכינות במשך למעלה משנה.

לקריאת האמנה המלאה לחצו כאן>>

amana

כנס משתחררים לבוגרי המכינות התורניות

250 בוגרי מכינות תורניות שמשתחררים בימים אלה, התכנסו לשמוע על האפשרויות העתידות להם באזרחות.

לקריאת העדכון המלא לחצו כאן>>

shihrur1

משלחות לחו"ל

* אני מקדם כרגע פנייה של ידיד אישי שלי שהוא פילנטרופ ענק מימון למסע של ראשי מכינות בלבד להיכרות עם הקהילות בצפון אמריקה ומצוקתן. קיבלנו אישור עקרוני וכרגע מלבנים פרטים נוספים.
ברגע שיהיה אישור סופי נודיע.
המסע יארך כעשרה ימים ויתרחש לאחר אוקטובר 2018, ויוכלו להשתתף בו רק ראשי מכינות או אנשי צוות בכירים הפועלים בעולם המכינות כבר מספר שנים והמתעתדים להמשיך לפעול בו, ושהמכינה שלהם לוקחת חלק בפרוייקט העמיות היהודית. עדיפות ראשונה תהיה לכל מי שנרשם לנסיעה במשלחת המעורבת במאי ולא ייצא איתה.

*במשלחת למאי לארה"ב ישתתפו 4 ראשי מכינה מבין כל מומלצנו, (עוד 6 שנרשמו לא קיבלו הפעם את ההזדמנות לצערנו). המשתתפים, שנבחרו לבסוף ע"י הסוכנות וללא התייחסות להמלצות הועדה הציוברית מצדינו הם: אבישי ברמן (ראש מכינת ערבה), ד"ר שמריהו בן פזי (ראש מכינת אדרת), אורלי פרידמן (מנהלת מכינת בית ישראל), והרב יניב מזומן (ראש מכינת לכיש), ברכות ליוצאים, יצגו אותנו בכבוד ושתפו בחוויותיכם מהמסע.

*משלחת הקק"ל לפולין החליטה על צירוף 3 אנשי מועצת המכינות למשלחת שכוללת אנשי ציבור ושתשהה 4 ימים במרחב ורשה-קראקוב כולל השתתפות במסע החיים עם נשיא המדינה. הבחירה נעשתה ע"י יו"ר קק"ל ללא מעורבותנו. מנכ"ל המועצה (שזה אני) ויו"ר המועצה, הרב יצחק ניסים ניסע לראשונה בחיינו לפולין אחרי ששנים רבות לא השתתפנו עקרונית במסעות לפולין (כל אחד מאיתנו לא ידע שכך נהג רעהו….) ויצטרף אלינו הרב יניב מזומן. (כאמור הבחירה של הקק"ל, לגביי הנחיית השתתפות מחייבת כחלק מהסכם ההתקשרות של המועצה).

פגישת חוג הידידים

ביום ראשון 18.3 נפגשנו בבית דירקטוריון חברת החשמל עם חוג הידידים.
היתה ישיבה ערה מאד, שלאחר דו"ח חצי שנתי דנה בסוגיות של בינוי המכינות, סיוע מול האגף הביטחוני חברתי, מצוקת הדחש"ים, התהליכים בצה"ל שגורמים למתח עם חלק מאנשי הציונות הדתית, הקשיים בגיסו לתורניות ועוד.
הסיכום המרכזי היה שעמרם מצנע יצטרף אלינו לפגישה שמתכוננת לאחר פסח עם ראש האגף הביטחוני חברתי במעמד היו"רים, המנכ"ל ונציגי הצבא. יישר כח גדול לחבורת הידידים בכלל וליפתח רון טל ועמרם מצנע שנותנים סיוע בזמן אמת.

מסע 70

המסע מצפון ומדרום ממשיך, והמכינות נוטלות בו חלק מוביל. 

מכינת תבור הובילה את מקטע הגולן אל העמק, ומכינת גל הובילה את המקטע שמכפר חיטים דרך שמורת הארבל לקיבוץ לביא. במקביל, בדרום, הובילה מכינת אדרת את המקטע אל באר שבע בירת הנגב. 

עדכונים שוטפים על ההשתתפות במסע, בדף הפייסבוק של מסע 70

צהלולם

ביוזמת מכינת צהלי, מעל 200 חיילות דתיות, בעבר, בהווה ובעתיד, הגיעו לשיר את שירו של עידן עמדי "בדרך שלך". 

לצפייה בסרטון לחצו כאן>>

הצעה ממפמ"ר תרבות יהודית-ישראלית במשרד החינוך

במהלך השנה האחרונה עמלנו, יחד עם מכון הרטמן, על פיתוח דפי לימוד לקראת 70 שנה למדינה, קראנו להם "עין (70) לציון". אלו דפי לימוד שמיועדים לכיתות ט ומעלה ובימים אלו הם מופצים לכל בתי הספר הממלכתיים בארץ. בכל עשור בחרנו נושא מרכזי וסביבו טקסטים שמציגים זויות שונות על הנושא. בעמוד השני של כל גיליון שמנו טקסטים שמציגים אירועים משמעותיים מאותו עשור. יש 7 גיליונות צבעוניים ויפים וגיליון שמיני ריק שנועד לכך שכל תלמיד יבנה אותו בעצמו, מן חזון לעשור הקרוב.

תוכל לראות את הגיליון של העשור הראשון לדוגמה.

כאן תוכל למצוא קישור לכל הגיליונות.

לאחר הפצת הגיליונות לבתי הספר נותרו אצלי כמה אלפים בודדים של גיליונות וחשבתי שאולי יהיו מכינות כלליות שירצו לקחת מאתנו ולהשתמש בזה כחלק מהלימוד שנעשה במכינות לקראת שנת ה-70.

אם יש מי שמעוניין לקחת גיליונות, הוא מוזמן ליצור קשר עם יובל סרי, מפמ"ר תרבות יהודית-ישראלית בטלפון 0523517091 (עד גמר המלאי כמובן).

זיכרון בסלון

מנהלי מכינות יקרים, 

זיכרון בסלון נולד מתוך ההבנה שהזיקה שלנו ליום הזיכרון לשואה ולגבורה הולכת ונחלשת, ושעכשיו זה הזמן שלנו לפעול ולשנות. זיכרון בסלון הוא יוזמה חברתית שסחפה תוך פחות מעשור יותר מחצי מיליון בני אדם שמציינים יחד את יום השואה בערב מרגש ומלא משמעות בסלון ביתם, בין חברים ומשפחה.

כל סלון הוא עולם ומלואו וכל מפגש פרטי ולא פורמלי שכזה מהווה הזדמנות לשיח משמעותי ועמוק בין כל קצוות החברה הישראלית.

זיכרון בסלון הוא קוד פתוח, פלטפורמה למפגש משמעותי על זיכרון השואה.

אנו מציעים לקיים ערב שמורכב משלושה חלקים:

  1. עדות, ישירה או מצולמת, על מה שהיה בעבר.
  2. חלק שיתופי, שבו כל אורח מוזמן לשיר, לספר או לפרוק ולהטעין ברגש את הכאן ועכשיו.
  3. דיון אקטואלי חופשי, שמבקש לנסות ללמוד מהשואה על העתיד המשותף של כולנו.

אבל זה לא אומר שאתם לא יכולים לבנות את הערב איך שבא לכם. הכל כשר ואין נכון ולא נכון.

באתר שלנו: www.zikaronbasalon.com

תמצאו ערכות מארח, מערכי דיון, עדויות מוקלטות וטיפים שקיבצנו לאורך השנים מחוכמת הסלון.

היכנסו לאתר, הירשמו כמארחים ב"רוצה לארח" והצטרפו לקהילה ענקית שנחושה להשאיר את זיכרון השואה בחיים ולהפוך פעולה קטנה ואישית לחלק ממשהו גדול ומשמעותי הרבה יותר.