חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 192| 04.03.2018 | י"ז אדר ה'תשע"ח

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות.

ראשון, 04 מרס 2018 08:44

שבוע טוב ומועדים לשמחה.
חג הפורים פוגש את רוב המכינות עוסק בשלושה סוגי פעילויות: קריאת מגילה, נשף משותף של החניכים/החניכות והצוות, ופעילות קהילתית התנדבותית עם ילדים ונוער.
החג מאפשר מצד אחד לגיטימציה ושחרור פסיכולוגיים - התחפשות ל"אחר", שתייה לשכרה ושמחה ללא הגבולות הרגילים, ומצד שני מהווה לפי חלק מהמסורות ומחז"ל שיא רוחני המנומק ומעוגן בראיות שונות ועל פי הזוהר אף יום הכיפורים תכליתו לדמות ל"דבר האמיתי": כ- פורים…
אז בתקווה שהתאוששתם מהחמרמורת שלאחר "הדבר האמיתי" הנה עוד שבוע גדוש לפנינו.

וזהו. חוץ מחגיגות הפורים- הארץ במיטבה. לובשת מחלצות ירוקות וצבעוניות ומתחפשת ל"ארץ רווית ממטרים וטבע ירוק"....
ילד ונער הייתי, ואחר כך חייל וקצין ואז סטודנט וראש מכינה ולעולם בבוא האביב לארץ, אין קירות הבתים יכולים להכיל אותי כי מלוא כל הארץ ושפעת יופיה מושכים אותי בחבלי קסם בלתי עצירים. כדברי המשוררת, נמשך כאן האביב שבעה ימים בשנה ודווקא בגלל זה איך אפשר לשבת בבית המדרש כשהאביב קצר כל כך?....
וחוץ מזה, בעולם המכינות, מתקרבים לכנס נס הרים החשוב מאד, עברנו יום לימוד מרתק בנושא חירן ואום אל חירן, "נותנים גז" בערד ונצרת עלית, ממתינים להבהרות מהאגף וממיט"ב…. לא משעמם.
שבוע טוב!

דני

מה בעדכון?

אירועים קרובים

הצעות למכינות

יום עיון במיט"ב

בארצנו - ישיבת צוות היגוי בערד

שיח פתוח - התיישבות בוגרי המכינות בנגב

פורים במכינות

כנס 70 שנות דמוקרטיה בתנועה

אירועים קרובים

IMG 20180225 WA0008 1

bar

כנס שדרות 2018 לוז 1 1

70

הצעות למכינות

יום עיון במיט"ב

בתחילת השבוע החולף נערך יום עיון מסורתי במיט"ב. מעבר לסקירה של נושאים פרוצדורליים שונים עורר יום העיון כעס רב אצל משתתפיו מעולם המכינות בשל דבריו של ראש האגף הבטחוני חברתי משה צין בשילוב דברים שאמר רח"ט תומכ"א תא"ל ערן שני.
מהדברים ניתן היה להבין לכאורה כי בשנת תש"פ לא יינתן עקרונית כל גידול למכינות, ואפשרות חריגה לגידול עד 5% תינתן רק לקליטת נוער בסיכון.
ערן שני אמר דבר והיפוכו, מחד טען שיש צורך לחנך במלוא העוצמה לאתוס הלחימה ביחידות השדה (וכנגד הנהירה ל"לוחמי הסייבר ו/או המודיעין") ומצד שני טען שממילא רוב חניכינו היו הולכים לקורסי פיקוד וקצונה ושגרף ההשפעה גבוה הרבה יותר לחניכים עם קב"אות נמוכות, לכן יש טעם להשקיע רק בנוער בסיכון אן עם נתונים נמוכים.
ניכר מהדברים שיש נסיגה וחוסר הבנה מדאיג של הממונים מטעם מערכת היבטחון וצה"ל באשר לתפקידן וייעודן של המכינות, שלא לדבר על כך שכל "הנתונים" ו"הסקרים" שעליהם מסתמכים הגורמים הללו סמויים מהעין ומעולם לא הובאו אלינו לבחינה מקצועית והדברים לכאורה גם סותרים את דברי ראש אכ"א.
חמור מכך, הממונה על קביעת מדיניות ההתפתחות של המכינות הוא מנכ"ל משרד החינוך, ועבודה תקינה דורשת ישיבה משותפת שלו עם מנכ"ל משרד הביטחון ואיתנו, והיוועצות בגורמי מקצוע. מציאות שבה ראש אגף יכול לבדו לקבוע בעזרת שליטתו בדח"שים לאן מועדים פני המפעל שלנו - איננה תקינה ומנוגדת לדין.

השבוע ניפגש (מנכ"ל ויו"רים) עם משה צין ראש האגף, ואם לא תהיה חזרה ברורה וחד משמעית מהדברים נשקול צעדים מידיים בכל הרמות ובמקרה הצורך נכנס אסיפת חירום.
בעקבות יום העיון ולפי בקשתנו, למחרת התערב בעניין חגי גרוס ראש מנהל חברה ונוער הנכנס במשרד החינוך שעירב גם את מנכ"ל משרד החינוך. בשבוע הבא נעדכן בהתפתחויות.

בארצנו - ישיבת צוות היגוי בערד

ביום שלישי 27.2.18 התכנסנו בלשכת ראש העיר ערד - צוות ההיגוי של פרויקט ההתיישבות.
בישיבה נסקרו ארבעה אתרי התיישבות אפשריים בעיר ונבחנו היתרונות והחסרונות של כל אחד מהם. כמו כן נקבעה טיוטת אבני הדרך להתיישבות שהחשוב בהם בזמן הקרוב הוא כנס לבוגרי מכינות (משפחות/זוגות) ביולי.
בשבועות הקרובים הקרובים ניפגש עם מנכ"ל הימנותא וראש רמ"י מחוז דרום, בנוסף לפגישותינו עם מנכ"ל משרד השיכון ועם שר השיכון, כדי להמשיך ולהבין את האפשרויות והמגבלות, ולבנות "חבילת התיישבות" כוללת.
בנוסף, החלטנו לבחון מספר הצעות לביצוע עבודה מכינה כלכלית שתאפשר לנו לבחון עלויות והיתכנות שיסייעו למימוש ומעבר לפסים מעשיים של תכנית ההתיישבות.

שיח פתוח - התיישבות בוגרי המכינות בנגב

לאחר סערה לא קטנה ברשת החברתית (שם מכובס להתקפה ברוטלית עלי מצד טהרנים מהשמאל בעיקר הרדיקלי שבו - כך למשל עוזרו הפרלמנטרי של ח"כ דב חנין הגדיל עשות וקבע שהדיון המתוכנן משול  לועידת ואנזה...) התכנסנו לדיון בשאלת ההתיישבות בנגב - יישובים חדשים או וותיקים-  ובשאלת חירן.
יום לפני קיום הדיון שהיה צריך להתקיים באוניברסיטת בן גוריון נאלצנו להעבירו, עקב מהלך של פלוני שניסה להכשיל את הדיון ושהביא מצד האוניברסיטה לדרישה שיהיו מאבטחים בדיון שישמרו על הסדר, דבר שהתנגדתי לו בתוקף.
בעזרת אסף שור הצלחנו להתארגן על אתר חלופי בבאר שבע (ישיבה תיכונית) ו כ- 50 איש רובם בוגרי מכינות, ועם אורחים מכל הצדדים והדעות התקיים דיון במשך 3 שעות. חלקו של הדיון היה טעון וחריף, אבל בסך הכל מרתק ומעניין ששמר על רוח של הקשבה ודיאלוג (נכחו כעדים מומחים: נציגי  מהכפר, אור משימות, החברה להגנת הטבע, מגמה ירוקה, חמי כהן, תאבת אוב ראס ועוד).
ראשי המכינות שהיו בדיון {עדו- נגב, בעז- חולית (נגב), חיים (עצם) שמקו (תלם), יואב (חנתון)} הביאו קול חשוב מאד מאד לדיון.
פרוטוקול הדיון שהוקלט, יוקלד ויישלח למכינות ויועלה לאתר המכינות.
מה שלי לפחות ברור מהערב הזה שככל שמדובר בחירן, אין פערים ממשיים או בעיה אמיתית לפתור את המחלוקת שם, אם המדינה תרצה בכך (לצערי נציג המדינה בחרו לא להגיע מתירוצים שונים).
מכל מקום הבוגרים ואנשי המכינות שהשתתפו מסרו בעל פה ובכתב את שביעות הרצון הרבה מעצם הדיון ומהאופן בו התנהל, אירוע שאין ממש דומה לו כיום בארץ.
תודה רבה למשקיעים שהגיעו מכל קצוות הארץ לדיון!

לקריאת העדכון המלא לחצו כאן>>

20180226 183052

פורים במכינות

בקריאת מגילה, בתרומה לקהילה, ובחגיגות אל תוך הלילה - המכינות חגגו את פורים ברחבי הארץ. 

לעדכון המלא ולתמונות לחצו כאן>>

telem

כנס 70 שנות דמוקרטיה בתנועה 

הכנס מאורגן על ידי "המכון הישראלי לדמוקרטיה" בשיתוף עיתון "מקור ראשון".
הכנס ייערך ביום ראשון 11.3.18 בשעה 16:00 בבנייני האומה בירושלים בהשתתפות נשיא המדינה ריבלין, שרת המשפטים שקד ואישים נוספים.

להרשמה לחצו כאן>>

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק לשבת - פרשת בלק שישי, 03 יולי 2020 09:25
ממתק לחג השבועות חמישי, 28 מאי 2020 08:50
ממתק לשבת - פרשת שלח לך שישי, 12 יוני 2020 08:59
ממתק לשבת - פרשת בהעלותך שישי, 05 יוני 2020 10:04

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.