חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 184 | 6.1.2018 | י"ט בטבת התשע"ח

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות.

שבת, 06 ינואר 2018 22:16

שלום ושבוע טוב לכולם.
לא מספיק מכם קראו את העדכון בשבוע הקודם, אז נתזכר כמה מנושאיו גם בגיליון זה.
השבוע תכנס הועדה הציבורית להכריע בקולות הקוראים בפרויקטים השונים, כספי המלגות והפרויקטים בדרך לחלוקה, ואפילו זכינו ליממה נהדרת של חורף…
קריאה מועילה ומהנה,
דני.  

תאריכון

תאריכים חשובים - לרשום כבר עכשיו להיערך ולא לשכוח!

7.1.17 (מחר) פגישה מקדימה של ראשי מכינות עם מנכ"ל משרד החינוך.
22.1.17 - פגישת חניכי מכינות עם מנכ"ל משרד החינוך.
15.3 - יום המכינות עם קק"ל בעלייה לירושלים.
21-22.3 - כנס נס הרים השני לראשי מכינות ושלוחות.
6.5 - כנס צוותי המכינות בבית הפלמ"ח.

סיכום פגישת צוות היגוי - תכנית שיבולים

אנחנו מודים לכל מי שהגיע ביום שלישי שעבר לפגישה. מצורף סיכום עיקרי הדברים.

ב- 22/4 אנחנו רוצים לערוך סיור לוועדה באחת המכינות בתכנית. זה תאריך שמשוריין לוועדה אך אשלח זימון לכל היום. בבקשה אשרו את הזימון בהקדם.

סיכום הוועדה

איתור מועמדים לשנה הבאה

 • עזרת הוועדה נדרשת בגיוס שתי אוכלוסיות לתכנית (יישלח מייל נפרד בנושא זה):
  מועמדים למכינות הדתיות- אנשי קשר בבתי ספר רלבנטיים, בעמותות וכו'
  מועמדים עם לקויות חושיות, בעיקר לקויות ראיה
 • כדאי לכוון את המכינות באופן אקטיבי לגייס גם בעצמן.
 • חשוב לשים לב לאיתור מועמדים עם מוגבלות בקרב מי שמגיעים למכינות שלא באופן ממוקד.
 • לאחרונה הופץ למכינות מדריך למיון מונגש והוא כולל מידע גם בנושא זה.
 • מובהר כי רק חניך שמוכן להשתייך לתכנית מקבל את תמיכתה, אין תמיכה במשתתפים שאינם מודעים לכך ומעוניינים בכך.

הכשרות רכזים

כיוון שעלה קושי לרכז אותם להכשרות קבוצתיות, כדאי לשקול שילוב של וובינרים.

ייעוץ חיצוני למכינות
בוועדה הקודמת נידון הצורך שלכל מכינה יהיה איש מקצוע שיהיה זמין לשאלות וידריך את הצוות (לא רק בהקשר של התכנית), הנושא עלה שוב במסגרת הרצאה של נעה טייך פייר מטעם התכנית בהכשרת מדריכי המכינות. דני הבטיח לפעול בנושא זה, כעת הוא מבקש פניה פורמלית מוועדת ההיגוי על מנת שיוכל לפעול לקדם רגולציה עם משרד החינוך

המענה לבוגרי התכנית

 • משתתפי שיבולינק מחוברים לכלל הפעילות של לינק 20 ומוכוונים לקחת בה חלק ולהשתלב בה גם לאחר סיום המכינה.
 • התלבטות- האם יש לנו מנדט, יכולת ורצון לעבוד מול המפקדים לאחר הגיוס ולראות בהם קהל יעד של התכנית.
 • כדאי לגייס נציג של הצבא שיהיה חלק מועדת ההיגוי של התכנית ויוכל לדאוג לקדם את עניניניה בצבא - דני יתאם פגישה עם ראש אכ"א ובה יועלה הנושא הזה, יחד עם נושאים אחרים שהתכנית מתמודדת איתם.
 • חשוב להמשיך את הקשר איתם אחרי הצבא ולוודא שהם ממשיכים להיות חלק מקבוצת ההשתייכות של המכינה ונהנים מההון החברתי שרכשו בשנת המכינה, וכן שהם מגיעים ל"מקום הנכון" המאפשר להמשיך לפעול ולהשפיע.
 • צוותי המכינות צריכים יותר מידע על ההכוונה לבגרות ולתכניות המשך אחרי הצבא. ישולב במערכי ההכשרה לרכזים ובהמשך יוכן גם חומר כתוב. בינתיים המכינות יכולות להיעזר בנעה רכזת הבוגרים.

מענה להורים

 • כדאי להבנות את הקשר עם ההורים במהלך שלב המיונים ולאורך שנת המכינה, לדוגמא- בחנתון מתקיימת פגישה סדירה עם הצעיר והוריו מס' חודשים לאחר הכניסה למכינה.
 • עולה צורך של ההורים הן בתמיכה והן במידע. תבדק האפשרות לפתוח קבוצת תמיכה להורי המשתתפים, ובינתיים נקדם קיום ערבי זכויות להורים שיתנו מענה לחלק מהצורך.

הועדה מציינת שנוכחות קבועה של נציג/ת משרד הביטחון במפגשי הועדה היא משמעותית מאוד וחשוב לשמור עליה. חביבה נכחה במספר מפגשים אך אין חיבור שוטף ונוכחות קבועה.

בנוסף יש לקדם חקיקה שתאפשר תשלום למכינה באמצעות התקנה גם עבור מי שבסופו של דבר לא יוכלו להתגייס - העוזר של ח"כ עומר בר לב אמר שהם לא פנויים לזה כרגע אך ימשיכו לקדם, דני ידבר עם ח"כ מירב בן ארי שניהלה את דיון הועדה בנושא זה על מנת לקדם אותו.

יום עיון במכינת צהלי - ספר הלכות ראשון מסוגו לחיילות דתיות

במכינת צהלי התקיים בשבוע שעבר אירוע היסטורי - השקת ספר ראשון מסוגו בעולם - ספר הלכות לחיילת הדתית. הספר "שלום בחילך" נכתב על ידי הרב אלי רייף, ר"מ בצהלי מזה שמונה שנים. 
קהל רב התאסף לכבד את המעמד ולשמוע שיחות מרתקות מפי חה"כ שולי מועלם-רפאלי, הרב יובל שרלו, הרבנית מיכל נגן והרב אלי רייף, בהנחייתה מלאת ההשראה של הרבנית יפית קליימר.

הנושאים שנדונו היו מקומן של נשים בחברה ובצבא, המתח שבין הלכה ומציאות, כתיבת הלכה בדור שלנו ומקומה הייחודי של צהלי בכל הנ"ל. תודה לכל התורמים, תודה לכל האורחים, תודה לרב אלי. 

מועצת המכינות הקדם צבאיות גאה ומברכת את מכינת צהלי בפרט ואת כלל הבוגרות הדתיות במפעל המכינות שבוחרות להתגייס כאחיותיהן החילוניות לשירות מאתגר ומשמעותי בצבא העם, צבא הגנה לישראל! יישר כח ענק!

26240185 1668604563178459 7820314921782008249 o26240185 1668604563178459 7820314921782008249 o

מפגש סיכום גיוס משותף מכינות חכ"ם 3.1.18

הייתה ישיבה ארוכה, שדנה בכל נושא הרישום בתכונה החדשה. בהקשר לכך הוחלט על שינויים ודגשים וכן על עריכת סרטון הסבר על השימוש במערכת שיצולם ויועלה לאתר.
בין השאר סוכם:

 • אין להודיע לחניך שהתקבל אלא כי המכינה נותנת לו עדיפות גבוהה.
 • אין להודיע לחניך כי לא התקבל.

מצורף סיכום הישיבה >>

ובעניין זה נחזור על ההודעה מהשבוע הקודם:

השבוע, ב-1.1 החלה ההרשמה של המלש"מים במערכת הגיוס המומחשבת. מזכירים לכם:

 • אפשר להודיע למלשמ"מים שצלחו את המיון למכינה כי הם ידורגו 1 ע"י המכינה אך אין לדרוש מהם הדדיות או התניה או לדרג יחד איתם. מרגע ההודעה ההחלטה בידם.

 • עד ה-21.1 על כל מכינה להגיש את רשימת מדורגיה. כל מכינה תודיע למערכת כמה תקנים בס"ה היא מעוניינת לשבץ כשהרף המקסימלי לכל מכינה יעמוד על 20% יותר מההקצאה המשוערת לתקנים המיועדים לה לשנת 2018.
  (דוגמה: אם ב-2017 היו לה 100 תקנים, הקצאה משוערת ל-2018 תהיה 105 תקנים, ההקצאה המקסימלית לשיבוץ תעמוד על 126). 
  הרשימה של הדירוגים עצמה יכולה לכלול הרבה מעבר לכמות התקנים המקסימלית שהמכינה זכאית לה, אך המערכת תשבץ אנשים לפי מספר התקנים.
  (בדוגמה לעיל: אם המכינה זכאית ל-126 תקנים ומסרה דירוגים של 180 איש, ידורגו לה 126 אנשים).

 • יש קצת מתח ועצבנות בגלל ההתנסות הראשונית, אנו מבקשים ממכם לשמור על קור רוח ולכבד הכללים. לדוגמה: אנשי צוות ממכינה מסוימת אמרו לחניכים ולהורים שהמערכת החדשה של הגיוס "זה סתם שטויות היא לא תעבוד". ראשי המכינות מתבקשים להסביר לצוותים כי מדובר בטכנולוגית גיוס מחייבת שהולכת לעבוד ,ואמירות כאלו רק מזיקות למשלמים המיועדים.

לשאלות ותשובות על מערכות הגיוסים המומחשבות לחץ >>

להורדה לחץ >>

עדכון בנושא הבינוי במכינות הצפון

השבוע דנה בענייננו מליאת הכנסת והעבירה את הנושא להמשך טיפול בועדת הכספים. בד בבד יש התקדמות משמעותית הודות לח"כים מירב בן ארי ואיציק שמולי, סוכם על דעת שמשרד האוצר והחינוך, כי נציג משרד החינוך יבצע עבודת מטה משלימה כדי שהבינוי יאושר ללא סייג.

להערכתנו תוך שבועיים עד חודש נקבל אישור יציאה לדרך!

סיכום כינוס ראשי המכינות התורניות

ב-3.1 התכנסו כל ראשי המכינות התורניות לדון בגיוס המשותף למכינות ומצוא פתרונות לירידה בביקוש.

חלקו הראשון של היום עסק בנושא של הגיוס המשותף והליכה למהלך להסדרת המעבר בין התיכון למוסדות הגבוהים - הסדר מכינות וישיבות גבוהות בציונות הדתית.

בחלק השני של היום הוקדש לנושא של ייקור המכינות, נסיון להגדיר את שורש הבעיה בירידה בביקוש למכינות והעלאת כיוונים לפתרון תוך כדי הגדרה של ייחודיות המכינות כבסיס ליציאה לתהליך של מיתוג.

מצורף סיכום מפורט >>

פרויקט מלגות - חשוב ביותר

לצערנו גם השנה עומדות מכינות בודדות בתנאים לקבלת תשלום עבור פרויקט מלגות. כאשר רוב המכיונת שאינן זכאיות, בהן מכינות עם אוכלוסייה נזקקת מובהקת, עשו זאת בשל חוסר התארגנות וסדר במהלך שנה! (כולל מכינות מסודרות מאוד). 

עבור חניכים בשנת תשע"ח אנו עתידים לחלק סכום גבוהה יחסית ואנו מבקשים להקפיד על הכללים הבאים כבר מעכשיו :

הכנת תיק מלגות מסודר שכל מכינה עורכת בו את: פרטי החניך, מסמכים המעידים על הכנסה ברוטו בבית ההורים (הורים + ילדים עד גיל 18 לרבות החניך).

כמו כן !חובה! לצרף אישורי הכנסות, קצבאות מכל סוג, דמי מזונות וכו' , החלטת ועדת מלגות וטבלה מרכזת שבה: מס' סידורי , ת.ז, שם החניך , כתובת , מס נפשות , הכנסה למשפחה, הכנסה לנפש לפי הנוסחה: סך ההכנסה למשפחה חלקי כמות הנפשות במשפחה כפי שמופיע בת.ז ההורים, ו/או סיבות מיוחדות המצדיקות מתן מלגה.

את איסוף הנתונים הנ"ל יש לבצע כבר מעכשיו , בזמן אמת, בכדי למנוע חוסרים ועיכובים בהמשך.  בנוסף, תשומת לבכם כי מכינה שלא תבצע השלמת מסמכים עבור מלגות תשע"ז עד לתאריך 28.12.17 עלולה לאבד מזכאותה להשתתפות בפרויקט. 

 אנא מהרו להשלים את החוסרים!

להיות עם חופשי "בארצנו" 

שמה של החמ"ל (החלוץ משימות לאומיות) הוחלף באישור הועד לשם "בארצנו"- תנועת ההתיישבות של בוגרי המכינות הקדם צבאיות. הסיבה להחלפה, לצורך הבדלה מגופים רבים קיימים בשם "החלוץ", והחלפת ראשי התיבות שהקרינו עודף צבאיות בשעה שמדובר על מפעל אזרחי.

לפני כשבוע התחלנו במיני קמפיין צנוע שילך ויתרחב בהמשך לקראת אירוע ציבורי נרחב וקמפיין גדול בעקבותיו בסביבות תחילת מרץ וזאת במטרה לקבל הכרה ציבורית כתנועה מיישבת ולקראת תחילת פריסה בשטח בקיץ הקרוב.

בינתיים נסתפק כאמור בפרסום מדוד ברשתות החברתיות (שתפו ככל יכולתכם) ובהמשך קיום פגישות בשטח עם מתעניינים, בוגרים אנשי צוות וראשי מכינות. בהצלחה לכולנו!

בשבוע הקרוב - ביום רביעי ה-9.1 יתקיים כנס במושב בן-עמי עם חלק ממכינות הצפון, השארו מעודכנים

26172240 10155194701988359 7785193126432875323 o

תגובת חברינו הרב זאב שרון למחקר של מכון לאוטמן על חינוך לדמוקרטיה במכינות

מכיוון שאינני יותר בוואטאפ ולכן אינני משתתף בדיון על המחקר על הדמוקרטיה, אינני יכול להגיב ישירות על דבריכם אבל לפחות להתייחס למחקר. אשמח לתגובות במייל. יש יותר מקום לביטוי.

אז ככה: קודם כל בשביל הגילוי הנאות, גם אני השתתפתי במחקר. המחקר רציני עשוי היטב והמסקנות חשובות. אבל כידוע אי-אפשר בלי כמה הערות – הארות:

 1. "קיימים הבדלים מהותיים בין המכינות התורניות לבין המכינות הכלליות/מעורבות". בנושאים מסוימים ומעטים כן. ברוב אין הבדלים. לא בחינוך לציונות לשרות משמעותי בצה"ל. לערבות הדדית. לשמירה כל כבוד האדם (כל אדם) וחירותו כעקרון יסוד (למרות ההבדלים בגבולות הגיזרה). אהבת הארץ (למרות ההבדלים בגבולות....) על ניהול חיים דמוקרטיים (ושוב עם ההבדלים בגבולות הגיזרה). ודרך אגב זה בכלל לא רק וויכוח בין דתיים לחילוניים. ועוד נושאים רבים וחשובים. דבר שמתברר עכשיו בבית המדרש של ראשי המכינות..

 2. "קיים פער מסוים בקרב בוגרי המכינות בין אימוץ החשיבה הדמוקרטית, לבין יישומה הלכה למעשה". לבעלי המחקר עמדת-מוצא לגבי מה זו חשיבה דמוקרטית ומה זה יישומה הלכה למעשה. (עמדת מוצא שלא מופיעה במחקר) ועמדה שהעדר חשיבה דמוקרטית זה שלילי.  לכן המסקנות הן בהתאם לתפיסת עולם  מקדמית. (מותר אבל  מוטה).

  כדוגמא: "שנת המכינה מוקדשת בעיקר להסתגרות וללימודי תורה ואמונה" לעומת: "בניגוד לשיח הפתוח והפלורליסטי, המעודד מגוון דעות וחשיבה ביקורתית על החומר הנלמד".  ועכשיו במקום הסתגרות  נכתוב - התמקדות או ברור עמוק. ובניגוד לשיח הפתוח - שוק דעות.  ובניגוד למעודד - המסרס יכולת לגבש דעה.

  אנחנו חושבים שההסתגרות או ההתמקדות והברור העמוק בלימודי תורה ואמונה, מביאים את החניכים לרמה הגבוהה ביותר של נאמנות והרגשת שייכות, לעם ישראל, לארץ ישראל, למדינת ישראל בכלל ולמדינת ישראל הדמוקרטית בפרט. וכל זה רק בגלל החיבור  הבלתי אמצעי לתורת ישראל כפי שהוא נעשה במכינות הדתיות.

 3. "החינוך לדמוקרטיה ועולם הערכים של הדמוקרטיה אינם נמצאים על סדר היום של המכינות התורניות. הן מעמידות במרכז את האל ודברו (תורה והלכה), בעוד שהמכינות הכלליות והמעורבות מעמידות את האדם במרכז".

  שנאמר: 'בוקר טוב אליהו'. בכל מקרה אם לא הייתה ברירה הייתי מעדיף לחיות במדינה האיסלאמית של דאעש מאשר בגרמניה הנאצית. (למרות שבשתיהן לא הייתי מאריך ימים). וכבר אמר דוד המלך "נפלה נא ביד השם כי רבים רחמיו וביד אדם אל אפולה" 'ואידך זיל גמור'.

 4. רעיון הדמוקרטיה המהותנית היא ניסיון של הליברליזם הקיצוני להשתמש בדמוקרטיה ככלי להחדיר את תפיסת עולמם ואורח חייהם למרחב הציבורי בישראל.

 5. לאור המלצות המחקר אני ממליץ לחברי כולם ראשי המכינות הכלליות המעורבות והדתיות להתנגד בכל תוקף. זה ניסיון להתערב התערבות גסה בתהליכים החינוכיים במכינות וזה מסוכן ולא דמוקרטי.

 6. השנה לאור בקשתה של אירית העברתי מערכי שיעור על דמוקרטיה כי אני חושב שזה חשוב לדבר באופן ממוקד יותר על דמוקרטיה. אבל להישלח לחינוך מחדש זה כבר סיפור אחר. לאות מחאה אני מודיע בזאת שאני מפסיק להעביר את הנושא בכלל.

חברכם לדרך האחת רבת הנתיבים, זאביק השועל

הצעה לבוגרים - "בדרך הירושלמית"

פלאייר בדרך הירושלמית מעודכן סופי

שבוע טוב, דני

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק לשבת - פרשת בלק שישי, 03 יולי 2020 09:25
ממתק לחג השבועות חמישי, 28 מאי 2020 08:50
ממתק לשבת - פרשת שלח לך שישי, 12 יוני 2020 08:59
ממתק לשבת - פרשת בהעלותך שישי, 05 יוני 2020 10:04

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.