חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

עדכון שבועי מס' 18 - י"ז באלול תשע"ד - 12 בספטמבר 2014

שישי, 12 ספטמבר 2014 08:58

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

שבוע עמוס, גדוש פעילות ומפסק עבר על כוחותינו! (וטוב שכך…)
תודה רבה לכל המכינות ראשי המכינות ונציגיהן שלקחו חלק בפעילויות השונות.
ככה בונים שיתוף, ככה בונים מפעל חינוכי.

פגישת חברי צוותים וראשי מכינות מכינות כלליות (מספר 1 לשנה זו) פורום גיוס משותף – 7.9.14

ישיבת הפתיחה שהיא הישיבה המרכזית והחשובה של השנה התקיימה באולם בית התנועה הקיבוצית. הישיבה היתה מאורגנת וערוכה היטב והובלה באופן יוצא מגדר הרגיל על ידי טלי ארנולף רכזת הגיוס המשותף. (לאחר הסבר רקע היסטורי שניתן ע"י גלעד אלשטיין ראש מכינת נחשון). נטלו בישיבה חלק  רכזי צוותי גיוס בוגרים ו/או ראשי מכינות של 17 מכינות חכ"ם (לפי אב:- אדרת, אליאל,  בינ"ה, בית ישראל, גליל עליון, הירושלמית, הנגב, לכיש, מיצר, מלח הארץ, נחשון, עין פרת, ערבה, עמיחי, רבין, תבור, תלם).

מעבר לחזרה על הסטנדרטים, על הרציונל וההסטוריה של הגיוס המשותף, ויעדיו, הוצגה מצגת המבארת את השינוי הטכנולוגי של הגיוס המשותף שמוכנס השנה, שינוי שאמרו לשדרג באופן ממשי את כל המהלך. (וראו בעניין זה המודעה להלן על צורך ברשם נוסף!).

מצורפים:- המצגת וסיכום הישיבה- שמחייבם את כל משתתפי הגיוס המשותף כולל מכינות שלא הגיעו ושרוצות לקחת חלק בגיוס המשותף ופרסומיו. וכן מודעת דרושים!

דחוף! חסר לנו עדיין, לתחילת עבודה מיידית במסגרת "הגיוס המשותף של מכינות חכ"ם" רשם/רשמת אחד/אחת לגיוס המשותף.
תנאים ודרישות:
התפקיד הוא בחצי משרה (3,000 ₪ ברוטו + החזר הוצאות) לעבודה מעכשיו ועד סוף ינואר.
מתאים לבוגר/ת מכינה, מסודר וללא רתיעה מטכנולוגיה, בעל מוכנות לניידות רבה, מגורים באזור המרכז (ת"א- ירושלים, בצפון הסתדרנו). לא מתאים לסטודנטים או למי שלומד לפסיכומטרי, מאד מתאים למי שהשתחרר ועד ינואר פנוי עדיין בבקרים. ראשי מכינות הציעו לבוגרים שלכם המתאימים למשרה כבר בסופש זה! שילוב מנצח שלך עבודה משתלמת וחשובה ביותר להצלחת הגיוס המשותף, אנא!

ישיבת נציגי מכינות בתכנית מסע-7.9.14

מייד עם תום ישיבת הגיוס המשותף נערכה ישיבת נציגי מסע בה לקחו חלק האחראים על התכנית ב 10 מכינות. (גליל עליון, רבין, בית ישראל,  לכיש,  נחשון-שדה יואב, נחשון-שובל, תלם, קשת יהודה, העמק, עוצם, פארן,ערבה). בישיבה, שנוהלה עי יוס גלעד ויהודה (רכז מסע) ושהשתתפה בה  גם ליאור נציגת מסע, נסקרה אופן פעולת מסע, הועלו סוגיות הנוגעות לדרישות ממשתתפי התכנית והמכינות, האחריות עליהם ודובר על השנה הבאה ומכינות שמעוניינות להצטרף לפרוייקט (יעד תשע"ו 50 משתתפים – בר השגה!). החלטות ופרטים נוספים יימסרו בהמשך השנה.

ישיבת ועד מנהל (עה 1)- 11.9.14

ישיבה ארוכה ובנושאים מגוונים נערכה ביום חמישי כשהפעם התכנסנו במכינה "הירושלמית". זכינו שם לאירוח כיד המלך. (לצערי שכחתי לצלם כך שתמונות של הסלט המפואר שערך שמריהו לא יועלו כאן- השלמה עוד תהיה…). דיווח מפורט ועדכני יופץ בעדכון הבא. עם זאת הודעות שאינן סובלות דיחוי כמפורט בהמשך מובאות כבר בעדכון זה.

ישיבת צוות תקשורת ויחסי ציבור –  11.9.14

הצוות הכולל כיום בנוסף אלי את יצחק ניסים (ר' מכינת אלישע וחבר הוועד), יניב מזומן (ר' מכינת לכיש- יתרים), יוס, ואריאלה רינגל-הופמן (חברת אגודת הידידים). הצוות  התכנס לבקשתי להגדיר את מטרות הסיוע התקשורתי, החשיפתי, האסטרטגי, הלוביסטי שאנו זקוקים לו. במסגרת זו ריאיינו שלושה מועמדים שעברו שלב מקדים אתי: מוטי עובדיה, ישראל גולדברג ומשרדו, אריק בלומברג ומשרדו. כל המועמדים היו מרשימים והציגו את עבודתם בעבר, יעדיהם ודרכי עבודתם וענו לשאלות לא קלות של חברי הצוות, (במיוחד של "המקצוענים" בצוות-  אריאלה ויניב).
הצוות החליט להיפגש פעם נוספת, ייתכן ויראיין מועמדים נוספים ובכל מקרה בישיבה הבאה יסכם את המלצתו לוועד לבחירת יועץ תקשורת כאמור.

מבצע יד לעוטף! שלב החלפת המקל….

90 חניכי מכינת רבין ששהו בבארי ובברור חיל סיימו שבועיים התנדבות ומוחלפים בידי כ 110 חניכי המכינות עין פרת (שילונו בנחל עוז) ועמ"ק (שילונו בברור חיל).
סיכומי השבועיים הראשונים גורמים לנו להסמיק מבחינת שפע האהבה החיבוק והמחמאות שחברי הקיבוצים והמושבים  הרעיפו עלינו.
העבודה, שיקום היישובים ותפעולם בכל מערכות החיים, היה במקום ובזמן לאוכלוסיה שלדעת לבקש עזרה הוא לא לחם חוקה, ושבסופו של דבר אחרי כל ההצהרות של ראשי המדינה והרשויות בתקשורת, נשארו בלי ידיים עבודות של אנשים צעירים חייכנים ומלאי מוטיבציה שייסעו לנקות את הררי הזבל שהשאיר אחריו צה"ל, לרהט לנקות להשמיש מחדש את בתי הילדים וחדרי האוכל, לפנות ולנקות את ההרס וההזנחה בחצר היישובים שנגרמו מהמבצע,  לטפל בנוי שחודשים לא נגע בו איש ועוד ועוד.

ד"ר גבי אוסם מאפיקים ראש אגף חינוך בתנועה הקיבוצית ומי שיחד עם מזכיר התק"צ ברושי פנו אלינו כותבת לי היום בבוקר:-
"….
התגייסותכם למהלך מיידי בלי יותר מדי לבדוק ולהטיל ספק או לחכות שמשהו כבר יקרה לימד אותנו פרק בהתגייסות מיידית לא מתפשרת בתשובות פשוטות לשאלות מורכבות….. צלש גדול במנהיגות ובתנאי שדה במצבים שנחשבו בלתי אפשריים…."

ועל זה נאמר, כל המוסיף גורע.

אין ספק שההתגייסות של המכינות בעקבות פניית המועצה קיבעה בתודעת הרשויות (גם ברמת "השטח") שהגוף הגמיש הערוך חינוכית ומיידית להתנדב ולסייע לפתרון אתגרים חברתיים בשעת חירום אמיתית – הן המכינות.
נציין עוד שבנוסף למשרד הביטחון שהעמיד תקציב צנוע למימון ההסעות למבצע, החליט השבוע גם משרד החינוך להעמיד סכום דומה שמאפשר לנו לסיים את המבצע ללא עלות הסעות למכינות המשתפות – תודה על הסיוע!
בנוסף לערוץ המרכזי הזה מתקיימים מבצעי התנדבות עצמאיים: מכינת בני ציון סיימה שבועיים התנדבות אצל חקלאי פרטי סמוך לזיקים, ומכינת חנתון קיימו יומיים התנדבות בשדרות.
יישר כח לכל העושים במלאכה והמתנדבים!

             

מכינאים ומכינאיות בעבודה בעוטף!

חלוקת כספי העיזבון

1.3 מליון ש"ח חולקו למכינות בשנת תשע"ד מכספי העיזבון! בקופה נותרו לחלוקה עדיין כ2.4 מליון ₪ (יתרות העיזבון פלוס פירות הפיקדון המצטבר) שאותן נחלק בשנתיים הקרובות. ישנן מכינות מועטות שעבדו מסודר ומהיר ומיצו כבר את כל חלקן וישנן מכינות שטרם נטלו שקל!
להזכירכם:- רק השווי הכספי של החלק שכל מכינה זכאית לו בכספי העיזבון עולה על סך כל תשלום מסי החבר למועצה עד היום. בנוסף, מי שלא הסדיר חברותו או תשלומיו לא יכול להיכלל בפרוייקט, וכל מי שטרם פעל לקבלת חלקו נא להתקשר ליוס או לאתי מצליח התקציבאית המטפלת בהנהלת החשבונות ולקבל מהם הנחיות מסמכים ודוגמאות לפי הצורך. חברים וחברות—נותנים לכם כסף לא תיקחו?

מחקרי המכינות

בפגישה משותפת עם מחלקת המחקר של אבי חי ביקשנו לקיים מחקר מפורט בהמשך למחקרי העבר שיסייע למועצה ולמכינות המעונינות בכך לזהות מגמות ותהליכים ולהתבסס על עובדות מוצקות ולא על רחשי לב או השערות.
בעלי תפקידים במכינות המוכנים ומעונינים להצטרף אלי לצוות בונה המחקר- מוזמנים לפנות אלי.

שאלון וצוותים

מצורף השאלון קצר אך חיוני ששלחנו אליכם לפני כשבועיים ואשר כמחצית מהמכינות טרם ענו- בבקשה השיבו- מיידית. בנוסף, טרם התנדבו ראשי מכינות או מנהלי מכינות בכמות מספקת לצוותים: צבא, הנצחה ולצוות הכספים- אנא התנדבו.

החזר הוצאות צוק איתן

על פי החלטת הועד מיום 11.9.14, יובאו לאישרור באסיפה ב 5.10.14 הפרמטרים להחזר הוצאות שהיו למכינות במהלך צוק איתן.
צוות הכספים בועד שיבחן ויקבע את החלוקה הכספית בהתאם לפרמטרים יהיה מורכב מ:- דני זמיר (מנכ"ל), דודו גורי (מנהל כספים), אביעד פרקש (מנהל מיצר), דוד כהן (מנהל עצם).
כדי לדון בבקשות, מכינות תקבלנה הנחיות מדויקות לאחר אישור הפרמטרים. כדי להקל ולזרז: כל מכינה שבכוונתה לבקש החזר מתבקשת להכין אסמכתאות  הכוללות: חשבוניות/קבלות דרישות תשלום, ובמקרים חריגים הצהרת ראש מכינה לגבי הואצה שאין לה אסמכתא.

אירועים מרכזיים בשבוע הקרוב:  

14.9.14.- כנס הסמכת רכזי בוגרים מס' 1 יוצא לדרך!
רכזי בוגרים של 16 מכינות אישרו הגעתם לקורס ההסמכה הראשון שיתקיים בירושלים (בירושלמית).
איתן הוניג עידכן את כולנו במהלך השבועות האחרונים בפרטים כך שלא אחזור עליהם כעת.
נזכיר בקצרה כי יעדי הקורס הם מתן כלים מקצועיים, הגדרת יעדים, שפה משותפת ואבני דרך שדרכן נוכל לקדם את כל עולם הבוגרים צעד משמעותי קדימה. (קורס 2 למי שלא יכול היה להשתתף במועד זה ייערך אחרי החגים).

18.9.14- כנס גיוסו משותף ראשון- בסאסא, אנא עדכנו את טלי לגבי הגעה.

ולסיום, משהו אישי:-

אחד החלקים המהנים והמענגים שגיליתי בתפקיד המנכ"ל, הוא המפגש עם אנשים שאין לי מילה אחרת חוץ מלתאר אותם כמדהימים ומעוררי השראה מקרב בוגירנו ומקרב אנשי הצוותים במכינות ובמעגלי התמיכה בהם.
חלק נוסף ומרתק הוא ביקור במכינות שברובן לא יצא לי להיות כראש מכינה מן המניין.
באחת נסיעות האלו לנוקדים לפי הזמנתו ובקשתו של הרב איתמר כהן, מצאתי עצמי לפתע נוסע במחוזות נעוריי (כל שנות הסדיר שלי למעט בהד 1 ולבנון) שבהם שהיתי מחיל ועד מ"פ סדיר. עצרתי צילמתי, ורשמתי את המילים הבאות (מתנצל מראש על הרגשנות המסוימת….)…..

עצרתי בדרך והסתכלתי לאופק.
פקעות כדוריות של עננים לבנים מתוחמים בחדות בשוליהם,  על רקע כחול עז של השמים, הביאו ראייה ישירה שכבר הסתיו עכשיו.
ממרגלות ההרודיון שם עמדתי וצפיתי מזרחה,  מדבר יהודה המהמם ביופיו, ירד בעוצמה בתוך נוף גבעתי אל המצוק ואז לים המלח.  
בחנתי את הזיכרון שלי:-
הנה החצצון, והנה גבעת המ"פ והכביש היורד דרך זעתרה, הכפר הערבי תקוע ומעלה עמוס,  
ובסוף משטרת רוג'ום א- נקה. 
מדבר יהודה בסתו רבאק! 

אני חושב מלים אבל העיניים הנפש והגוף מרגישים, כי לנפש ולגוף יש זיכרון וחיים משלהם, עצמאיים בשטח. 
וככה כאילו רק אתמול זה היה בואדי, ממש כאן, מתחת לגבעה שעליה היום ניצבת נוקדים:-

חורף שמונים ושתיים אני ילד בן עשרים שיצא מביירות לגמרי בחיים ומצייר במקל מאובק על הסלע:-
אלה!  (ולא מוסיף:-אני אוהב אותך ומתגעגע. למה את לא כאן?) 
ואז מוחק וחוזר לחיילים ובלילה הולך עם אביש המם מם ועם חמי ובובו תוקפים מטרות קרטון (שלמרבה השמחה אף פעם לא משיבות אש כמו בראס נבי יונס בואך דמור), ונסוג עם אלונקות למאהל הפלוגתי בצינת המדבר. 

כמה געגועים, כמה ערגה ותימהון היו מעורבבים בנו:-
על המלחמה וחברינו המתים, על הארץ, על האהבה.
כמה יחד חזק היה לנו להיאבק בבדידות באימה בחוסר התכלית.

ועכשיו שלושים שנה אחרי, הגוף זוכר הכל. 
ומי שלא נסוג עם אלונקות במדבר יהודה ובנגב, בסתו ובחורף,
ולא התגעגע מתחתיה לאהובתו,
לא מבין מה זו אהבה ולא מבין מהם געגועים
ולא מתקרב להבין את התמצית של התמצית של המקום הזה.

שבת שלום,
דני

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.