מידע חשוב למכינות בנושא משבר הקורונה: מתווה חזרה לפעילות
×

אזהרה

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 592

חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 158 | 17.06.2017 | כ"ג בסיוון ה'תשע"ז

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות.

שבת, 17 יוני 2017 17:02

שבוע טוב לכולם! לאחר מסע ממושך יחסית יש הרבה נושאים שהצטברו וחשוב לי לשתף בה\חלקם העיקרי את כולנו.בצוק הפרידות והסיומים המתרגשים עלינו אנחנו כבר מקדישים זמן ניכר להיערכות לשנה הבאה. כל ראש מכינה ומנהל שמעוניין להיות שותף אנא עיקבו אחרי ההודעות בעניין זה. כך למשל ב-29.6 נדון יחד עם אודי תמיר ועם נציגי בית אלון והמכללה למדינאות בנושא הכשרת מדריכים כלליות, הכשרות ר"מים תורניות, ובנושא בתי המדרש למנהלי שלוחות/ מנהלים חינוכיים. באותו מועד או בסמוך נדון בבתי המדרש לראשי מכינות. כל מי שמעוניין להיות שותף לעיצובם של בתי מדרש האלו מוזמן להשתתף ולהשפיע.
יש עוד הרבה מה לחדש ולשתף אבל נשמור משהו לשבוע הבא, אז קריאה מועילה ובשעה טובה לכל מי שיסיים בשבוע החולף ויסיים בשבוע הקרוב.
שבוע טוב, דני

מה בגליון:

תאריכון

תנועת ההתיישבות (החמ"ל)

אנו מרחיבים את העבודה. ביום חמישי ה-22.6, יערך כנס בבית התנועה הקיבוצית בעניין כרם שלום- אנא דרבנו את הבוגרים באמצעות רכז הבוגרים או ישירות להיכנס למעורבות בתחום ההתיישבות אם בפרויקטים המוצעים ואם בחדשים, דרך טלי ארנולף המרכזת את התחום.

קליטת חו"לניקים במכינות

המהלכים הנרחבים שעשינו בשנה האחרונה בעניין זה (וזה המקום להודות לשותפיי הצמודים בתחום סתו רכזת הפרוייקט, וגלעד אולשטיין, עבודתנו המשותפת מתרחשת בעיקר מאוחר בלילה - הזמן  המשותף היחיד ששלושתנו יכולים לקיים בו שיחות ועידה...) ביחד עם שיתוף פעולה שהתרקם השנה ומתממש עם הצופים הישראלים בצפון אמריקה ועם ה-AIC (הארגון הקהילתי הצעיר למדי אך המשגשג של הישראלים בצפון אמריקה) קשר שהמשיך להתחזק בביקורי הנוכחי, אנו יכולים להגיע להיקף חו"לניקים משמעותי בהרבה בכל המכינות הכלליות. בתורניות נדרשת עבודה יסודית נוספת ממתגת וציבורית הן בשל התחרות (שלא ממש קיימת בקהל של הכלליות בחו"ל), והן מחמת רתיעת משפחות ציוניות אורתודוכסיות בחו"ל להיות פורצות דרך בשליחת ילדיהן למכינות ולא לישיבות.
מכל מקום אנו נקיים יום עיון רק לעניין זה וחשובה השתתפות כל המכינות המוכנות לשקול אתה עניין. מעבר להיבט החינוכי והכלכלי (המכינות יוצאות נשכרות מקבלת החו"לניקים) יש כאן היבט ציוני יהודי של דיני נפשות בעיקר בקרב הציבור הישראלי חילוני, אנא השתתפו במאמץ להמשך הקיום היהודי בחו"ל.    

גיוס חניכים למכינות התורניות (גיוס משותף?)

מסתמן מצב משברי הדורש חשיבה לקראת העתיד. גם כאן תידרש חשיבה משותפת והסכמה כי ללא פעולה משותפת ומתוכללת היכולת לשנות מהמצב הקיים תקטן וזוהי סיטואציה המסכנת את המפעל כולו.

עבודת המועצה מול המכינה הבודדת

כחלק ממהלך שיפור וטיוב הסיוע של המועצה למכינות אנו בודקים את האפשרות לסייע למכינות בתחומים שנדרשים לשיפור הניהול גיוס משאבים ועבודה חינוכית. חלק ראשון ובלתי נפרד מכל הוא הצורך בחיזוק הקשר הישיר בין כלל המטה למכינה הבודדת. וכתוצאה מכך סוכם כבר כי בשנה הבאה ייפגש המטה הפעיל של המועצה בנפרד עם כל צוותי המכינות. התיאום נעשה כבר עכשיו לקראת שנת העבודה הבאה אנא היערכו בהתאם וסייעו לשת"פ.

השותפות עם קק"ל

קק"ל חותמת איתנו בשבוע הקרוב על הנספח הכספי להסכם  2017 מה שמבטיח בשלב ראשון שוב הקצבה של 3.1 מ' ש"ח לפעילות המשותפת ובהמשך השלמת 1.9 מ' ש"ח. כזכור אופי ההסכם מחייב השתתפות וניצול מיזמים המוגדרים בשותפות. נזכיר גם שוב כי חלק מההקצאה היא הקצאה לכל מכינה לפעילות עם מרחב קק"ל לפי אפשרויות שונות ויש לתאם זאת ישירות מול המרחב  

גיוס משאבים

אנו מתחילים לקבל תשובות לקראת שנה"ע הקרובה ועדיין לא יכולים לסכם. בסך הכל מצבנו טוב, אבל הגיע הזמן להתקדם שלב ולפרוש מערך גיוס נרחב יותר במקומות שפחות מושקעים היום בעולם המכינות. המקומות שאותם אנו בוחנים כרגע, בנוסף לפגישות השיטתיות עם גורמים בעולם העסקי הישראלי, הוא מספר מצומצם של בעלי ממון בצפון אמריקה, (כרגע אחד מהם בשלבי כנסיה ראשוניים לתמיכה בפרוייקט אחד) ואצל קהילות ויחידים מבוססים באמריקה הלטינית ויהדות אוסטרליה.
בעניין זה אבקש לעדכן כי הגיוון של עולם המכינות יכול במקומות אלו להיות תנאי מסייע אבל יכול גם לאיים. במסע שממנו אני שב נשאלתי בכל המקומות שבהם אנו מוכרים ובחלקם גם נתמכים לגבי הרב יגאל ואופן טיפולינו בסוגייה. פרשתי בהרחבה את הצעדים שנהגנו בהם: השיחות, בית המדרש, כנס נס הרים והמסמך שטרם הושלם. התעקשתי במקומות שנדרש שעמדתנו, שאיננה מאפיינת כיום את מרבית החברה הישראלית (והאמריקאית), להתעקש על הדיאלוג והשותפות היא העמדה הראויה והנכונה ולמיטב התרשמותי גישתנו זכתה בסופו של יום לתמיכה גורפת מקיר אל קיר, מה גם שהיא באמת חריגה.

הצעת חוק המכינות הקדם-צבאיות (תיקון – הכרה בצעירים עם מוגבלות כחניכי מכינות), התשע"ו–2016

עומר בר לב שאליו הצטרפו 16 ח"כים ובסיוע ח"כ מירב בן ארי מקדמים הצעת תיקון לחוק המכינות שכוונתו טובה: מימון המתנדבים (צע"מ) שאנו מקבלים למכינה (כיום הם אינם נמנים כחלק מהתקנים וגם אינם מתוקצבים). השבוע התקיים דיון בוועדת החינוך בכנסת שאת המועצה ייצגו בו, בהיעדרי, אפרת אהרוני ותמר זעירא. ערב הדיון ערכתי שיחות טרנס אטלנטיות משוכות גם עם עומר בר לב וגם עם חלק מהח"כים האחרים שחתומים על החוק, וכן קיימנו התייעצות וואטסאפית וטלפונית שוטפת עם אירית וחביבה מאחר והתיקון המוצע לא מבטיח להבנתינו שמימון המתנדבים יהיה כתוספת לגדילה הרגילה. הבעיה היא שאם הוא רק ישתנה בכך שיאפשר מימון מתנדבים אבל לא יקצה תקנים נוספים עבורם הוא יקשה על קבלתם במקום לסייע. התקיים דיון טוב וחשוב בוועדה והתיקון נשלח לעבודת צוות נוספת שבה נוכל אני מעריך לוודא הכנסת ההתחייבות כי מדובר בתוספת לתקנים הקיימים ותוסדר תמיכה למתנדבים שטרם אושרה התנדבותם בתחילת המכינה. עדכון נוסף יבוא.

הקצאת 30 תקנים לחניכי צע"מ תשע"ח

ראש האגף הביטחוני-חברתי אישר הקצאה של 30 תקנים ייחודיים לחניכי צע"מ שנקלוט למכינות במסגרת פרוייקט צע"מ. זו בשורה טובה הגם שהיא לא מושלמת. בהסדרים הקיימים היום אם אישור ההתנדבות ייעשה במהלך 2018 (מה שלרוב קורה) המכינה תקבל מימון עבור הצעירים עם המוגבלויות רק מינואר 18 ולא מספטמבר 17.

קול קורא להגשת מיזמים בנושא שבת - בית אבי-חי

עמותת שערים בפרויקט של קרן אביחי מציעה קול קורא למיזמים בנושא השבת. מענקים עד 70 אלף ש"ח - שווה להסתכל...
פירוט מלא בלינק: http://www.shabbatunplugged.info/grant

בית מדרש "קולות" - מובילים חברתיים

אנו מחפשים מנהיגות ומנהיגים, נשים וגברים בתפקידי מפתח בחברה הישראלית, א.נשים אכפתיים שמובילים את כולנו לחברה טובה יותר. אנשים כמוך.
תוכנית 'מובילים חברתיים' השנה משלבת מנהיגות ארצית מכל חלקי הארץ, עם מנהיגות מקומית בנגב. מדובר בתוכנית ייחודית המתאימה בייחוד למנכ"לי עמותות ובכירים במגזר הציבורי.

מטרת התוכנית היא לסייע למשתתפים במסגרת עיסוקם החברתי. לא מדובר רק בהעשרה זהותית, אלא בעיסוק בליבת האתגרים עימם מובילי דרך חברתיים מתמודדים, בדגש על צמצום פערים ויחסי פריפריה-מרכז. לאור זאת, התוכנית מתקיימת בשעות היום וכל מפגש הוא למעשה יום עבודה. מתוך אמונה גדולה בחשיבות השילוב בין מנהיגות מהפריפריה ומהמרכז, מפגשי התוכנית יתקיימו לסירוגין במרכז ובבאר שבע. נשמח אם תסייעו לנו למצוא מועמדים מתאימים. אם את/ה בוגר/ת של תוכנית אחרת בקולות ורואה את עצמך כמתאימ/ה לתוכנית זו- את/ה מוזמן/ת להגיש מועמדות.

בנוסף, אנו מחפשים מובילות ומובילי דרך ממגוון תחומים נוספים ונשמח להפניות.
הקלקה כאן או על הפלייר תוביל לכל הפרטים.
בתודה מראש על הסיוע והשותפות,
מירב, ליאור וצוות קולות.

unnamed

תוצרת הארץ - קהילות סטודנטים

קהילות סטודנטים 'תוצרת הארץ'
עשייה חברתית אמתית, חיי קהילה ומלגה עד 16,000 ש"ח שמאפשרת להגשים חלומות!

מודל התכנית הוא דו-זרועי – ביסוס קהילות צעירים לצד יצירת התחדשות עירונית מותאמת צעירים.
הבסיס לבניית הקהילות מתחיל בתכנית מלגאית של שנתיים, במסגרתה מקבל כל סטודנט מלגת לימודים מלאה על סך של כ- 10,000 ₪ והשתתפות בסבסוד שכר הדירה אותה הוא שוכר בעיר של כ 500 ₪ לחודש . בתמורה נדרש מהסטודנט לקחת חלק בשלושה תחומים מרכזיים:

א. מעבר לעיר למגורים בדירה שכורה בשכונה מוגדרת.
ב. השתתפות בערב קהילה אחת לשבוע עם הסטודנטים מהשכונה שלו במטרה לבנות גרעין התיישבות קבע בעיר.
ג. הובלת מיזם חברתי יחד עם חברי הקהילה בהתאם למיפוי צרכים עירוני.

כל קהילת סטודנטים מונה כ-20-25 סטודנטיות וסטודנטים הנמנים על כל מגוון הקשת הישראלית- סטודנטים דתיים וחילונים, יהודים וערבים, עולים וותיקים בני העיר וכאלו שהצטרפו אליה מבחוץ, אשר המשותף לכולם הוא היותם חלק מקהילה צעירה בעיר שהיא חוד החנית של הצעירים בישראל בתחום העשייה החברתית. קישור לאתר (פרטים נוספים ורישום): http://tozerethaarez.org.il/

13507134 531013210439961 4873665399804255376 n

יוחאי גולוב - הופעה חינמית למכינות

שלום,
יוחאי גולוב הוא יוצר וזמר נפלא שעשה אתנו את מסע 2008 שלדבריו הביא לשנוי מאד משמעותי בחייו. מאדם ,כמו שהוא מספר, נטול כל זיקה ליהדות, ליוצר וזמר מתוך התרבות היהודית-ישראלית. יוחאי מלמד מוסיקה בתיכון  האנטרופוסופי באורנים ויש לו תכנית/ הופעה מוסיקלית מקסימה. בעיקר הוא מעוניין במפגש התרבותי-חינוכי עם א-נשים בכלל ועם נוער בפרט. כדי להגיע למקום של תודעה והשפעה הוא נותן עשרה מפגשים/הופעות ללא עלות כספית למעט דמי נסיעה. אני מאאאד ממליצה על המפגש עם יוחאי כמו גם על ההזדמנות לקבל מופע חינמי שיכול להשתלב בתכניות סוף השנה או תחילתה. מדובר בחודשים הקרובים כולל ספטמבר.
אני מצרפת את הפרסום ושוב עם המלצה חמה!
שיהיה שבוע טוב, רעיה אופנר

unnamed 3

עבודה בשב"כ

להורדה לחץ >>

תוכנית לבוגרים ללימודי הנדסאים - קרן גנדיר

בימים אלה מתחילה ההרשמה לתוכנית שביט - תוכנית לימודים חדשנית, קצרה וייחודית בבית הספר להנדסאים שבקריית הטכניון.
שביט מכשירה הנדסאי אלקטרוניקה ומיועדת למשוחררי צבא, שהם בוגרי/ות תיכון מצטיינים, בעלי פוטנציאל להמשיך ללימודי הנדסה.
התוכנית נפתחת לראשונה באוקטובר הקרוב. פרטים נוספים ניתן למצוא בעלון המצורף ובקישור:  http://mx.pet.ac.il/openday/shavit/index.php?lead_banner_id=10251
לפרטים נוספים, ניתן לפנות ליוליה ברונשטיין, מרכזת התוכנית [email protected].   
אשמח לשיתוף פעולה בחשיפת התוכנית לבוגרי בית הספר העומדים להשתחרר מהצבא / משוחררים טריים.

הנה מספר פרטים נוספים:

  • התוכנית משלבת עבודה מועדפת בתעשיית ההיי-טק יחד עם לימודים לתואר הנדסאי אלקטרוניקה בהתמחות מחשבים-תוכנה במסלול מואץ בבית הספר להנדסאים בקריית הטכניון. 
  • התוכנית מיועדת לחיילים לקראת שחרור/בוגרי שרות צבאי/לאומי, בעלי נתונים גבוהים: 5 יח"ל פיזיקה, 5 יח"ל מתמטיקה, 5 יח"ל אנגלית.
  • התוכנית היא הזדמנות נהדרת למשתתפים לרכוש מקצוע מבוקש ונסיון מעשי, ולזכות במגוון הטבות: מימון שכ"ל, מלגת קיום, מענק עבודה מועדפת. ישנה אפשרות גם לדיור מסובסד.

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק לשבת - שבת פרשת שמיני חמישי, 08 אפריל 2021 21:43
ממתק לשבת - שבת שביעי של פסח שישי, 02 אפריל 2021 09:00
ממתק לשבת - פרשת ויקרא שישי, 19 מרס 2021 08:57
ממתק לשבת - פרשת ויקהל-פקודי חמישי, 11 מרס 2021 00:36
ממתק לשבת - פרשת כי תשא שישי, 05 מרס 2021 10:18

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.