חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 157 | 10.06.2017 | ט"ז בסיוון ה'תשע"ז

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות.

שבת, 10 יוני 2017 20:18

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

שבוע טוב ושלום לכולם.
גם השבוע אני כותב ממרחקים, עם תובנות מאוד ברורות שצריך יהיה לנתחן וליצור על פיהן תכנית עבודה.
המסע שלי (שארך הפעם עקב בקשת הצופים שאצטרף לסמינר הראשוני שעשינו לבני ישראלים פעילי הצופים בצפון אמריקה שבאים למכינות שנה הבאה, סה"כ  22 כולל ישראלים שחוזרים עם משפחותיהם), מפגיש אותי עם גופים שלראשונה מגלים בנו עניין שיכול לחבר אותנו לליבת המנהיגות היהודית התורמת בארה"ב (במיוחד איפא"ק, ו JNF -הקק"ל האמריקאי) עם רוח גבית אדירה של קונסולים בארה"ב.
אנחנו מייצגים דבר שאנשים מתגאים בו ואוהבים לסייע לו וזה מחמם מאד את הלב.
פירוט וסיכום - ככל שניתן- אעלה בסיום אבל נושא אחד אני מעלה למחשבה:
צריך לקיים לכל המכינות יום עיון וחשיבה כולל על מעורבות המכינות בהבאת ומתן אפשרות לנוער של בני ישראלים ושל יהודים בחו"ל לעשות שנת מכינה בארץ, לאור העתיד העגום הצפוי מהיקף ההתבוללות (לדוגמה: בני ישראלים בארה"ב הם קבוצת המהגרים הגדולה ביותר מבחינת אחוזים שמאבדת את זהותה המקורית בשל נישואי תערובת וזניחת הקשר לעם היהודי ולישראל).
אם נקפיד לשמור על השתתפות חניכי חו"ל בהיקף של לא יותר מ10% מכלל המחזור נוכל לשמור על המכינה ועקרונותיה ונוכל לעמוד בד בבד בראש החזית על נפשו של הנוער היהודי והישראלי המוביל בחו"ל כולל הצלת נפשות במובן של יצירת רכיב זהותי יהודי וישראלי מוצק.
זה איננו פרויקט כלאחר יד - המכינה שמחליטה שהיא בתוך העניין צריכה להתכונן ולטפל כיאות בחבר'ה. אך מדובר בתוספת משמעותית ואיכותית המחברת את חניכי המכינה גם עם העולם היהודי והישראלי בחו"ל על כל מורכבויותיו. כלכלית, אם נשכיל לקלוט כ-200 חניכים בשנה (וזה הכיוון שאנחנו להערכתי צריכים לקבוע לעצמנו כיעד ריאלי תלת-שנתי), מדובר גם בסכום כספי לא מבוטל (כ 2.6 עד 3 מליון דולר) שיתחלק בין המכינות שיהיו חלק מהפרויקט לפי כמות תלמידי החו"ל שלהן. בישיבת הועד הקרובה או ישיבת הועד הנכנס הראשונה שתהיה באוגוסט ננסה להכין ולסכם עקרונות לתכנית פעולה בעניין זה שכולם יוצאים ממנה נשכרים ולהרחיב את מעגל שותפינו בארה"ב לטובת העניין. לדעתי ראוי שהמועצה תשקיע משאביה בפרויקט שיש לו ערך עצום ציוני חינוכי, ופנינו בעניין זה לסיוע במלגות למשתתפים ולקיום הפעילות למשרד התפוצות ולקק"ל.
וחוץ מזה ההיערכות לשנת העבודה הבאה ולאסיפה המסכמת שבה גם ייבחר הועד החדש והיו"רים ב-20.7 בעיצומה (שימו לב לשינוי מועד יום הפרויקטים ולישיבות חשיבה שיתקיימו ב-29.6 עליהן תקבלו פרטים בהמשך), בינוי צפון טרם החל אבל כבר מתקיימים דיונים טרנס אטלנטיים על לוחות זמנים, כולל מהלך נרחב יותר להקצאת משאבים ממשלתיים להרחבת התכנית.
שאלה:
בסיום סמינר הצופים נסענו למהנטן וביום ראשון צעדנו עם דגלי ישראל ועוד 40,000 איש. למעט קבוצות קטנות ולא מורגשות של חרדים שונאי ישראל ושל תומכי פלסטינאים ו-BDS (שמסיבה תמוהה פרצו ותקפו דווקא את חבורת הנערים והנערות הלהטבי"ם, כולל חובשי כיפות רבים, שצעדו כקבוצה במסגרת הצעדה)  זה היה מפגן נדיר של יחד פרו ישראלי וסולידרי בבירת העולם החופשי.
מאחרינו צעדו אנשי הקרן החדשה עם חולצות ודגלי ישראל.
חשבתי על זה ושאלתי את עצמי מה עושה את מצעד הדגלים במנהטן כל כך רבגוני ומורכב ממכל קבוצות האוכלוסייה ולמה לאנשי הקרן אין בעיה להיות חלק מזה? בעצם השאלה האמתית היא איך הופכים את המצעד בירושלים למצעד כזה, איך פועלים לכך שכולנו נצעד גם בירושלים עם הדגלים. רעיונות יתקבלו בברכה...

להתראות בסופ"ש הבא, קריאה מועילה ומהנה ושבוע טוב!
* תיקון טעות מהעדכון הקודם: מכינת תל"ם היא חלק מפרויקט יחד של המועצה ומגייסת באמצעותה, גם מכינת תבור הודיעה על רצונה להצטרף.

מה בגיליון:

תאריכון

יום פרויקטים ואסיפה כללית ב-20.7

עקב רצון להשלים את כלל תהליכי התכנון בהרכב מלא של הועד יום הפרויקטים נדחה ל-20.7 ויאוחד עם האסיפה הכללית.
עדכונים שדורשים היערכות מוקדמת (כמו הרשמה לפרויקט סיירות) יישלחו במיילים בשבועות הקרובים.

לו"ז כללי:
9:30 אסיפה כללית חגיגית כולל בחירת ועד ויו"רים
11:30 סיכום שנה קצר
12:00 הפסקה
12:30-17:30 יום פרויקטים

שימו לב חסכנו לכם הגעה כפולה אך מדובר ביום ארוך אנא היערכו בהקדם!

ישיבות חשיבה ב-29.6

בהמשך למיילים ששלחנו בנושא בית מדרש ראשי מכינות מנהלים וכו' נערוך ב-29.6 ישיבות תכנון לתשע"ח אליהן יוזמנו ראשי ומנהלי המכינות המעוניינים להשפיע. הזמנות ולו"ז יישלחו בתחילת השבוע אך שריינו את התאריך.

סמינר אזרחות בבאר שבע יוצא לדרך

ההרשמה לסמינר אזרחות לבוגרי ובוגרות המכינות נפתחה וכבר אפשר להגיד בזהירות שמדובר במדרגה חדשה מבחינת התהודה ההתלהבות וההרשמה - בתוך יומיים הגענו לכמעט 30 נרשמים (יותר משהיו בסמינרים הקודמים עד השבוע האחרון). אנא הפיצו והעבירו הלאה לכל בוגריכם ובוגרותיכם - אנחנו מכוונים גבוה מאוד גם ברמת התוכן (פרטים בהמשך) וגם במספרים.

19023512 1911821995756643 752626328542612790 o

להרשמה לסמינר>> http://bit.ly/2r2JVfl

פרוטקול עדכון ועד 18.5.17 

להורדת הפרוטקול לחץ>>

סיור משלחת בוגרים של מכינת תבור בארה"ב

עמיחי שיקלי הבלתי נלאה יזם סיור בן שבוע לקבוצה קטנה של בוגרים, בבוסטון ובניו יורק. הבוגרים הוגדרו כבוגרים שהמכינה מצפה מהם להגשמה, ושהם בעלי ידיעה מספקת באנגלית והצטיינות אישית. במסגרת הסיור נפגשו הבוגרים עם מובילי דעה וציבור בקהילה היהודית האמריקאית והישראלית אמריקאית ולמדו מקרוב את האתגרים שבפניהם עומדת יהדות ארה"ב. הרציונל של המסע הוא חיפוש דרך לחזור ולהעמיק ולחבר את הבוגרים לעשייה חינוכית וחברתית ולהעמיק את ההבנה שלהם על העם היהודי.
המסע רק נסתיים ומעניין מה יהיו התוצאות ארוכות הטווח שלו, אך לטעמי אין ספק שיוזמות מסוג זה (שדורשת גם משאבים פילנטרופיים) הן חלק מחשיבה מחוץ לקופסה שאנו נדרשים לה בדרך הארוכה שאנו עושים כדי "לשמר את הכוח" ולמקסם את ההגשמה של בוגרינו. יישר כוח!

סיכום סיור בחנתון - ועדת היגוי לתכנית לשילוב צעירים עם מוגבלות במכינות

ביום ראשון ביקרנו במכינת חנתון, נשמנו אויר הרים והתמלאנו גאווה, בזכות תהליכי העומק המרתקים שחניכי המכינה, עם ובלי המוגבלות עוברים.
הצטרפו אלינו גם יוסי ברוך ועידית אוסטרוב ממכינת גליל עליון, לשיח אודות השילוב בשלושת השלוחות של המכינה.
תודה לצוות חנתון, שאירחו ופינקו אותנו.

גליה גרנות מקרן משפחת רודרמן סיכמה את הסיור בפוסט מרגש:
מי אמר שבעבודה לא נהנים? היום בקרנו במכינה הקדם צבאית חנתון, והתוודענו לעומק לתכנית השילוב במכינות. נפגשנו עם צעירים עם וללא מוגבלות ועם הצוות המקצועי, זיהינו את האתגרים וניסינו לפצח מהם המענים הנכונים. התחושה המשותפת לכולנו הייתה, שנפלה בידינו זכות גדולה לקחת חלק בתכנית כה חשובה ואסטרטגית. נשמנו לנו את אוויר הפסגות והערכים, וחשבנו לעצמנו כמה הצעירים של היום מוכשרים ואיכותיים, וכי עתידה של מדינת ישראל בידיים טובות. הזדמנות לפרגן לכל השותפים מהממשלה ולאשלים גוינט ישראל. וכמובן לצוות המוביל בתכנית אפרת, אופק ויפעת.

image 5

מחקר סוף שנה למכינות המשתתפות בפרויקט "יהדות מגוונת" ו"נפגשים בארץ אחת"

תודה על השתתפותכם בשאלוני סוף השנה לפרויקטים!
סקר סוף השנה למכינות המשתתפות בפרויקט "יהדות מגוונת" ו/או "נפגשים בארץ אחת" נסגר בסוף השבוע לאחר 4 שבועות בהם חניכי המכינות המשתתפות ענו על השאלון.
חשוב להודות לכל המכינות על ההשתתפות באחוזים הנדרשים ועל שיתוף הפעולה להשלמת התהליך, בתקופת סוף השנה העמוסה ומאתגרת תמיד. התקשורת השוטפת והפקת הלקחים סייעו לסיום המענה בצורה יעילה ומדויקת יותר.

תוצרי המחקר יאפשרו לנו ללמוד, להעריך ולהבין בצורה טובה וברורה יותר את התכניות הפדגוגיות שאנו מובילים, לקבל משוב השוואתי לעמידה במטרות וביעדים שאנו מציבים לתכניות השונות ולהציג את ההישגים החינוכיים שלנו כלפי חוץ בצורה מדויקת ואמינה.

מכינות בודדות עדיין לא עמדו ביעדי המחקר במלואם כפי שהוגדרו ויעודכנו בתחילת השבוע על המשך התהליך.

תודה על ההשקעה, המאמץ ושיתוף הפעולה לסיום התהליך בצורה הטובה ביותר!

גלעד זילברשטיין
רכז פרויקטים ומחקר
052-3919133

זרעי קיץ - בית מדרש חברתי לצעירים

בעוד חודש תתחיל תוכנית מדהימה לצעירים אחרי שירות צבאי "זרעי קיץ". לימודים ,סיורים מפגשים חברתיים והרבה מאוד אקטיביזם. מזמינים אתכם להתעניין ולעניין אנשים בגיל הזה ולהירשם דרך דף הפייסבוק לכנס היכרות הקרוב שיערך ב-16.6.
לפרטים נוספים-
ענבל - 0523393360
דף הפייסבוק - https://www.facebook.com/summerseeds.il/
להרשמה לכנס - https://goo.gl/8CJYIF

WhatsApp Image 2017 06 09 at 12.53.53

סדרה - תורת משפט, הלכה וחוויה דתית

מה בין חוק ומשפט להלכה היהודית ולחוויה הדתית? הסדרה תעסוק בסוגיות מרכזיות בהוויה הישראלית היהודית הנוגעות לאקטיביזם שיפוטי, להלכה היהודית, למסורתיות ועוד. דרך הבנת תפיסות העולם והרעיונות המרכזיים בתורת המשפט נבין מחלוקות ושאלות העומדות על סדר היום כמו מינוי שופטים והריסת בתי מחבלים. לאחר מכן, נשתמש בכלים אלו כדי לבחון שאלות הלכתיות אקטואליות דוגמת השלמת מניין על ידי נשים וכדי להתבונן בתפיסה הדתית של הוגים מרכזיים (הרב קוק, ליבוביץ והרב שג"ר). מטרת הסדרה להראות את החוט המקשר בין הסוגיות השונות הללו ולהקנות כלים לניתוח מעמיק יותר של סוגיות ומחלוקות (תכנית מפורטת בקובץ המצורף)

קצת עלי: לאחר השלמת תכנית ההסדר (בישיבת מעלות ומעלה גלבוע) למדתי משפטים, כלכלה ופילוסופיה באוניברסיטת תל אביב (דרך תכנית "לאוטמן"). סיימתי כעת התמחות במשפטים בבית המשפט העליון ואני עובד על תזה במשפטים (תואר שני). בסדרה אני מנסה לשלב בין שני העולמות הללו ולהצביע על האופן שבו המסורתיות חשובה ורלבנטית לשני העולמות.
אלעזר וייס ([email protected] 0545651810)

להורדת הסילובוס לחץ>>

הישיבה החילונית בירושלים

פרטים נוספים והרשמה - http://binaisrael.activetrail.biz/jsy
מור שגיא - 054-5676903 [email protected]

עמק תפארת - תוכנית עבודה מועדפת בחקלאות

new פייסבוק 1

שבוע טוב, דני!

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.