חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 155 | 27.05.2017 | ב' באייר ה'תשע"ז

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

כמה מילים על הכנס הארצי שקיימנו

למרות המורכבויות הרבות וקשיי ההפקה, (כינוס 3,200  איש מ-49 מכינות לאולם עם 3,000 מקומות, פתחי כניסה מצומצמים, שלל דרישות אבטחה, הצורך לארגן מערך הסעים עם ודרך משרד החינוך ועוד ועוד), יחד עם הפערים והמתחים הבסיסיים שצפו בשנה האחרונה שהשתלבו ממילא מלכתחילה בגישות דווקניות ו/או קפדניות של חלק מראשי המכינות , מיצרף שמקשה אובייקטיבית על הפקת והוצאה לפועל של מהלך אחוד ומעורר הזדהות כללית, בתוספת דרישות האח"מים לסוגיהם , הצורך להתפשר עם דרישות משרד החינוך בשל הכנס "שלהם" מבחינת זמני הלימוד, הצלחנו להעמיד כנס ראוי, וטוב שכך.
חשוב לומר, ביושר, שציפיות מכנס בגודל ובהיקף כזה ללימוד עומק צריכות להיות מידתיות. עם זאת יש להקדיש מחשבה בעת תכנון הכנס הארצי המלא הבא (שיש להניח שיתרחש שוב עוד כ 4 שנים) למהלך מיקדמי מעמיק יותר ברמת הדיון עם ראשי המכינות כדי לאפשר את המפגש הלימודי והחברתי הבין מכינאי.

ואחרי כל זה חשוב לציין:
מטרת הכנס הייתה להציב לפני חניכי המכינות הנוכחיים, הבוגרים והעולם כולו שלושה מסרים פשוטים, כולם לא פופולריים כולם שנויים במחלוקת בחברה הישראלית שמחוץ למכינות (וגם אצל חלק מהמכינות) , אבל כולם מבטאים להבנתי את הדי.אן.איי הכי "מכינות" שיש:

  1. גם אחרי שנה שאתגרה ועודנה מאתגרת את השותפות והיחד, אנחנו לא מוותרים אחד על השני לא מתפלגים לא מתפצלים, לא מתייאשים לשוחח, לברר ולומר דברים נוקבים מלב מורתח ולא מותרים על הנשיאה המשותפת של האלונקה במסע חיינו.
  1. לתת ביטוי ותודה  לשותפות האסטרטגית החשובה שנרקמה עם הקק"ל גם מתוך כוונה לחזקה ולבססה לשנים רבות וגם תוך כוונה להעביר מסר ברור לבוגרינו שעם סיום השירות הצבאי שההגשמה המשמעותית היא אמנם בשירות הציבורי, בחינוך, בשלטון המקומי ובמגזר השלישי אך בעיקר ע"י התיישבות בפריפריה הגאוגרפית חברתית, בנגב ובגליל.
  1. אנחנו מנסים להיות הדבר היחיד והייחודי המוזר והלא פופולרי היום בישראל : לא "ארגון גג" פדרטיבי אלא תנועה חזונית עם מסרים משותפים ומשולבים בתחום ההגשמה והמאבק לקיומה ושגשוגה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. זה מוזר דווקא בגלל  ולמרות גיוון וריבוי השונויות בינינו.

היה מרגש לראות את אלפי החניכים והחניכות בלבן, היה כיף אדיר לקבל מכולכם פירגון בעל פה ובכתב, (ובמיוחד היה אדיר לראות כמעט את כל ראשי המכינות משתתפים באירו,ע מהרבנים אלי סדן משה הגר ורפי פרץ ועד ראשי המכינות הצעירות יותר), היה מרגש לחלק פרסי הוקרה לבוגרים שלנו (ולדעת שיש עוד רבים שראויים), והיה משמח לשמוע מהאח"מים לפני ואחרי הקלעים את הערכתם אמונם ואהבתם למפעל שלנו.
יש לנו עוד הרבה לתקן ולשפר. אבל ביום כזה שבו נראית לעין כל הסינרגיה העוצמתית של החניכים הבוגרים הצוותים והשותפים הבאמת נפלאים שלנו ולדעת שאנחנו יחד מספקים "חמצן" וטעם ומשמעות לקיום כאן.
תודה רבה לכולכם ולכולנו!

-----------------------------------------------------------------------------

תודה מיוחדת

הרבה גורמים עמלו קשה והיו שותפים להצלחת הפקת הכנס.
מזווית הראייה של מטה המועצה היינו מושקעים כולנו בהוצאתו לפועל, במיוחד בחודש האחרון, וכל אחד ואחת מאנשי המטה במקומו ובאחריותו היה חיוני מאד במטלותיו השונות והמשותפות שתרמו להצלחת האירוע, כמו גם עצותיהם הטובות מאד של מספר ראשי מכינות שאיתם התייעצתי כשהגענו לדילמות ובעיקר לאלוף העולם בארגון יוסי ברוך שעצות הזהב שלו סייעו לנו לבחור נכון.

ויחד עם זאת – ויסלחו לי חבריי וחברותיי למטה- אני מוצא לנכון להוקיר באופן פומבי וייחודי הרבה רגשי תודה והערכה לאסף שור,  שכדרכו עמל בענווה בלא ליאות והיה האיש הנכון הנכון במקום הנכון, בקור רוח באווירה טובה, ריכז תפעל וחילץ פקקים ותקלות רבות מספור שחווינו לקראת ותוך כדי האירוע. (ולמען הסר ספק, כל עניין שטופל עי המועצה עבר חלק. 100% מהתקלות נבעו מגורמים שותפים חיצוניים).
אסף אחינו, תודה גדולה ויישר כח ענק כולנו!

DSC 6468

מה בגיליון?

תאריכון

נאומו של דני זמיר בכנס

מספר ראשי מכינות וכן אנשי צוות וחניכים פנו אלי וביקשו את הדברים שאמרתי בעצרת. מצורף למעוניינים תוכן הדברים.

שלום רב לכל האורחים הרבים ונכבדים שבאו לכבד אותנו כאן במעמד הזה. שמי דני זמיר, אני מנכ"ל מועצת המכינות הקדם צבאיות מזה 3 שנים ומייסד מכינת רבין לפני כ 20 שנה ביחד עם עוד 17 י"ביניקים.
ברצוני לומר לכם שלושה דברים קצרים, דבר דבור על אופניו:

הראשון שמרגש להיות כאן, ואני מתרגש ושמח  מאד. כי בשורה התחתונה, אחרי שנה מאד לא פשוטה ומורכבת שעברנו שכללה מתחים ובירורים ושיחות נוקבות בינינו אנחנו יושבים כאן יחד  3000 צעירים וצעירות לבושי לבן תחת אותה אלונקה ואנחנו יודעים לשים את המחלוקות בדיון ובליבון בלי לטשטש אותם ולהמשיך לשאת יחד את  האלונקה הזו במסע העיקרי, כי אין לנו ארץ אחרת זה לא רק שיר זו אמת חיינו. כולנו כאן, דתיים וחילוניים ומי שבאמצע,  ימין ושמאל ומי שבאמצע, שוברים שתיקה ושותקים שבירה ומי שבאמצע...
וההתעקשות שלנו על היחד הזאת שכל כך מייחדת את המכינות ואת מועצת המכינות היא ממש לא השיח המכונן היום בחברה הישראלית שמובל "עי שיח פלגני ומשסע שמתגמל עמדות קיצוניות. אבל אנחנו מתעקשים, נגד הזרם, משלמים מחיר כל אחד במחנהו ובמפלגתו, ולא מוותרים אחד על השניה ולא מתפלגים ולא הולכים בברוגז הביתה, ולכן מרגש.

הדבר השני הוא שעלינו לומר אמת. שנת המכינה , שנה א ושנה ב, לא מעניינים . כלומר השנה היא מעניינת ברור שחשוב לנו שתהיה שנה מעשירה חוויתית חכמה, אבל היא לא העניין. אם התוצאה של השנה הזאת תהיה שירות צבאי משמעותי וזהו והיא תהפוך למן סוג של זיכרון נעורים מתוק כשדיברנו אידיאלים וחלמנו חלומות, שמצאנו חברים לחיים אבל בזה תמוצה נכשלנו. לא עשינו כלום. עומת זאת אם השנה הזו תהפוך לחוויה מעצבת ומכוננת אבן השתייה שממנה ואליה חוזרים כדי לשאוב כוח אנרגיה ולפעול ולהשפיע בחברה הישראלית ועליה- הצלחנו ובגדול.

ודווקא היום, סמוך לשבועות נזכיר כי מתן תורה הוא האירוע המעצב והמכונן בדי אן איי התרבותי של העם היהודי. תפיסת עולם של חובות. לא של זכויות. מה הן החובות שלי כציוני כיהודי כישראלי בעת הזו? האם יש משהו שהוא גדול ממני חשוב ממני שאני מחוייב אליו? אם השאלות האלו לא מטרידות אתכם ביום בסיום המכינה, עמלנו היה לשווא. חירות, אחווה, מסירות, חמלה הם רכיבי החלום . וללא חלום אין משמעות. וללא משמעות- אין חיים. (אמר את זה ויקטור פרנקל לפני).

ולבסוף אני רוצה לקורא מכאן בשם כל היושבים באולם לך ראש הממשלה בנימין נתניהו ולך שר הביטחון אביגדור ליברמן ולתבוע מעשים ופעולות ממשיות להשבת הדר גולדין קצין פלס"ר  גבעתי ובוגר מכינת בני דוד ואורון שאול לוחם גולני הביתה , למשפחותיהם ואלינו.
איננו מתנים תנאים. איננו מאיימים. כשנידרש- נתייצב שוב ללא ערעור וסייג ונצא לקרב להגן על ישראל.  אבל זה אינו פוטר אתכם ראש הממשלה ושר הביטחון מלהפעיל אמצעי לחץ מקומיים ובין לאומיים על החמאס כדי להשיב אותם הביתה ולעשות כי ניתן לעשות. והכי חשוב, אדוני ראש הממשלה, הדר גולדין ואורון שאול אינם הבעיה של משפחות גולדין ושאול הם הבעיה שלי ושל כל אחד היושב פה, שלנו. זוהי שאלה ערכית לאומית מהמדרגה הראשונה שאליה אנו מחנכים  ומתחנכים, לא משאירים חיל בשטח אויב. זהו איננו מקרה של משפחות אומללות זהו מקרה מבחן ערכי עבורנו כחברה כאומה, זוהי סוגיה איך אנחנו מנהלים בעקשנות ובנחישות את הקרב על כך שלא משאירים חיילים בידי האויב חיים או מתי, בסוגייה-  מהי סולידריות. אל תשחררו רוצחים ומחבלים אבל אל תוותרו על האחים החברים הבנים שלנו אל תוותרו עלינו.
תודה רבה! 

שיהיה לכולנו כנס מוצלח ותודה רבה!

קהלקהלDSC 6992קהל

כתבה - 70 שנה לקיבוץ מעיין ברוך

סדנת "להעניק כח למילים"

להלן מספר אנשי קשר שניתן לקבל מהם חוות דעת על ההסדנה:

שירלי בן סימון, חברת אלביט מערכות, 0522553712
טליה זיגלמן, חברת אמרל, 0544825429
יגאל ינאי, ראש המכינה הצבאית בערד, 0508731842​
עמית ל., סגן מפקד טייסת 161, 0528075166

"הקרב האחרון של פפה" - הקרנה מיוחדת במכינות הקדם צבאיות

הי דני, 
בהמשך לשיחתנו, אשמח אם תוכל להעביר מייל זה למנהלי המכינות כדי שנוכל לקדם את ההקרנה של הסרט הקרב האחרון של פפה עבור תלמידי המכינות והמדריכים. כמו כן אשמח אם תוכל לקשר ביני לבין תמר לגבי תיאום מועד הקרנה עבור הבוגרים שלכם. 

 קצת על הסרט, 
פפה אללו (70) ממנהיגי השמאל בירושלים, מחליט לרוץ ולהתמודד לראשות העיר. למרות הסיכויי הקלושים, פפה מאמין שחייבים להציג אלטרנטיבה. מיכאל, בנו ובמאי הסרט, מחליט להצטרף אליו למסע, ביחד הם כמו דון קישוט וסנצ'ו פנצ'ו מנסים להאבק בטחנות רוח, ולהציל את העיר הכי מסובכת בעולם - ירושלים. 

 הסרט הוצג בבכורה בפסטיבל ירושלים ביולי שנה שעברה, ומאז הספיק לטייל בפסטיבלים שונים ברחבי העולם. 
לאחרונה הסרט הציג באוניברסיטת קיימברידג' באנגליה, במסגרת שבוע בימאים של ביה"ס לקולנוע סם שפיגל בירושלים, הקהל צחק והתרגש ובעיקר השתגע על פפה. 
מעבר לכך שהסרט שובה לב בעשייתו המקצועית, יש כאן ערך מוסף השופך אור לגבי אופיה השברירי של הדמוקרטיה בארצנו. ערך חשוב מאוד שתלמידי המכינות ומדריכיו, הלא הם המנהיגים של המחר, יצפו בו.

 דיברתי עם המפיקים של הסרט והם הסכימו להוזיל את העלות עבור הקרנה + מפגש עם היוצרים, אשר עומדת כרגע על 1200 ש"ח כולל מע"מ. 

https://www.youtube.com/watch?v=z3zHwSgBxDE&feature=youtu.be - טריילר 
http://www.seret.co.il/actuality/article.asp?catCase=1&ID=11809&mon=1&yer=2017 - ביקורת על הסרט באתר סרט 
http://www.haaretz.co.il/gallery/cinema/.premium-1.3005766 - כתבה בגלריה עם מיכאל אללו, במאי הסרט.

לכל שאלה או בקשה אני כאן. 
איתי 
0545805055

rsz pepe 01

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.