חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 150 | 22.04.2017 | כ"ו בניסן ה'תשע"ז

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות.

שבת, 22 אפריל 2017 18:22

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

שבוע טוב לכולם,
"אחרי פסח" כבר כאן למכינות הכלליות, והמכינות התורניות מתחילות להתכנס עם תום חופשת ניסן, והכל לקראת השלב המסיים של שנה א', עבור בעשרת ימי התקומה, התודה וכן הלאה וסיים בחג השבועות.
כפי שתבחינו מהעדכון, הפעילות במועצה חזרה במלוא המרץ וגם המכינות שחלקן פעלו בימי חול המועד במעשי חסד שונים כבר בעבודה.
אנחנו נמצאים כרגע במאמץ גדול לתת אופק משותף בשלושה תחומים, שלפחות בשניים מהם השותפות של כולכם/כולנו חשובה במיוחד:-
א. הכנס הארצי ב25.5. (כט באייר) בבנייני האומה בירושלים
הכנס בשותפות מלאה של הקק"ל והסעות על משרד החינוך. ההערכות לכנס מתחילה ב-9:30 על מנת להתחיל ב-10:00 בבוקר. הכנס הוא בסימן ההכרזה על התמקדות מועצת המכינות בחינוך וקריאה לבוגריה להתיישב ברחבי ישראל, ואשר כולל בצהריים טקס בהשתתפות, הנשיא, הרמטכ"ל, ראש העיר ירושלים וכמובןן יו"ר הקק"ל. באותו מועד לאחר שעת הפסקה החל מ-15:00, כנס 50 שנה לשחרור ירושלים עם שר החינוך, ולבסוף החל מ-17:00 סיורים מדורכים על ידי אנשי מכון בן-צבי ברחבי ירושלים. המון מאמצים וכסף מושקעים באירוע זה וזהו מפגן עצמה ממשי שלנו לכן- איש בל ייעדר! אנו, וגם המארחים האח"מים, משרד החינוך והביטחון מצפים ל-100% השתתפות ולהשתתפות פעילה וסקרנית. אנחנו, כמועצה, עובדים קשה להסיר כל עילה וטענה שתמנע זאת ולנסות למנף את הכנס מבחינה פרסומית ותקשורתית ככל הניתן. אז בבקשה….

ב. קידום פרוייקט ההתיישבות של בוגרי המכינות- כרם שלום תחילה!
בתחום ההתיישבות עם הבוגרים, בד בבד עם הפעלת עמותת ההתיישבות ומימוש היעדים בגליל ובנגב במגזרים העירוני והכפרי, אנו עומדים לפני אתגר ראשון ממשי- 10 משפחות שיעלו הבקיץ ובסתו הקרובים לכרם שלום המתמודדת על קיומה בפינה הדרומית ביותר של עוטף עזה. היישוב הוא קיבוץ חילוני "מתחדש" (יעני בהליכי הפרטה). בשנות ה 70 נחשב לאחד מסמני השמאל הציוני הקיצוניים ביותר שחבריו לקחו חלק בפעילויות כמעט אנרכיסטיות נגד השליטה בפלסטינים וההתנחלויות, והיום יישוב שקיומו על 30 המשפחות שהתקבצו אליו לאחר התפזרות המייסדים וקיום שנתון בסימן שאלה.
אנו שוקלים, לפי יוזמה ופנייה של צוות מכינה תורנית ובוגרים שלה לבנות גרעין מעורב, בהסכמת היישוב, ולבנות מסלול שיוביל את היישוב ליישוב מעורב, (או כמו שהגדיר את הרעיון דודו גורי מנהל הכספים שלנו כששמע על כך:"זה הכי מועצת המכינות שיש").
הנוכל לאתגר?
בלי עזרתכם ראשי המכינות ורכזי הבוגרים, ספק.

ג. ההיערכות לשנה הקרובה.
עד מחצית יולי נסיים חלוקת מנה כספית נוספת של הפרויקטים ןהיערכות לפרויקטים ולקק"ל בשנה הבאה. תאריכי המופעים יהיו בלוח השנה כבר ביולי ולכן אין סיבה שתהיה מכינה שלוח השנה שלה לא ייערך בהתאם.
גם כאן זה ענין של תיעדוף והבנת הצרכים.

ולבסוף תוספת אישית-
הרבה ראשי מכינות ואנשי צוות פרגנו לנו בעקובת נס הרים, וחלק גם עבר בביתי במהלך חופשת חול המועד (מה לעשות הפרירפריאליות שלנו הכי יפה בארץ…).  זה מרגיש טוב מאד.
בעדה שלי אומרים (בתרגום חופשי מספרדית) ש:"אסאדו ויין מעבירים כל עצבות".
אז יו וולקאם.
שבוע טוב!
דני

מה בגיליון

תאריכון

מפגש עם ראש האגף הנכנס משה צין

נציגי הועד: יוסי ברוך, יצחק ניסים, יאיר שימל ואנוכי נפגשנו לארח באיסרו חג, ביום 19.4.17 עם ראש האגף הנכנס תא"ל (מיל.) משה צין, והצוות (חביבה, אודי חיים) באגף לפגישת הכרות.
נתחיל מהשורה התחתונה- הפגישה הייתה מצוינת ויצאנו בהרגשה שיש מי שמקשיב ועם מי לעבוד.
עיקרי הדברים שעלו בפגישה שהוצגו על ידי ראש האגף כפי שאנחנו רשמנו: -

* מפעל המכינות ראוי לכל ברכה והוקרה, אין כל ספק באשר לתרומתו לצבא ולמדינה.

* צין הורה על עריכת בדיקה מעמיקה בסוגיית חוסר שוויון ההזדמנויות להגיע לשנת העצמה אחרי התיכון, בין הדתיים לחילוניים ולאחר מכן תישקל דרך הפעולה הנכונה במידה ויתברר שיש צורך לשינוי המצב.

* בכוונת צין להקים ועדה ייעודית שתחליט בסוגיית הדח"שים, בכדי למנוע התערבות גורמים זרים וכניסת שיקולים שלא מן העניין.

* צין מבטיח לשים דגש על עיקרון השקיפות בניהול והתנהלות האגף..

* צין מתכוון להקפיד על עבודה והתנהלות ע"פ הכללים והתקנות.

*  צין רואה את האגף כמי שאחראי לרגולציה בתחום הקפדה על יישום החינוך לשירות צבאי מיטבי של בוגרי  במכינות, לא מתכוון להתערב בתכנים האחרים.

* גישתו הערכית והחינוכית של צין היא שחייבת להיות אחדות אך לא אחידות, כשלמגוון הרחב יש ערך חשוב בעיניו.

* בכוונת צין ליזום "שולחן עגול" משותף לכלל הגורמים הקשורים  ( ביטחון, חינוך, מועצת המכינות ונוספים), במטרה לקיים דיון אסטרטגי שממנו שניתן יהיה לגזור (סוף סוף) תכנית חומש לגידול.

* צין הבטיח לקיים פורום משותף עם מועצת המכינות שיתכנס באופן קבוע פעמיים בשנה לדיונים, לשיתוף, להערכות מצב וכד'.

* צין מתנגד להכנסתנו כמשקיפים בדיוני הנהלת המשרד שלו, הן משום ניגוד עניינים והן משום שאם יעשה כך, זה יחייב אותו להכניס אחרים. אך התחייב להמשיך להיוועץ בנו כפי שנעשה הדבר בשנתיים האחרונות.

* חשוב לצין להבהיר מושגים בסיסיים ולדבר בלשון ברורה, שתבטיח הבנה אחידה של הדברים.

תודה רבה לצין, חביבה ושאר אנשי האגף שטרחו בפגישה ועל הפגישה!

 
 
 

כנס רמ"ים

ביום רביעי השבוע התכנסו כ 60 רמי"ם וראשי מכינות מהמכינות התורניות ליום עיון ראשון מסוגו שבע"ה יהפוך למסורת. פתחנו בשיעורים מרוממים של הרב שלמה אבינר שליט"א והרב יהושוע צוקרמן שליט"א שעסקו בסוגיות חינוכיות ובדגשים רוחניים לעולם המכינות ובסוף שאלות פתוחות של הרמי"ם. היה מצויין לעלות גבוה ולנשום אוויר פסגות לפני שיורדים חזרה לעשייה היומיומית.לאחר מכן התחלקנו לקבוצות של 10 להיכרות לדיון ולמידת עמיתים על סוגיית שעות הפנאי במכינה- ימי חמישי, מוצ"ש, ועוד היה מרתק ומלמד והיה קשה לעצור את השיח...
מזל שארוחת הצהריים הייתה מפנקת והצליחה להוציא את כולנו להפסקה.חזרנו לשעה וחצי של סדנא מעשית באימון אישי בהצבת מטרות חינוכיות ויעדים רוחניים לעצמנו ולחניכים. סיימנו בהרצאה מרתקת של דני זמיר שעסקה בשיטות החינוכיות במכינות הכלליות גבולות ועוד. ובשיחה פתוחה על הביחד שהמועצה מקדמת על צדדיה החיוביים וגם המורכבים. קיבלנו הרבה פידבקים חיוביים על היום וכבר עלו יוזמות ובקשות למפגשים תכופים יותר ושבת לצוותים. ניפגש שוב בקרוב.

20170419 16135420170419 16135420170419 161354

ראשי מכינות כלליות - דיון על הגיוס המשותף

ביום חמישי הקרוב 27.4.17 בלטרון, מיד אחרי ישיבת הועד, בשעה 1330  תתקיים ישיבה של כשעתיים שאליה מוזמנים כל ראשי המכינות הכלליות.  בישיבה ננתח את הגיוס המשותף האתגרים וההיערכות לשנה הבאה לאור עודפי הביקוש מחד, הצורך לשמור על הסדר בגיוס מאידך ועוד. לרבים שפנו אלי ושדיברו וכתבו בנושא זו ההזדמנות לשתף יחד ולטכס עצה לגבי ההמשך אנא בואו.

דרושה מנהיגה! מכינת מלח הארץ מחפשת מנהל\ת

דרושה מנהלת למצפה שלם

סדנאות חינם של מט"ח בנושא חינוך לדמוקרטיה

כמו שאתם זוכרים בנס הרים ביום העיון בנושא דמוקרטיה פגשנו את אביב מצוות אזרחות וחינוך אזרחי במרכז לטכנולוגיה חינוכית שהסביר לנו על פרויקט "החוויה הדמוקרטית".
בהמשך לכך מצורף קישור לפרויקט באתר מועצת המכינות: 

http://yachadisrael.org/jcm/projects-2/judaism-and-democracy-212

הפרוייקט כבר הוטמע בהצלחה במכינת ערבה ובמכינת פארן בהנחייה וליווי מט"ח.
לידיעתכם - מט"ח מציעים במסגרת הפרויקט סדנאות חינם לצוותי המכינות בנושא חינוך לדמוקרטיה, שניתן לקיים באופן מקוון או במכינה עצמה.
כמו כן אם מכינה מעוניינת להגיע עם החניכים למט"ח (נמצאים בת"א צמוד לאוניברסיטה) לסיור או סדנה אתם מוזמנים. בכל מקרה התכנים ייקבעו יחד בהתאם למטרות שיוגדרו ע"י צוות המכינה.
זה משאב איכותי חשוב ובחינם, ממליצים מאוד להשתמש בו! 

תמר

פרטי ההתקשרות למי שמעוניין: 

נועה שפיראה - מחלקה לחינוך אזרחי ולדמוקרטיה מטח
03-6460359
0506-973297

השתלמות מדריכים אחרונה לתשע"ז

חשוב ודחוף! שימו לב: עקב טעות בתאום מול בית אבי-חי ההשתלמות האחרונה תתקיים ב8/5 ולא כפי שפורסם מראש! נא אשרו מחדש הגעה/אי הגעה גם מי שכבר אישר/הגיב! לו"ז מפורט יישלח בקרוב עמכם הסליחה!

אודי תמיר, מכינת העמ"ק

פסח שני - שבוע הסובלנות הדתית

בשנים האחרונות אנו עדים לכך שסוגיות הקשורות לסובלנות בציבור הדתי לא יורדות מסדר היום. היחס לשונה, הכלת מיעוטים וכבוד לאחר – מקומם של להט"בים, פליטים, בעלי מוגבלויות ואנשים שאינם יהודים הם מהאתגרים העומדים בפני הציבור הדתי בפרט והחברה הישראלית בכלל. אנחנו מורגלים לכך שהעיסוק בסובלנות והיחס לאחר מתרחש בשדה החוק והזכויות. אנו – להט"בים דתיים, מאמינים כי סוגיית היחס לאחר היא סוגיה דתית, ויש צורך לפתח שפה דתית בנושא ולעסוק בו מנקודת מבט יהודית.

על רקע אמונה זו צמח מיזם "פסח שני", העתיד להתקיים השנה זו הפעם התשיעית.

בספר במדבר פרק ט', בתוך העיסוק בחיוב קרבן הפסח, אנחנו פוגשים את טמאי המת שלא יכלו לאכול מקורבן הפסח בי"ד בניסן בשל טומאתם. אנשים אלו נקהלים אל משה וזועקים "למה ניגרע?" ומבקשים כי יימצא פתרון עבורם אשר יאפשר להם להיות חלק מכלל העם ולהקריב את קרבן הפסח. הקב"ה נענה לבקשתם ומאפשר להם להקריב את קרבן הפסח חודש לאחר מכן – בי"ד אייר, הוא פסח שני. פסח שני כסמל משקף את האפשרות של ההלכה היהודית להכיל מיעוטים ולמצוא פתרונות ייעודיים עבור האחר שבקרבנו. כמו כן, הוא גם מהווה דוגמא לתהליך שבו ההנהגה הדתית קשובה לקולות השונים העולים מהעם ומספקת להם פתרון בהתאם לצרכיהם הייחודיים. אנחנו מזמינים אתכם להצטרף וליצור יחד אתנו מרחב ומקום לשיח. ערבי "פסח שני – עושים מקום" מתקיימים במהלך השבוע של יד' באייר (7-13/5) ומציינים את שבוע הסובלנות הדתית. הפעילויות יתקיימו בבתים פרטיים, קהילות, מכינות, מדרשות דתיות ברחבי הארץ. הערבים מגוונים ועשויים לכלול מפגש עם להט"ב מהציבור הדתי, עיון בדפי מקורות, צפיה בסרט ודיון פתוח בהתאם לאופי וצרכי המקום.

עריכת ערב "פסח שני – עושים מקום" מעניקה הזדמנות להיות שותפים פעילים בעיצוב השיח ובלקיחת אחריות עליו באופן אישי וקהילתי.

להורדת הקול קורא לחץ >>

פעילות ארגון מדור לדור בפסח

במסגרת מכינת בני-ציון תל אביב פועל ארגון דור לדור. הארגון הפעיל במהלך חג הפסח כ-300 מתנדבים שהגיעו לשפץ, לצבוע ולנקות 500 דירות של זקנים בודדים ברחבי תל אביב יפו. בנוסף, הארגון הכרים סדר פסח חגיגי ומושקע ל-100 זקנים בודדים מרחבי העיר ולשם כך הם גייסו כ-60,000 ש"ח בגיוס המוני ומושקע!  כל הכבוד!

17492285 1878960819042761 6236030076804218352 o 1

בדרך הירושמלית - תוכנית עבודה מועדפת

baderch

שבוע טוב, דני

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.