חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

עדכון שבועי מס' 15 - י"ט באב תשע"ד - 15 באוגוסט 2014

שישי, 15 אוגוסט 2014 08:11

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

שׁוּב נַתְחִיל מֵחָדָשׁ, שֶׁכֻּלָּם מַתְחִילִים;
הַחוֹרֵשׁ, הָאוֹסֵף, הַמְשׁוֹרֵר, הֶעָלִים
הַנּוֹפְלִים עִם הָרוּחַ, פְּנִינֵי הַטְּלָלִים
וְהַגַּל הַחוֹזֵר אֶל חוֹפָיו הַתְּלוּלִים……
…………
מַתְחִילִים מֵחָדָשׁ. לָמָּה לֹא? מַה זֶּה רַע?
גַּם הַזְּמַן לִפְעָמִים מִתְבַּלְבֵּל בַּסְּפִירָה
גַּם הַגַּל אֶל הַחוֹף מְבַקֵּשׁ חֲזָרָה
גַּם תֵּבַת הַזִּמְרָה שָׁרָה שׁוּב אֶת שִׁירָהּ.

שׁוּב נַתְחִיל מֵחָדָשׁ, שֶׁכֻּלָּם מַתְחִילִים
נְנַגֵּן אֶת הַשִּׁיר בְּאוֹתָן הַמִּלִּים
שֶׁאֵינָן מִתְעַיְּפוֹת, לְעוֹלָם, כַּגַּלִּים
הַשָּׁבִים בְּלִי חֲדֹל
אֶל הַיָּם הַגָּדוֹל
אֶל חוֹלוֹת הַחוֹפִים הַתְּלוּלִים…
(נתן יונתן)  

 

כשהייתי גד"שניק צעיר בשדות איילת השחר, חלקו אתי הפלאחים האיילתיים הוותיקים את סוד ההבדל בין עובדי השדה ועובדי המטעים (לפחות מהזן היהודי בארץ ישראל). עובדי המטעים נוטעים ואז מגדלים במשך שנים. כלומר:-  אם השתילים נטולי מחלות והקרקע הוכנה לקראתם כראוי, מה שצריך אחר כך – שנים הרבה- זה טיפול אוהב ושקדני כדי להבטיח תוצאות טובות. מכאן, אתה למד מדוע אופים הנינוח והסבלני של עובדי המטעים הפרדסים והכרמים. מאחר וטווח חיי המטע ארוך הוא, כשנות דור,  מסוגל איש מטעים אמיתי לעמוד גם במרעין בישין גרועים ביותר הפוקדים עונה מסוימת את המטע. או כמו שאומרים בעדה שלי- מה שהתקלקל  או לא הספקנו היום- Mañana  (מָנְיֵַנה)- מחר. ואם לא מחר – אז מחרתיים. ואם לא מחרתיים – אז בעונה הבאה.
שונה  הוא עולמו של הגדשניק: כל שנה מחדש, בלוז קצר רווי עיכובים ותחרויות עם לוח השנה הוא רץ והופך מתחח חורש ומתלם, זורע משקה מדשן מרסס וקוצר ומתחיל מחדש. אסון יחריב את כל היבול לעתים ללא תיקון. ומכאן גם אופיו: תזזיתי, נטול נשימה, תקלות וקשיים מעכירים את רוחו ובצדק:  לעיתים אין תיקון לשדה,  ולכן לעולם יעמול בחרדה….

אז מה אנחנו במכינות עובדי מטעים או גדשניקים?

לטעמי, אין ספק שעובדי מטעים פרדסים וכרמים. כל שנה מרחיבים את הנטיעות ולעולם לא מקצצים בהן, תרתי משמע. כל שנה "בבוא אלול אלינו", שתילים חדשים ורכים נמסרים לידינו המיובלות והאמונות, ומתחיל תהליך הטיפוח והליווי שממנו יצמחו בסופם של שנים עצים עבותים, אם רק נזכור, כי עובדי מטעים אנחנו! ולכן אין יבולנו נקצר נערם ונאסף בסופה של שנה אלא בסופן של שנים שבהם אנחנו צריכים ללוות באהבה אין קץ את העצים המתבגרים שצמחו מהשתילים ששתלנו…
אז זהו, יוצאים לדרך! עוד מחזור, אחרי קיץ לא שקט….
ברכות רבות מאד לכל המכינות הכלליות המקדימות ומתחילות כבר השבוע את שנת המכינה ביום ראשון (24.8), ולחלק גדול מהמכינות התורניות שיתחילו ביום ד השבוע (א אלול), וכמובן גם לכל יתרת המכינות שיפתחו בשבועיים הקרובים-  יישר כח ותקוותנו לשנה טובה ופוריה!

לוח שנה – מופעים"- ישיבות ועד, אסיפות כלליות, כנס משרד ראה"מ, אירוע סיום, ימי עיון

אחרי ש"יישרנו קו" ויצאנו לדרך המשותפת עם משרדי הביטחון והחינוך, אפשר לסגור פחות או יותר את לוח המופעים השנתי הצפוי לנו ואשר מצורף לעדכון זה. ראשי מכינות ומנהלי מכינות יקרים, וכן כל הגורמים השותפים לנו,  אנא וודאו הכנסת התאריכים ללוח הפעילות והמחויבות! (אפשר להדפיס ולהעביר או לאמייל למזכיר/ת המכינה או להכניס ישירות ליומנים- אנא!

כנס דצמבר של מועצת המכינות, "קריאת כיוון" ומשרד ראה"מ

כמו רבים מאיתנו, גם בקרב קברניטי מדינת ישראל מתגבשת והולכת הכרה כי רפורמה שינוי ושדרוג השירות הציבורי במובנו הרחב, כחלק מהעצמתה וחידוד מקומה של המדינה במימוש מחויבותה לאזרחיה, מצריכים כניסת אנשים צעירים בעלי מטען ומוטיבציה ערכית וכללית שיממשו את החזון הזה.
כדי שזה יקרה לא מספיק שנהנהן עם הראש, צריך לעסוק בזה ללמד את זה להוביל את זה כבר בשנים א , ב.
מכאן היוזמה לקיים את יום העיון הזה (כנראה בדצמבר בחציו הראשון) שמיועד לראשי מכינות ולרכזים פדגוגיים/מדריכים/ר"מים בכירים ולמנהלים שבו נלמד את הנושא ונשמע על אפשרויות ליישום ולקידום המהלך כבר במחצית השנייה של שנת העבודה הנוכחית! יחד עם המועצה שאותה ייצגו בחשיבה צוות ראשי המכינות העוסק בתחום הבוגרים, יובילו את האירוע אנשי "קריאת כיוון" ומשרד ראה"מ, פרטים נוספים יינתנו לקראת האירוע.

מפגש בויינגיט  ב 24.8.- פרידה מדוד שטרית

לאור הקיץ הבלתי אפשרי ביטלנו את האסיפה הכללית שתיכננו לאותו היום  ואיחדנו אותה עם יום העיון ביא תשרי (5.10.14) . על אף זאת אנשי בהד 8 נאלצים לקיים את המפגש המתוכנן בין השאר בגלל רצונם להיפרד באירוע ייחודי המוקדש לדוד שטרית שעל עבודתו המסורה אין חולק. מכינות שיכולות בסיטואציה זו להגיע לפי הלוז ששלחה חביבה, גם כדי להיפרד מדוד וגם כדי להכיר את מה שיקרה בשנה הקרובה מבחינת בהד 8 מתבקשות להגיע.

פרוטוקול ישיבת ועד 6.8.14

הפרוטוקול ותכנית העבודה שאושרה מצורפים, ויחד איתם ריכוז נתוני התקציב שנדון ואושר בועד ותכנית העבודה שאושרה ותובא לאישרור באסיפה.
למרות שזה הרבה חומר יחסית ואתם אנשים עסוקים אנא עיינו!!! דמוקרטיה נקנית בייסורים ובקריאת מסמכים, היו שותפים!!!

הנצחת נופלי המכינות צוק איתן

בהתאם להחלטת הועד בוצע החלק הראשון מבין שלושת חלקי ההנצחה: בשבת שעברה פורסמה המודעה שאושרה על ידי ראשי המכינות בעלוני השבת של הציונות הדתית וב"מקור ראשון", והשבוע בעיתונים "ישראל היום" ו "הארץ".
צוות ערב ההנצחה שיתכנס בקרוב (עיינו להלן), יקבע את מועדי ואופן קיום ערב ההנצחה עם המשפחות, ואת אופי ועריכת חוברת/ספר הזיכרון.

סיוע ופיצוי "צוק איתן"- הבהרה

בהמשך לעדכון משבוע קודם,  הועד יקבע כאמור בישיבתו הקרובה את עקרונות החלוקה ויביא לאישור סופי באסיפה ביא תשרי. לאחר אישרור ההחלטות כל המכינות שסבורות כי הן עומדות בתנאי הזכאות יתבקשו להגיש את הדרישות והאסמכתאות ובהתאם למימון שנגייס ולעקרונות החלוקה והתעדוף שיאושרו עי האסיפה נעביר הסיוע למכינות. מכינות שיכולות לקבל מימון (סיוע, פיצוי) מגורמים ממלכתיים או פרטיים נא עשו זאת לאלתר כדי שהסיוע שנגייס יהיה רק למי שכשל בכך ואין לו כל מקור אחר.

בוגרים:
איתן הוניג מוסר:

בנושא הבוגרים אנחנו מרכזים מאמץ לקראת קורס רכזי בוגרים שיערך ב14-16/9 .
ביום א 31/8 נקיים כנס רכזים כהכנה להשתלמות שייערך בשעה 1800 במכינת תלם ביפו0 . עד כה אישרו השתתפותם כבר עשרה רכזי בוגרים ואנחנו חוזרים ומבקשים את מעורבותכם האישית בשליחת הרכזים להשתלמות, אנא הנחו את הרכזים  לאשר הגעה אצל איתן. בנוסף, לאור בקשת מספר רכזים וראשי מכינות, ייערך קורס הסמכה נוסף לאחר חגי תשרי לרכיזם שלא יכלו להגיע למועד קורס הסמכה בספטמבר בגלל אילוצים.

איסוף נתונים והתנדבות לצוותים:-

בשבועיים הקרובים נפנה אליכם לאיסוף נתונים מדויק (כמות חניכים, אוכלוסיות מיוחדות ביניהן וכו') ולבחינת נכונות להשתלבות בצוותי העבודה של הוועד-  אנא שתפו פעולה!!!

הצוותים שיופעלו :-

צוות בוגרים, צוות תקשורת ויחס"צ, צוות כספים, צוות גיוס פריפריה ואוכלוסיות מיוחדות (לצוות זה אפשר גם מדריכים/רמים בכירים/מנהלי מכינות, צוות מכרזים (מיועד למנהלי מכינות לסיגרת עסקאות משותפות). צוות הנצחת נופלי צוק איתן.

אזהרת המטה ללוחמה לטרור

מצ"ב מכתב המדבר בעד עצמו של מטה הלוחמה לטרור המזהיר מפני טיולים לירדן בזמן חופשה של חניכינו (באיזור נחל ארנון, רם וכו'). אנא דאגו לקיים את "ונשמרתם לנפשותיכם…"  והעבירו לחניכי המכינות!

סוף דבר:-

אז מה היה לנו?
הרבה מטלות ושיעורי בית:- פרוטוקול הועד על נספחיו, לוז המופעים השנתי, היכון להתנדבות לצוותי הוועד, ועוד היד נטויה. אבל בל  נשכח לרגע אנחנו נוטעים לא כותנאים- משקיעים לדורות!…..

שבת שלום ומבורך אמיגוס  וכרגיל:  עדכונים, בקשות הודעות תגובות לציבור ראשי המכינות- אנא שילחו אלי.

דני

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.