חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 145 | 11.03.2017 | כ' באדר ה'תשע"ז

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות.

שבת, 18 מרס 2017 16:27

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

הסערה התקשורתית שפרצה לקראת סיום השבוע הקודם אחרי פרסום כמה דקות מתוך השיחה שערך הרב יגאל לוינשטיין  הפכה למשבר לאומי של מממש המאיים על שלמות הקואליציה והממשלה. המשבר הקואליציוני עילתו במכתב אולטימטום ששיגר שר הביטחון ליברמן למכינת בני-דוד המאיים עליה בהפסקת תקצוב המכינה אם לא תביא לפיטורי הרב יגאל עקב דבריו. המהלך הזה הביא במובן מסוים לידי שיא את תחושת הפיצול והמחלוקת בתוך עולמנו: עיקר הדיונים מתנהלים בקבוצות וואסטאפ נפרדות, השיח בין המכינות החלוקות מצטמצם והופך בעיקרו לשיח האשמה שעיקרו (כל שקוצר הנבתי משיג): ראשי המכינות התורניות מצביעים על עומק השבר בקרב הציבור הציוני -דתי עקב מלחמת תרבות שלשיטתם מנהלת צמרת צה"ל במטרה לכפות על חיליים דתיים (וחילות דתיות?) להשתלב עם כלל ישראל ביחידות הרגילות שלא על פי הסכמות והבטחות בעניין זה ואצל חלקם גם בתחושת הדרה ורדיפה של קצינים דתיים ומניעת קידומם.
מצד שני חלק גדול של ראשי המכינות הכלליות רואה במאבק של מנהיגות הציבור הציוני דתי ובהתבטאויות כמו של הרב יגאל מאבק המתעלם מכך שלציבור הציוני דתי זכויות יתר מפליגות לטובת בניו ובנותיו בשנות הי"ג ובצה"ל, ועל אף זאת חלקים ממנו נוהגים אדנות והתנשאות עד כדי ביזוי מפקדי צה"ל והציבור הכללי ברגע שנעשה ניסיון לאזן את זכויות היתר האלו.

ישיבת הועד השבוע, (שפרוטוקול מלא שלה יימסר בעדכון הבא) שהיה רווי דיונים חשופים וכאובים העלו את המתחים ואת הכעסים לשולחן.
ובכל זאת מעז יצא מתוק. היכולת של הועד להתכנס לבסוף להסכמה ולהודעה אחת, היא לטעמי קרן אור ממשית בסופה הלעומתית שאנו מצויים בה.כנס נס הרים יצטרך להיות מותאם למצב הדברים הזה ולהתמודד עמה. הסופה במישור הלאומי והפנימי שלנו עדיין בעיצומה, צריך לזכור תמיד שהמחיר על התעקשות למצות את הצדק "שלנו" יכול לגרום לנזק כבד לכולנו. אנחנו צריכים לגלות עכשיו מתינות אורך רוח ואיפוק כדי לטוות מחדש ובזהירות את קורי "היחד" שנפרמו.
אין לנו ארץ אחרת- זה לא רק שיר, זו אמת חיינו.
שבוע טוב!
דני

WhatsApp Image 2017 03 16 at 17.03.59

מה בגליון

תזכורות חשובות

ביום חמישי ה-25.5.17 יתקיים כנס ארצי לכל חניכי המכינות בבנייני האומה.
בכנס ינכחו: יו"ר קק"ל, נשיא המדינה, הרמטכ"ל, הרב הראשי וחברים נוספים.

לו"ז כלל לאירוע:
10:00-13:00 יום עיון למכינות
13:00-14:00 כנס וטקס כללי
15:00-17:00 כנס 50 שנה לשחרור ירולשים עם שר החינוך ומשרתי הש"ש.
17:00-19:30 סיורים רגליים של המכינות בירושלים

שותפינו בקק"ל, במשרד החינוך ובמשרד הביטחון מצפים לכולנו נא להיערך בהתאם: ההסעות משולמות, וכמו כן למכינות המשתתפות ביום ירושלים (יום קודם) ומעונינות ללון בעיר בערב שבין יום ירושלים ליום הכנס נא להודיע לאסף שור- רכז הבוגרים.

פרוייקטים קק"ל

בשל הצורך לחלק את כספי הפרויקטים במועד אחד והחלטת הועד לא לבצע חלוקה כזאת למכינות החייבות דמי חבר, כל המכינות שלא ישלימו עד 26.3.17 את תשלום דמי החבר שהן חייבות חודשים רבים  לא יזכו לכספי הפרויקטים והם יחולקו בין המכינות האחרות. ישנן כרגע שלוש מכינות כאלו בלבד, חלקן לאחר תשלום דמי החבר זכאי לקבלת סכומים העולים על 20,000 ש"ח כל אחת. הודעות ספציפיות יועברו אליהן ביום ראשון. אנא השלימו הפערים כדי שתיהנו מכספים שמאפשרים ומסייעים לקיום הפעילות.

נפגשים בשביל ישראל

נותר עדיין מקום להשתתף בצעדת שביל ישראל (משפחת אופנר) ב-23.3. ביום העלייה לירושלים הכולל שם אירועים מיוחדים..
ההסעה על חשבון המסע! מכינות מעוניינות נא לפנות בדחיפות לשי וייסבלום.

תאריכון

מכתב השר ליברמן ליגאל לוינשטיין

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, פנה במכתב לרב יגאל לוינשטיין ובו הוא דורש ממנו להתפטר מתפקידיו במכינה ובישיבת ההסדר. השר ליברמן כותב לרב לוינשטיין כי במידה ולא יעשה כן הוא את סמכותו להפסיק את ההכרה של משרד הביטחון בישיבת עלי כישיבת הסדר ויפעל לבטל את הכרתה של עלי כמכינה קדם צבאית. זאת על-רקע התבטאויותיו הפוגעניות של הרב לוינשטיין נגד נשים.

המכתב המלא:

הרב יגאל לוינשטיין,

הנדון: התבטאויותיך בעניין נשים המשרתות בצה"ל

הנני פונה אליך לאחר ששמעתי את דבריך הבוטים בנוגע לשירות נשים בצה"ל, כפי שפורסמו באמצעי התקשורת בשבוע שעבר.

כמי שרוחש כבוד והערכה לרבנים, התאכזבתי מאוד הן מהסגנון הבוטה והמזלזל של מי שנחשב לרב מכובד ומוערך והן בשל העובדה שדברים דומים נאמרו על ידך בעבר מספר פעמים גם לגבי קבוצות אחרות מקרב המשרתים בצה"ל ואפילו חזרת בך בטענה שדבריך הוצאו מהקשרם. לעניות דעתי, הדבר מעיד מחד על רצון מכוון להתגרות ולהתסיס ומאידך על אובדן שיקול דעת - אינני יודע מה הגרוע יותר מבין השניים. בנימה אישית אני חייב לאמר שדבריך פגעו בי לא רק כשר הביטחון המעריך ומוקיר את הנשים המשרתות בצבא ואת אלו שהקריבו את חייהן במלחמות ישראל, אלא גם כאב גאה שבתו הדתייה שירתה בצה"ל והדבר לא פגע לא באמונתה הדתית או ביהדותה ולא בנשיותה.

לגופו של עניין, הדברים שנאמרו על ידך נוגדים באופן מוחלט את ערכי צה"ל ואת ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. מאז ומתמיד שירתו נשים בצה"ל, תרמו למערכות ישראל וחלקן אף שילמו על-כך בחייהן.

על מנת להבהיר עד כמה דבריך זועקים לשמיים, אזכיר רק 3 נשים שמהוות דוגמא ומופת לרוח לחימה והקרבה:

רש"ט הדר כהן ז"ל, שירתה במשמר הגבול ונפלה בשנת 2016 בהיתקלות עם מחבלים בשער שכם בירושלים. הדר נפלה בעת שגילתה אומץ לב יוצא דופן, לא היססה וניטרלה מחבל שדקר את חברתה. על מצבתה של הדר נכתב "גיבורת ישראל, במותה הצילה חיי רבים. העוז, הגבורה וההדר שבך הם נר לרגלינו".

רב-סמל במיל' קרן טנדלר ז"ל שירתה בחיל האויר כמכונאית מוטסת. קרן הצטיינה בתפקידה והשתתפה במבצעים רבים, בארץ ובחו"ל, שעל רובם קיים חיסיון. בשנת 2006, בעת ששירתה קרן במילואים, פרצה מלחמת לבנון השנייה, במהלך הלחימה יצאה הטייסת בה היתה מוצבת לגיחות מבצעיות בלבנון, אליהן התעקשה קרן לצאת, למרות התנגדות מפקדיה. קרן נפלה בקרב בדרום לבנון.

סרן תמר אריאל ז"ל, הנווטת הדתייה הראשונה בצבא, בוגרת האולפנה באבן שמואל ומדריכה בבני עקיבא ובמשואות יצחק, שלמרות כל הקשיים המיוחדים של חיילת דתייה בקורס טיס עברה אותו בהצלחה רבה. במסגרת שירותה השתתפה קרן בשלושים ושלוש גיחות מבצעיות, אשר עשרים ואחת מהן נערכו במבצע "צוק איתן" בשנת 2014.

אלו הן רק 3 דוגמאות מתוך 859 חללות צה"ל שנהרגו מאז קום המדינה ומתוך 990 נשים שנהרגו כלוחמות מאז החל המאבק על ארץ ישראל בשנת 1860. חיילות צה"ל ממשיכות את המסורת המפוארת של שרה גיבורת ניל"י וחנה סנש והן ייכנסו יחד עימן לספר דברי הימים של עם ישראל. כבוד הרב, הנני סבור שמעבר להתנצלות פומבית, ראוי היה שכמנהיג ורב בישראל תתייצב באופן אישי בפני אותם הורים שכולים שאיבדו את היקר להם מכל ותתנצל בפניהם על הדברים שהשמעת, ובמיוחד על הזלזול שהשתמע מהם והטלת הספק ביהדותן. מכינת עלי היא גוף מפואר שלבוגריה יש זכויות רבות בצה"ל ובהגנה על מדינת ישראל. דווקא בשל כך הדברים שאמרת והערכים שאתה מייצג כעת, אינם יכולים להוות בסיס לחינוכם של תלמידי הישיבה והמכינה הזו.

לאור העובדה שמדובר בדפוס חוזר ונשנה, ובאמירות ברורות שאתה ללא ספק עומד מאחוריהן, הנני דורש ממך להתפטר מתפקידיך גם במכינה וגם בישיבת ההסדר. במידה ולא תעשה כן, אאלץ להפעיל את סמכותי ולהפסיק את ההכרה של משרד הביטחון בישיבת עלי כישיבת הסדר, ואפעל בכל דרך שנתונה בידי על מנת לבטל את הכרתה של עלי כמכינה קדם צבאית.

בכבוד רב,

אביגדור ליברמן

העתקים:

רמטכ''ל

מנכ''ל משהב''ט

מ''מ יועמ''ש מעהב''ט

תגובת הועד למכתב ליברמן

ועד הנהלת מועצת המכינות פירסם היום 16.3.17 את עמדתו לאור אירועי הימים האחרונים. תמצית ההודעה:- להתעקש על היחד תוך כבוד לעמדות אחרות והקפדה על שיח חינוכי נקי וזהירות ממדרון חלקלק של מעורבות פוליטית. להלן נוסח ההודעה:

ועד ההנהלה של מועצת המכינות מבקש להבהיר את עמדתו לאור האירועים האחרונים בעקבות דבריו של הרב יגאל לווינשטיין מכתבו של שר הביטחון, אביגדור ליברמן, למכינת בני דוד כדלקמן:

1. אנו מאמינים בחובה לפעול באופן מאוחד ומאחד, הכולל דיאלוג במקומות של מחלוקת.

2. אנו קובעים שביטויים פוגעניים ומדירים אינם יכולים להיות חלק משיח חינוכי.

3. אנו קוראים לצה"ל לאפשר לחיילי ישראל: גברים ונשים, דתיים וחילוניים, לשרת בכבוד ובהתאם להשקפת עולמם, על פי כללי צה"ל ולמען ביטחון ישראל .

4. התערבות של גורמים ממשלתיים בפעילות מוסדות חינוכיים, לרבות מכינות קד"צ, בשל עמדות של איש חינוך בהן - הוא מדרון חלקלק ויש להימנע ממנו ככל האפשר במסגרות חינוך בחברה דמוקרטית, כולל במכינות קד"צ.

על החתום,

עו"ד דני זמיר - מנכ"ל 
יוסי ברוך - יו"ר משותף
 הרב משה הגר -יו"ר משותף

17342778 1868375913434585 6910882822131410433 n

מכתב התגובה של הרב זאב שרון

ברצוני להתייחס לדבריהם של חברי בדף הקשר האחרון לגבי ההתבטאויות של הרב יגאל.

אענה על ראשון ועל אחרון (לפי סדר הכותבים). רק כהקדמה הוסיף: אני מסתייג כמו כולם מצורת ההתבטאות של הרב יגאל. גם הייתי מוכן לחתום על המכתב. לא בקשתי לשנות את מה שנכתב. רק להוסיף שגם אם יש מי מתנגד לשירות נשים לוחמות, לשינוי שמנסים לעשות בצה"ל ולשינוי המתרחש במרחב הציבורי, מתנגד באותה מידה לצורת השיח הנמוך והמזלזל של הרב יגאל. (לפי דעתי זה גם היה נשמע עוד יותר טוב כאשר אלה ששייכים למחנה שלו ומסכימים לרוב דעותיו, מתנגדים בצורה נחרצת לצורת ההתבטאות שלו).

ועכשיו לעיקר.

הרבנית מיכל:

לא מדובר כאן בגברים המורים לנשים איך להתנהג. כאשר את אומרת את דבריך שאת נגד נשים לוחמות ואת מביעה את דעתך בנושא, אף אחד לא טוען כנגדך שאת אישה ולכן את נוגעת בדבר ודבריך לא ענייניים. מה שכן בהחלט חשוב ונצרך שישמע גם הקול הנשי בסוגיה. ההתייחסות שלנו למציאות תמיד תהיה על פי ההלכה, שהיא הביטוי המעשי של עולם התורה שלנו. אנחנו מנסים להבין מה ה' אלוהינו דורש מאתנו. יש הלכות  שהן ברורות לכל אדם המאמין בתורה ישראל (החיוב להניח תפילין למשל - למרות שגם שם יש שתי שיטות, שבת, מצות בפסח וכד') ויש הלכות שנגזרות מהתייחסות של ההלכה אל המציאות המשתנה. ובזה בכל דור ודור רבו המחלוקות. וזה בסדר גמור. אבל השיח יהיה תמיד על פי אמות-מידה של תורה והלכה. גם לא אהבתי את הטיעון שבנות דתיות מתגייסות בהמוניהן. כאילו הכמות הופכת משהו לנכון או לא. מה שכן, התורה וההלכה צריכות לתת תשובה גם למציאות של בדיעבד. אבל הדיון הוא על מה נכון לכתחילה. על לפי המציאות העכשווית היהדות התורנית היא כשל מוחלט. היינו צריכים להתיר לא להניח תפילין, לחלל שבת, לאכול חמץ בפסח. בקיצור להצטרף להמון החוגג. בכלל הטענה של רוב ומיעוט הוא הטענה הכי לא רצינית לגבי הדת היהודית מה עוד שמתייחסים לנצרות ולאסלם.  

וליוסי

כתבת "להבדיל מעולם חד ממדי, עם ישות סמכותית בלעדית אחת, המכתיבה לכל היקום את האמת שאין בלתה". ממש אהבתי את דבריך המלומדים והמלמדים על כיבוד האחר והשונה ורואים בו את מה שמתבטא מדבריך. (הכול היה בא על מקומו בשלום אם אני הייתי הסמכות הבלעדית הזו. אבל מכיוון שאתה לא מוכן לקבל אותי, אתה אחראי לכל הבלגן כאן). אז דע לך שאנחנו מאמינים שיש אמת בעולם. שהיא לא שייכת לא לרוב ולא למיעוט. לא לשחורים ולא ללבנים. לא ליהודים ולא לגויים. לא אשכנזים ולא לספרדים ואף לא למכינות הכלליות ואף לא למכינות הדתיות. אמת שהיא מחוץ לאדם. אמת ששום שינוי זמני ואופנתי לא ישנה אותה. לכן גם אין לאף אחד בעלות על האמת הזו. מה כן יש, יש את החופש המוחלט לנסות לחפש אחריה והחירות המוחלטת לבחור בה.

וליובל:

"אך בתחומים אלו מתברר שהזירה אינה רק הזירה הצבאית אל מול האויבים שמבחוץ.  לא פחות חשוב המאבק לשימורה פיתוחה וקידומה של הדמוקרטיה הליברלית כאן בפנים אל מול כוחות האופל שבתוכנו.... חברה ששואפת לפיתוח אנושי ולא לצרות אופקים".

ממש אהבתי את ההשוואה שלך בין תל-אביב לתל-חי. ניסיתי אפילו בגימטרייה: 445 לתל-אביב 448 לתל-חי. מה לעשות תל-חי מנצחת. הפרש קטן ניצחון גדול. מה שכן אני מסכים אתך לחלוטין שהזירה הלא פחות חשובה נמצאת במקום שבוא נמצא הרוב המסיבי של עם ישראל בארץ. שהחוסן הערכי, המוסרי החברתי שלו שכנראה גם יעמוד למבחן במלחמה הבאה, שהאזור הזה יהפוך לזירה מופצצת. אבל בוודאי שגרת החיים היום יומית היא שדה המערכה העיקרי. לפי מה שאני רואה המכינה שלך עושה עבודה טובה בתחומים הללו. ובאמת כל הכבוד. אבל מה לעשות יש גם כוחות אופל צרת אופקים, שחושבת לא רק אחרת ממך, אלא הפוך. שרואה במה שנחשב בעיניך פסגת הליברליזם, כחוסר שפיות (זמנית). כוחות אופל שחושבים שמשפחה זה אבא ואימא וילדים, ולא אבא ופפי, אימא ומאמי. כוחות אופל שחושבים שהמתירנות בכלל והערבוב בין גברים לנשים ביחידות הלוחמות זה אסון לאומי. שנשלם עליו מחיר כבד בעתיד. (מה לעשות גם הם חושבים על טובת המדינה כמוך).

בספרד מינו לפי כחודש שרה לענייני משפחה ומין. כי הריבוי הטבעי שם הוא הנמוך באירופה 1.3 לזוג הורים. (הממוצע האירופי זה 1.7). מי שחושב שאין קשר בין הנתון הזה לרוחות הליברליות המנשבות באירופה כנראה התאהב בדעות של עצמו בניתוק מוחלט מהחיים הממשיים.

אז שהרב יגאל מתבטא בצורה איומה חברינו מתארגנים בצדק למכתב מחאה. אבל שהתפיסות הליברליות נכנסות לצבא מכוח הפקודה משנות את התבניות שהיו קיימות מאז הקמת המדינה שרומסות ברגל גסה את זכויותינו הבסיסיות שהיו נוהגות עד כה. אין פה ואין מצפצף - לא על אמירות, אלא על מעשים בפועל. הציונות הדתית מתוך תפיסה של התורה הגואלת, חרטה על דגלה להיות חלק מלא בכל תחום החיים הציוניים מוצאת את עצמה מופקרת על ידכם. במקום לנסות למצוא דרך ביניים מנחיתים עלינו חדשים לבקרים שינויים אפילו מבלי לדבר אתנו. ושהרב יגאל מתפוצץ (שלאט בצדק) פתאום הוא שורש הבעיה.

אז תודה לכם על דבריכם המאירים אבל תדעו שיש שני צדדים לחכה ואסיים כמו דני המשורר בשיר:

הדייג\יהודה אופן

פרש דייג הרשת ביום סגריר

מצא אוצר ברשת ביום סגריר

אז מה צריך דייג אוצר כך סתם?

תפס אותו ביד, זרק אותו לים

לכל חכה יש שני קצוות

בכל קצה רוצים לחיות

ורק צריך עוד לברר

באיזה צד חיים יותר

פרש דייג הרשת ביום סגריר

מצא אישה ברשת ביום סגריר

אז מה צריך דייג אישה כך סתם?

תפס אותה ביד, זרק אותה לים

לכל חכה יש שני קצוות

בכל קצה רוצים לחיות

ורק צריך עוד לברר

באיזה צד חיים יותר

פרש דייג הרשת ביום סגריר

מצא כריש ברשת ביום סגריר

אז מה צריך כריש דייג כך סתם?

תפס את הדייג, זרק אותו לים

לכל חכה יש שני קצוות

וכל כריש רוצה לחיות

ורק צריך עוד לברר

מי משניהם יחיה יותר

היערכות למחקר סוף שנה למכינות המשתתפות בפרויקט "יהדות מגוונת" ו"נפגשים בארץ אחת"

בעקבות בקשות שעלו, הקדמנו את תהליך העבודה ואת זמן העברת השאלונים למחקר סוף השנה למכינות המשתתפות בפרויקטים של "יהדות מגוונת" ו"נפגשים בארץ אחת". השאלונים יפתחו למענה המכינות באמצע חודש מאי למשך חודש. 
נשמח לקבל התייחסויות ומשוב לגבי השאלונים שהועברו בתחילת השנה (מבחינת תוכן/ ניסוח או תפעול טכני) (קישור לטפסי השאלונים) על מנת לשפר את התהליך במחקר סוף השנה. אנו מבקשים להעביר את ההתייחסויות בשבועיים הקרובים, ולכל המאוחר עד ה-31.3.
ראשי מכינות ואנשי צוות מוזמנים לפנות לגלעד זילברשטיין שמרכז את הפרויקטים והמחקר להתייחסויות ושאלות בטלפון- 052-3919133 או מייל [email protected].
אנחנו מבקשים להזכיר שהשתתפות במחקר המלווה לתכניות הוא תנאי מחייב לקבלת סבסוד לפרויקט, על כן אנא היערכו לכך בהתאם ושריינו מועד להעברת השאלונים במכינה.

להורדת השאלון לחץ >>

להורדת השאלון לחץ>>

סדנה למכינות מהימנעות למעורבות

שבוע טוב, דני

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.