חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 133 | 24.12.16 | כ"ה כסלו ה'תשע"ז

שבת, 24 דצמבר 2016 21:41

שבע שנים אחרי הקמת מועצת המכינות אנחנו מתחילים להרגיש, ביחד עם התהליכים האסטרטגיים המוגברים שביצענו בשנים האחרונות, את היתרון האדיר של הסינרגיה הגלומה בהקמה וביחד שלנו. דרישת הקק"ל מהמדינה להקצות 30 מיליון ש"ח מתוך ה-400 שמועברים למוסדות חינוך וחברה בצפון, למכינות שם, היא אינדיקציה מעולה להכרה ביכולותינו.

בתחום הבוגרים אנחנו יוצאים לדרך עם סקר מיפוי מקיף לכלל הבוגרים (ראו פרטים והנחיות). עניין משמעותי נוסף הוא יום העיון עם מפכ"ל המשטרה שיערך ב-188 בינואר – יום שלם במכללה ללימודי המשטרה בבית שמש. ראשי המכינות ורכזי הבוגרים ואנשי צוות רלוונטיים שחובה שיבואו כי בסוף הגשמה ועיצוב חברתי הם לא רק במעשים טובים בשנת המכינה ובתרומה למכינה כשאתה אדם מבוגר אלא בלקיחת אחריות – ומשטרת ישראל היא שדה הגשמה מפעים לא פחות מבתי הספר.
שבוע טוב וחג אורים שמח!

מה בגיליון:

הבהרה בנושא החלטות קק"ל ומדינת ישראל על בינוי בצפון

השבוע, בעודנו ממשיכים בפגישות ובבדיקות הסדרים פוליטיים שיאפשרו הקצאה כספית לבינוי המכינות,  נתבשרנו על קידום משמעותי ופריצת דרך, תודות להסדר ראשוני של הקק"ל עם מדינת ישראל. כל הפרטים, המידע והשאלות בנושא זה מובאים להלן.

הסדר קק"ל- מדינת ישראל- מבוא

הקק"ל נמצאת במו"מ מתמשך (למעלה משנה) עם הממשלה על העברת עודפים שצברה לאורך שנות קיומה. העודפים אמורים לשמש פרויקטים שונים של מדינת ישראל.

למרות שאיני יודע זאת בוודאות (אינני לוקח חלק בדיוני הועדה הכוללת 4 אנשים בלבד) נראה לי כי העיכוב בהגעה להסדר הוא בגלל מחלוקות בין הצדדים ביחס לשאלה מי יקבע לאן ילך הכסף ומי ינהל אותו.

בינתיים, עקב המצוקה בצפון, הסכימו הקק"ל והמדינה (בהכרעה של ראה"מ ושר האוצר) כי 400 מליון ש"ח "על החשבון" של כספי הקק"ל נשואי המחלוקת, יועברו ליעדים ציבוריים בצפון הארץ בלבד (יעדים שמציעה הקק"ל והממשלה צריכה לאשר, כשהקק"ל היא זו שתנהל ותממן ישירות את מימוש הפרויקטים המיועדים לסכום זה).

בשורה התחתונה:  400 מליון ש"ח מועברים  לבינוי ושדרוג בינוי ביישובי הצפון בלבד.

הקצאה למכינות מתוך הסכום המועבר לצפון
בזכות השותפות והקשר המעולה שנרקם בין הקק"ל למועצת המכינות מאז נכנס דני עטר לתפקידו קבעה הקק"ל לאחר מו"מ קשוח עם הממשלה שבין המוסדות בצפון שייהנו מ-400 מיליוני השקלים  תהיינה גם מכינות קדם צבאיות ש-30 מליון ש"ח ישמשו את בינויין, כשהפרויקט יבוצע מול מועצת המכינות.

משמעות: מתוך סכום הכסף שע"פ החלטת קק"ל והממשלה מועבר לצפון בלבד הצלחנו להביא לכך שחלק מהכסף הזה יועבר לשימושנו  לטובת עולם המכינות.

עכשיו לכל השאלות הנגזרות מכך:

א. למה רק לצפון? זה לא הוגן מבחינת המכינות האחרות שלא נכללות
ובכן אין כאן העברה ייחודית למכינות. יש העברה לצפון שחלק ממנה מופנה למכינות. אותו הדין חל גם על מעונות סטודנטים למכללות ובתי חולים. רק אלו שבצפון ייהנו מכך.

ב. אז אין מה לעשות? איך נממן את הבינוי בכלל המכינות גם אלו שלא בצפון?
תמיד יש מה לעשות. אנו פועלים מול גורמים ממשלתיים והקק"ל כדי לנסות ולשנות את הגבלת החלוקה או למצוא הסדרים אחרים. אם נצליח – נפלא. מטבע הדברים אין מקום כרגע לפרט יותר מכך. אני נעזר לשם כך במספר בעלי תפקידים מעולם המכינות או הקשורים אלינו ופירוט יימסר לועד.

ג. ואם לא נצליח?
ראשית, אז כ-10 מכינות ירוויחו בינוי. הקו הקובע את קו הגבול הדרומי של הצפון נמצא בדיון כרגע, הוא מסתמן כקו טבריה עכו מצפון לגוש מכינות חיפה, כרם אל ואורנים. כלומר, מכינות אלו הן בחוץ. אנו ננסה להוריד את הקו דרומה ככל הניתן במטרה לכלול מקסימום מכינות. מלכתחילה הסיכויים לא ברורים. שנית יתחיל תהליך בינוי שיאפשר לנו בסיס לבוא ולתבוע מהמדינה וגם לבקש מהקרנות המוסדיות לעזור להשוות בין כל המכינות ולתקן את המצב.

ד.  איך יחולק הכסף ואיך יבוצע הבינוי?

 1.  מועצת המכינות תהיה אחראית על הפרויקט והוא יחול רק על המכינות החברות במועצה.
 2.  חלוקת הכסף תהיה לפי עקרונות של צדק חלוקתי ומאצ'ינג שחלקם מוכתב וחלקם ייקבעו ע"י  המועצה.
 3. כדי שמכינה תוכל לבנות היא תצטרך:
  3.1  להגיש מסמכי הוכחת בעלות/חכירה/הרשאת שימוש ארוכת טווח.
  3.2  להראות שאיננה מפרה את הדין בעיקר בנושא דיני תכנון הבנייה.
  3.3  להציג תכניות מפורטות ובקשות להיתרי בניה.
  3.4 להביא מאטצ'ינג.כלומר, הדרך מההקצאה הכספית לבינוי מכינה לבין הוצאה לפועל של הבינוי עוד ארוכה וייתכן שנצטרך לסייע בגיוס מאטצ'ינג מגורמים בנקאיים ופילנטרופים. כמו כן במקרה של היעדר יכולת מיצוי כל ההקצאה נידרש לשקול הפניית חלק מהכסף לבנייה מרוכזת לטובת בוגרי מכינות וכפרי סטודנטים של בוגרי מכינות ביישובים שסומנו כיעד לאומי.

כאשר כל המידע יהיה בידינו ולאחר שנבדוק את כל החלופות,  הועד יביא הצעה לאישור אסיפה מיוחדת.

ה. אז לסיכום זה טוב או רע לנו או שזה לא כל כך משנה?
זה מעולה לנו, סוף סוף יוצאים לדרך הארוכה לבינוי כל המכינות. יישר כוח ענק לקק"ל ולדני עטר. בסבלנות ובנחת נבנה את כולנו.

תאריכון

5.1.17 חמישי, 10:00-15:30 - בית מדרש ראשי מכינות בלטרון.

10.1.17 שלישי  11:30-18:00 - פורום רכזי בוגרים (11:30-15:30 תורניות, 14:00-18:00 כלליות) בירושלים.

12.1.17 – חמישי, 09:30-12:30 - ישיבת ועד מנהל, לטרון

16.1.17 – שני, כל היום - השתלמות מדריכים מכינות חכ"ם, בית אביחי

18.1.17- רביעי, 08:00-16:00 - ביקור ראשי המכינות ורכזי בוגרים (כלליות+תורניות) במכללה הלאומית לשוטרים בבית שמש יחד עם  המפכ"ל, פרטים בהמשך.

19.1.17, חמישי, 10:00-16:00 - בית מדרש ראשי מכינות, בנימינה שוני

22.1.17, ראשון, 11:00-13:00 - ישיבת גיוס משותף, אגף בטחוני חברתי תל אביב

24.1.16 - יום בארגון האגף בטחוני חברתי במיטב

יום עיון במשטרה עם המפכ"ל 18.1.16

ראשי המכינות ורכזי הבוגרים של המכינות הכלליות ואלו שמן התורניות המעוניינים להצטרף (היה כנס דומה רק לתורניות במאי שנה שעברה) מוזמנים ליום עיון עם המשטרה ועם מפכ"ל המשטרה רוני אלשייך בבית הספר למשטרה בבית שמש.

הלו"ז המפורט יימסר בשבוע הבא אך ככלל מדובר ביום הכולל מפגש עם הסבר ודיון על אפשרויות השתלבות בוגרי מכינות (כולל אקדמאים) במשטרה, חשיבות התנדבותם למשטרה, שיחת עומק עם המפכ"ל, ארוחת צהריים, הצגת יכולות.

זהו יום ייחודי הנובע מצורך לאומי אקוטי בהעלאת הרמה הערכית והתדמיתית של משטרת ישראל וביצור שלטון החוק.

מי שמשתתף מתבקש להעביר הודעה למעיין בהקדם.

מסע-יחד צופים

10 מכינות הגישו הצעתן להשתתף במסגרת פרויקט יחד-מסע כמכינות מיועדות לבוגרי צופים מחו"ל (שמתוכן יש לבחור 4).

פנינו בבקשה לצופים שיאפשרו לכל 7 המכינות שעומדות בתנאי הסף ושהן חלק מפרויקט מסע לקחת חלק ולא לבחור 4 מתוכן, הצופים כנראה יאשרו את המהלך בשבוע הקרוב. ההחלטה תקפה לקראת תשע"ח ותידון מחדש בשנה הבאה.

7 המכינות, מצפון לדרום, שנכון להיום עומדות בתאני הסף ותשמשנה כמכינות יעד לצופים מחו"ל בכפוף לעמידתן בהסכם עם הצופים: גליל עליון, מיצר, עמ"ק, רבין, נחשון, אדרת, לכיש. (יובל, ראש מכינת בינ"ה, מסר לי כי בישיבת הועד הקרובה תערער מכינת בינ"ה על אי הכללתה).

עדכונים נוספים יימסרו בהמשך.

מכינות המעוניינות להצטרף לפרויקט יחד-מסע מתבקשות לפנות לסתו ולקחת בחשבון שאין אפשרות לקיים תכניות מקבילות או מתחרות אצלן.

הקצאת קק"ל לתמיכה במכינה או בשלוחה חדשה

חמש המכינות והשלוחות החדשות שהחלו לפעול בספטמבר 2016 הוזמנו להגיש את הצעתן על פי מפרט שנשלח ע"י הקק"ל, כשהתמיכה היא בגובה של כ-135,000 ש"ח למכינה, מתוך כוונה להרחיב למכינה נוספת ב-2017.

הקק"ל יזם ודרש הכנסת סעיף תמיכה זה מתוך מדיניותו שהוצהרה והובהרה בראשית השת"פ עמנו, לסייע ולעודד הקמת שלוחות ומכינות באזור פריפריאלי גיאוגרפית או חברתית בעל חשיבות לאומית, ודרשה מאטצ'ינג זהה של הרשות המקומית.

לאור הרגישות של אפשרות ניגוד העניינים בטיפול בבקשה אושר בועד הסדר ולפיו טיפלה בנושא ועדה ייחודית שהורכבה משני נציגי קק"ל ומיוחנן בן יעקב, בסיוע היועמ"ש של הקק"ל. ראשי המכינות, חברי הועד ונושאי המשרה במטה (למעט יוחנן כנציג ציבור ומעיין ותמר כרפרנטיות מהמטה) לא היו מעורבים כלל בהליך.

הועדה התכנסה ב-15.12 והעבירה אלינו את החלטתה. המכרז ופרוטוקל החלטת הודעה מצ"ב.

להורדת הקול הקורא לחצו כאן.

להורדת פרוטוקול הועדה לחצו כאן.

מעיון בדיעבד בפרוטוקול של הועדה והחלטתה עולה כי רק ארבעה מוסדות הגישו הצעה, וכי שלושה מבין ארבעת המגישים לא עמדו בתנאי הסף (לא הגישו התחייבות מאטצ'ינג של הרשות המקומית). הועדה קבעה כי אדמית תהיה השלוחה הנתמכת.

תודה לחברי הועדה.

אבקש להוסיף בנימה אישית כי למרות שאדמית היא שלוחה של מכינת רבין שאני כידוע מחובר אליה, אני חושב מעיון, בפרוטוקול ובדרישות המקדימות, שההחלטה נקייה מפגמים ואופן קבלתה הגון ושקוף.

סקר מיפוי הבוגרים יוצא לדרך!

בתחילת ינואר נצא בסקר מיפוי מקיף לכלל בוגרי המכינות. מטרת הסקר היא ראשית לקבל נתונים לגבי בוגרינו ובנוסף למפות את הצרכים והרצונות שלהם ע"מ להתאים ולבנות תכניות רלוונטיות לבוגרים בתחומים השונים.

מצורף לכם השאלון הגנרי שיישלח לכלל הבוגרים.(כמובן שהוא יהיה אינטרנטי וידידותי למשתמש). להורדת הקובץ לחצו כאן.

בנוסף כפי שהבטחנו כל מכינה תוכל לצרף לשאלון שלה שאלות ספציפיות שקשורות למכינה או שהמכינה רוצה לשאול את בוגריה,.כמובן שהתשובות לחלק זה של השאלון יגיעו למכינה בלבד.

מכיוון שהמלאכה מרובה והזמן קצר נבקש שכל מכינה המעוניינת להוסיף שאלות משלה תשלח את השאלות לאסף או לתמר למייל עד יום שישי, כ"ט כסלו ה-30/12.

מכיוון שהשאלון הגנרי בעצמו לא קצר מומלץ לא להוסיף יותר מ 10 שאלות.

לשאלות ובירורים מוזמנים לפנות לאסף או לתמר.

אסף- [email protected]

תמר- [email protected]

שר החינוך נפתלי בנט בסיור בכנסת עם חניכי מכינת אלישע

בנט באלישע 1024x576

ח"כ (אלוף במיל.) אלעזר שטרן במכינת אלישע

אלעזר שטרן באלישע 300x169    אלעזר שטרן באלישע1 300x169

חניכי מכינת בארי בעשייה קהילתית בטירה

כתבו על הפעילות שלנו השבוע "בידיעות השרון".

מכינת בארי בעיתונות 768x1024

גדוד תבור של פיקוד העורף זכה בפרס הרמטכ"ל

בגדוד משרתת גם קצינה לוחמת דתייה משכונה דתית מאד בירושלים בוגרת מכינת יונתן.

קצינה ממכינת יונתן 576x1024

המלצה ממכינת ארזי הלבנון

הזמנו את אוהד טל, ראש מרכז השליחות של תנועת המזרחי להרצאה במסגרת פרויקט "יהדות, ציונות ועמיות יהודית".

נושא ההרצאה היה: "האם אהבת ישראל נגמרת בגבולות מדינת ישראל?". ההרצאה הייתה מרתקת ומעוררת חשיבה. החניכים גילו עניין והעלו שאלות רבות.

צוות המכינה ותלמידיה ממליצים לכל המכינות להזמין את ההרצאה.

אוהד טל 300x225    אוהד טל1 300x225

מיזם "עשרת ימי תודה"

שלום לכם, אנו, אודליה ברקת וסיגל פרנקל-אבירם, מובילות השנה את מיזם 'עשרת ימי תודה'. אנו פונות אליכם במטרה לעניין אתכם ואת המכינות שלכם לאמץ את המסורת הישראלית החדשה.

כמה מילים על מיזם  'עשרת ימי תודה'

החיים הנורמליים שלנו, הישראלים, הם תוצר של פרויקט מאוד לא נורמלי, שבו הלא ייאמן התרחש. לעם היהודי יש מדינה ריבונית. אבל לחיים כוח משל עצמם, מה שמפעים הופך אט אט לטריוויאלי. השגרה ניצחה את ההתפעמות. בסוף הכול הפך למובן מאליו. זהו אלמנט בריא בחיים הישראליים: היכולת לשכוח את אי הנורמליות של הקיום שלנו כאן; היכולת לחיות חיי שגרה ברוכה. מטרתם של 'עשרת ימי תודה' היא להיזכר מחדש בנס של קיומנו ועצמאותנו הלאומית וכמו כן להתרגש ולהודות על הטוב שבחיינו הפרטיים.

אנו מזמינות אותך לצפות בפרומו לפרוייקט 10*10 בו עשרה נשים ואנשים מדברים מנקודות מבט שונות על החשיבות והרלוונטיות של עשרת  ימי תודה. זוהי דוגמא לחומרי התוכן השונים שנוצרים מידי שנה, בנוסף למערכי לימוד למוסדות חינוך וקהילות, וכן אירועים כגון 'שבת תודה', ערבי קהילה ועוד.

מוזמן/ת גם להיכנס לאתר ולדף הפייסבוק שלנו למידע וחומרים נוספים.

אנו מאמינות כי המכינות הקדם צבאיות הינן שותפות טבעיים למיזם, ונשמח שתצטרפו למעגל הישראלים המציינים את 'עשרת ימי תודה'.

מוזמן/ת להגיע להשתלמות שתיערך ב10.1 ביער ירושלים, מרכז ציפורי. כל הפרטים מצורפים בהזמנה המצ"ב.

לחצו כאן להרשמה - פרטים נוספים ישלחו לנרשמים/ות.

בברכה, סיגל פרנקל- אבירם ואודליה ברקת, מובילות עשרת ימי תודה ה'תשע"ז.

הזמנה להשתלמות עשרת ימי תודה 631x1024

הצעה להרצאה בנושא אובדנות בישראל

לחצו להורדת מסמך עם פרטים נוספים.

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק לשבת - פרשת בלק שישי, 03 יולי 2020 09:25
ממתק לחג השבועות חמישי, 28 מאי 2020 08:50
ממתק לשבת - פרשת שלח לך שישי, 12 יוני 2020 08:59
ממתק לשבת - פרשת בהעלותך שישי, 05 יוני 2020 10:04

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.