חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 127 | 12.11.16 | י"א חשון ה'תשע"ז

שבת, 12 נובמבר 2016 14:55

שלום לכולכן וכולכם.

* בשמחה גדולה פתחנו השבוע את בית המדרש של ראשי המכינות שאני מאמין ומקווה שיהפוך במרוצת הזמן לאחד המוקדים החשובים ביותר של לימוד מעמת ומחבר בחברה הישראלית.
בד בבד, מכינות ראשונות מבצעות את שבוע השטח (הישרדות בשמו האחר) עם ביה"ס לסיירות, וגם מועד הגשת דיווחים שיאפשרו חלוקות המשאבים בינואר מתקרבת ובאה.
כמו ספינה גדולה שנכנסת לאט לאט לתנועה, כל מנגנון השת"פ של הפרויקטים עם הקק"ל מתניע, וכבר 2017 בפתח. איזו עצמה!

* מחר, מוצ"ש, אני טס ל-11 ימים לארה"ב שם אקיים פגישות רבות עם מוסדות יהודיים ופילנטרופיים וגם "על הדרך" עם ישראלים ויהודים שהם ו/או ילדיהם מתעניינים במכינות. בהקשר זה חשוב לשתף שמתרקם כרגע שיתוף פעולה מעניין עם הצופים לאחר מו"מ ארוך של גלעד אולשטיין ושלי אתם (הצופים הם הגוף הדומיננטי והחשוב בקרב הישראלים בארה"ב), שאני מקווה לסכם אותו במהלך התקופה בחו"ל. אני מעריך שהסיכום הזה יסייע לנו מאד בגיוס, ואני מקווה שנצליח יחד אתו גם להעמיד מימון שיאפשר לחברינו אסף פרי, ראש מכינת אדרת השוהה עם משפחתו בשנת שליחות בוושינגטון, לקדם את ההכרה, התרומה, החשיפה וההשתתפות במכינות מיהדות צפון אמריקה ואולי בכך גם לבסס תפקיד קבוע בהיקף חלקי של שליח המכינות בצפון אמריקה (והאמת היא שמבחינת הצורך הגיע הזמן).

  • מסיבות שונות פרוטוקול הועד של ה-27.10 יצורף רק בשבוע הבא.
  • בקרוב תוכנס במשרה חלקית אשת תוכן שתסייע לטיוב ותפעול האתר ועמוד הפייסבוק. מתוכננת שליחת ניוזלטר חדושתי חודשי לכל בוגרינו ולמתעניינים. הרחבת החשיפה היא חלק בלתי נפרד מהגדלת השפעתנו וסיכויי קבלת המשאבים, שתפו פעולה והיו חלק מהמהלך.

קריאה מהנה ושבוע טוב!

מה בגיליון:

SAVE THE DATE – יום עיון משטרת ישראל בהשתתפות המפכ"ל

ראשי המכינות הכלליות והשלוחות, מנהלים חינוכיים ורכזי בוגרים, מדינת ישראל והחברה הישראלית זקוקים לנו כאן!

משטרת ישראל, אחד הגופים המרכזיים ואולי החשוב ביותר לקיום שלטון החוק ויציבות ממשלית ומשטרית, סובל שנים רבות מתדמית בעייתית, אתית, מקצועית ותדמיתית. המשטרה בכלל והמפכ"ל הנוכחי (גילוי נאות: חבר שלי שנים רבות, היינו יחד מ"פים בסדיר ואני מעיד: האיש גאון, הגון וישר דרך), החליטו לעשות כל מאמץ כדי להעלות את רמתם האישית, המוסרית והערכית של המתגייסים לשורותיה, ובוגרי המכינות הם יעד אישי לכך בכל שדרות העשייה המשטרתית, מהסייר ועד לקצונה והיחידות המובחרות במשטרה: גברים ונשים.

יום עיון ראשון נעשה לתורניות בלבד מתוך צרכים ייחודיים של השוטר הדתי, עתה הכנס המשלים שגם אליו מוזמנים אנשי מכינות תורניות שלא היו בכנס הקודם או שמעוניינים להצטרף. זהו יום מושקע בנוכחות והשתתפות המפכ"ל, וכמו שלא אכזבנו בהתייצבות לשמיעת בקשות השב"כ, הסוכנות ואחרים, אני קורא לכולנו להתאמץ ולקחת חלק ביום הזה.

18.1.16 – במכללת משטרת ישראל בבית שמש

הלוז המתוכנן:
09:00 – בהתכנסות.
9:30-11:00 – ביקור בבית מורשת שנמצא בתוך המכללה במשך שעה וחצי.
11:30-12:00 – שיחה עם ראש אמ"ש חצי שעה.
12:00-12:45 – ארוחת צהריים.
13:00-15:00 – שיחה עם המפכ"ל.

תאריכון:

13.11 – 09:00-14:30 - מפגש בית מדרש "עמדה" 3 למנהלי מכינות הפעם במכינת גל.
15.11 – מועד הגשת דוחות פרויקטים!!!!
20.11 – ראשון, 11:00-13:00 - ישיבת גיוס משותף מכינות חכ"ם, אגף בטחוני חברתי.
21.11 – שני, 09:00-11:00, לטרון - ועדת היגוי צעירים עם מוגבלות.
24.11 – חמישי, 10:00-16:00 - בית מדרש ראשי מכינות מפגש מס'  2, מרכז.
1.12 – חמישי, 09:30-13:30 לטרון - ועד מנהל עז 3.
5.12 –  10:00-16:00, ירושלים - יום הכשרה ועיון מעשי למנהלי מכינות (משאבים, ארגון וכו. פרטים בהמשך).

בוגרים

ביום שלישי ה-8.11 התקיים פורום רכזי ורכזות הבוגרים השני השנה בנוכחות מרשימה של מעל 90% מהרכזים.

עיקר המפגש הוקדש לישיבת עבודה על "בשותף", בית מדרש לבוגרים, יחד עם שלוש הרכזות החדשות (והמצוינות) שבה בנינו את התכנית החינוכית למפגשים הקרובים.

בנוסף נפגשנו עם ניצן קרסנטי, בוגרת בני ציון מחזור א', כיום מנהלת לשכת ניר ברקת, על פרויקט סמינר המשתחררים הקרוב של המועצה שיתקיים ב-14-16.12 בקהילת בוגרי "בית ישראל" החדשה בארמון הנציב.

דיברנו גם על בניית ארגוני בוגרים – למה, איך ומה.

יישר כוח לעל המשתתפים מקרוב ומרחוק ניפגש בפורומים הבאים.

תמר.

**לאור מילואים של אסף היה למכינות הכלליות בלבד, התורניות ייפגשו במועד אחר.

פורום רכזי בוגרים1 300x225    פורום רכזי בוגרים11 300x225

בית מדרש ראשי מכינות פגישה מספר 1

בשמחה גדולה ובהתרגשות רבה פתחנו ביום חמישי, ט' בחשוון תשע"ז, 10.11.16, בשוני שסמוך לבנימינה את בית מדרש ראשי המכינות, בהתאם לפרסומים הקודמים.

17 מבין 21 ראשי המכינות הגיעו, (השאר נעדרו מחמת מילואים או אירועי מכינה דחופים) בנוסף ל-3 אנשי הקק"ל, תמר זעירא ודני כשיאיר שלג הפותח הצטרף לבית המדרש עד סוף היום.

בית המדרש עסק בנושא הטעון של מדינה דמוקרטית ויהודית. יאיר שלג פתח בהרצאת מבוא מעניינת ולאחריו חברינו הרב יגאל מחד וד"ר שמריהו מאידך הציגו כל אחד את גישתו בעזרת מאמרים והתנ"ך.

החלק השלישי הוקדש ללימוד במעגלים קטנים.

שלוש הערות קצרות לסיכום המפגש הראשון:
א. היה מרתק, היה כיף, היה נפלא.
ב. כל ההתחלות קשות, יש עדיין ליקויים טכניים שנשפרם בהמשך.
ג. משימת היום: השתתפות אנשי חינוך וראשי מכינות כלליות בהיקף ניכר יותר. זהו בית מדרש עם פוטנציאל ענק והשלמת המהלך שהחל בשיחה המשותפת והארוכה בקיץ במכללה בקרית אונו. אי אפשר באמת לנהל דיאלוג עומק, היכרות ויכולת שיחה כנה ללא תהליך מתמשך ומושקע. מחכים לכם – אתם מוזמנים בין אם למפגשים יחידים ובין אם (וזו העדיפות) לכל סדרת המפגשים.

Misrahs1 300x225    Misrahs111 300x225

Misrahs1111 300x225    Misrahs111111 300x225

דיווח ותמונות מסדרת שטח בית ישראל בפרויקט הסיירות

s1 300x222    s2 300x225

תוכנית הוראה לבוגרים במכללת הרצוג

(מוסר יניב מזומן)

היום התחלנו תכנית הוראה למדריכי ובוגרי מכינות במכללת הרצוג. יש בהקמת תכנית הוראה למדריכי ובוגרי מכינות רעיון כפול, להביא את הרוח של המכינות לבתי הספר ולהעשיר את עולמם של מדריכי המכינות, כך שיתאפשר להם למלא תפקיד לתקופה של יותר משנה.

וחשוב מאוד – אפשר עדיין לעלות על העגלה ולהצטרף לתכנית.

הנה קטע על חינוך של בנימין זאב הרצל מתוך תקוותינו שמתאים לפתיחה:

"אין מפעל נהדר יותר מהכשרת העם היהודי בעד גורלו בעתיד. אזרו חיל, צעירים, זקוקים אנו לכם. הרימו לא רק את הרוח, כי אם גם את השרירים. חזקו ואמצו! ולימודכם יהיה בשקיקה, בהתלהבות. זקוקים נהיה לכחכם, לידיעותיכם."

תוכנית הוראה לבוגרים2 300x169    תוכנית הוראה לבוגרים3 300x169

תכנית הוראה לבוגרים1 300x169

סיכום השתלמות מדריכי חכם מס' 2 לתשע"ז – נובמבר 2016

(נשלח ע"י חונן שהחליף את אודי שלא יכול היה להגיע, ערך והוסיף דני)

משתתפים: 52 מדריכים שנה א',  8 מדריכים שנה ב'.
מהמכינות: העמק, גל, הירושלמית, מיצר, לכיש, עמיחי, ערבה, חנתון, מלח הארץ, בינה, גליל עליון, נחשון, יונתן, בארי, צהלי, אחד משלנו, אדרת ורבין. סה"כ 17 מכינות משתפות.

תוכן המפגש:

א. סדנה שנה א' – התהליך הקבוצתי.
ב. סדנה שנה ב' –  האתגרים החינוכים של מדריך בשנה ב'.
ג. סדנת מתודות -פרויקט 21.

א. יש לציין שחלק מהמדריכים ציינו שראשי המכינות קבעו לו"ז שלא אפשר להם להישאר עד סוף היום ב-16:00, אנא תשומת לבכם לכך להבא.
ב. חלק מהמכינות אינן שולחות מדריכים, זהו קודם כל הפסד שלהן אבל גם שלנו, נסו לשנות מצב זה.
ג. הערת ביקורת מרכזית הפעם היתה שיש כרח ביחידה קבועה של לימוד עמיתים הדדי שנעדר הפעם.

תודה רבה למאחרים בית אביחי, למשתתפים ובמיוחד לחונן שנרתם למשימה!

כנס באוניברסיטת בן גוריון

אוניברסיטת בן-גוריון בבאר שבע:

ביום שלישי ה-13 בדצמבר 2016, תקיים המח' לפעילות בתפוצות של ההסתדרות הציונית העולמית כנס ייחודי שעניינו המתח שבין חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו לבין צרכי הביטחון של המדינה. הכנס, "על חבל דק", שואב את שמו מהחוברת האחרונה מסדרת "בית העם"  בהוצאתנו שדנה בעניינים הללו בדיוק.

בכנס, אותו אנו מארגנים במשותף עם פרופ׳ אריאל פלדשטיין, המזכיר האקדמי של אונ' בן-גוריון בנגב, יתקיימו סדנאות ופאנלים עם אקדמאים, אנשי ציבור בעבר ובהווה, אנשי משפט, ראשי מערכת הביטחון בעבר ונציגי תקשורת.

קהל היעד אליו אנחנו מכוונים ואותו אנו מעוניינים להזמין הוא צעירות/ים, חניכות/י שנות השירות, סטודנטיות/ים וחניכות/י המכינות הקדם צבאיות.

הכנס יתקיים, כאמור, ב-13 בדצמבר, בין השעות 10:30 ל-16:00.

מושב הפתיחה של הכנס יכלול הרצאה של נשיא בית המשפט העליון בדימוס, פרופ' אהרן ברק. כמו כן, בכנס ייקחו חלק, ככל הנראה, אלוף (מיל.) יעקב עמידרורהעיתונאי רוני דניאל וד"ר דורון אביטל (לשעבר מפקד סיירת מטכ"ל).

חשוב לי להדגיש שמדובר בכנס ערכי, חינוכי ואקדמי, לא פוליטי, אשר חלק מרכזי ממנו יכלול קבוצות דיון ושיחות מונחות בקבוצות קטנות יותר.
אני חושב שיש כאן הזדמנות נדירה לחניכי המכינה לעבור תהליך ולהיחשף לתכנים כאלה עם דוברים מהמובילים בתחומם בישראל, דוברים אשר על-פי רוב לא מזדמן לפגוש במפגש בלתי-אמצעי מהסוג הזה. מיותר לציין שמדובר בנושא בוער ורלוונטי מתמיד, ודאי לצעירים לפני גיוס.

לוגיסטיקה: אנחנו נשמח לסייע במימון אוטובוס שיביא ויחזיר את החניכים והצוות אל ומבאר שבע. כמו כן, אנחנו נציע כיבוד קל בבוקר ונספק ארוחת צהריים חמה למשתתפים.
הכנס הינו ללא עלות, בהרשמה מראש דרכי.
מספר מכינות כבר הבטיחו את מקומן, באופן טבעי מספר המקומות מוגבל – כדאי ליצור קשר בהקדם.

אני זמין לכל שאלה, במייל: [email protected] או בנייד: 054-8065655.

** פלאייר רשמי עם לו"ז מפורט של הכנס יישלח בימים הקרובים.

תודה רבה,
אייל בן זאב, המחלקה לפעילות בתפוצות – ההסתדרות הציונית העולמית

הרצאות בנושא התחממות גלובלית

אני נציגה של הארגון "The Climate Reality Project" בארץ. הארגון נוסד ע"י אל גור, זוכה אוסקר על הסרט שלו "אמת מטרידה" על התחממות גלובלית, זוכה פרס נובל לשלום על תרומתו בהפצת היידע באותו נושא ולשעבר סגן נשיא ארצות הברית. מטרת הארגון להביא לידיעת הציבור הרחב את העובדות על משבר האקלים (לפי המדענים האתגר הגדול ביותר שעומד בפני האנושות), יחד עם פתרונות. לארגון אמת אחת שמובילה אותו: משבר האקלים הוא עובדה, ואנו יודעים איך לפתור אותו.

באוגוסט 2012 השתתפתי בטריינינג של הארגון, והוסמכתי כמנהיגת אקלים כדי לתת את ההרצאה של אל גור בישראל. אחת המטרות של ההרצאה היא להדגיש את מצב החרום בו שרוי העולם כתוצאה מהתחממות גלובלית, והצורך לפעולות מיידיות.

ניתן לראות מידע נוסף על הארגון בקישור הבא: http://climaterealityproject.org/about-us/

למרות שכבר מרגישים את התוצאות של התחממות גלובלית בכל העולם, אין ספק שהנוער של היום יצטרך להתמודד עם הנושא באופן מקיף.
אשמח לשיתוף פעולה כדי להעביר את ההרצאה במכינות הקדם צבאיות כדי להעלות מודעות לנושא. אני מעבירה את ההרצאה בהתנדבות בזמן הפנוי (בעבר נתתי ל-2 מכינות).

בברכה,
סורל ריטר, טל. 054-6135501

ערב תרבות הקהילה האתיופית

לכל המחפשים פעילות יוצאי אתיופיה – ישמחו אם תגיעו. מומלץ. האירוע בארגון של קבוצה שמטרתה לימוד מורשת יוצאי אתיופיה בישראל. כמובן שבין מייסדיה בוגר מכינת ימין אורד.
חברי ארגון "גיבוש פורץ דרך" בראש העין מקיימים מזה השנה השנייה את ערב התרבות ובמהלך השנה אירועים נוספים.

הפעם הוא מתקיים ערב לפני חג הסגד – החג המציין את חידוש הברית בין העם לה' ואת הכיסופים לירושלים ולגאולה.
״גיבוש פורץ דרך״ – הינו ארגון שהוקם לפני כ 3 שנים ע״י צעירים מהקהילה האתיופית בראש העין, עיקר פעילותם החברתית הינה בראש העין.
תבואו, יהיה מעניין!

ערב תרבות הקהילה האתיופית

מלגות לתוכנית "לימודי צעירים – להבין היום את הצעירים של מחר"

לחצו כאן להורדת מסמך המלגות.

הזמנה למרוץ נט"ל לחיים בצבע 2016

כמיטב המסורת יהודית יובל רקנאטי- יו"ר נט"ל מזמינה ארגוני צעירים לקחת חלק במרוץ נט"ל. לארגוני גנדיר יש הנחה מיוחדת קוד: הנחה natal2016

מצורפת ההזמנה המפורטת.
נשמח להיפגש במירוץ, יהודית וכל צוות גנדיר

runing1

תוכנית 'בדרך הירושלמית' – מיועד למשתחררים

תוכנית המשלבת עבודה מועדפת בתיירות או עם בעלי מוגבלויות, מגורים משותפים בירושלים ולימוד קבוצתי של תחומי חיים מרתקים.מתחילים עוד 3 שבועות (תחילת דצמבר) והמחזור הבא יתחיל  ביוני.https://www.facebook.com/jerusalemwork/ צרו קשר לשמוע פרטים – שיר  0523323363

פלאייר ממש מתוקן. 724x1024

הזמנה – "סטודנטים למען הר הבית"

harhabit

"בשותף" – מכינות כלליות

גם ב"בשותף" מכינות כלליות שמח, כולל יוזמה חדשה ומבטיחה בכפר סבא. ראשי מכינות, בוגרים ובוגרות, תורניות וכלליות- עולם המכינות לומד ביחד. יש תקווה. שבת שלום!

besh1 224x300    besh2 225x300    besh3 300x225

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק לשבת - פרשת בלק שישי, 03 יולי 2020 09:25
ממתק לחג השבועות חמישי, 28 מאי 2020 08:50
ממתק לשבת - פרשת שלח לך שישי, 12 יוני 2020 08:59
ממתק לשבת - פרשת בהעלותך שישי, 05 יוני 2020 10:04

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.