הדפסת עמוד זה

דף עדכון 110 | 15.7.16 | ט' בתמוז התשע"ו

שישי, 15 יולי 2016 05:25

שלום לכולם ולכולן!

התקדמויות נאות בתכניות, הכנות לחלוקת כספי הפרוייקטים והמלגות למי שזכאי וזכאית וקיץ לוהט שלא חומל עלינו; סערות פייסבוק וסערות בתקשורת ועוד…

במכינות הכלליות סיכומי שנה והתארגנות לשנה הנכנסת, במכינות התורניות ימי סיום. בקיצור, הטורייה לא נחה לרגע.

בשבוע הקרוב: סיכומי רכזי בוגרים, סמינר משתחררים ועוד ועוד…. קריאה מהנה ומשמעותית!

מה בגליון:

לוח זמנים (כנס רכזי בוגרים, כנס שילוב צעירים יוצאי אתיופיה, אסיפה כללית ועוד)

19.7.16 – סיכום שנה פורום רכזי בוגרים, בין השעות 16:00-19:00, בית אבי חי, ירושלים.

20-22.7.16 – סמינר יציאה לאזרחות של בוגרי המכינות וש"ש (פרטים באירוע בפייסבוק – לחצו כאן).

21.7.16 - יום עיון מסכם בנושא שילוב צעירים יוצאי אתיופיה במכינות, עם הקרן לידידות, בין השעות 9:30-13:00 בלטרון. לפרטים נוספים: סמדר- 053-5312723 (להורדת ההזמנה הרשמית לחצו כאן).

2.8.16 – מפגש ראשי מכינות תורניות, בשעה 12:00 בירושלים, מיקום מדוייק יימסר בהמשך.

4.8 – 10:00-15:00 -  ישיבת ועד עו 10.
15:30-18:00 –  אסיפה כללית חגיגית עם יו"ר קקל דני עטר וחברי דירקטוריון קק"ל. מבקשים התייצבות מלאה.

17.8.16 – 9:00-16:00 – מפגש פתיחה של מדריכי מכינות בירושלים, בבית אבי חי.

17.8.16 השתלמות ראשונה למדריכים טרום תשע"ז

אנו (יש כבר צוות היגוי להשתלמות!) מודעים לקושי הקיים בחלק מהמכינות בשליחת המדריכים תוך כדי הכנת הצוות או אפילו לפני שהחלה. יחד עם זאת אנו סבורים כי דווקא בנקודת הזמן הזו קיימת משמעות רבה בקיום ההשתלמות והיא יכולה לתרום רבות למדריך בראשית דרכו.

להלן המכינות שעדיין לא אישרו הגעה:

אדרת, לכיש, ירושלמית, בית ישראל, עין פרת, תל"ם, גל, תבור, לפידות, אליאל,עלומים, מעגן מיכאל,

נא עשו זאת בהקדם!

לו"ז:

09:30 – התכנסות

10:00 – דברי פתיחה

10:30 – מפעל המכינות – חזון ודרך 2016 – שיח עם מנכ"ל מועצת המכינות

12:00 – הפסקה

13:00 – סדנא מפוצלת מדריכי שנה ראשונה/מדריכים ממשיכים

14:45 – מעגלי למידת עמיתים בהובלת מדריכים ממשיכים

15:45 – סיכום

בהצלחה לכולנו!

צוות ההיגוי (יוס, חונן, צח, אודי)

תאריכים למפגשים הבאים:

7/11

16/1

6/3

9/5

סיכום חו"ל

כשתקראו עדכון זה כבר אהיה כבר מן הסתם, ובעזרת השם, בארץ לאחר שלושה שבועות שחציין בענייני המועצה וחציין בטיול פרטי.

הסך הכל מעורר תקוה: התקדמות עד כדי פריצת דרך בקשר עם ה-IAC  (הארגון החשוב, המשמעותי והחזק של ישראלים בארה"ב), הידוק הקשר עם JNF קנדה, פגישה והידוק הקשרים עם שלושה מהפילנתרופים המובילים בקרב יהודי ארה"ב, תוך הכנת התשתית לתחילת תמיכה בתשע"ח, (מאחר והשנה יש השקעות רבות מצדם בבחירות בארה"ב).

בנוסף, יצקנו בסיס, (שאותו צריך לאשר הוועד) להרחבה משמעותית של הבאת חניכים וחניכות דתיים/ות למכינות התורניות והמעורבות, בד בבד עם המאמץ המתמשך בכלליות בעניין זה.

כמו כן קיימנו פגישות תקופתיות עם אנשי הפדרציות בטורונטו ובניו יורק, וכן עם תורמים בכירים ל-JNF בצפון מזרח ארה"ב כחלק מגיוס לסיוע ישיר בפרויקט ההתיישבות עם הקק"ל. (לפני כשבוע פגשנו את הנהגת הפדרציה בוושינגטון שאישרה לשנה הקרובה תמיכה לפרויקט הערבית עם קרן אברהם בהיקף של 75,000$!).

פרטים מדויקים ומפורטים יימסרו בוועדת הכספים ובוועד מאחר ומטבע הדברים יש הכרח לשמור על דיסקרטיות בחלק מהנושאים, בעיקר היכן שהדברים רק בשלבי גישוש, הכרות חשיפה ומו"מ.

בצד הטוב שקרה יש גם פחות טוב: בביקור זה הובהר סופית כי נכזבה לפי שעה התקווה כי ה-FIDF יפנה כמיליון דולר ממשאביו לסיוע לחניכים נזקקים במכינות. הפעם גייסתי לטובת הבירור סיוע "כבד" משפטי ופילנתרופי בניו יורק ובלוס אנג'לס וכך הצלחנו לקבל מהארגון סוף סוף תשובה כנה שמביעה עמדה שונה מזו שנמסרה לנו כל העת: הסירוב של הארגון נובע מהגדרת מטרותיו וסדר יומו ולא מבעיה משפטית לכאורה.

על אף זאת הסיכום בהחלט חיובי.

בסך הכל, שם המכינות היום הולך ומופץ, ובעזרת המשך תהליך אינטנסיבי אני מעריך את פוטנציאל ההשקעה והתרומה של יהודי חו"ל בסיוע למכינות, באופן ישיר או בשותפות עקיפה ע"י ילדי ישראלים ויהודים מחו"ל, בהיקף של כ-10 מיליון ש"ח לשנה לפחות. צעדנו בשנתיים האחרונות הרבה קדימה (היקף התרומות שאושרו כבר מחו"ל לתשע"ז עומד על כ-1.4 מיליון ש"ח, ועוד סכום זהה נמצא בשלבי אישורים שונים).

אירוע סיום שנה – אסיפה כללית והרמת כוסית חגיגית עם הנהלת קק"ל

הישיבה תערך בתאריך 4.8.2016 כ"ט בתמוז תשע"ו בין השעות 15:30-18:00 בתל- אביב. בישיבה ישתתפו הנהלת הקק"ל והיו"ר דני עטר.

כזכור אישרה הקק"ל השנה באופן חריג, למרות קיצוץ תקציבי רוחבי ונרחב ורחבי, סכום של 3.1 מיליון ₪ לסיוע למכינות בפרויקטים שונים. מעמד זה אם כן הוא מעמד בעל חשיבות אדירה ואנו מצפים ל-100 אחוז התייצבות של ראשי המכינות באירוע. למרות שזה אולי מיותר נבקש להדגיש כי לאור המאמץ הייחודי של הקק"ל דרישה זו של השתתפות באסיפה היא מינימלית, ומכינה שאיש מראשיה הבכירים לא יבוא להציג את המכינה ולייצגה מביע בכך חוסר הערכה למאמצי הקק"ל והשקעתה במפעל המכינות. אז נא לשריין המועד ולהגיע – אישורי הגעה אפשר לשלוח ישירות בוואטסאפ או אימייל לתותי.

תמיכה של ג'וינט אשלים בפרויקט שילוב צעירים עם מוגבלויות במכינות

מדווח רכז התכנית גיא פיקנלשטיין

אנו שמחים מאוד לבשר שהשבוע אושרה בוועד המנהל של הג'וינט התכנית לשילוב חניכים עם מוגבלות במכינות הקדם צבאיות.

לפני כשנה יצאנו לדרך ביוזמת מועצת המכינות ובמימון של פדרציית ניו יורק מתוך מטרה שעד לספטמבר 2016 נתחיל בתכנית בפועל.

התכנית קבלה רוח גבית ועידוד ממנהל חברה ונוער שצרף למהלך את ג'וינט אשלים ומהאגף הביטחוני חברתי שהתגייס מיד לתמוך בה ולהקצות תקנים ייעודיים לנושא.

בשנה האחרונה עמלנו רבות ביחד עם כל השותפים לתכנית: משרד החינוך, משרד הביטחון, משרד הרווחה, משרד הבריאות, הקרן לפיתוח שירותים בביטוח הלאומי, צה"ל ובתמיכת פדרציית ניו-יורק כמובן, על עיצוב תכנית מקצועית מקיפה שתאפשר לקלוט חניכים עם מוגבלות בכלל המכינות בעתיד.

התכנית שאושרה תיפרס על פני חמש שנים והיא תחל כבר בשנה הקרובה ומשמעותה כ-6.8 מיליון ש"ח ע"י כלל המשרדים ועוד שווי תקנים ייעודיים שמשרד הביטחון צריך להקצות בסך כ-6 מיליון ש"ח (וכן תקציבי בינוי והנגשה נוספים מטעם הקרן לפיתוח שירותים לנכים, המוסד לביטוח לאומי וככל שנצליח לגייס לטובת העניין). האישור הנדיב הזה מאפשר פיתוח של 5 מישורים עיקריים הנחוצים להנגשת המכינות:

טרום שנת הפעילות

איתור וגיוס, הכנה לצוות, הכנת התאמות, הכנה למועמדים עם המוגבלות, הכנה לקבוצה.

במהלך שנת הפעילות

הנגשת תכנית לימודית-חינוכית / בניית תכנית לימודית מותאמת, הנגשת פעילות בקהילה שמחוץ למכינה (משימה/ התנדבות), מערך חברתי- קבוצתי בתוך המכינה, הכנה לשירות משמעותי, מערך תומך לחניכים עם מוגבלות, מערך תומך לצוות המכינה.

לאחר הגיוס

רכז/ת בוגרים שי/תעבוד בממשק עם רכזי הבוגרים במועצת המכינות, עם מנהל התכנית והרפרנטים. הרכז/ת י/תלווה את הבוגרים בתיווך לתכניות המשך ובעידוד התפתחות אישית למנהיגות.

מעטפת התכנית

נגישות מבנים והצטיידות, מנהל תכנית במשרה מלאה, רכז/ת ידע והשתלמויותקבוצת השתייכות לרפרנטים, כלים לשימושם של בעלי התפקידים השונים, פעולות לשינוי עמדות והגברת מודעות, קבוצת שווים בין-מכינתית, מחקר מלווה.

הכשרה בנושא לכלל חניכי המכינות כחלק מתהליך המכינה והכנתם להתמודדות עם הנושא בעתיד

כעת אפשר לנשום ולנוח מעט ולהתכונן לבניית תהליך מקצועי ויציב שיאפשר למכינות להמשיך ולקלוט חניכים עם מוגבלות כחלק בלתי נפרד מפעילותם.

לסיכום אני מבקש לציין את כל המכינות שהתנדבו להיכנס לתכנית עוד טרם היה ברור עתידה המקצועי והתקציבי ולקחו חלק בכל התהליך שעברנו השנה כולל הכשרת רכזי שילוב וקליטת חניכים כפי שתוכנן החל מספטמבר הנוכחי, לכל השותפים שלנו ובמיוחד לחביבה ואירית, לאנשי המשרדים והקרן לפיתוח שירותים לנכה במשרד הבריאות ומעבר לכולם לג'וינט אשלים ולעוסקות במלאכה, מיכל גולן ויפעת קליין שריכזה את העבודה המקצועית בשטח.

ואני דני רוצה להוסיף; יישר כח גדול לתותי שחלמה, יזמה ודחפה את הפרויקט ולטלי שסייעה בהובלתו הראשונית.

תחבורה ציבורית לשנה ב'

אני מבקש שוב לחזור ולעשות סדר בעניין זה.

ראשית, ללא שמישהו התייעץ איתנו הועברה האחריות מרגע קבלת ההחלטה על נסיעה חינם לי"גים לטיפול האגף הביטחוני חברתי, כך שמעורבותנו הישירה בעניין זה (על ידי יוס וג'ילברט) נפסקה. אין לי ספק כי זוהי החלטה שגויה וכי המועצה ערוכה לטפל בנושא באופן יעיל ומהיר יותר מהאגף הטרוד במשימות רבות נוספות, אבל זה מה שיש כרגע.

מאחר והתעוררה בעיה לגבי בוגרי שנה א' שממשכים לשנה ב' שכרטיס הרב קו שלהם פג עם תום המכינה, בוחן משרד התחבורה אפשרות לסייע במיידי למכינות שפותחות את לימודיהן בשנה ב' עוד במהלך אוגוסט.

על כן התבקשה כל מכינה שמתחילה את שנה ב' באוגוסט להעביר רשימה (שם, ת.ז.) חתומה ומאושרת ע"י ראש המכינה.

זה עדיין אינו מושלם, הכרטיסים עוד לא נמסרו, אך זה צעד בכיוון הנכון.

בסיכום עם אודי נפנה להסדיר מול המשרד את הנושא הזה באופן קבוע מתשע"ח.

סמינר משתחררים כלליות

בקשה אישית לראשי המכינות

אנו משקיעים מאמץ ניכר בהפצת מועד הסמינר ותכניו וכן בשיווקו וחשיפתו למקסימום בוגרים רלוונטיים. הסמינר (יתקיים בתבור בין 20 ל 22 ביולי). לפרטים נוספים לחצו כאן.

ההפצה כוללת הפעם גם שיווק ישיר לאימיילים וכו'.

אבל אין תחליף למעורבות הישירה שלנו ראשי המכינות הן בהדגשת החשיבות בפני רכזי הבוגרים וגיוס מלווי המחזורים והן בדיבור ישיר שלכם עם המשתחררים.

ניסיון השנים האחרונות מוכיח שאצל חלק גדול ממשתתפי הסמינר יש חזרה לפעילות ציבורית ופרו חברתית כולל הצטרפות לתכניות משתחררים שונות (הדרכה במכינה תיקון עולם, עבודה מועדפת, הקמת קהילות) כתוצאה מ"הורדת החלודה" והפחת רוח בגחלי הזיקה לעולם העשייה שנותרו מהמכינה.

העובדה שחלק מהמכינות מקיימות גם כנסים למשתחררים שהם קצרי מועד ונושאים אופי חברתי איננה תחליף לכנס כללי של המועצה שבו לוקחות חלק כל המכינות ושבמסגרתם פוגשים הבוגרים גם ממכינות שונות. אם לא נלחץ על החבר'ה הם יוותרו ללא חלופה מהותית.

מי שהשתחרר מצה"ל או לפני שחרור ולא בא לסמינר של שלושה ימים שעולה 100 ₪ בגלל כלום ושום דבר בפיתה, זה נון שלנו – כי לא צריך להיות ראש עמוק ומלא תחושת הגשמה כדי לקחת חלק באירוע כזה צריך להיות אדם מחויב סקרן פעלתן כפי שצפוי מבוגר מכינה.

שימו יד חברימות….

תזכורת למסמך נהלים

לקראת השנה החדשה אנו שבים ושולחים את מסמך הנהלים – לחצו כאן לפתיחת המסמך (PDF).

זרעי קיץ – בית מדרש ציוני חברתי לצעירים

תכנית קיץ בת 5 שבועות (6.9-10.10) של מסע בנופי התרבות והחברה הישראלית. ראו את ההזמנה הרשמית המצורפת כאן:

IMG 20160606 WA0006 731x1024

דרוש/ה רכז/ת תכנית חדשה לחיילים משוחררים בחנתון "עמק תפארת"

על התכנית:

תכנית חיילים משוחררים בחקלאות הינה תכנית בהקמה. מטרותיה הן הענקת משמעות וייעוד לצעירים אחרי צבא, בניית זהות אישית וקבוצתית, בראיית ערכי הארגונים. ולבסוף, חיבור צעירים לארץ דרך עבודה חקלאית.

תפקיד רכז תכנית חיילים משוחררים הינו תפקיד משמעותי בהיותו המפעיל הישיר של אחת מתכניות הליבה של הארגונים.

בעל/ת התפקיד מייצג כמו כל עובדי הארגונים את ערכיהם ופעילותם.

תחומי אחריות (פירוט תחומי האחריות של התפקיד):

 • שיווק וגיוס חניכים לתכנית
 • ליווי אישי וקבוצתי של החניכים
 • העברת תכנים חינוכיים
 • מציאת מקומות עבודה בחקלאות והשמת החניכים במקומות העבודה.
 • עבודה מול חקלאים וקהילות בהתיישבות העובדת.
 • בניית התכנית החינוכית והמלווה ומעקב אחרי ביצועה.
 • דיווח לגורמים הממונים על ביצוע התכנית.

דרישות התפקיד (השכלה, ניסיון, מיומנויות מקצועיות ואישיות וכד'):

 • 12 שנות לימוד. יתרון לתואר אקדמי.
 • ניסיון בהדרכה- יתרון לבעלי ניסיון בעבודה עם צעירים אחרי צבא.
 • ניסיון באדמיניסטרציה.
 • ניסיון בגיוס והנעה.
 • שליטה מלאה בתוכנות אופיס- ניסיון רב באקסל.
 • עבודה במשרה מלאה – נדרשת גמישות בשעות.
 • רישיון נהיגה.
 • מגורים או נכונות למעבר למגורים באזור עמק יזרעאל, מגידו והסביבה.

המודעה פונה אל גברים ונשים כאחד

היקף משרה- משרה מלאה

תחילת עבודה : תחילת אוגוסט

קורות חיים יש לשלוח ל [email protected]

קורות חיים מתאימים בלבד יענו.

ותוספת שלנו (מטה המועצה)

שאפו גדול דני על העבודה הקשה, על ההצלחות, על הנחישות וההובלה.

בתמונה: דני עובד על העדכון בשדה התעופה בניו- יורק.

דני עובד 241x300