פילוסופיה פוליטית - המאבק בין הימין והשמאל ומדינה יהודית ודמוקרטית

בעיני החלק הלימודי במכינה הינו מרכזי בבירור זהותם, ובהרחבת אופקיהם של החניכים. אני מאמין בנתינת כלים לחניכים, ובללמד אותם ללמוד לבד, לחשוב באופן ביקורתי ולדעת לקרוא את הספרים הגדולים של עולם המערב, היהדות ושל הוגי הציונות.

ראשון, 29 יולי 2018 12:51
שם האדם / הארגון המציע: תמיר דורטל
אודות האדם / הארגון המציע:

עו"ד תמיר דורטל מנחה הסדרה הינו מחנך ומורה לאזרחות, פעיל חברתי, רכז קהילה חברתית בגבעה הצרפתית בירושלים, בוגר מכינת עין פרת, והדריך במכינת גליל עליון בשלוחת מעיין ברוך. 

כיום מרצה במכינת יהונתן, ובשלוחות השונות של 'מיתרים לכיש' וכן בישיבת ההסדר בברוכין.

פירוט ההצעה:

בעיני החלק הלימודי במכינה הינו מרכזי בבירור זהותם, ובהרחבת אופקיהם של החניכים. 

אני מאמין בנתינת כלים לחניכים, ובללמד אותם ללמוד לבד, לחשוב באופן ביקורתי ולדעת לקרוא את הספרים הגדולים של עולם המערב, היהדות ושל הוגי הציונות.

ברצוני להציע 5 קורסים אפשריים:

 1. מקורות המאבק בין הימין לשמאל – 

הקורס יעסוק במקורות עימות השקפות בין הימין לשמאל באשר לשאלות יסוד כמו כלכלה, בטחון, מבנה המשפחה, מקורות הידע האנושי, חינוך וכו', הציונות כמענה לאתגרי העם היהודי בעידן המודרני. נתייחס לנושאים אלו מנקודת מבט רעיונית, היסטורית ואקטואלית. נדון בהשקפת עולם שבבסיסה אוטופיה מול זו שבסיסה על בסיס ניסיון הדורות, משמעותם של חירות ושוויון, החוויה היהודית והישראלית ומדיניות ציבורית.

2.  מדינה יהודית ודמוקרטית -

האפיון הזה של המדינה מופיע בחוקים אבל הוא טעון מאוד פוליטית, אידיאולוגית ורגשית. הדיון בו מדגים בעיה כללית של התייחסות בחוק, האמור להיות מסגרת מאחדת, לנושאים שנויים במחלוקת, כולל לשאלה מי מפרש ומי מחליט. 

נקודת המוצא של הדיון היא קיומם של שלושה גורמים יסודיים: מדינה,  יהודית ודמוקרטית. 

 3. מבוא למשפטים ומדיניות ציבורית – 

בקורס זה נעסוק במבנים המשפטיים המובילים לכינון המשטר המיטבי. מהי הדרך הנכונה ליצירת המשפט במשטר דמוקרטי? איך ניתן לעצב מערכת חוקים שתבטיח את חירותו של העם? בידי מי כדאי שתהיה הסמכות להחליט החלטות – נבחרי ציבור / פקידים לא נבחרים ומקצועיים (שופטים, יועצים משפטיים ופקידים)? תהליך התפתחות בית המשפט העליון ממוסד מקצועי, לבית משפט אקטיביסטי המתפקד כיום?

בסוף הקורס נצפה בסרט 'בלתי נתפס' ונערוך דיון מרתק ביחס לסוגית העינויים בחקירות וגבולות זכויות האדם מול פסיקת בג"ץ בעניין.

4. כלכלה -

מעביר קורסים בני 15 מפגשים במכינות, בקורס נעסוק במשמעות הכסף, התנהלות כלכלית בחיים, החשיבות של חסכון, מדיניות תקציבית של מדינת ישראל, שכר מינימום, תמיכה בחקלאות, רגולציה על מקצועות ועל הבנקים וכו'.

5. ציונות-

החל מהרעיון המארגן, עבור בגישות השונות לציונות ולעיצוב היהודי החדש, ובמחלוקות הגדולות. נעסוק בויכוח הגדול סביב היהדות בגלות, סביב הזהות היהודית, וחשיבותה של ארץ ישראל בתנועה הציונית ותפישת הבטחון של בן גוריון וז'בוטינסקי.

להתרשמותכם מצורף שיעור לדוגמא שהוקלט במסגרת הפודקאסט אותו אני מנהל:

https://katzr.net/ef04f3

עלות למכינות המשתתפות: 330 ש"ח
שם איש / אשת קשר: תמיר דורטל
טלפון ליצירת קשר: 0505770586
כתובת דוא"ל ליצירת קשר: [email protected]

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

דף עדכון 294 | 27.4.2020 | ג' אייר התש"פ ראשון, 26 אפריל 2020 21:42
דף עדכון 293 | 20.4.2020 | כו' ניסן התש"פ ראשון, 19 אפריל 2020 21:00

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק ליום העצמאות שלישי, 28 אפריל 2020 23:37
ממתק לשבת - פרשת תזריע מצורע שישי, 24 אפריל 2020 10:08

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.