מכינת תל"ם

יוני בן דוד
מנהלת שלוחת חולון

[email protected]

052-8700868

עידן סביון
מנהל שלוחת יפו

[email protected]

03-6823284

03-6823284

050-7809110

COM_CONTACTENHANCED_IMAGE_DETAILS
שמקו (שמעון) אל עמי
ראש מכינת תל"מ

[email protected]

03-6823284

03-6823284

054-7791146

תל"מ - משרדי המכינה
משרדי המכינה

[email protected]

03-6823284

03-6823284

מכינת תל"ם

מיקום: יפו

למידע על המכינה באנגלית לחצו כאן

על המכינה:

בספטמבר 2003 יזם מנכ"ל התנועה ליהדות מתקדמת מר אירי קאסל חבר קיבוץ חצרים את הקמתה של המכינה הקדם צבאית ביפו. שנה שתהיה משמעותית ומאתגרת לנער ונערה בין הלימוד בבית הספר התיכון לשרות הצבאי וזאת על ידי התמודדות וגיבוש הזהות היהודית- ישראלית, פיתוח מודעות חברתית, ויצירת מנהיגות ערכית מובילה ברוח יהודית ישראלית מתקדמת. המכינה מיועדת לבוגרי ובוגרות י"ב דתיים ושאינם דתיים בני קיבוץ ובני עיר המעוניינים לשרת שרות משמעותי בצה"ל, עם רצון וכוונה להשפיע ולהוות כח של שינוי והתקדמות ביחידות הצבא השונות ובחברה הישראלית.

חזון המכינה

במכינה הקדם-צבאית "תלם" מאמינים באורח חיים יהודי מתקדם, פתוח למסורות שונות ופלורליסטי. חברי המכינה ייחשפו לכלל החברה היהודית – ישראלית על גווניה השונים וזאת כדי לשבור חומות, למנוע בורות וליצור מרחב לשיחה ולדיאלוג מרתק בנושאי דת ויהדות, חברה ישראלית, זיהוי וזהות, תוך כדי התמודדות עם חיי קהילה בתוך הכרך הגדול תל-אביב יפו.

תכנית הלימודים

הלימודים והעשייה החברתית משולבים זה בזה. במסגרת הלימודים החניכים לומדים להכיר את החברה הישראלית, את חיי הקבוצה ואת העיר שהם גרים בתוכה, תוך כדי גיבוש זהות יהודית המבוססת על הכרת הטקסטים המסורתיים שהם בוחנים אותם בעיניים מודרניות. הלימוד נחשב כלי חינוכי מרכזי, ומקצים לו מקום מרכזי בסדר היום של המכינה. חברי המכינה ילמדו את התרבות המסורת והשפה הערבית מתושב יפו מקומי ערבי ישראלי, יכירו את יפו בסיורי יום ולילה וילמדו את ההיסטוריה המקומית, ילמדו וישכילו בתורתו של רבי נחמן מברסלב לצד שפינוזה, ילמדו ספרות חז"ל לצד תקשורת, הלכה ולוח השנה היהודי לצד היכרות עם הזרמים השונים ביהדות, יעסקו בקבוצה וביחד, ילבנו דילמות מוסריות ועוד… .

הכנה לצבא

המכינה מכשירה את בוגריה לשרות משמעותי ולהוות גורם משמעותי ומשפיע ביחידות השונות בצבא. ההכנה מתבטאת בקורס שעוסק בדילמות מוסריות ומכין את החייל/ת להתמודדות נכונה בסיטואציות השונות. הקורס מתבצע בכיתה ביפו ובמפגש עם לוחמים ומפקדים מן השורה הראשונה. חברי המכינה יוצאים אחת לשבועיים לסיור/מפגש ב"שביל ישראל" וביום שכזה עוברים סדנאות אתגריות לפיתוח בוגר מנהיג, מתנסים בניווט ושומרים על הכושר הגופני בליווי מדריך ספורט.

עשייה תורמת בקהילה

מאז הקמת המכינה אחד מערכיה המובילים הוא צדק חברתי ומעורבות חברתית. גמילות חסדים הינו אחד מהמרכיבים המרכזיים של חיי היום יום של המכינה. הגישה שלנו לעשייה החברתית היא עשייה מתוך הקהילה בה המכינה חיה. המכינה ממוקמת ביפו – עיר מעורבת שיש בה יהודים וערבים, עניים ועשירים, דתיים וחילונים, עולים וצברים. כל זה מוסיף למרקם החברתי והתרבותי של העיר. חניכי המכינה נהיים לחלק אינטגרלי מקהילת יפו מעצם היותם חיים בשכונה ועם אותם התנאים כתושב יפו מקומי. העבודה הקהילתית ביפו היא מגוונת מאוד וחניכי המכינה לאורך השנים השתלבו בפרוייקטים חברתיים ובמסגרות שונות בעיר.

ראש מכינת תל"מ – שמקו (שמעון) אל עמי

רס"ן במיל' (חיל השריון), בעל תואר שני בתורת הארגון (פסיכולוגיה חברתית- ארגונית, האוניברסיטה העברית), לימודי פסיכואנליזה והנחיית קבוצות. משלים בימים אלו תואר שני במדעי היהדות (מכון שכטר). עסקתי שנים רבות בייעוץ ארגוני, הנחית קבוצות ופיתוח מנהיגות. פועל, מנחה ויזם בשבע השנים האחרונות בתחום ההתחדשות היהודית לקידום חברה יהודית- ישראלית המחוברת לשורשיה ולערכיה האוניברסליים.

"וְצַו אֶת-יְהוֹשֻׁעַ, וְחַזְּקֵהוּ וְאַמְּצֵהוּ: כִּי-הוּא יַעֲבֹר, לִפְנֵי הָעָם הַזֶּה, וְהוּא יַנְחִיל אוֹתָם, אֶת-הָאָרֶץ אֲשֶׁר תִּרְאֶה" (דברים, ג, כח).

במכינת תל"מ (תנועה ליהדות מתקדמת) ביפו אנו פועלים להכשיר את דור המנהיגות היהודי- ליברלי הבא של עם ישראל והחברה הישראלית. אנו שואפים לראות את בוגרינו כולם מובילים בשירות משמעותי בצה"ל ומתפתחים, כל אחד בדרכו, לתפקידי פיקוד וקצונה בצה"ל, להנהגת קהילות מתחדשות, לרבנות ליבראלית ולהובלת פרויקטים חברתיים של תיקון עולם וצדק חברתי.

במכינתנו אנו ניגשים למטרה זו מתוך תפיסה יהודית ליבראלית היונקת עמוקות מהמסורת היהודית, התורה וארון הספרים שלנו מחד ומתפיסת עולם דמוקרטית והומניסטית מאידך. אנו מאמינים ששני המקורות הערכיים הללו אינם סותרים אלא מזינים זה את זה. השילוב ביניהם מעודד את הצעירים לחיבור ומחויבות לעם היהודי והחברה בארץ ולחיפוש אחר צדק חברתי ותיקון העולם.

כמאמר שמעון הצדיק במסכת אבות, המכינה ביפו עומדת על שלשה דברים: על התורה- לימוד מעמיק של תורת ישראל במובנה הרחב (תנ"ך, ספרות חז"ל, הוגי דעות, ציונות, החברה בישראל, סוגיות מוסריות) ושאיפה לקיומה בחיינו, על העבודה- עבודה שבלב, חוויה קהילתית הנוגעת בחוויות טקסיות מעולם הרוח היהודי (קבלות שבת, מעמדים, חגים ואורח חיים יהודי) ועל גמילות חסדים- עבודת ההתנדבות המשמעותית שלנו ביפו.

החיים במרחב העירוני של יפו מהווים הצצה לחברה בישראל וחברי המכינה חיים בעיר וחשים חלק מתושביה. בתכנית ההתנדבות שלנו, לה אנו מקדישים שעות רבות מידי שבוע, אנו מתנדבים עם כלל האוכלוסייה החיה ביפו- יהודים וערבים, מהגרי עבודה ופליטים, ילדים וקשישים ועוד…. מתוך התפיסה שכל בני האדם נבראו בצלם אלוהים. שליחותינו ואחריותנו הן כלפי כל הסובבים אותנו.

במהלך השנה אנו נפגשים עם קבוצות שונות בחברה הישראלית ובין היתר מקיימים שבת במאה שערים, מפגשים עם תושבים מיהודה ושומרון, ערבים אזרחי ישראל וזרמים שונים ביהדות. מפגש מגוון זה מאפשר לחניכים להרחיב את התפיסות שלהם לגבי עצמם ולגבי החברה הישראלית והמערכת החברתית-פוליטית בישראל.

החיים במכינה מתבססים על עצמאות ברמה גבוהה וחניכי המכינה אחראים על התפקוד היום יומי- ניהול הלו"ז השוטף, בישול ארוחות והובלת פרויקטים משמעותיים בקהילה. העצמאות, ביחד עם הלמידה מההתנסויות והאתגרים הרבים שאנו מציבים בפני החניכים במהלך השנה, יעזרו לחניכים לפתח אישיות עצמאית ובטוחה שאינה חוששת מהתמודדויות ואתגרים.

בוגרי המכינה מביאים תפיסות אלו לשירותם הצבאי וכתוצאה מכך מביאים את עצמם לידי ביטוי בתפקידים פיקודיים שונים. בעינינו הכנה לצבא כוללת הכנה ערכית ומוסרית להתמודדות עם המציאות המורכבת בחברה הישראלית כיום ולמשימות של הצבא.

ובנימה אישית, בשנת 1935 עלה סבי ז"ל מגרמניה לישראל והיה שותף להקמת קיבוץ בעמק בית שאן. כל חייו עסק בעבודה ובלימוד תורה ופעל לבניינה של מדינת ישראל. במאה ה- 21 אנו נדרשים לפתח מודל דומה- שונה, המותאם לרוח תקופתנו, של "תלמיד חכם- חלוץ". קרי, צעירים וצעירות הנטועים עמוק במורשתם, לומדים את תורתם ומחויבים לקחת על עצמם כמובילים משימות למען החברה בישראל, העם היהודי ותיקונו של עולם.

גלריית תמונות

שותפים ותורמים של מועצת המכינות