הקיץ עוברים לכרם שלום - אירוע חשיפה

מכינת בארי

"בארי"- מכינה קדם צבאית למנהיגות חברתית ע"ש בר כצנלסון

מיקום: בית ברל

על המכינה:

מכינת "בארי" שמה למטרה לקיים מכינה כלל ישראלית אשר בכוונתה לשמש בית להכשרת מנהיגות צעירה, מובילה ומשלבת מקרב כלל החברה הישראלית על שלל מרכיביה וגווניה, לרבות:  גברים, נשים, יהודים ולא יהודים עולים ובני עולים יוצאי אתיופיה ומדינות חבר העמים, תושבי המרכז והפריפריה החברתית והגיאוגרפית, קיבוצניקים מושבניקים ועירונים. כאשר המכנה המשותף של כולם זה הרצון להכיר ולדעת את החברה בישראל על כל מרכיביה ולעשות שרות צבאי משמועתי בצה"ל יגיעו הכי רחוק שיש בשרותם הצבאי פיקוד וקצונה, להיות מנהיגים בחברה האזרחית לאחר שרותם הצבאי. שרות צבאי משמעותי הוא דגל שמכינת "בארי" נושאת אותו. במסגרת המכינה החניכים יפגשו קהלים חדשים בחברה הישראלית שלא פגשו עד עתה יכירו את הארץ ואת היושבים בה.

ראש המכינה -  גדי (דסטאו) יברקן

סרן במיל' עליתי בגיל 8 מאתיופיה לישראל ב91. כילד, אני זוכר את הרגעים הראשונים לאחר הירידה מהמטוס ב26/5/91 יום שישי בשעה 21:28 בשדה התעופה בן גוריון. מיד כרעתי ברך יחד עם אמא שלי שאחזה בי בעוצמה בידה ושנינו נשקנו את אדמת ארץ ישראל בפעם הראשונה לאחר גלות של 2500 שנה (במקביל, כל מי שירד מהמטוסים כרע ברך ונישק את האדמה). זהו הרגע המכונן בחיי האישיים. רגע שבו אני אומר לעצמי שאני אהיה שותף מלא בהמשך בנייתה של המדינה וחיזוקה על מנת שעם ישראל לא יוגלה לעולם מארצו ומולדתו שוב.

החברה בישראל היא חברה מגוונת ורב תרבותית עם פסיפס אנושי מדהים. האתגר הגדול שלנו כחברה הוא למצוא את השילוב  המאחד ולתת את הכבוד והערכה של הפרט והקבוצה בתוך החברה הישראלית.

אי הכרת האחר, מביא לניכור וסלידה שהתוצאות של זה יכולות להיות בלתי הפיכות לחברה רב תרבותית כמו ישראל. עולם המכינות הוא מפעל נדיר הבונה את העתודה המנהיגותית של מדינת ישראל לעשורים הקרובים.  נפלה בחלקי הזכות והכבוד להתמנות לראש מכינה קדם צבאית "בארי" ובאמצעותה להשפיע על החברה. בעשור האחרון הייתי פעיל חברתי ונאבקתי למען שוויון ונגד הגזענות בישראל ובפרט כנגד יהודי אתיופיה.

במהלך פעילותי החברתית ראיתי אותנו, הישראלים, הממסד, והחברה הישראלית ברגעי השיא שלנו וברגעי השפל מבחינה מוסרית וערכית. רגעי השיא הם הרגעים שממוטטים כל חומה וממיסים ללבות וגורמים לכולנו להרגיש כעם אחד . רגעי השפל הם בעיקר השנאת חינם הניכור ושכל אחד לעצמו. וכשזה קורה, עולם הערכים והמוסר עומד למבחן שוב ושוב .לפעמים הרבה ישראלים מוצאם את עצמם עם מוסר כפול וחלולים מבחינה ערכית.

עם ישראל אשר בנה מדינה תוך 68 שנים ופרץ כל מחסום אנושי ולאומי והביא את מדינת ישראל לפסגת העולם בכל התחומים ובנה צבא חזק על מנת להגן על עצמו. כל אלה גורמים לכך שאויבים מבחוץ לא יוכלו לנו. כל שנותר לנו זה לשמר את מה שבנו מקימי המדינה, לשפר ולתחזק את הפלא האנושי, והנס האלוקי במזרח התיכון ושמו מדינת ישראל.

האויב הגדול שלנו כעם, אני קורא לו "הענק הישן" . לעתם מתעורר לרגעים קצרים וגורם לנזקים קלים יחסית אך בלתי הפיכים וקשים, משאיר סימנים גדולים וחוזר לישון. "הענק הישן" מוכר לנו בשלוש שמות: "שנאת אחים", "שנאת חינם", "גזענות". על מנת להיאבק בו חייבים אנו לעבד את השדה החינוכי והערכי ולזורע בו מוסר וערכים . חינוך הוא המפתח להכל. המכינות הקדם צבאיות בהחלט יוצקות את שני הערכים הללו בחניכים רגע לפני שהם עולים על מדים ורובם הגדול הופכים למפקדים וקצינים שיובילו חיילים על שדה הקרב וכשישתחררו יהיו למנהיגים בחברה האזרחית. אני מאמין בכל ליבי שאם כולנו כחברה נאמין בזה שלכל אחד יש מקום בחברה ונהפוך את זה לערך עליון בחיינו. מדינת ישראל העתידית תצא נשכרת ותקטוף את הפריות בשדה החינוכי הערכי והמוסרי שזרענו היום.

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות